Malý průvodce světem outdooru 2003

Malý průvodce světem outdooru 2003
SDÍLEJ:
Ročenka shrnující rady pro nákup vybavení do přírody vychází již devátým rokem a pokaždé o něco později. Letos ji první čtenáři dostali do rukou až počátkem května a oproti dřívějším vydáním je tedy aktuální teprve na prázdninové akce.
Jak na to

Publikaci koupíte v Hanibal a ve většině prodejen pro turistiku, horolezectví a vodáctví.

.

Vedikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Najdete v ní pěší a horskou turistiku, táboření, cykloturistiku a vodáctví.

Stoosmdesátistránkové dílko je cenné především díky své metodické části, kde lze najít základní doporučení, jak si v obchodě vybírat konkrétní oblečení nebo výzbroj. Ze stylu psaní je možné usoudit, že hlavním autorem je odborník na slovo vzatý a zároveň praktický turista a cyklista Petr Ďoubalík. Je cítit, že se nejedná o návody opsané z příruček výrobců nebo obchodníků, ale lety cizelované poznatky. Ďoubalík je nabyl jako učitel sportů v přírodě na fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, vedoucí testovacícho týmu pro deník MF Dnes a firemní testér několika slovutných značek.

Jestli si tedy nebudete například vědět rady, jakou bundu si koupit a co by na ní nemělo chybět, přečtete si kapitolu o oblečení. Uvažujete-li o kolu nebo cyklistickém příslušenství, pomůže vám to také. Ďoubalíkův standard udržel i autor vodácké části Vojta Jančar.

V metodické části Malého průvodce jsou důležité a na první pohled čitelné kresby Jiřího Červinky i návodné obrázky Petra Ďoubalíka. To není v současné produkci vůbec samozřejmé!

Kromě návodných rad obsahuje ročenka napohled suché, ale velmi zajímavé tabulky, ve kterých shrnuje velkou část produkce potřeb do přírody na tuzemském trhu. Zájemce tu má vedle sebe seřazené jednotlivé výrobky s uvedením základních parametrů a průměrné ceny včetně spojení na výrobce.

Naopak nepřehledná je orientace pro toho, kdo Malého průvodce drží v rukou poprvé. Prolíná se tu několik systémů najednou, ačkoliv každý sám o sobě by mohl být užitečný. Jednotlivé způsoby cestování jsou rozlišeny podbarvením stránek na zeleno (po svých), modro (v lodi) a hnědo (na kole). Do toho se pletou bílé stránky, které by měly rámovat základní informace, ale obsahově splývají právě s podbarvenými stranami. Mezi tím se bez jakéhokoliv označení volně potuluje inzerce podobná redakčnímu obsahu a rozhovory o cestování s akčními dobrodruhy.

Pohrdáním novými čtenáři zavání rámečky u mnohých kapitol, které odkazují na témata ve starších vydáních Malého průvodce. Ani věrný mnohaletý čtenář se tak nemůže dozvědět komplexní informaci na jednom místě, ale musí se prohrabávat starými čísly až do roku 1997.

A nakonec ještě dvě spíše úsměvné poznámky k obsahu. Autoři v kapitole o kuchyni na cestách tvrdí, že na ohni se dnes téměř nevaří a je určen jen pro nouzové účely. Mnoho skautských oddílů, trampských osad a vodáckých skupin by je mohlo přesvědčit o opaku. Zároveň se další kapitolou o vařičích prolíná Ďoubalíkova obsese pro vařič na dřívka. Před deseti lety prodávala americká značka Markill vařič pro dobrodruhy na principu malé kovářské výhně s vrtulkou na ruční pohon. Výroba sice skončila, ale Ďoubalík ji od té doby propaguje v každé ročence a v současné je dokonce uveden už i český výrobce. Výrobci standardních plynových, benzinových a lihových vařičů v něco takového nemají obchodní důvěru.

(Není to náhodou opravdu tak, jako ve vtipu na následující straně knihy, kde se dva autoři Malého průvodce u počítačů dohadují: "Když už si tak povídáme o tom outdooru, máte taky na mysli to zelené s tím modrým nahoře?")

Praha, Outdoor Media 2003. Brožované. Orientační cena 69 Kč.
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Horkou jehlou?
Jako šéfredaktor recenzované ročenky vítám každou kritickou připomínku. Zajímaly by mne i reakce čtenářů, kteří nejsou návštěvníky našich stránek www.svetoutdooru.cz, a nejsou tedy nijak zaujatí. Díky za každý komentář.Udivil mne názor, že odkazy na témata starších ročenek zavánějí pohrdáním novými čtenáři. Doposud jsem si myslel, že jde o užitečnou (i když prostorově náročnou) službu všem, kteří chtějí vyhledat starší články na podobné téma. Pokud to je zbytečná informace, ušetříme místo i práci. S přehledností ročenky máme opravdu trochu potíže, protože objem informací je značný. Proto jsme odlišili barvou jednotlivé přesuny a proto jsou metodické základní informace jednotně na bílých stránkách. Odkazy na stránky s inzercí jsou v adresáři firem i v tabulkách, takže během okamžiku lze nalézt výrobky konkrétní firmy. Všechno je popsáno v obsahu, kde se lze orientovat. V každém díle se objeví pár nepřesností, jsou v ročence a udělal je i sám recenzent. Navíc je znát, že recenze byla udělána trochu horkou jehlou. Např. vytýká ročence, že nebere v potaz skauty a trampy když tvrdí, že vaření na ohni postupně vymizelo z outdoorových aktivit. Přitom celý článek je propagací vaření na ohni a hned v úvodu stojí povzdech, že vařit na ohni se stalo výsadou trampů, táborníků a woodcrafterů. Ani značka Markill rozhodně není americká a metodická část v žádném případě není jen dílem zmíněných dvou autorů. Na druhou stranu je nepochybně dobře, že recenze vznikla. Všechny připomínky zvážíme a zohledníme při přípravě dalšího vydání. Jiří Červinkašéfredaktor Malého průvodce
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

TREKKING GUIDE Pěší trek nebo výprava v horách s noclehy na vysokohorských boudách přináší nejen dech beroucí výhledy, ale taky intenzívní sdílení společného času s blízkými nebo přáteli. Anebo samotářskou meditaci? Vyrazte o prázdninách... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Vysočina AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Německo AKTUÁLNĚ 2022

Německo AKTUÁLNĚ 2022

TŘICETILETÁ VÁLKA Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Pohodlná dámská obuv pro každou příležitost. Podívejte se na naše návrhy!

Pohodlná dámská obuv pro každou příležitost. Podívejte se na naše návrhy!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Rádi vypadáte módně, ale nechcete se vzdát pohodlí? Sestavili jsme pro vás seznam obuvi, která se bude hodit do vašeho šatníku! Podívejte se na naše návrhy a stylistické nápady s nimi.
Přírodní koupání v pískovnách podél Labe nabízí turistické zázemí

Přírodní koupání v pískovnách podél Labe nabízí turistické zázemí

Letní osvěžení je zaručeno v přírodních koupalištích, pískovnách a jezerech. Na čerstvém vzduchu a ve vodě bez chemie. Ve středočeském Polabí jsou desítky přírodních koupališť se zázemím v podobě toalet, sprch, převlékacích kabinek, stánků

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Beskydská 7 Třinec 26.-28.8. Horský běh 26.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Tankový den Lešany, Vojenské muzeum   27.8.
Pojijerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 27.-28.8. 27.8.
Fotovýstava Domažlice, Pivovar 1.-31.8. Fotografoval Martin Weber 31.8.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 5.6.-4.9. Hudba 4.9.

Diskuse

Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Enjoy daily galleries billhi18 billhi18, 17.8.2022 16:46
Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02