Ludková: Zde se psaly dějiny našeho národa

Ludková: Zde se psaly dějiny našeho národa
Mercedes, ve kterém byl smrtelně zraněn Reinhard Heydrich.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR. Pomník parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha, a zároveň všech, kdo se zapojili do odboje proti nacistům za 2. světové války, postavila po sedmdesáti letech radnice Prahy 8. Stojí na místě, kde se atentát odehrál, ačkoliv ulice na tehdejší pražské periferii v Libni se změnily na vysokokapacitní komunikace.

Jak na to

Muž odplaty po sedmdesáti letech opět v akci

Velkolepá dvoudenní akce Muži odplaty k 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha proběhla v pražských Thomayerových sadech. Slunečné počasí přilákalo davy návštěvníků, kteří měli možnost zhlédnout rekonstrukci atentátu ve dvou odlišných verzích.

K vidění byla také ukázka z parašutistického výcvikového tábora ve Skotsku,  výcviku a střelby z kanónové houfnice také sabotážní akce z kajaku, při které posádka položila výbušninu na zdymadlo. Úspěch měla módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy. Večerní program zajistilo letní kino s přehlídkou dobových armádních filmů.

Vrcholem byla komentovaná rekonstrukce atentátu (prohlédněte si ji na videu). Moderátorem byl vojenský historik Eduard Stehlík.

Podél Rokytky byla na panelech ke zhlédnutí výborná výstava Operace Anthtropoid, která byla zpracována na motivy knižní trilogie Jaroslava Čvančary Někomu život a někomu smrt. Výstava bude nadále k vidění v prostorách radnice Prahy 8. K dostání byly i knihy o druhé světové válce.

V informačním stánku byla k dostání zdarma brožurka a čokoládu v pamětním obalu, která byla vždy nedílným doplňkem výsadkových skupin a mužům z výsadku Tungsten dokonce zachránila život, odznak a pohled s pamětním razítkem. Na oplátku jste mohli vhodit nějaký obnos do makety domku Jana Kubiše. Jeho rodná obec v Dolních Vilémovicích chce v jeho domku udělat muzeum. Přispět můžete převodem na bankovní účet, nebo zajít 18. června na benefiční koncert na nádvoří Libeňského zámku.

Vladimíra Ludková je místostarostkou v Praze 8. Zasloužila se o postavení důstojného pomníku atentátu na nacistu Reinharda Heydricha v roce 1942.

Byla jste iniciátorkou stavby pomníku parašutistům. Kdy se o něm začalo uvažovat?

O označení místa, kde byl československými parašutisty atentát proveden, se uvažovalo na straně veřejnosti mnoho let. Řada konkrétních osob se snažila vzbudit zájem o jeho stavbu mnohem dřív, nicméně pořád chyběla hnací síla, která by vše dovedla do konce. Když jsem nastoupila na radnici Prahy 8, začala jsem osobně iniciovat takové označení, které bude připomínat hrdinství parašutistů, ale také těch, kteří se jakkoli zapojili do odbojových aktivit.

Byl problém najít přesně místo atentátu?

Od samého počátku jsme měli velkou podporu ve Vojenském historickém ústavu Praha, jehož odborníci nám pomáhali po celou dobu příprav a realizace. Díky této spolupráci vznikla i řada zajímavých výstav na Libeňském zámku, samozřejmě i včerejší akce Muži odplaty byla konána s jejich podporou. Jakékoli odborné otázky jsme s nimi vždy konzultovali, stejně jako lokalizaci oné události. Místo doznalo za sedmdesát let velkých změn, nicméně pomník stojí tak blízko, jak jen to dovolovaly místní podmínky.

Z kolika návrhů jste vybírali?

Návrhů došlých do soutěže bylo přes dvacet.

Horydoly.cz Přečtěte si podrobnosti o pomníku: Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Horydoly.cz Přečtěte si nové poznatky o atentátu: Muži odplaty - oslavy, vzpomínky, novinky

Praha. Pomník parašutistů atentátníků na Heydricha.

 

Měli jste nějaké těžkosti během výstavby?

Během samotné výstavby ne, až na několik technických potíží, které jsou spojeny s každou stavbou. Během úvah o vzniku pomníku a samotných příprav byla však největší těžkostí finanční otázka. Stále jsme čekali, zda se připojí další důležité instituce ke spolufinancování. To se nestalo. Pomník tedy stojí jen díky radnici Prahy 8. Osobně považuji za zajímavý moment, kdy na schůzkách přípravného výboru pro vznik pomníku začalo být stále více jasné, že celá naše snaha nemůže skončit umístěním například kamene, který by poukazoval, že se zde stalo něco významného. Stále více bylo jasné, že toto místo musí získat svoji dominantu, která bude viditelná do dáli, která každému kolem jedoucímu řekne, že zde se psaly dějiny našeho národa.

Pro realizační tým dodnes nevyhasla vzpomínka na noc z 26. na 27. května, kdy jsme zahalovali 11 metrů vysoký pomník plachtou a vypukla veliká bouře, která vzala plachtu a unášela ji do dálky. Byli jsme docela zoufalí, bouřka trvala do ranních hodin, kdy se pomník podařilo zakrýt. Déšť ustal kolem desáté hodiny a v 10:35 došlo k odhalení za plného slunce, na celonoční déšť ukazovala jen sprška, která se snesla z plachty na ty, kteří pomník odhalovali. Byl to nádherný moment.

Pro mě osobně získává pomník nejkrásnější podobu v noci, kdy je nasvícený a ukazuje svůj další rozměr.

INFO: Rota Nazdar a Asociace nositelů legionářských tradic

Zobrazit místo Praha - město na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.... celý článek

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Radotínské skály a Slavičí údolí

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

Prastará cesta na Řetězovou věž v Hruboskalsku

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK První seriozní pískovcové lezení absovoval potomek na Hruboskalsku, když mu byly tři roky. Vybrali jsme pro něj jedničkovou Prastarou cestu na Řetězovou věž.
Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.
Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.

Diskuse

Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

снять общежитие отрадное Invillkib Invillkib, 16.4.2021 2:50
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33