Kde koupit metrák bezpečí?

Kde koupit metrák bezpečí?
Dachstein. Gossauský ledovec.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

O outdoorových cestovních kancelářích, horských vůdcích a zodpovědnosti turistů diskutovali vodák a bývalý průvodce cestovní kanceláře Jan Joe Hlaváček a šéfredaktor Horydoly Kuba Turek. Rozhovor vznikl jako dialog při elektronické komunikaci přes ICQ, nikoliv jako rozhovor v novinářském slova smyslu. Není upravovaný a uplatňuje se v něm hodně hovorových obratů.

Jak na to

Joe Hlaváček je dnes především kajakář, věnuje se však také vysokohorské turistice, lezení a dalším outdoorovým sportům. V 90. letech jezdil jako průvodce na zájezdy do hor. O cestovkách a jejich odpovědnosti míní: "Že horské cestovky budí dojem bezpečí, není jejich chyba. Chyba je jim bezmezně věřit."

Kuba Turek je hlavně horolezec, často ale odskakuje i do jiných aktivit v přírodě. S vedením lidí na hory má zkušenosti jako vedoucí oddílů zaměřených na turistiku a horolezectví. V rozhovoru vyzdvihuje horské vůdce.

Redakce pouze dodatečně odstranila nechtěné odbočky od tématu a opravila pravopisné chyby a překlepy.

Joe: Riskujou Češi na horách nějak víc?

Kuba: Ne, je to úplně stejné se všemi národy. Snad že jsem potkal v Alpách víc západních lidí, kteří si najmou opravdového horského vůdce, kdežto Češi díky svým neznalostem a zdejšími právnímu bordelu věří svým průvodcům cestovek a instruktorům různých svazů.

Joe: S horským vůdcem je to pravda, Čech by si ho na západě asi nenajmul, místní tam chodí s vůdcem samozřejmě. Loni jsem byl v Chamonix a bez vůdce ani ránu, je to větší móda než svého času sbírání céček.

Zase průvodce cestovky je menší zlo, než žádný vůdce, když pravý horský je drahý. Pokud je průvodce cestovky alespoň zkušenější turista, má mapu, telefon na místní horskou a včas klienty zažene z kopce, pokud se zhorší počasí...

Kuba: Možná bych ještě srovnal, že Češi jsou z větší části velmi dobře vybaveni a úzkostlivě dodržují bezpečnostní pravidla a druhá menší část si z nich nic nedělá. Viz chybějící helmy na ferátách, špatné jištění na ledovci a podobně. Němci jsou pünktlich, všichni jsou na stejné úrovni. Když spadnou do trhliny, tak si můžeš být na 90 procent jistý, že budou mít dvě šplhadla na smyčkách v náprsní kapse. Jeden Čech bude mít prusíky na zadku, další v kapse, někdo je možná nebude mít vůbec, další bude viset v prsáku a sedáku. U Rakušáků to bude tak něco mezi námi a Němci. Frantíci a Italové na bezpečnost většinou kašlou úplně, třeba helmy mnohým z nich nic neříkají.

Joe: Dobrý postřehy.

Kuba: Průvodce, to je jiný problém. To je falešná jistota. Může ti poradit, ale v průšvihu nepomůže. Jednou říkal šéf vzdělávání českých horských vůdců Dušan Stuchlík: "Když jdeš s jedním klientem, můžeš si skoro všechno pohlídat, když máš dva, je to tvoje riziko, a když vezmeš tři, tak jsi v průseru mrtvý."

Joe: Jenže rada (navaž se, tam nechoď, kde máš helmu? - nemáš? - tak běž zpátky), podle mě zachrání víc životů než pomoc v průseru. Kromě toho 45 % pomoci v průseru zahrnuje tatranku, teplý čaj, dobré slovo a případně pár facek.

Kuba: Dalších 45 % pomoci v průseru zahrnuje zavolání vrtulníku.

Joe: Zbytek je nějaká první pomoc, transport, vyprošťování a podobně. Mluvím o nepoučených turistech, ne o horolezcích.

Kuba: Jenže tak to na zájezdech, kde je spousta klientů a málo zkušených šéfů, nefunguje. Ani u šéfů při tom nemáš 100% záruku, že vědí, o co jde. Vzniká tam davová psychóza - na co helmu, když tamhleten si ji taky nevzal. Nikdo nemá 100% rozhodovací pravomoc a případně pojistku, jako u opravdových horských vůdců.

Joe: Pojištění odpovědnosti za klienty nemá asi opravdu nikdo, snad jen horští vůdci. Davová psychóza se obecně řeší reversem (myslím tím podepsané prohlášení, ne jistítko od Petzla). Klient je svéprávný člověk, nelze mu nic nařizovat, nevidím na tom nic špatného. Když tě neposlouchá, revers je jen písemné potvrzení tohoto stavu věci.

Kuba: Je otázka, o čem se bavíme - jestli o Roháčích v zimě, Mont Blanku, ferátách, nebo turistickém výletu do Rumunska. Rumunsko samozřejmě potřebuje někoho, kdo to tam zná, má s sebou lékárničku, občas někoho pohladí a někomu nakope zadek.

Joe: Chodil jsem na kopce jako instruktor jedné malé cestovky. Na jedno lano bylo 2 až 6 klientů podle obtížnosti. Takovou skupinu lidí zvládneš v pohodě. ("Já jdu zpátky, jestli se ti to nelíbí, tak se odvaž... vidíš támhletu trhlinu, tak úplně stejná je možná tadyhle krok od tebe.") Ale to byla 90. léta, současný tlak na náklady je u cestovek neskutečný.

Kuba: Jo, i to je možné. Já viděl Adventuru, jak natáhla fixní lana na Glockner a lidi tam stáli několik hodin na hřebeni. Taky jsem dopodrobna slyšel od instruktora o lavině v Tarcu, kde zemřeli klienti společného zájezdu Kudrny a Adventury. Taky jsem dělal dva testy bezpečnosti cestovek v MF Dnes na ledovcích a na ferátách. Něco bylo dost podobné. Na co helmy na feráty? Neumíte navázat mačky? Atd...

Joe: To je jako s masem v hypermarketu. Chceš mít relativní jistotu? Nakupuj u souseda zemědělce. Sám se musíš rozhodnout, jestli větší váhu má štítek z Makra nalepený na balení masa nebo sousedovo slovo.

Kuba: U cestovky si platíš. Je ovšem otázka za co. Za dopravu - ano, za doprovod - možná, za bezpečí - spíš ne. To ale klienti nevědí a nikdo jim to úplně jasně neřekne.

Joe: Bezpečí se dá zaplatit? Kde se to kupuje, potřeboval bych tak metrák.

Kuba: Horský vůdce ho nabízí.

Joe: Svým způsobem ho vůdce nabízí. Řekněme, že máš menší pravděpodobnost jeho selhání. I cestovka může být bezpečná. Já za to nemůžu, že lidi preferují cenu.

Kuba: Vůdce má jasně dané mantinely bezpečnosti, za které nemůže jít. Navíc je on i jeho klient pojištěný proti všemu možnému. Navíc je záruka, že vůdce je vyškolen na nejvyšší možné úrovni ve světovém standardu. Kvůli českým zákonům to české cestovky nemusejí dělat. To je celé...

Joe: Vůdci jsou hrozní zbabělci, dojdou k nástupu, prohlásí, že počasí je na nic a jdou domů. Zhruba polovinu svých čtyřtisícovek jsem vylezl, zatímco místní vůdci to ráno otočili. Prostě jsem ochoten vrcholu obětovat část bezpečí.

Kuba: Ty jsi sám nebo se svými kámoši a tušíte, do čeho jdete. Klienti cestovek většinou falešně spoléhají na cestovku. Typické je: "Jsme dva, chceme na hory a cestovka nám pomůže, protože sami bychom se tam neodvážili."

Joe: Potud je to v pořádku. Buď jedu s ověřenou cestovkou, nebo tam zajdu, zeptám se kdo a jak to povede, jakou na to má kvalifikaci, jakou má za mne odpovědnost, přečtu si něco o horách a cestovkách, dnes s Googlem velmi snadno. Odpovědnost za vlastní bezpečnost máš ty sám a nelze spoléhat hlavně na to, co ti nikdo výslovně negarantuje.

Kuba: Právě v tom je problém - cestovky budí u neinformovaných lidí dojem, že jim v oblasti bezpečnosti garantují docela dost.

Joe: Finanční společnosti budí dojem, že za pár kaček měsíčně můžeš mít LCD televizi už na Vánoce, výrobce automobilů budí dojem, že ti nabízí dieselový sportovní vůz, hypermarkety budí dojem, že kupuješ ty nejlepší čerstvé potraviny. Každý budí dojem. Proč chtít po cestovkách, aby ho nebudily?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

ale jo, se vším souhlasím
není to jednoznačný, v každém případě se určitě shodneme na pravidle, že jdeme-li po ledovci s manželkou, která váží o 25 kg méně, musí mít o 25 kg těžší batoh, abychom ji nestrhli.Ostatně jsem zapřisáhlým nepřítelem lanového družstva v lehkém terénu (chodecké úseky hřebenů, ledovec) početnějšího než 3 osoby - furt se někdo mrcasí, tu se jeden zastaví, aby si rozepnul bundu, pak někdo chce vopucovat brejle, vyfotit si kopec, sežrat pišingr, a rychlost postupu je v háji zelenym. ono je tedy možná chybou spíš to, že chodím do hor s kamarády, a ne se sportsmeny stejné výkonnosti, a většinou není mezi námi trenér-přirozená autorita, která by řekla (a ostatní poslechli) teď pudeme 10 minut, pak 3 minuty pauza na rozepnutí bundy a focení, pak 30 minut pochod, pauza na napití atd.
 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 21.6.2007 09:32
Reaguj
Re: Navázání
No, pokud nepotřebuješ před pádem řešit, co budeš dělat po něm... Pokud máš předem zajištěno, že budeš vždy padat svisle po nohách a bez batohu na zádech a ne jinak (například neuklouzneš dolů svahem), tak by ti měl sedák opravdu stačit.
V ostatních případech je prioritou to, co se stane po pádu padajícímu, protože 2-3 lidi a uzly na laně přes hranu prostě nepřetáhneš. To jak pohodlně spolulezci zachytí tvůj pád je tedy argument podružný. Jestliže druhý a další nesou lano před sebou napnuté, v rukách 2-3 smyce jejichž upuštěním získají čas a konec lana před svým úvazkem omotaný kolem lopatky cepínu a dávají pozor, pád zachytí již zalehnutí na cepínu. Pád ve svahu ani není šance zachytit jinak. Několikrát vyzkoušeno.
Ale navazuj se jak chceš, když po mně nebudeš chtít abych tě vyprošťoval:-P
 • Autor Joe
 • Datum a čas 20.6.2007 07:12
Reaguj
Navázání
Bavíme se o navázání. Co dělat po pádu do trhliny, je věc, kterou jsme tady neřešili. Rozhovor Kuba-Joe není metodickou příručkou. S různými fígly, jak se dostat do polohy hlavou nahoru, máš samozřejmě pravdu.
Reaguj
Úplně jinak
Dost diskuse o navazování. Já si myslím, že navazovat se na ledovci je zbytečnost. Každý by se měl řídit heslem: "S každým mrtvým navíc, zbývá větší krajíc." Nakonec je to i sociální - horská má práci, pohřebáci mají práci, v nemocnici mají práci. Pokud se to stane s cestovkou, tak je i o zážitek postaráno, a o to přece jde, ne? Takže - hůlky do ruky, peníze do kapsy (v Alpách je draho) a hurá na ledovec ...
 • Autor Belial
 • Datum a čas 19.6.2007 19:17
Reaguj
svata pravda
Jojo to je asi svata pravda. I kdyz jsem sedakovec :-) tak je potreba hlavne myslet. A taky je to o prioritach. Napriklad i pri lezeni v horach lezu 99 procent jen v sedaku i kdyz vim, ze s prsakem je to stokrat bezpecnejsi. Ale s prsakem se mi blbe hybe, blbe oblika a prevlika.... takze radsi sem ochoten podstoupit nejake riziko a vymenit ho za pohodli...Obecne to chce spise hodne premyslet a nejit s davem a rozhodovat se dle aktualnich situaci a podminek.
 • Autor TomVidlak
 • Datum a čas 19.6.2007 16:28
Reaguj
Sedák x kombi
Člověče Kubo nebuď tak fundamentalistický sedákovec. Zalistuj si třeba Schubertem 1.díl, je tam fotografie správně navázaného člověka na ledovec. Má kombinovaný úvaz, proč asi? Přečti si (nutno německy) Alpin-Lehrplan band 5 od DAV. Nakonec v kombi úvazcích.. jsou to všichni magoři? Asi ne, že ano.Ale ani ti v sedáku nejsou magoři, jen vsadili na něco jiného.Jak už tu bylo poznamenáno, požadavky jsou protichůdné, a těžko vyymslet definitivní zázračně dobré řešení. Dospělí lidé by se měli psychicky vyrovnat s tím, že něco v životě je holt loterie.A pro zvýšení šancí na dobrý tip dám radu. než se navážete na sedák nebo kombi na ledovci, popřemýšlejte:- kolik lidí je nás na laně (je téměř nemožné, aby jeden propadlý strhl další 3 lidi za sebou, byť by byli v kombi úvazcích, když správně postupují, tj. především nemají mezi sebou povislé lano)- jak máme těžké batohy- jaký je povrch ledovce, tvrdý ledový, rozměklý sníh- ledovec rovina nebo svahA všechny tyto kritéria se mohou kombinovat. Je třeba myslet, a ne fundamentalisticky věřit. Obrázek v katalogu Petzl není ikona.A když už, vy sedákovci :-), když pujdete s batohem, tak mějte kombi úvazek, ale podvažte si lano krejčíkem, a ten hoďte přes dvě karabiny s pojistkami do sedáku. Aspoň pak až tam zahučite, a nějak ve zdraví přečkáte zachycení hlavou dolů s bederákem batohu omotaným okolo krku se nějak oklepete a budete schopný akce, tak zaberete a ty karabiny si vycvaknete, a hned jste najednou v kombi úvazku. Líp se vám tam bude seďet. S hlavou dolů se visí blbě a dlouho to nikdo nevydrží.Poznámky závěrem:1. Sem tam si lidé na zkoušku zkusí skok do trhliny, různě na těch kurzech se to dělá. Ale nikdy jsem nikoho neviděl to zkusit s 15 kg batohem...2. Mimo racionální chování jsou lidé tvorové, kteří také mají iracionální pohnutky, a i když to není populární, je třeba mluvit i o tom. Je totiž zajímavé, že lidé preferující sedáky tvrdí (a jak jsem na začátku psal svým způsobem správně) že jim jde o bod navázání posazený nížeji od těžiště těla. Ale např. zmíněné řešení kombi úvaz+lano připojené jen k sedáku, jim často nevoní. obávám se totiž, že za popularitou řešení "jen úvazek" je touha po pohodlí, komfortu, protože bez prsáku si mohu libovolně oblékat/svlékat budnu, fleecku, softshelovku, moirovku, goretex, pertex, windstopper, být v teple, nebo se opalovat, mazat krémem, ukazovat tričko.Odmítání kombi úvazku (to ještě neznaméná přijetí bodu navázání nad těžiště!) je stejně pošetilé přikázání pohodlné paní módy, jako bylo kdysi odložení přileb.Ach my lidé...Tomas, HO Sakal
 • Autor TomasK
 • Datum a čas 19.6.2007 15:52
Reaguj
Re: Shrnutí
ok, beriem, ze sedak je lepsia volba, tvoj posledny prispevok bol rozumny. len este 1 otazka. fotka, ktora je pri clanku pouzita, bola myslena ako odstrasujuci priklad?:) ked sa na ladovci navazujem na sedak, som si vedomy rizik s tym spojenych a snazim sa ich eliminovat - kde su prilby. navyse ak pouzijes rozostup cca 9m a 3 uzly pri troj- a viacclennych druzstvach a lano budes mat stale viac-menej napnute, pravdepodobne sa ti ani nestane, ze by niekto chytal telom drzku.
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:42
Reaguj
su sice naviazani na sedak, ale palickou ubrzdia pramalo:)
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:41
Reaguj
Re: Shrnutí
ok, beriem, ze sedak je lepsia volba, tvoj posledny prispevok bol rozumny. len este 1 otazka. fotka, ktora je pri clanku pouzita, bola myslena ako odstrasujuci priklad?:) ked sa na ladovci navazujem na sedak, som si vedomy rizik s tym spojenych a snazim sa ich eliminovat - kde su prilby. navyse ak pouzijes rozostup cca 9m a 3 uzly pri troj- a viacclennych druzstvach a lano budes mat stale viac-menej napnute, pravdepodobne sa ti ani nestane, ze by niekto chytal telom drzku.
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:39
Reaguj
pre milana:tiez mi to napadlo:)pre kt:clanok som cital uz predtym. tato tvoja poznamka len dokazuje, aky si povysenecky a nafukany. ked som si pytal vysvetlenie vo svojom 1. prispevku, nebolo to preto, ze by mi problematika nebola znama, len som chcel vediet, ci narazas skutocne na to. ze som nesuhlasil s jednoznacnym odsudzovanim kombinovaneho navazovania, je dane tym, ze som sa v literature a na kurzoch stretol aj s upozornenim na rizika pri pouziti samotneho sedaku aj na ladovci. a preto ma zaujimali tvoje skusenosti z praxe - odpovedi si sa vyhol. ja som svoju prakticku skusenost popisal. ani raz som netvrdil, ze pouzitie sedaku je blbost a opacne. "nic netusiaci" budes asi ty, ked sa povazujes za vseveda. zatial si mi totiz nepovedal nic nove a nad mojimi argumentmi si sa asi nezamyslel, ked si ich nekomentoval inac, ako len opakovanim toho isteho. neber to v zlom, je to len diskusia.
 • Autor m.
 • Datum a čas 19.6.2007 15:28
Reaguj
Celkem 32 příspěvků v diskuzi


Na Kaprunu se lyžuje až do července

Na Kaprunu se lyžuje až do července

Léčbu lyžařského absťáku po koronavirové zimní sezoně jsme si naordinovali na ledovci Kaprun. Letos se nad rakouským letoviskem Zell am See lyžuje až do 24. července.... celý článek

Vyjížďka z města do ošklivého počasí

Tsum Valley Manaslu Circuit Trek

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.
TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

Koloběžka Yedoo S2620 je vhodný stroj na dlouhé výlety do přírody, po cyklostezkách, polňačkách, lesních svážnicích i rozbitých asfaltových okreskách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Dračí lodě Třeboň, Svět 26.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.

Diskuse

muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31