Kam nešlápne noha turistova, tam se brutálně těží les

Kam nešlápne noha turistova, tam se brutálně těží les
SDÍLEJ:
Následující fotky byly vyfoceny minulý listopadový víkend (18.-20. listopadu 2011) a zachycují hodně ošklivou těžbu v nejpřísněji chráněné bezzásahové 1. zóně u lokality Ponova louka v Národním parku České Švýcarsko. Veškeré dřevo zde vytěžené je zdravé, nejde o žádného kůrovce jako na Šumavě.

Do 1. zóny národního parku je vstup zakázán. Turista, který sem přijde mimo značenou cestu, dostane mastnou pokutu. To samé se týká i cyklistů a samozřejmě také jakéhokoliv motoristy v autě, na čtyřkolce, nebo na motocyklu.

Mělo se jednat o vytěžení nepůvodní borovice vejmutovky, ale zdá se, že se to "nějak harvestorsky" zvrtlo...

Asi polovina kmenů připravených na odvoz a k následnému prodeji jsou smrky, ostatní jsou vejmutovky.

Pokud se vám tenhle způsob ochrany přírody v Národním parku České Švýcarsko také nelíbí, dejte o něm vědět dál. Čím více lidí o tomhle bude vědět, tím je větší naděje na nápravu, protože nejde o první případ na území tohoto národního parku. Teď se jen vše podařilo konečně zdokumentovat.


Zobrazit místo Českosaské Švýcarsko na větší mapě
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

STB
Je mi na zvracení z omezených a lesnicky naprosto nevzdělaných pisálků/bonzáků jako je autor tohoto "článku". Nicméně diskuze s těmito "odborníky" je naprosto zbytečná, neboť aplikují stále stejné demagogické fráze o přirozenosti a míru v duši.Už naši dědové věděli, že les, se pěstuje sekerou!!Jen takový malý příklad-trávník na zahradě si také každý pěstuje bez nežádoucích plevelů a v pravidelných intervalech jej seče alias těží. Proč? Přece aby ho dlouhodobě udržel v dobré kondici a stavu, který je možné trvale udržet. Myslíte, že v lese to funguje jinak jen proto, že stromy jsou větší než tráva? Ale těmto lidem nejde o les-jde jim jen o zviditelnění sama sebe a jejich největší motivací je závist. Jsme přece v Česku.Hanba vám.
Reaguj
V prvé řadě bych se vyvaroval jakémukoli srovnávání se Šumavou. Na Šumavě hovoříme o horské smrčině, v Českém Švýcarsku jsou smrčiny uměle vysazené na stanovištích, kdy se přirozeně mají nacházet převážně jedlobukové porosty. Je to zcela nesrovnatelné. Naším úkolem vyplývajícím ze zákona je tyto porosty i v prvních zónách přeměňovat tak, "aby bylo dosaženo: a) na území první zóny přirozených lesních ekosystémů..." (srov. §5 zákona 161/1999 Sb.). Lesní zákon nám ukládá bránit preventivně bránit vývoji, šíření a přemnožení škodlivých organismů (§32).Z toho vyplývá potřeba pokácené dřevo buď odkornit, nebo odvážet. Zde skutečně sehrává roli také ekonomika. Odkorňování je mnohonásobně nákladnější než odvoz, proto se provádí pouze na místech, odkud by odvoz způsobil skutečně nevratné škody nebo tam, odkud není možný vůbec. Pokud bychom pouze odkorňovali, nebyl by přeměna porostů na přirozené lesní ekosystémy vůbec reálná.Vyvážené dřevo skutečně je předmětem prodeje. Nelze ale říci, že by se dřevo z prvních zón kvalitativně výrazně lišilo od dřeva třeba ze zón druhých. Porosty byly vysázeny zhruba ve stejné době a růstové podmínky si zhruba odpovídají na celé ploše dnešního NP.V prvních zónách se nyní zasahuje proto, aby aby postup prací probíhal pokud možno logicky od jádra území (kde bezzásahové zóny vznikají nejdříve) k jeho okraji. V době vzniku NP České Švýcarsko bylo možné do bezzásahových zón zařadit pouze cca 2% lesů. Dnes se pohybujeme okolo zhruba 5%, v horizontu 10 let je plánované rozšíření na zhruba 20%. K otázce turistiky: Zásahy v porostech neprobíhají celoplošně, mají jednorázový lokální charakter, případně řídkou periodicitu rozloženou do několika let. Turistika má charakter trvalý. Je lidsky pochopitelné, že toto opatření není populární a zdánlivě nelogické. Vyplývá však ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Vstup do prvních zón vyžaduje vyhrazení daných cest Správou, v oblastech kde se návštěvnosti pohybují v řádech stovek tisíc návštěvníků. I současný "rozptyl" návštěvníků v oblasti Gabrieliny stezky následkem opouštění vyhrazené cesty první zónou NP není zanedbatelný.Ještě poznámka k "černým těžbám": Pokud jste svědkem protiprávního jednání - kdekoli, nejen na území NP - zavolejte prosím Policii ČR. V případě zásahu na území NP nás kolegové od PČR samozřejmě vyrozumí. Naše přítomnost na území NP není stoprocentní ani v ploše, ani v čase. Věřím, že toto současně ani neodpovídá Vašemu přání.Zásahy v lesích národního parku České Švýcarsko nemají primárně ekonomický účel. Toto tvrzení je stejně absurdní, jako tvrzení, že - promiňte to odlehčení - "lobby odkorňovačů" potřebuje navýšit objem zakázek zadávaných národním parkem. Nic takového se zkrátka neděje.
Reaguj
Errata
Omluova a oprava dvou překlepů:1) na zmiňované Šumavě je vyvážení dřeva z PRVNÍCH zón explictině zakázáno,2) PŮDNÍHO, nikoliv průdního krytu (to ale asi pochopil každý ;) ).
Reaguj
Problém není v kácení, ale v prodeji dřeva z prvních zón
Zdravím vespolek,celou causu jsem jako soukromá osoba vyvolal svým podnětem na inspekci já. Dovoluju si proto stručně reagovat:K použití těžké techniky v první zóně nad a pod Ponvou loukou došlo výhradně za účelem vyvezení pokáceného dřeva z prvních zón. Tento postup považuju nejen za krajně nevhodný z hlediska managementu chráněných území (připomeňme, že na zmiňované Šumavě je vyvážení dřeva z druhých zón explictině zakázáno, ačkoliv půdní podmínky v Českém Švýcarsku jsou namnoze ještě extrémnější), ale i zákona. Správa Parku totiž sice má výjimky k použití intenzivních technologií za účelem managementových zásahů, což ale podle mého skromného soudu vyvážení dřeva za účelem dalšího prodeje prostě není.S urychlením změny druhové sklady v NP ČS nemám zásadní problém. Nicméně to nesmí být spojeno s tím, že se z prvních zón dělá továrna na dřevo - pokácené vejmutovky, modříny a smrky by měly (jako na Šumavě) zůstat ležet na místě. Nejen kvůli ochraně průdního krytu a hrozící erozi (mám zdokumentované pět let staré nezalesnitelné holiny vzniklé těžebními zásahy v prvních zónách pod Stříbrnými stěnami). Ale i kvůli obhajitelnosti ochrany přírody před širší veřejností: vysvětlit pomocí selského rozumu turistům, proč nesmí chodit po lesních cestách v místech, kde se mohou prohánět vyvážecí soupravy a traktory, dost dobře nejde.Věc jsem aktivně nemedializoval (to by to vypadalo věru jinak), pouze jsem pár fotek pověsil na facebook. Posílat cokoliv kamkoliv anonymně není věru můj styl a dost mne mrzí, že někdo moje fotky šíří tímto způsobem. :( Mým cílem není poškodit Správu NP (několik lidí tam znám a vážím si jich, zejména druhovou ochranu dělají skvěle a v celkovém srovnání se současným NP Šumava jsou stále o řád lepší), ale prosadit změnu popsaného, podle mne neudržitelného stavu. Těch 20 miliónů, které musí park ročně odvést do státního rozpočtu (což je samo o sobě nesmyslný požadavek), prostě nelze získávat za cenu poškozování nejpřísněji chráněných částí parku vyvážecími soupravami.
Reaguj
Re: Re: Jde taky o peníze
Na Šumavě nás poučovali, že poražené dříví se má nechat na místě shnít a že z toho bude přirozené hnojivo. Píšete o nákladech, výnosy z prodeje dřeva jste nějak vynechal V 1.zónách NPČŠ jsou smrky zdrojem kšeftu, protože se jedná o velmi kvalitní materiál, zatím co v jiných částech NP /tam, kde není snadný přístup pro těžební techniku a pro kamiony/ se shnít nechává všechno poražené.Pro NP je to zdroj materiálu, kterým se zahrazují strže a pěšiny proti vnikání lidí. Když jsme u té těžby a vedení NP toto asi čte, tak mu doporučuji zaměřit se na černé "těžaře" - po 15 hodině pravidelně vnikají do NP Kyjovským údolím cigáni v autech s přívěsy a v lesích začínají řvát motorové pily - potkali jsme je tam vícekrát. A také doporučení - ukliďte si v Zadní Doubici ze silnice ten veliký díl výfuku, stejně je od nějakého vašeho teréňáku.
  • Autor těžař
  • Datum a čas 1.12.2011 10:49
Reaguj
Re: Jde taky o peníze
@těžař: Co se týká zadávání veřejných zakázek, děje se vše v souladu se zákonem, včetně možnosti účasti dodavatelů při otevírání nabídek apod. Přeměna lesních porostů podle §5 zákona č. 161/1999 Sb., o vyhlášení NP České Švýcarsko, je samozřejmě spojena s finančními náklady. Pravidelně jsme kontrolováni řadou k tomu oprávněných institucí. Pokud Vás zajímá nějaké konkrétní výběrové řízení, podejte si žádost. Postup viz www.npcs.cz
Reaguj
Jde taky o peníze
Těžba a prodej dřeva je lukrativní kšeft, zalesňování /buky, jedle, bezinky a další "původní" rosliny/ je taky kšeft. Takže se to vyplatí nejen přírodě, ale i NPČŠ a jeho dodavatelům. Pane Salove, můžete doložit, že probíhají řádná výběrová řízení? Ve světle toho, v jakém stavu jsou pešiny a cyklostezky to vypadá, že na NPČŠ žádné peníze nezbyly.
Reaguj
Těžba v NP
Těžba v NP. Došlo k informačnímu šumu. Tyto fotky jsem nefotil já . Pouze sem přeposlal na horydoly článek který mě došel do pošty k zveřejnění za což děkuji kdo je autorem foto nevím . Milan Týce
Reaguj
Pokutování v NP České Švýcarsko
Za celý rok 2010 správa parku uložila blokové pokuty v celkové výši 9.200,- Kč. To odpovídá cca 40 pokutám za veškeré možné přestupky, od rozdělávání ohně v lese přes nepovolené vstupy do prvních zón až po vjezdy automobily. Celkovou návštěvnost odhadujeme cca 750 tis. návštěvníků ročně. Posuďte sama, zda je toto přehnané. Objektivní skutečností pak je, že nesouhlas s nějakou činností nikoho neospravedlňuje k nedodržování jakéhokoli jiného zákona.
Reaguj
Možná tam ti ochranáři hlídali proto, že tam jezdila technika a pro strojníka není asi úplně jednoduché ji obsluhovat a ještě hlídat, zda mu tam neběhají turisté. ostatně uzavřít dočasně pro veřejnost část lesa z důvodu provádění těžebních prací je zcela běžné i v hospodářských lesích, kde není chráněno nic. Méně hysterie by neškodilo.
  • Autor Ten co něco o práci v lesí ví
  • Datum a čas 29.11.2011 11:02
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2019

Polabí AKTUÁLNĚ 2019

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Český ráj AKTUÁLNĚ 2019

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

MOUNT EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Maďarské dálniční známky

Maďarské dálniční známky

Na cestu do Chorvatska se někteří Češi a mnoho Moravanů vydávají přes Maďarsko. Potřebují k tomu dálniční známky.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

ALETSCH Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Bruslení v Praze 2018 / 2019

Bruslení v Praze 2018 / 2019

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na ledu velkých zimních stadionů, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři zatím nemají k dispozici
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2019 na 1500 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 15.-24.2. 15.2.
Latinská Amerika - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Toman Rychtera 18.2. 18:30
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Island - diashow Brno, Práh Přednáší David Hotař 19.2. 18:30
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.

Diskuse

To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků
schíza na šumavě Pišišvor, 13.2.2019 23:31, 2 příspěvky
schíza na šumavě prt, 13.2.2019 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35
Přednášky o české šlechtě... Horydoly , 7.2.2019 16:31
Špindl Horydoly , 7.2.2019 16:04
Metr prašanu a všechny sj... Horydoly , 7.2.2019 14:45