Ludková: Zde se psaly dějiny našeho národa

Ludková: Zde se psaly dějiny našeho národa
Mercedes, ve kterém byl smrtelně zraněn Reinhard Heydrich.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

ROZHOVOR. Pomník parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha, a zároveň všech, kdo se zapojili do odboje proti nacistům za 2. světové války, postavila po sedmdesáti letech radnice Prahy 8. Stojí na místě, kde se atentát odehrál, ačkoliv ulice na tehdejší pražské periferii v Libni se změnily na vysokokapacitní komunikace.

Jak na to

Muž odplaty po sedmdesáti letech opět v akci

Velkolepá dvoudenní akce Muži odplaty k 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha proběhla v pražských Thomayerových sadech. Slunečné počasí přilákalo davy návštěvníků, kteří měli možnost zhlédnout rekonstrukci atentátu ve dvou odlišných verzích.

K vidění byla také ukázka z parašutistického výcvikového tábora ve Skotsku,  výcviku a střelby z kanónové houfnice také sabotážní akce z kajaku, při které posádka položila výbušninu na zdymadlo. Úspěch měla módní přehlídka prvorepublikové a protektorátní módy. Večerní program zajistilo letní kino s přehlídkou dobových armádních filmů.

Vrcholem byla komentovaná rekonstrukce atentátu (prohlédněte si ji na videu). Moderátorem byl vojenský historik Eduard Stehlík.

Podél Rokytky byla na panelech ke zhlédnutí výborná výstava Operace Anthtropoid, která byla zpracována na motivy knižní trilogie Jaroslava Čvančary Někomu život a někomu smrt. Výstava bude nadále k vidění v prostorách radnice Prahy 8. K dostání byly i knihy o druhé světové válce.

V informačním stánku byla k dostání zdarma brožurka a čokoládu v pamětním obalu, která byla vždy nedílným doplňkem výsadkových skupin a mužům z výsadku Tungsten dokonce zachránila život, odznak a pohled s pamětním razítkem. Na oplátku jste mohli vhodit nějaký obnos do makety domku Jana Kubiše. Jeho rodná obec v Dolních Vilémovicích chce v jeho domku udělat muzeum. Přispět můžete převodem na bankovní účet, nebo zajít 18. června na benefiční koncert na nádvoří Libeňského zámku.

Vladimíra Ludková je místostarostkou v Praze 8. Zasloužila se o postavení důstojného pomníku atentátu na nacistu Reinharda Heydricha v roce 1942.

Byla jste iniciátorkou stavby pomníku parašutistům. Kdy se o něm začalo uvažovat?

O označení místa, kde byl československými parašutisty atentát proveden, se uvažovalo na straně veřejnosti mnoho let. Řada konkrétních osob se snažila vzbudit zájem o jeho stavbu mnohem dřív, nicméně pořád chyběla hnací síla, která by vše dovedla do konce. Když jsem nastoupila na radnici Prahy 8, začala jsem osobně iniciovat takové označení, které bude připomínat hrdinství parašutistů, ale také těch, kteří se jakkoli zapojili do odbojových aktivit.

Byl problém najít přesně místo atentátu?

Od samého počátku jsme měli velkou podporu ve Vojenském historickém ústavu Praha, jehož odborníci nám pomáhali po celou dobu příprav a realizace. Díky této spolupráci vznikla i řada zajímavých výstav na Libeňském zámku, samozřejmě i včerejší akce Muži odplaty byla konána s jejich podporou. Jakékoli odborné otázky jsme s nimi vždy konzultovali, stejně jako lokalizaci oné události. Místo doznalo za sedmdesát let velkých změn, nicméně pomník stojí tak blízko, jak jen to dovolovaly místní podmínky.

Z kolika návrhů jste vybírali?

Návrhů došlých do soutěže bylo přes dvacet.

Horydoly.cz Přečtěte si podrobnosti o pomníku: Gabčík, Kubiš, Valčík a možná Opálka

Horydoly.cz Přečtěte si nové poznatky o atentátu: Muži odplaty - oslavy, vzpomínky, novinky

Praha. Pomník parašutistů atentátníků na Heydricha.

 

Měli jste nějaké těžkosti během výstavby?

Během samotné výstavby ne, až na několik technických potíží, které jsou spojeny s každou stavbou. Během úvah o vzniku pomníku a samotných příprav byla však největší těžkostí finanční otázka. Stále jsme čekali, zda se připojí další důležité instituce ke spolufinancování. To se nestalo. Pomník tedy stojí jen díky radnici Prahy 8. Osobně považuji za zajímavý moment, kdy na schůzkách přípravného výboru pro vznik pomníku začalo být stále více jasné, že celá naše snaha nemůže skončit umístěním například kamene, který by poukazoval, že se zde stalo něco významného. Stále více bylo jasné, že toto místo musí získat svoji dominantu, která bude viditelná do dáli, která každému kolem jedoucímu řekne, že zde se psaly dějiny našeho národa.

Pro realizační tým dodnes nevyhasla vzpomínka na noc z 26. na 27. května, kdy jsme zahalovali 11 metrů vysoký pomník plachtou a vypukla veliká bouře, která vzala plachtu a unášela ji do dálky. Byli jsme docela zoufalí, bouřka trvala do ranních hodin, kdy se pomník podařilo zakrýt. Déšť ustal kolem desáté hodiny a v 10:35 došlo k odhalení za plného slunce, na celonoční déšť ukazovala jen sprška, která se snesla z plachty na ty, kteří pomník odhalovali. Byl to nádherný moment.

Pro mě osobně získává pomník nejkrásnější podobu v noci, kdy je nasvícený a ukazuje svůj další rozměr.

INFO: Rota Nazdar a Asociace nositelů legionářských tradic

Zobrazit místo Praha - město na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jižní Čechy zvou na opravdové Velikonoce

Jižní Čechy zvou na opravdové Velikonoce

"Velikonoce jsou příležitostí nadýchnout se konečně jarního vzduchu a možností znovu nabít energii v jižních Čechách. Na hosty i domácí čekají nejrůznější akce, lidové tradice spojené s vítáním jara," zve ředitel Jihočeské centrály cestovního
Velikonoční tradice ve středních Čechách

Velikonoční tradice ve středních Čechách

K období Velikonoc patří kromě tradic a hodování také velikonoční trhy. Letošní nabídka velikonočních akcí ve střednách Čechách je plná ukázek tradičních zvyků, řemeslných výrobků a jarní atmosféry.
Hostivařská přehrada 2022

Hostivařská přehrada 2022

OPRAVA CYKLOSTEZKY Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba
Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady
Český ráj, ráj to na zemi

Český ráj, ráj to na zemi

Snad každého alespoň jednou napadla myšlenka na to, jaké to je být v ráji. A při tom každý má možnost tento pocit okusit na vlastní kůži. Ráj na dosah každému je Český ráj.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 13.-14.5. 13.5. 17:00
Zahájení lázeňské sezony Mariánské Lázně 13.-15.5. 13.5.
Letecké muzeum Kbely - zahájení sezony Praha, Kbely   14.5.
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 24 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 24 příspěvků
Things to know about Meta... john, 14.5.2022 7:23, 118 příspěvků
MetaMask Log steffan, 13.5.2022 19:51, 118 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 24 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 24 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24