Ludková: Zde se psaly dějiny našeho národa

Ludková: Zde se psaly dějiny našeho národa
Mercedes, ve kterém byl smrtelně zraněn Reinhard Heydrich.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR. Pomník parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha, a zároveň všech, kdo se zapojili do odboje proti nacistům za 2. světové války, postavila po sedmdesáti letech radnice Prahy 8. Stojí na místě, kde se atentát odehrál, ačkoliv ulice na tehdejší pražské periferii v Libni se změnily na vysokokapacitní komunikace.

Jak na to

Muž odplaty po sedmdesáti letech opět v akci

Velkolepá dvoudenní akce Muži odplaty k 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha proběhla v pražských Thomayerových sadech. Slunečné počasí přilákalo davy návštěvníků, kteří měli možnost zhlédnout rekonstrukci atentátu ve dvou odlišných verzích.

K vidění byla také ukázka z parašutistického výcvikového tábora ve Skotsku,  výcviku a střelby z kanónové houfnice také sabotážní akce z kajaku, při které posádka položila výbušninu na zdymadlo. Úspěch měla módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy. Večerní program zajistilo letní kino s přehlídkou dobových armádních filmů.

Vrcholem byla komentovaná rekonstrukce atentátu (prohlédněte si ji na videu). Moderátorem byl vojenský historik Eduard Stehlík.

Podél Rokytky byla na panelech ke zhlédnutí výborná výstava Operace Anthtropoid, která byla zpracována na motivy knižní trilogie Jaroslava Čvančary Někomu život a někomu smrt. Výstava bude nadále k vidění v prostorách radnice Prahy 8. K dostání byly i knihy o druhé světové válce.

V informačním stánku byla k dostání zdarma brožurka a čokoládu v pamětním obalu, která byla vždy nedílným doplňkem výsadkových skupin a mužům z výsadku Tungsten dokonce zachránila život, odznak a pohled s pamětním razítkem. Na oplátku jste mohli vhodit nějaký obnos do makety domku Jana Kubiše. Jeho rodná obec v Dolních Vilémovicích chce v jeho domku udělat muzeum. Přispět můžete převodem na bankovní účet, nebo zajít 18. června na benefiční koncert na nádvoří Libeňského zámku.

Vladimíra Ludková je místostarostkou v Praze 8. Zasloužila se o postavení důstojného pomníku atentátu na nacistu Reinharda Heydricha v roce 1942.

Byla jste iniciátorkou stavby pomníku parašutistům. Kdy se o něm začalo uvažovat?

O označení místa, kde byl československými parašutisty atentát proveden, se uvažovalo na straně veřejnosti mnoho let. Řada konkrétních osob se snažila vzbudit zájem o jeho stavbu mnohem dřív, nicméně pořád chyběla hnací síla, která by vše dovedla do konce. Když jsem nastoupila na radnici Prahy 8, začala jsem osobně iniciovat takové označení, které bude připomínat hrdinství parašutistů, ale také těch, kteří se jakkoli zapojili do odbojových aktivit.

Byl problém najít přesně místo atentátu?

Od samého počátku jsme měli velkou podporu ve Vojenském historickém ústavu Praha, jehož odborníci nám pomáhali po celou dobu příprav a realizace. Díky této spolupráci vznikla i řada zajímavých výstav na Libeňském zámku, samozřejmě i včerejší akce Muži odplaty byla konána s jejich podporou. Jakékoli odborné otázky jsme s nimi vždy konzultovali, stejně jako lokalizaci oné události. Místo doznalo za sedmdesát let velkých změn, nicméně pomník stojí tak blízko, jak jen to dovolovaly místní podmínky.

Z kolika návrhů jste vybírali?

Návrhů došlých do soutěže bylo přes dvacet.

Horydoly.cz Přečtěte si podrobnosti o pomníku: Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Horydoly.cz Přečtěte si nové poznatky o atentátu: Muži odplaty - oslavy, vzpomínky, novinky

Praha. Pomník parašutistů atentátníků na Heydricha.

 

Měli jste nějaké těžkosti během výstavby?

Během samotné výstavby ne, až na několik technických potíží, které jsou spojeny s každou stavbou. Během úvah o vzniku pomníku a samotných příprav byla však největší těžkostí finanční otázka. Stále jsme čekali, zda se připojí další důležité instituce ke spolufinancování. To se nestalo. Pomník tedy stojí jen díky radnici Prahy 8. Osobně považuji za zajímavý moment, kdy na schůzkách přípravného výboru pro vznik pomníku začalo být stále více jasné, že celá naše snaha nemůže skončit umístěním například kamene, který by poukazoval, že se zde stalo něco významného. Stále více bylo jasné, že toto místo musí získat svoji dominantu, která bude viditelná do dáli, která každému kolem jedoucímu řekne, že zde se psaly dějiny našeho národa.

Pro realizační tým dodnes nevyhasla vzpomínka na noc z 26. na 27. května, kdy jsme zahalovali 11 metrů vysoký pomník plachtou a vypukla veliká bouře, která vzala plachtu a unášela ji do dálky. Byli jsme docela zoufalí, bouřka trvala do ranních hodin, kdy se pomník podařilo zakrýt. Déšť ustal kolem desáté hodiny a v 10:35 došlo k odhalení za plného slunce, na celonoční déšť ukazovala jen sprška, která se snesla z plachty na ty, kteří pomník odhalovali. Byl to nádherný moment.

Pro mě osobně získává pomník nejkrásnější podobu v noci, kdy je nasvícený a ukazuje svůj další rozměr.

INFO: Rota Nazdar a Asociace nositelů legionářských tradic

Zobrazit místo Praha - město na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Alenka v říši divů na letním táboře

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Alenka v říši divů na letním táboře

Alenka v říši divů na letním táboře

Letní tábor Říše divů na motivy knihy Alenka v říši divů od Lewise Carrolla se konal v Zátoce Pláňat na břehu Němčické přehrady. Podívejte se na nadšené děti, originální kostýmy a zajímavou choreografii.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.
Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Chodkyně shodila cyklistku pod autobus v Havířově

Neuvěřitelně brutální trestný čin se stal v Havířově. Nezletilou cyklistku, která jela po chodníku, schválně srazila pod autobus starší chodkyně. Jen shodou šťastných náhod autobus dívku nepřejel. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Ostravice - zamykání Šance ZRUŠENO! 25.9.
Mže - zamykání
Tachov, Lučina 25.9. 11:00
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.

Diskuse

Best Shayari Website in H... neil patel, 24.9.2021 6:50, 118 příspěvků
Best Shayari Website in H... neil patel, 24.9.2021 6:47, 118 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 12 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 12 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 12 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55