Kde koupit metrák bezpečí?

Kde koupit metrák bezpečí?
Dachstein. Gossauský ledovec.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

O outdoorových cestovních kancelářích, horských vůdcích a zodpovědnosti turistů diskutovali vodák a bývalý průvodce cestovní kanceláře Jan Joe Hlaváček a šéfredaktor Horydoly Kuba Turek. Rozhovor vznikl jako dialog při elektronické komunikaci přes ICQ, nikoliv jako rozhovor v novinářském slova smyslu. Není upravovaný a uplatňuje se v něm hodně hovorových obratů.

Jak na to

Joe Hlaváček je dnes především kajakář, věnuje se však také vysokohorské turistice, lezení a dalším outdoorovým sportům. V 90. letech jezdil jako průvodce na zájezdy do hor. O cestovkách a jejich odpovědnosti míní: "Že horské cestovky budí dojem bezpečí, není jejich chyba. Chyba je jim bezmezně věřit."

Kuba Turek je hlavně horolezec, často ale odskakuje i do jiných aktivit v přírodě. S vedením lidí na hory má zkušenosti jako vedoucí oddílů zaměřených na turistiku a horolezectví. V rozhovoru vyzdvihuje horské vůdce.

Redakce pouze dodatečně odstranila nechtěné odbočky od tématu a opravila pravopisné chyby a překlepy.

Joe: Riskujou Češi na horách nějak víc?

Kuba: Ne, je to úplně stejné se všemi národy. Snad že jsem potkal v Alpách víc západních lidí, kteří si najmou opravdového horského vůdce, kdežto Češi díky svým neznalostem a zdejšími právnímu bordelu věří svým průvodcům cestovek a instruktorům různých svazů.

Joe: S horským vůdcem je to pravda, Čech by si ho na západě asi nenajmul, místní tam chodí s vůdcem samozřejmě. Loni jsem byl v Chamonix a bez vůdce ani ránu, je to větší móda než svého času sbírání céček.

Zase průvodce cestovky je menší zlo, než žádný vůdce, když pravý horský je drahý. Pokud je průvodce cestovky alespoň zkušenější turista, má mapu, telefon na místní horskou a včas klienty zažene z kopce, pokud se zhorší počasí...

Kuba: Možná bych ještě srovnal, že Češi jsou z větší části velmi dobře vybaveni a úzkostlivě dodržují bezpečnostní pravidla a druhá menší část si z nich nic nedělá. Viz chybějící helmy na ferátách, špatné jištění na ledovci a podobně. Němci jsou pünktlich, všichni jsou na stejné úrovni. Když spadnou do trhliny, tak si můžeš být na 90 procent jistý, že budou mít dvě šplhadla na smyčkách v náprsní kapse. Jeden Čech bude mít prusíky na zadku, další v kapse, někdo je možná nebude mít vůbec, další bude viset v prsáku a sedáku. U Rakušáků to bude tak něco mezi námi a Němci. Frantíci a Italové na bezpečnost většinou kašlou úplně, třeba helmy mnohým z nich nic neříkají.

Joe: Dobrý postřehy.

Kuba: Průvodce, to je jiný problém. To je falešná jistota. Může ti poradit, ale v průšvihu nepomůže. Jednou říkal šéf vzdělávání českých horských vůdců Dušan Stuchlík: "Když jdeš s jedním klientem, můžeš si skoro všechno pohlídat, když máš dva, je to tvoje riziko, a když vezmeš tři, tak jsi v průseru mrtvý."

Joe: Jenže rada (navaž se, tam nechoď, kde máš helmu? - nemáš? - tak běž zpátky), podle mě zachrání víc životů než pomoc v průseru. Kromě toho 45 % pomoci v průseru zahrnuje tatranku, teplý čaj, dobré slovo a případně pár facek.

Kuba: Dalších 45 % pomoci v průseru zahrnuje zavolání vrtulníku.

Joe: Zbytek je nějaká první pomoc, transport, vyprošťování a podobně. Mluvím o nepoučených turistech, ne o horolezcích.

Kuba: Jenže tak to na zájezdech, kde je spousta klientů a málo zkušených šéfů, nefunguje. Ani u šéfů při tom nemáš 100% záruku, že vědí, o co jde. Vzniká tam davová psychóza - na co helmu, když tamhleten si ji taky nevzal. Nikdo nemá 100% rozhodovací pravomoc a případně pojistku, jako u opravdových horských vůdců.

Joe: Pojištění odpovědnosti za klienty nemá asi opravdu nikdo, snad jen horští vůdci. Davová psychóza se obecně řeší reversem (myslím tím podepsané prohlášení, ne jistítko od Petzla). Klient je svéprávný člověk, nelze mu nic nařizovat, nevidím na tom nic špatného. Když tě neposlouchá, revers je jen písemné potvrzení tohoto stavu věci.

Kuba: Je otázka, o čem se bavíme - jestli o Roháčích v zimě, Mont Blanku, ferátách, nebo turistickém výletu do Rumunska. Rumunsko samozřejmě potřebuje někoho, kdo to tam zná, má s sebou lékárničku, občas někoho pohladí a někomu nakope zadek.

Joe: Chodil jsem na kopce jako instruktor jedné malé cestovky. Na jedno lano bylo 2 až 6 klientů podle obtížnosti. Takovou skupinu lidí zvládneš v pohodě. ("Já jdu zpátky, jestli se ti to nelíbí, tak se odvaž... vidíš támhletu trhlinu, tak úplně stejná je možná tadyhle krok od tebe.") Ale to byla 90. léta, současný tlak na náklady je u cestovek neskutečný.

Kuba: Jo, i to je možné. Já viděl Adventuru, jak natáhla fixní lana na Glockner a lidi tam stáli několik hodin na hřebeni. Taky jsem dopodrobna slyšel od instruktora o lavině v Tarcu, kde zemřeli klienti společného zájezdu Kudrny a Adventury. Taky jsem dělal dva testy bezpečnosti cestovek v MF Dnes na ledovcích a na ferátách. Něco bylo dost podobné. Na co helmy na feráty? Neumíte navázat mačky? Atd...

Joe: To je jako s masem v hypermarketu. Chceš mít relativní jistotu? Nakupuj u souseda zemědělce. Sám se musíš rozhodnout, jestli větší váhu má štítek z Makra nalepený na balení masa nebo sousedovo slovo.

Kuba: U cestovky si platíš. Je ovšem otázka za co. Za dopravu - ano, za doprovod - možná, za bezpečí - spíš ne. To ale klienti nevědí a nikdo jim to úplně jasně neřekne.

Joe: Bezpečí se dá zaplatit? Kde se to kupuje, potřeboval bych tak metrák.

Kuba: Horský vůdce ho nabízí.

Joe: Svým způsobem ho vůdce nabízí. Řekněme, že máš menší pravděpodobnost jeho selhání. I cestovka může být bezpečná. Já za to nemůžu, že lidi preferují cenu.

Kuba: Vůdce má jasně dané mantinely bezpečnosti, za které nemůže jít. Navíc je on i jeho klient pojištěný proti všemu možnému. Navíc je záruka, že vůdce je vyškolen na nejvyšší možné úrovni ve světovém standardu. Kvůli českým zákonům to české cestovky nemusejí dělat. To je celé...

Joe: Vůdci jsou hrozní zbabělci, dojdou k nástupu, prohlásí, že počasí je na nic a jdou domů. Zhruba polovinu svých čtyřtisícovek jsem vylezl, zatímco místní vůdci to ráno otočili. Prostě jsem ochoten vrcholu obětovat část bezpečí.

Kuba: Ty jsi sám nebo se svými kámoši a tušíte, do čeho jdete. Klienti cestovek většinou falešně spoléhají na cestovku. Typické je: "Jsme dva, chceme na hory a cestovka nám pomůže, protože sami bychom se tam neodvážili."

Joe: Potud je to v pořádku. Buď jedu s ověřenou cestovkou, nebo tam zajdu, zeptám se kdo a jak to povede, jakou na to má kvalifikaci, jakou má za mne odpovědnost, přečtu si něco o horách a cestovkách, dnes s Googlem velmi snadno. Odpovědnost za vlastní bezpečnost máš ty sám a nelze spoléhat hlavně na to, co ti nikdo výslovně negarantuje.

Kuba: Právě v tom je problém - cestovky budí u neinformovaných lidí dojem, že jim v oblasti bezpečnosti garantují docela dost.

Joe: Finanční společnosti budí dojem, že za pár kaček měsíčně můžeš mít LCD televizi už na Vánoce, výrobce automobilů budí dojem, že ti nabízí dieselový sportovní vůz, hypermarkety budí dojem, že kupuješ ty nejlepší čerstvé potraviny. Každý budí dojem. Proč chtít po cestovkách, aby ho nebudily?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

ale jo, se vším souhlasím
není to jednoznačný, v každém případě se určitě shodneme na pravidle, že jdeme-li po ledovci s manželkou, která váží o 25 kg méně, musí mít o 25 kg těžší batoh, abychom ji nestrhli.Ostatně jsem zapřisáhlým nepřítelem lanového družstva v lehkém terénu (chodecké úseky hřebenů, ledovec) početnějšího než 3 osoby - furt se někdo mrcasí, tu se jeden zastaví, aby si rozepnul bundu, pak někdo chce vopucovat brejle, vyfotit si kopec, sežrat pišingr, a rychlost postupu je v háji zelenym. ono je tedy možná chybou spíš to, že chodím do hor s kamarády, a ne se sportsmeny stejné výkonnosti, a většinou není mezi námi trenér-přirozená autorita, která by řekla (a ostatní poslechli) teď pudeme 10 minut, pak 3 minuty pauza na rozepnutí bundy a focení, pak 30 minut pochod, pauza na napití atd.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 21.6.2007 09:32
Reaguj
Re: Navázání
No, pokud nepotřebuješ před pádem řešit, co budeš dělat po něm... Pokud máš předem zajištěno, že budeš vždy padat svisle po nohách a bez batohu na zádech a ne jinak (například neuklouzneš dolů svahem), tak by ti měl sedák opravdu stačit.
V ostatních případech je prioritou to, co se stane po pádu padajícímu, protože 2-3 lidi a uzly na laně přes hranu prostě nepřetáhneš. To jak pohodlně spolulezci zachytí tvůj pád je tedy argument podružný. Jestliže druhý a další nesou lano před sebou napnuté, v rukách 2-3 smyce jejichž upuštěním získají čas a konec lana před svým úvazkem omotaný kolem lopatky cepínu a dávají pozor, pád zachytí již zalehnutí na cepínu. Pád ve svahu ani není šance zachytit jinak. Několikrát vyzkoušeno.
Ale navazuj se jak chceš, když po mně nebudeš chtít abych tě vyprošťoval:-P
 • Autor Joe
 • Datum a čas 20.6.2007 07:12
Reaguj
Navázání
Bavíme se o navázání. Co dělat po pádu do trhliny, je věc, kterou jsme tady neřešili. Rozhovor Kuba-Joe není metodickou příručkou. S různými fígly, jak se dostat do polohy hlavou nahoru, máš samozřejmě pravdu.
Reaguj
Úplně jinak
Dost diskuse o navazování. Já si myslím, že navazovat se na ledovci je zbytečnost. Každý by se měl řídit heslem: "S každým mrtvým navíc, zbývá větší krajíc." Nakonec je to i sociální - horská má práci, pohřebáci mají práci, v nemocnici mají práci. Pokud se to stane s cestovkou, tak je i o zážitek postaráno, a o to přece jde, ne? Takže - hůlky do ruky, peníze do kapsy (v Alpách je draho) a hurá na ledovec ...
 • Autor Belial
 • Datum a čas 19.6.2007 19:17
Reaguj
svata pravda
Jojo to je asi svata pravda. I kdyz jsem sedakovec :-) tak je potreba hlavne myslet. A taky je to o prioritach. Napriklad i pri lezeni v horach lezu 99 procent jen v sedaku i kdyz vim, ze s prsakem je to stokrat bezpecnejsi. Ale s prsakem se mi blbe hybe, blbe oblika a prevlika.... takze radsi sem ochoten podstoupit nejake riziko a vymenit ho za pohodli...Obecne to chce spise hodne premyslet a nejit s davem a rozhodovat se dle aktualnich situaci a podminek.
 • Autor TomVidlak
 • Datum a čas 19.6.2007 16:28
Reaguj
Sedák x kombi
Člověče Kubo nebuď tak fundamentalistický sedákovec. Zalistuj si třeba Schubertem 1.díl, je tam fotografie správně navázaného člověka na ledovec. Má kombinovaný úvaz, proč asi? Přečti si (nutno německy) Alpin-Lehrplan band 5 od DAV. Nakonec v kombi úvazcích.. jsou to všichni magoři? Asi ne, že ano.Ale ani ti v sedáku nejsou magoři, jen vsadili na něco jiného.Jak už tu bylo poznamenáno, požadavky jsou protichůdné, a těžko vyymslet definitivní zázračně dobré řešení. Dospělí lidé by se měli psychicky vyrovnat s tím, že něco v životě je holt loterie.A pro zvýšení šancí na dobrý tip dám radu. než se navážete na sedák nebo kombi na ledovci, popřemýšlejte:- kolik lidí je nás na laně (je téměř nemožné, aby jeden propadlý strhl další 3 lidi za sebou, byť by byli v kombi úvazcích, když správně postupují, tj. především nemají mezi sebou povislé lano)- jak máme těžké batohy- jaký je povrch ledovce, tvrdý ledový, rozměklý sníh- ledovec rovina nebo svahA všechny tyto kritéria se mohou kombinovat. Je třeba myslet, a ne fundamentalisticky věřit. Obrázek v katalogu Petzl není ikona.A když už, vy sedákovci :-), když pujdete s batohem, tak mějte kombi úvazek, ale podvažte si lano krejčíkem, a ten hoďte přes dvě karabiny s pojistkami do sedáku. Aspoň pak až tam zahučite, a nějak ve zdraví přečkáte zachycení hlavou dolů s bederákem batohu omotaným okolo krku se nějak oklepete a budete schopný akce, tak zaberete a ty karabiny si vycvaknete, a hned jste najednou v kombi úvazku. Líp se vám tam bude seďet. S hlavou dolů se visí blbě a dlouho to nikdo nevydrží.Poznámky závěrem:1. Sem tam si lidé na zkoušku zkusí skok do trhliny, různě na těch kurzech se to dělá. Ale nikdy jsem nikoho neviděl to zkusit s 15 kg batohem...2. Mimo racionální chování jsou lidé tvorové, kteří také mají iracionální pohnutky, a i když to není populární, je třeba mluvit i o tom. Je totiž zajímavé, že lidé preferující sedáky tvrdí (a jak jsem na začátku psal svým způsobem správně) že jim jde o bod navázání posazený nížeji od těžiště těla. Ale např. zmíněné řešení kombi úvaz+lano připojené jen k sedáku, jim často nevoní. obávám se totiž, že za popularitou řešení "jen úvazek" je touha po pohodlí, komfortu, protože bez prsáku si mohu libovolně oblékat/svlékat budnu, fleecku, softshelovku, moirovku, goretex, pertex, windstopper, být v teple, nebo se opalovat, mazat krémem, ukazovat tričko.Odmítání kombi úvazku (to ještě neznaméná přijetí bodu navázání nad těžiště!) je stejně pošetilé přikázání pohodlné paní módy, jako bylo kdysi odložení přileb.Ach my lidé...Tomas, HO Sakal
 • Autor TomasK
 • Datum a čas 19.6.2007 15:52
Reaguj
Re: Shrnutí
ok, beriem, ze sedak je lepsia volba, tvoj posledny prispevok bol rozumny. len este 1 otazka. fotka, ktora je pri clanku pouzita, bola myslena ako odstrasujuci priklad?:) ked sa na ladovci navazujem na sedak, som si vedomy rizik s tym spojenych a snazim sa ich eliminovat - kde su prilby. navyse ak pouzijes rozostup cca 9m a 3 uzly pri troj- a viacclennych druzstvach a lano budes mat stale viac-menej napnute, pravdepodobne sa ti ani nestane, ze by niekto chytal telom drzku.
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:42
Reaguj
su sice naviazani na sedak, ale palickou ubrzdia pramalo:)
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:41
Reaguj
Re: Shrnutí
ok, beriem, ze sedak je lepsia volba, tvoj posledny prispevok bol rozumny. len este 1 otazka. fotka, ktora je pri clanku pouzita, bola myslena ako odstrasujuci priklad?:) ked sa na ladovci navazujem na sedak, som si vedomy rizik s tym spojenych a snazim sa ich eliminovat - kde su prilby. navyse ak pouzijes rozostup cca 9m a 3 uzly pri troj- a viacclennych druzstvach a lano budes mat stale viac-menej napnute, pravdepodobne sa ti ani nestane, ze by niekto chytal telom drzku.
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:39
Reaguj
pre milana:tiez mi to napadlo:)pre kt:clanok som cital uz predtym. tato tvoja poznamka len dokazuje, aky si povysenecky a nafukany. ked som si pytal vysvetlenie vo svojom 1. prispevku, nebolo to preto, ze by mi problematika nebola znama, len som chcel vediet, ci narazas skutocne na to. ze som nesuhlasil s jednoznacnym odsudzovanim kombinovaneho navazovania, je dane tym, ze som sa v literature a na kurzoch stretol aj s upozornenim na rizika pri pouziti samotneho sedaku aj na ladovci. a preto ma zaujimali tvoje skusenosti z praxe - odpovedi si sa vyhol. ja som svoju prakticku skusenost popisal. ani raz som netvrdil, ze pouzitie sedaku je blbost a opacne. "nic netusiaci" budes asi ty, ked sa povazujes za vseveda. zatial si mi totiz nepovedal nic nove a nad mojimi argumentmi si sa asi nezamyslel, ked si ich nekomentoval inac, ako len opakovanim toho isteho. neber to v zlom, je to len diskusia.
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:28
Reaguj
Celkem 32 příspěvků v diskuzi


Co je to airsoft a pro koho je tento sport určený?

Co je to airsoft a pro koho je tento sport určený?

Pokud hledáte způsob, jak využít svůj volný čas a chtěli byste se trochu hýbat, pak pro vás máme skvělou nabídku - airsoft!Je to sport, který zahrnuje nejen fyzickou aktivitu, alevyžaduje také taktické... celý článek

Přátelská varianta na Levou Velickou věž

Predná Velická štrbina do špatného počasí

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

FOOTBIKE GUIDE Stradonice možná byly nejvýznamnějším keltským oppidem v Evropě nebo snad sídlem prvního českého panovníka Marobuda z germánského rodu. Musel jsem se tam podívat, protože byly místem vědeckého triumfu mého pubertálního
Apríl na tatranské haute route

Apríl na tatranské haute route

Jaro za dveřmi, slunko nabírá na síle. Volám Tomášovi: "Nejel bys se mnou na jarní firnovačku do Tater? Přechod Brnčála - Popradské či naopak?" Jasně že by jel! Supr, domluveno.
Jaké jsou nejlepší sázkařské stránky v České republice?

Jaké jsou nejlepší sázkařské stránky v České republice?

Lidé se sázejí o cokoliv od nepaměti. Je to jedna z nejstarších her na světě.  
Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

V sobotu 30. apríla štartuje vo Vysokých Tatrách týždeň lyžovačky na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku - v Lomnickom sedle. Viac ako 1,5 metra snehu a príjemná predpoveď počasia sľubujú ešte stále atraktívne jarné
Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Pěší turistika versus trekking. Jaký je v tom rozdíl? Je vůbec rozdíl mezi turistikou a trekkingem? Nebo je to totéž?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Dřevolodní sympozium Horka 27.5. 16:00
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 28.5.
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.
Modřanský Tarzan Praha, Sofijské náměstí Olympijský šplh 28.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest
Praha, Rašínovo nábřeží ZRUŠENO! 28.5.
Noční půlmaraton Ústí nad Orlicí 28.5.

Diskuse

Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 9 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05