Ledové rekviem za Štvanici

Ledové rekviem za Štvanici
Bourání zimního stadionu Štvanice Praha.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Pražská radní Aleksandra Udženija nechala zbourat Štvanici. Nejstarší zimní stadion v Česku se slavnou hokejovou a krasobruslařskou historií zmizel během pár dní v propadlišti dějin. S ním se odporoučelo také populární bruslení pro veřejnost.

Ledové rekviem za Štvanici
Bourání zimního stadionu Štvanice Praha. V pozadí kostel svatého Antonína Paduánského, Strossmayerovo náměstí.
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

Alexandra (Aleksandra) Udženija

Narodila se v Bělehradě v bývalé Jugoslávii, matka je Češka a otec srbský podnikatel Ranko Pecič, rodinný přítel bývalého premiér a prezidenta Václava Klause. Rodiče se přestěhovali do Prahy, když jí byly tři týdny. Většinu dětství prožila v Praze. V 80. letech se odstěhovala s matkou a sestrou zpět do Jugoslávie. Do České republiky se vrátila v roce 1992. Alexandra Udženija je vdaná (manžel je Chorvat), s manželem spolu mají dvě dcery. Žije v Praze.

Střední školu dokončila na Obchodní akademii Heroldovy sady v Praze. Následně vystudovala bakalářský obor marketing a management na Anglo-American College, inženýrský titul získala na Vysoké škole ekonomické. Od roku 1998 působí ve vedení firmy na býzkum trhu Agens plus, od roku 2007 ve velkoobchodní společnosti R.G.S. a od roku 2009 byla v rodinné firmě zaměřené na oděvy. 

Od roku 2003 je členkou ODS. Předsedala oblastnímu sdružení Praha 2, byla zvolena zastupitelkou Městské části Praha 2, zastupitelkou hlavního města Prahy a roku 2010 se stala radní hlavního města pro oblast majetku a podpory podnikání. Roku 2016 se stala 1. místopředsedkyní ODS.

Důvodem k likvidaci zimního stadionu na Štvanici měl být nevyhovující technický stav budovy. 

Sliby se slibují a blázni se radují

Jak by také ne, když ho nechal pražský Magistrát zhuntovat až na dřeň. Před očima Pražanů chátral zimák každým rokem rychleji. Pak se na radnici dostala Aleksandra Udženija (ODS) a nechala ho jedním vrzem zbourat.

Slibuje sice, že veřejnost bude mít kde bruslit, ale známe takové řeči. Je to jenom blábolení do větru. Veřejnost nic v ruce nemá, žádný schválený projekt, rozestavěné kluziště nebo aspoň věrohodný projekt. Nic, zhola nic. 

Kluziště zmizí jako koupaliště

Úplně stejně zaniklo před pár lety oblíbené letní koupaliště na Štvanici. Radní se tehdy předháněli ve slibech, jak na jeho místě vznikne nový moderní bazén uprostřed rekreačního areálu. Kde je mu konec... 

Historie zimního stadionu v kostce

Na rozestavěném stadionu 17. ledna 1931 se odehrálo první utkání v ledním hokeji na umělém ledě v Československé republice. Hrály kluby LTC z Prahy a Manitoba z Kanady. Kanada vyhrála 2:0. Utkání komentoval do rozhlasu legendární Josef Laufer.

 

V roce 1947 zde vybojovali českoslovenští hokejisté titul mistrů světa. 11. února 1955 byl z pražské Štvanice vysílán první televizní přenos hokejového utkání výběru Prahy se švédským mužstvem Leksand IF. Roku 1956 byl stadion zastřešený. Další hokejové mistrovství světa se zde konalo v roce 1959.

Dnes je (tedy spíš byl) národní kulturní památkou nejen kvůli své sportovní minulosti, ale především kvůli čisté funkcionalistické architektuře.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Mathew Gower ukořistil v Budapešti Stihl Timbersport Rookie World Champion

Novozélanďan Mathew Gower vyhrál mistrovství světa nováčků v dřevorubeckém sportu dominantním výkonem. V pěti disciplínách dosáhl čtyř národních rekordů a jednoho osobního rekordu. Druhý skončil Australan Awatea Moore Barrett a třetí Belgičan Kamiel van... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2026

Objevíme znojemské pivní stezky?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Na Městské hoře v Berouně dnes žije už jen Kuba, poslední z legendárních medvědů z večerníčku Méďové. Příběh slavné trojice i tiché atmosféry místního medvědária dodnes přitahuje malé i velké návštěvníky.
Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

CLIMBING GUIDE Těžká čtyřka ze zlaté éry skal u Řeže je odkazem prvovýstupců Jiřího Pechouše a Ivana Rigela. Pražský horolezec Pechouš tady trénoval na extrémní lezení v severní stěně Eigeru a Rigel v tom asistoval,
Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Hledáte nejlepší SPF na obličej, který vaši pokožku spolehlivě ochrání před předčasným stárnutím, pigmentovými skvrnami a vráskami, ale zároveň na pleti nevytvoří mastný film? Časy, kdy byly krémy s ochranným faktorem husté,
Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Jez Líšný na Jizeře a na něj navázaná vodní elektrárna nemá platné povolení. Přesto odebírá veškerou vodu z řeky! Na Jizeře tedy vládne česká klasika - do náhonu vše, přes jez minimum nebo
6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lezení - světový pohár Praha, Štvanice 3.-7.6. Lead a bouldering 3.6.
Pádluj o 106 Týn nad Vltavou 5.-7.6. Seakayak maraton 5.6.
Labe - splutí
Dvůr Králové nad Labem 6.-7.6. 6.6.
Paddlefest Mladá Boleslav, Podlázky 6.-7.6. Paddleboard 6.6.
Memoriál Josefa Hrona Mnichovo Hradiště Silniční běh 15 km 7.6.
Folklorní festival CIOFF Plzeň 10.-14.6. 10.6.
Setkání hornických měst a obcí Příbram 12.-14.6. 12.6.
Noční jízda na koloběžce Plzeň, Západočeské muzeum 12.6. 20:30
Velo Test Fest Bukovka 13.6.
Rozmarné slavnosti Ostravice Ostrava, Sýkorův most Vodácká akce 13.6.

Diskuse

purple pharmacy online or... Jamesver, 7.6.2026 13:00, 22 příspěvků
mail order pharmacy mexico Jamesver, 7.6.2026 9:14, 22 příspěvků
Viagra pas cher livraison... ThomasKatry, 7.6.2026 6:15, 49 příspěvků
Viagra sans ordonnance li... ThomasKatry, 7.6.2026 6:13, 22 příspěvků
vilka apotek finns det Francisweeva, 7.6.2026 5:51, 49 příspěvků
mellstroy VS mellstroy ScottJemia, 7.6.2026 5:35, 16 příspěvků
продолжить tripscans75 group Charleswex, 7.6.2026 5:34, 8 příspěvků
slon3.at DarrellSoulk, 7.6.2026 5:12, 16 příspěvků
rybelsus 3 FrankObems, 7.6.2026 4:21, 49 příspěvků
manufacturer coupon for r... RobertHat, 7.6.2026 3:02, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14