Krkonošská železnice v Martinicích

Krkonošská železnice v Martinicích
Martinice v Krkonoších, nádraží.
Autor snímku Krkonoše - svazek měst a obcí
SDÍLEJ:

Železniční stanice Martinice v Krkonoších je kulturní památkou. Leží na neelektrifikované celostátní dráze Trutnov - Chlumec nad Cidlinou a zároveň je odbočnou stanicí neelektrifikované regionální dráhy Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou. Svou nadmořskou výškou 482,970 m je nejvýše položenou stanicí na obou tratích.

Krkonošská železnice v Martinicích
Krkonošská železnice u Harrachova.
Autor snímku Krkonoše - svazek měst a obcí

Na zdejší železnici stojí některé nádražní budovy, například v Hrabačově a Rokytnici nad Jizerou, opuštěné a v dezolátním stavu. Zatéká do nich, chátrají.

Správa železnic je chtěla zbořit. Vrchlabský starosta Jan Sobotka k tomu uvádí: "Jednání se posunulo pozitivním směrem. Dohodli jsme, že bourání starých budov nádraží není v plánu. Naopak jsme získali příslib spolupráce ve smyslu vrátit budovám relativně původní stav. Chceme společně řešit využití a rekonstrukce."

Bude na samotných obcích, Svazku Krkonoše a Spolku Martinice, co a jak bude s budovami dál. Je zadáno zpracování studie, která napoví, co a jak dává ekonomicky smysl a jak s budovami nádraží naložit. Varianty jsou různé, od bezplatného převodu na obce, po majetkové spolu podíly se Správou železnic.

Naučná stezka nádraží Martinice

Stezka okolo areálu železniční stanice Martinice v Krkonoších vznikla díky Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších. Má devět zastavení, na kterých se dozvíte zajímavé informace o jednotlivých budovách a technických zařízeních, jejich účelu a funkci.

Stezka vede po silnici od nádraží před samoobsluhu, následně zpět pod viaduktem okolo zvoničky k vodárně a cestou nad nádražím k bývalému strážnímu domku. Délka je 1,3 km od startu až k poslednímu devátému zastavení, a stejnou vzdálenost ujdete po cestě zpět.

Pojizerský Pacifik

Na výstavbě regionální železnice mají hlavní zásluhu Jan hrabě Harrach a tehdejší místní podnikatelé. Dráha významně přispěla k hospodářskému rozvoji kraje, jehož se stala neodmyslitelnou součástí.

Pro oživení železnice i údolí a posílení turistické atraktivity, připravila destinační společnost Krkonoše – svazek měst a obcí pro letošní letní víkendy zajímavý program. Každou sobotu od 10. července do 28. srpna1 zve na výlety Pojizerským Pacifikem s kulturním programem.

INFO: Krkonoše - svazek měst a obcí a Pojizerský Pacifik

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


6 neznámých pražských rybníků na bruslích

6 neznámých pražských rybníků na bruslích

Pro pražské bruslaře je letošní zima zajímavá. Zamrzlo skoro všechno. Kvalita ledu sice kolísá, ale za to můžeme bruslit nejen na oblíbených rybnících, ale také na neobvyklých místech.... celý článek

TEST Lehké trekkingové boty Columbia Konos Trillium ATR

Srdce Evropy, světelná výstava v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kluziště na Ovocném trhu v Praze

Kluziště na Ovocném trhu v Praze

AKTUALIZACE Na starobylém Ovocném trhu v Praze se každý rok staví kluziště už mnoho let. Bruslí se na něm v prosinci a lednu. Vstupné je 100 Kč. Pokud si chce půjčit brusle, zaplatíte
Bruslení u Löwitova mlýna v Praze

Bruslení u Löwitova mlýna v Praze

AKTUALIZACE Kluziště na pravém břehu Libeňského přístavu v Praze je každý rok v provozu u Löwitova mlýna. Stojí na cyklostezce podél Rokytky a zároveň na Vltavské cyklostezce.
Německo AKTUÁLNĚ 2025

Německo AKTUÁLNĚ 2025

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Vánoční výstava v Betlémské kapli je inspirovaná staročeským trhem

Vánoční výstava v Betlémské kapli je inspirovaná staročeským trhem

Tradiční Vánoční výstava se koná v podzemí Betlémské kaple v Praze. Otevřeno je každý den od 29. listopadu do 2. ledna v době 9-18 hodin.
Kde se natáčela Pyšná princezna

Kde se natáčela Pyšná princezna

Nejslavnější česká filmová pohádka Pyšná princenzna se natáčela na nejkrásnějších zámcích. V černobílém provedení vidíme Třeboň, Český Krumlov, Telč a Hlubokou.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 25.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 25.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 25.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 31.1.

Diskuse

Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 13:08, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 12:17, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 10:58, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 9:39, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 22.1.2026 21:20, 52 příspěvků
Kuba Turek Tom, 22.1.2026 20:47, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 22.1.2026 18:25, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... apuka, 22.1.2026 17:25, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06