Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších
Mumlavský vodopád je vysoký přesně 9,9 metru.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mumlavský vodopád, nejznámější český vodopád se nachází na krkonošské říčce Mumlavě. Je lehce dostupný pro pěší turisty, cyklisty i vozíčkáře. V zimě se okolo něj prohánější běžkaři a sáňkaři. Občas ho vodáci splují na kajaku či kanoi. Byl zdolán i horolezci, když se voda proměnila v led.

Mumlavský vodopád v Krkonoších
Částečně zamrzlý Mumlavský vodopád v Krkonoších.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Mumlavskou boudu nechal postavit hrabě Jan Harrach u příležitosti exkurze České lesnické jednoty v roce 1879, aby zde bylo účastníkům exkurze podáno občerstvení. Poté ji prodal významnému krkonošskému rodu Erlebachů. V roce 1909 bouda vyhořela. V té době ji vlastnil hoteliér Franz J. Erlebach, kterému tehdy patřil také hotel Rübezahl (Krakonoše) v nedalekém Novém Světě, dnes části Harrachova. Bouda byla obnovena a turistům slouží dodnes s výjimkou 90. let minulého století, kdy byla kvůli nevyjasněnému vlastnictví uzavřena.

MAPA download: 
Horské ubytování v Krkonoších 

Mumlavské vodopády jsou dostupné z Harrachova. Od autobusového nádraží a nedalekého parkoviště k nim vede pohodlná lesní silnička bez provozu. Po ní jde modrá turistická značka a cyklostrasa K2 pouhý 1 kilometr do mírného stoupání.

Pěšky se dá přijít po žlutě značené stezce z Rýžoviště, nebo přijet na kole z Nového světa po žlutě značené lesní svážnici. která nese také označení jako cyklostezka K2A. 

Vodopád mohou turisté pozorovat z nadhledu ze silničky po pravém břehu Mumlavy, ale také k němu mohou přijít zespodu po pravém břehu říčky a o něco níže je postavena lávka vhodná k pohodlnému sledování vodopádu. 

Pod vodopádem jsou celoročně v provozu občerstvení U Lišáka a restaurace Mumlavská bouda.

Mumlava si pro sebe mumlá

Mumlavský vodopád na řece Mumlava na okraji Mumlavského dolu pod vrchem Ptačinec je nejvodnatější vodopád v Česku. Voda se celoročně řítí v celé šířce koryta do hloubky deseti metrů. V řečičišti nad ním je ještě několik menších vodopádů a šikmých stupňů, které střední Mumlavě od Krakonošovy snídaně nahoře až po Harrachov dole přidávají krásu a nespoutanost.

 

Jméno Mumlavského vodopádu a říčky Mumlavy pochází z německého výrazu mümmeln, česky mumlat. Vystihuje zvuk, který vydává Mumlava v celé délce toku, protože od prameniště pod Kotlem až k ústí do Jizery na Mýtě neustále protéká vodopády, kaskády a stupně.

Mumlava měří celkem 12 kilometrů. Tvoří hranici mezi Krkonošemi a Jizerskými horami.

Mumlavský vodopád vznikl současně s lidmi  

Mumlavský vodopád se nachází v nadmořské výšce 760 m. Je vysoký přesně 9,9 m a široký 10 m. Při vysokém stavu vody přes něj padá jednolitá masa vody. Při nízkém průtoku se rozdělí na několik menších ramen. Je to nejdokonalejší typ horizontálního celistvého vodopádu v České republice.

VIDEO Krkonošské vodopády

Vznikl tak, že ve třetihorách poklesla Harrachovská kotlina, kdežto Mumlavský důl se nepohnul. Zjednodušeně řečeno Harrachov se o desítky metrů propadl a na hraně této propadliny se vytvořil vodopád, kudy proudila Mumlava. Ačkoliv žula, která Harrachovské i Mumlavské údolí tvoří, je velmi pevná hornina, přesto ji voda pomaličku, ale neustále vymílá a posunuje vodopád z Harrachova proti proudu až do dnešního místa. Pokud se geologicky nestane nic katastrofického, za další miliony let se Mumlavský vodopád posune až nad Krakonošovu snídani a tam v prameništi zanikne, nebo se z něho stane něco podobného jako Pančavský vodopád, který v podobě malého potůčku stéká po skalách a nemá sílu na odnos většího množství skal. 

Mumlavský vodopád vznikl v mladších třetihorách, to je před několika desítkami milionů let. Kontinenty na zeměkouli se právě dostaly do dnešní polohy. Rozevřel se Atlantský oceán, čímž se Amerika vzdálila od ostatních kontinentů. Uzavřel se oceán Tethys, z něhož zůstalo jen Středozemní a Černé moře. Afrika se stále sunula k Evropě, díky čemuž vyrostly Alpy. Indie stejným způsobem tlačila na Asii a začalo zdvihání Himálaje, které rostou dodnes. Antarktida se oddělila od Austrálie a doputovala k jižnímu pólu. Kvůli tomu se změnily směry mořských proudů a jižní pól zamrzl.

Na zeměkouli se proto ochladilo, voda v oceánech se částečně proměnila na led, klesla mořská hladina a díky tomu moře definitivně ustoupilo z Čech i Moravy.

Dinosauři vymřeli, plazi zredukovali počet druhů. Savci a ptáci naopak začali bouřlivý rozvoj. Objevili se první hominidé, naši předkové.

Mumlava.

Koupání v Čertových okách

Geologickou zajímavostí jsou obří hrnce, zde zvané Čertova oka. Prohlubně ve skále vznikly působením silného proudu řeky a drobného štěrku i kamenů na žulové bloky, do kterých vyhloubily díru a stále ji rozšiřují. Největší obří hrnce v Mumlavě dosahují 6 metrů v průměru a 3 metry hloubky. V létě se v nich lze vykoupat. Nejlépe výše nad Mumlavským vodopádem. 

"Je to osvěžující zážitek, ale nikdy se zde nekoupejte sami!" varuje mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. "Stěny obřích hrnců jsou hladké, voda se v nich točí rychle a je ledová. To plavcům rychle ubírá síly a bez pomoci se nedokážou dostat ven."

Pro laika je nepochopitelné, že koupání v Mumlavě ochráncům přírody nevadí, ale naopak velmi přísně zakazují stavět oblíbené sloupky a pyramidky z říčních valounů. "Pokud na něco takového narazíme, ihned stavbičky bouráme," popisuje Radek Drahný. "Když totiž uvidí turisté jednu věžičku, hned k ní přidají další svoji a tak to roste geometrickou řadou." Při tom právě kameny ve vodě i na vlhkém břehu vytvářejí prostředí pro nejvzácnější zvířátka a rostlinky, které v Mumlavě žijí. "Když jim kámen odstraníte, nebo jen otočíte vlhkou stranou nahoru na slunce, zničíte jim životní prostředí na desítky či stovky let dopředu."

Na kole

Okolo Mumlavského vodopádu vede značená cykloturistická trasa K2 po asfaltových cestách bez provozu a na závěr po silnici do Harrachova, většinou po vrstevnicích s výhledy do okolí. Dá se absolvovat i se školními dětmi, nebo s malými dětmi v přívěsném cyklistickém vozíku či v cyklosedačce. Zdatnější mohou odbočit a vyšlápnout strmým stoupáním až na Voseckou boudu. 

0,0 km Harrachov, autobusové nádraží (680 m)
1,0 km Mumlavský vodopád (770 m)
6.0 km Krakonošova snídaně (1025 m), bufet
7,2 km rozcestí Pod Voseckou boudou (1130 m)
16,5 km rozcestí Alfrédka (1145 m)
20,0 km hraniční přechod Harrachov - Jakuszyce (830 m)
22,00 km Nový Svět (690 m)
22,5 km Harrachov (675 m)

Na běžkách

Pokud jste vyznavači upravených tras pro klasiku i bruslení, nejspíš využijete Krkonošskou bežeckou magistrálu, která vede okolo Mumlavy.

Základní okruh vede po trase Čertova hora - Studenov - Ručičky - Lesní zátiší - Kládová cesta - Krakonošova snídaně - Vosecká bouda a vedou k ní spojky z Rokytnice nad Jizerou a Harrachova. Měří celkem 22 km.

Druhá část magistrály je vedená v trase Krakonošova snídaně - Terex - Celnice - Stará celní - Harrachov. Měří 28 kilometrů.

Upravovaná je též trasa Harrachov - Mumlavské vodopády - Krakonošova snídaně - Vosecká bouda a zpět. Měří tam i zpět dohromady 14 km.

Běžkaři turisté se okolo Mumlavy často vracejí z nejvyšších krkonošských hřebenů do Harrachova. K tomu jim slouží jednoduchý sjezd z Lysé hory přes Ručičky ke Krakonošově snídani, náročné neupravované zatočené koryto od Čtyř pánů ke Krakonošově snídani, nebo horské sjezdy z Labské louky či od Sněžných jam k Vosecké boudě a dál na Krakonošovu snídani.

Booking.com

Na skialpech

V terénu na lyžích vede zajímavý sjezd podél Mumlavy z Kotelského sedla po značené cesta na Růženčinu zahrádku a pak mimo cesty po pravém břehu Mumlavy na Krakonošovu snídani. Kratší, ale strmější sjezd začíná na vrcholu Lysé hory hned u horní stanice lanovky a míří rovnou dolů po zarůstajících pasekách také na Krakonošovu snídani.

Hezké svezení v hustém lese poskytují mělká údolí Smrkové strouhy a Malé Mumlavy na úbočí Sokolníku nedaleko Vosecké boudy, která končí také u Krakonošovy snídaně.

Na kajaku

Mumlava se za velké vody dá splout až od soutoky Malé a Velké Mumlavy u Krakonošovy snídaně. Rychle za sebou se střídají válce a velké kameny. Potom přijdou skluzy, vodopád a pak velký Mumlavský vodopád. Pod ním následují další tři menší vodopády. Celé splutí je extrémně nebezpečným sportovním podnikem obtížnosti WW 5-6.

Pod Harrachovem se nastupuje do standardního úseku s mnoha prahy, stupni a zablokovanými místy. Nejprve se jedná o obtížnost WW 3 a od Černého mostu se obtížnost zvyšuje na WW 4. Mumlava končí soutokem s Jizerou u Mýta.

Celá řeka je vhodná jen pro zkušené jezdce s kompletním vodáckým a záchranářským vybavením. Nanejvýš lze doporučit splutí s místním znalcem, protože několik míst je velmi záludných.

Skialpinismus, ledové lezení a jízda na kajaku či kanoi je v okolí Mumlavského vodopádu zakázaná orgány ochrany přírody.

Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

jen blázen

by dráždil krňapáky s kajakem na mumlavě. když teče mumlava, teče i o kus níž jizera, a to není žádnej blbej potok s imrvére odíráním břicha lodě, ale opravdová řeka, jediná tuzemská řeka alpského charakteru.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 30.10.2018 18:38
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

GUSTÍK V HRADCI KRÁLOVÉ Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

CYKLOSTEZKY Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

Podzimní vyjížďka na horském kole na Šemberu

BIKE GUIDE Říčka Šembera připomíná kamenitou Vydru. Zatímco na Šumavě už sněží, ve středních Čechách ještě vládne krásný podzim. Pravý čas vyrazit na horském kole!  
Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

JIHLAVA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

HAUTE MAURIENNE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

PAŘÍŽ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 14.-22.1. 14.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.

Diskuse

tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38