Kde obr Atlas podpírá nebeskou klenbu

Kde obr Atlas podpírá nebeskou klenbu
Výstup na Tazaghart ve Vysokém Atlasu.
Autor snímku Vladimír Bureš
SDÍLEJ:

Černou Afriku si s bílými zasněženými kopci obvykle nespojujeme. Také zde  tady však najdeme velehory. Ty nejvyšší nechme Asii, vynechejme rovníkovou oblast a zůstaňme na severu kontinentu. Hledejme na mapě pohoří Atlas. Toto horstvo je dlouhé dva a půl tisíce kilometrů, táhne se Marokem, územím Alžírska a Tuniska.

Jak na to

Z geologického hlediska je pohoří Atlas poslední výspou Evropy a teprve za ním začíná skutečná Afrika. Světadíl, který si i v dnešním zmenšeném světě zachovává jakousi mystickou tajemnost.

My zůstaneme ve Vysokém Atlasu, zcela ležícím na marockém území. Ocitneme se v nejvyšším horském pásmu severní Afriky. V terénu, ideálním pro provozování vysokohorské turistiky a skialpinismu. Tedy s výjimkou horkého léta, kdy mohou lyže narazit na podobné potíže, jako Lamborghini na české okresní silnici.

Nádherná krajina na úbočí Velkého Atlasu.

Turisté chtiví vrcholů se soustřeďují především na nejvyšší horu Jebel Toubkal (4167 m). Za ideálního počasí nabízí úžasné výhledy. Na jedné straně přehlédneme Atlantský oceán (Atlantik) pojmenovaný právě po Atlasu. Na opačné straně vidíme do obrovské pouště Sahara. Scenérii pohoří dokreslují rozeklané štíty a skalní stěny s terasovitým členěním, hluboce zařízlé soutěsky s divokými potoky a kaskádami vodopádů.

Horydoly.czATLAS V ZIMĚ: Skialp v africkém Maroku

V nižších polohách horstva splývají nízké a ploché berberské domky z hlíny a betonu hnědou barvou s okolními stráněmi.

Krátká cesty do přívětivého Maroka

Jaká je vlastně úroveň života v Maroku? Určitě to není chudý třetí svět. Myslím, že tato země nijak nezaostává za chudšími zeměmi jihu Evropy.

Z Evropy se sem dostaneme doslova za chvíli díky nízkoročpočtovým aerolinkám. Jejich letadla chrlí davy turistů, kteří královské kase přinášejí tučné zisky. Sice spousta z nich krátkodobě navštíví jen třetí největší marocké město Marrákeš, ale i tady je co vidět a stojí za to už jen malé nasátí atmosféry, kde se mísí arabský životní styl s berberským. Konkrétně třeba na obrovském náměstí Jemaa El Fna s prodejci naprosto všeho myslitelného a k tomu zaklínači hadů.

Pokud se chcete podívat dál, cestování po Maroku je bezproblémové. Je to díky dodávkám, hlavně značky Mercedes, dotaženým v různém stupni rozkladu z Evropy. Těm konkurují jen Korejci se záplavou solidních nových aut.

Za návštěvu stojí vesnice Imlil, ležící v příjemném stínu hlubokého údolí v podhůří Atlasu. A stejně tak další, výše položené osady, turisty už značně opomíjené, či okolí svatyně Sidi Chamarouch. Kultura je zde zajímavá, ryze berberská.

Horokšeft v Imlilu, Atlas, Maroko.

Život je zde slušně organizovaný, ale pro nás přesto nezvyklý. Vlastně v lecčems až tak moc ne, neboť se projevuje silný vliv Francie. Ta měla ještě ve 20. století na rozvoj Maroka silný vliv. Takže i současná marocká kuchyně není vůbec špatná, taková arabsko-berbersko-francouzská. Doslova národním jídlem je v Maroku pokrm zvaný tajine, což je směs masa a rýže, brambor a zeleniny. Sice se tak dnes nazývá jídlo, ale původně šlo o maxihrnec s poklicí.

Jídlo můžeme zapít velmi silným a přeslazeným čajem z máty s přídavkem zeleného čínského čaje. Na trzích a v horách si vychutnáte džus, před vašimi zraky ručním lisem mačkaný z natrhaných pomerančů. Všudypřítomná cola a fanta jsou potvrzením globalizace světa. Protože oficiálním náboženstvím je na severu Afriky sunitská odnož islámu, alkohol zde nenajdete. Turisté se slabším srdcem a závislostí na alkoholu by sem cestovat neměli. Všudypřítomné cedulky non alcohol jim způsobí minimálně zástavu dechu.

Ale pojďme k našemu působení v horách. Nejdelší je cesta na některé z evropských letišť, pak následuje čtyřhodinový vzdušný skok a jsme v Marrákeši. Ignorujíc horko 40°C, sedáme do přerostlé dodávky a vystupujeme v Imlilu. Tady je příjemné klima, konec jara přináší vhodné podmínky na vysokohorskou turistiku s dostatkem sněhu.

Hory ideální pro vysokohorskou turistiku

Sníh nejenže naplní horské potoky a ty nastartují rozkvět bujného rostlinstva, ale také usnadní pohyb ve vyšších polohách hor. V létě je zde přílišné horko a mokrý sníh spíš ztěžuje postup a později zcela mizí. Chodíte tedy po ujíždějící suti, kde sklouzne nejen noha, ale i jazyk slušně vychovaného jedince.

Vysoký Atlas nemá ledovce, díky tomu zde téměř neexistuje riziko pádu do ledové trhliny.

Atlas nabízí perfektní podmínky pro vysokohorskou turistiku, ne však pro horolezectví. V oblasti kolem chaty Lepiney (Tazaghart Hut) jsou lezitelné některé kuloáry a okolní žebra s relativně pevnou skálou. Na samotný masiv Tazaghart (3880 m) vede horolezecká cesta Diagonal gully, sněhový žlab, přerušený skalním prahem.

Výborné skalní lezení nabízí soutěska Todra, na východě Atlasu mimo vysokohorskou oblast.

Pro turisty Atlas nabízí zhruba devět čtyřtisícovek, z nichž jsme na pět vystoupili. Panoramatické výhledy nabízí Afela (4015 m) a rozsáhlý masiv Tazaghart (3880 m). Výstup na Tazaghart jsme vedli krásnými žlaby po vcelku pevném firnu. V horních partiích nás žlaby dovedly na vrcholové plató, které má ideální parametry pro sporty, jako je golf nebo fotbal s obří tréninkovou plochou. Je to plošina 1x2 km, ovšem ze všech stran díky strmým svahům obtížně přístupná.

Výstup na Tazarhart, Atlas, Maroko. 

Fajnšmekři s níže položenou laťkou najdou v Atlasu další čtyři stovky vrcholů, přesahujících výšku 3000 metrů.

Do hor nemá smysl tahat stany, byť muly vynesou za solidní cenu cokoli. Ovšem jen pod sníh, dále ne, kopýtka majíc pouze letním vzorkem opatřená.

Vynikající ubytování je na chatě Lepiney v nadmořské výšce 3000 m. Zvenku vypadá jako bouda tak pro deset lidí, ale uvnitř je vměstnán stůl pro třicet lidí. Je to ideální přístřeší pro jedince, kteří umějí jíst jako pes granule. Neboť hlavou lze hýbat, rukama nelze, neboť jsou hermeticky utěsněné sousedy.

Kuchyně, specializovaná na tajine, je umístěna při stěně. Personál spí na stole, turisté v patře, přístupném po žebříku. Pokud netrpí závratí, vede žebřík do dalšího patra.

Horydoly.czTESTOVALI JSME V ATLASU: Pohory Prabos Fox

Prabos Fox, boty na hory. 

To chata Les Mouflons (3207 m) je z jiného těsta. V dolině je vlastně trojice kamenných hradů, jako vystřižených ze středověku. Jen Mouflons (Refuge Toubkal), nám poskytnuvší azyl, vcucne kolem 300 nocležníků. Luxus, kdy každý má svou postel, na rozdíl od Lepiney, a ve velikém kamenném mrazáku mrzne. Chaty najdete vsazené do doliny pod Toubkalem, dominantou Atlasu.

Samozřejmě jsme si vrchol Jebel Toubkal (4167 m) nenechali ujít. Nahoru jsme šli cestou North Cwm, dolů klasikou, tedy přes South Cwm.

K tomu jsme pro zpestření zdolali ještě vrcholy Imouser, West Toubkal a Biigounesene.

Sahara vypadá jako trávník politý kyselinou 

Abychom nezůstali jen na horách! Bylo by chybou si nechat ujít návštěvu saharských oáz. Nečekejme ovšem od Sahary holou, rovnou poušť, ta v Maroku není. Sahara je zvlněná, s řídkým porostem, připomínajícím anglický trávník, hojně zalévaný kyselinou.

Omrkli jsme pouštní kasby, konkrétně Aït ben Haddou či Skoura. Jde o velké hrady, uplácané z hlíny a obklopené porostem datlových palem. Aït ben Haddou je rozsáhlou městskou zástavbou, tvořenou hliněnými pevnostmi, neboli kasbami i s domy v podhradí. Iluzi rajského místa dokresluje bahnitá řeka, líně meandrující pod kopci s hrady a jejich vysokými hliněnými stěnami, vše propojené visutými a úzkými cestičkami.

Dýchne na vás iluze života před stovkami let. Obyvatelé stavby kdysi stavěli z vepřovic do kosočtverce poskládaných, ze směsi jílu a slámy. Města byla strategicky položená a v oblasti, na vodu skoupou, byla na trase mezi Marrakéší a Ourzazatem využívaná velbloudími karavanami.

At ben Haddou, Maroko. 

Dnes v kasbě potkáte spíše hollywoodské herce, než místní obyvatele. Točili tu třeba Lawrence z Arábie, Ježíše Nazaretského, nebo Honbu za klenotem Nilu či Gladiátora. Původní obyvatelé již Aït ben Haddou, až na výjimky, opustili. Ty tvoří pár rodin z domů pod hrady, živící se výrobou a prodejem turistických suvenýrů.

Místo je zapsané v kulturním dědictví UNESCO. Kdo by chtěl bydlet někde, kde si nemůže ani vyměnit stará okna za plastová? Vlastně, tyto hrady okna nemívají. Každopádně marocká vláda pevnosti stále opravuje, což při křehkosti použitého materiálu není divu. Naštěstí zde skoro neprší.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Proč Atlas?

Pohoří Atlas nese jméno po bájném antickém Titánovi. Ten zde za vzpouru proti  bohům musí nést nebeskou klenbu. Během věků zkameněl a my ho už vidíme jen jako horské pásmo.

Atlás (Atlant) je v řecké mytologii obr, jeden z Titánů. Jeho bratry byli Prométheus, Epimétheus a Menoitios. Atlas zplodil s bohyní noci Nyktou Hesperidky, s Ókeanovnou Aithrou pak Hyády a syna Hyanta, s další Ókeanovnou Pléionou pak Plejády. Také se stal otcem nymfy Kalypsó, bohyně dešťů a pramenů Dióny a Néreovny Maery.

Stará řecká mytologie je plná rozporů a záhad, a proto se nesmíme divit, že nejsou známé matky těchto tří dcer a někdy bývá také uváděn jako otec někdo jiný.

Když se Titáni vzbouřili proti olympským bohům, do čela byl zvolen Atlas, neboť dosavadní vůdce Kronos (Saturn) byl již příliš starý. Jeho tři bratři nevěřili v úspěch vzpoury a přešli na stranu olympských bohů.

Nejvyšší bůh Zeus se spojil s Kyklopy a Titány po deseti letech přemohl. Svrhl je do Tartaru. Atlanta nezabil, ale jako vojevůdce ho tvrdě potrestal. Navždy musí nést nebeskou klenbu.

Jen jednou mu svitla naděje, když ho navštívil Herakles (Herkules), který přišel pro zlatá jablka Hesperidek. Atlas mu nabídl, že jablka mu sežene, když za něj podrží nebeskou klenbu. Herakles lstivě souhlasil, aby nemusel v zahradě Hesperidek bojovat s nepřemožitelným drakem Ládónem. Když tři jablka od Atlanta dostal, požádal ho ještě, aby klenbu na chvilku podržel, protože si musí podložit otlačené rameno polštářkem z trávy. Silný, ale hloupý Atlas na okamžik nebesa podržel a tak to už zůstalo. Herakles odešel zdolávat další dobrodružné úkoly.

V jné verzi této pověsti naopak Herakles Atlanta jeho služby zbavil tím, že postavil dva obrovské Héraklovy sloupy (Herkulovy sloupy), které držely oblohu nad zemí.  Dnes se označují za Gibraltarský průliv, který odděluje Atlantský oceán od Středozemního moře.

Atlas nakonec zemřel díky své hlouposti. Když se další hrdina Perseus vracel se zabitou Medúsou, zpochybnil Atlas, zda to Perseus dokázal. Ten proto vytáhl hlavu Medúsy z brašny a ukázal mu ji. Byla tak strašná, že při pohledu na ni každý zkameněl a stalo se to i Atlantovi. Obr Titán Atlas se proměnil v kamenné hory čnějící k nebesům. 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty... celý článek

Treks route in Nepal

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských
Treks route in Nepal

Treks route in Nepal

Trekking in the Himalayas.
Best trekking packages in Nepal

Best trekking packages in Nepal

Trekking in Nepal: Everest, Annapurna, Manaslu, Langtang.
Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Ukradli českoslovenští legionáři ruský zlatý poklad?

Vládci Ruska patřili k nejbohatším panovníkům v Evropě. Jejich pohádkové jmění se carské rodině zachránit nepodařilo. Byla vyvražděna a poklad se ztratil. Ruský poklad nesmírné hodnoty, dědictví Romanovců, byl tvořen zejména zlatými pruty
Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Všichni cestovatelé se sjedou na jedno místo

Cestovatelský festival Kolem světa se koná 26.-27. listopadu v pražském hotelu Clarion.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Aljaška a Yukon - diashow Plzeň, Měšťanská beseda Přednáší Miloslav Martan 6.12. 19:00
Nepál- diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Standa Dadák 7.12. 18:30
Americký severozápad - diashow Dobřany, Káčko Přednáší Martin Loew 8.12. 19:00
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Albánie a Kosovo - diashow Ostravice, PePe bakery Přednáší David Hainall 9.12. 19:00
Mysterium hvězdy betlémské Praha, Planetarium 10.12. 19:30
Hvězda betlémská Praha, Planetarium 11.12. 18:00

Diskuse

Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 1 příspěvek
zima Kuba Turek, 4.12.2022 0:33, 2 příspěvky
INU Kuba Turek, 3.12.2022 20:37, 3 příspěvky
INU Honza, 3.12.2022 17:18, 3 příspěvky
zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 2 příspěvky
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 3 příspěvky
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38