Na outdoorový festival si vezměte volno

Na outdoorový festival si vezměte volno
SDÍLEJ:

"Každoročně opakuji, že letos bude festival největší, a opět mám pravdu," uvádí zakladatel a ředitel Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiří Kráčalík. Putovní festival startuje 12. října v Ostravě a končí 8. prosince v Praze.

Jak na to

Horydoly jsou mediálním partnerem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

Jak je naplánovaný outdoorový putovní filmový festival?

Slavnostní zahájení v Ostravě bude spojené s velkým rautem. Zakončení bude až za dva měsíce v Praze v kině Atlas. Jen v Ostravě bude festival trvat deset dní a promítat i besedovat se bude některé dny paralelně na dvou místech. V Praze to bude taky maratón. Bude trvat osm dní a každý den se promítá ve dvou místech paralelně. Celkem organizujeme 23 promítání jen pro Prahu.

Jak to bude mezi Ostravou a Prahou, ?

Festival je už tak velký, že jsme se rozhodli vytvořit čtyři větve pro zasílání filmů, aby byl čas na převozy a přípravu na projekce.

Jak tomu máme rozumět?

Letos se bude konat festival v devatenácti městech a převážet filmy se prostě nestihne. Takže musíme vytvořit čtyřikrát sadu všech filmů, vše čtyřikrát nakopírovat, všechny reklamní bannery, vlajky, poutače - zkrátka udělat čtyři festivaly, které se rozjedou do všech měst po celé České republice a symbolicky se sejdou v Praze. Některé dny mezi říjnem a prosincem bude festival současně probíhat ve třech místech najednou.

A co zahraniční filmy? Budete je simultánně překládat jako na jiných festivalech, třeba na horolezeckém festivalu v Teplicích nad Metují?

To už jsme před rokem zavrhli. Není to profesionální. Všechny zahraniční filmy dabujeme a nebude dlouho trvat, rozhodneme se, že je budeme titulkovat. Uvědomte si, že náš festival vidí pětkrát více lidí než na jiných obdobných festivalech v Popradu, Teplicích i jinde.

Prozraďte tedy něco z vašich čísel.

Letos se přihlásilo přes šest desítek filmů. Navíc máme nesoutěžní snímky a reprízované filmy z loňských ročníků. To je taková naše specialita. Promítáme nejlepší a vítězné filmy minulých ročníků. Předpokládáme, že letošní pátý ročník uvidí kolem dvaceti tisíc diváků. Vždyť festival zavítá do všech krajských měst. Bude jak v největším městě Praze, tak v nejmenších Spáleném Poříčí. Návštěvnost v tomto městečku, známém v poslední době z jednání o umístění radaru v Brdech, je úctyhodná. Není se čemu divit, vždyť o festival se stará celé zastupitelstvo.

Na co se mají diváci těšit?

Na celý festival, a to nepřeháním, doporučuji vzít volno. Filmy jsou řazeny tak, že v každém bloku jsou filmy různých žánrů a kategorií. Bombou je, že se nám podařilo získat vysílací práva pro dva nejlepší filmy našeho mistra dokumentu, nedávno zesnulého pana Špáty. Je to snad nejlepší horolezecký film z pětašedesátého roku Okamžik radosti a zajímavý dokument o slepém horolezci Svítí slunce. Filmy jsou natočeny na pískovcích. Unikátním filmem je film Steva Lichtaga Mýtus jménem žralok nebo slovenský film Pavola Barabáše Tepuy. Unikátní jsou také filmy horolezecké, hlavně italský od Armina Vidmana The Secret of Benzen –expedition, nebo český film o lezení na známou věž Elišku. Pan Hrdý nám poslal opět perlu z freedivingu. Z Německa přišlo v podstatě pokračování unikátního filmu Útěk přes Himaláje, který vyhrál v minulých letech hlavní cenu, film je o strastiplné cestě dětí přes Himaláje do klášterů za lepším životem. Raději skončím, protože nejsem ve výčtu filmů ani na začátku – je třeba jít na vše.

Jaké letos budou soutěžní kategorie?

S rostoucím počtem přihlášených filmů a diváků jsme kategorie rozšířili. Snad to nespletu: sportovní dobrodružný outdoorový film, horský film, filmy o vodě a vše co je s vodou spojené - potápění, podmořská speologie, jachting, a cestopisný film.

Očekáváme také doprovodné programy...

Letošní doprovodný program je opravdu nabitý. První doprovodný program, předzvěst festivalu, je moje putovní výstava výtvarné fotografie Dotknout se hory v ostravské galerii Mlejn. Vernisáž byla 6. září, ale výstava potrvá do 9. října. V Ostravě budou zajímavé besedy. V sobotu 13. října bude promítat legenda československého horolezectví Dina Štěrbová. Má za sebou několik osmitisícovek a řadu atraktivních expedic. V současné době se zabývá humanitární činností v oblasti Himaláje a Karakorámu. Perlou programu bude beseda s Liborem Uhrem, který letos vystoupil na K2. A třetí ostravská beseda a spojená s fotoshow bude od Jaroslava Jindry, který procestoval jako reportér stovku zemí a ukáže například tsunami, invazi v Iráku a Papuu. V Policí nad Metují jsou připravené tři besedy. I Praha se má na co těšit. Pavel Bém přijde besedovat o výstupu na Mount Everest. Celý program je zveřejněn na internetových stránkách, nebo lze zakoupit za deset korun ilustrovaný katalog, jehož výtěžek je věnován benefičnímu projektu Emil.

S festivalem podporujete humanitární projekt?

Podporujeme již zmíněnou asociaci Emil. Finanční prostředky a reklama tohoto projektu jde na podporu handicapovaných dětí se sportovním zaměřením.Celý projekt je i ve spolupráci s paralympijským výborem.

Jak se dá festival organizačně zvládnout?

Mobilizujeme desítky lidí, kteří berou festival jako srdeční záležitost. Spolupracujeme s pořadateli v partnerských městech, s magistráty, prostě se všemi, kteří chtějí pomoct. Takovýto festival se připravuje celý rok a někdy by bylo potřeba, aby ten rok byl delší.

Poslední otázka: Je těžké sehnat na takový festival peníze?

Opravdu těžké. Pomáhají nám opět všichni. Nejenom města, ale také firmy. Ty si uvědomují, že možnost reklamy ve dvaceti městech po dobu dvou měsíců je daleko víc, než třeba reklamovat na jednodenní akci nebo v jednom vydání v některém z médií. Není to jednoduché, ale vidíte, že festival funguje a rozvíjí se.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

TREKKING GUIDE Pěší trek nebo výprava v horách s noclehy na vysokohorských boudách přináší nejen dech beroucí výhledy, ale taky intenzívní sdílení společného času s blízkými nebo přáteli. Anebo samotářskou meditaci? Vyrazte o prázdninách... celý článek

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Vysočina AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Německo AKTUÁLNĚ 2022

Německo AKTUÁLNĚ 2022

TŘICETILETÁ VÁLKA Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Pohodlná dámská obuv pro každou příležitost. Podívejte se na naše návrhy!

Pohodlná dámská obuv pro každou příležitost. Podívejte se na naše návrhy!

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Rádi vypadáte módně, ale nechcete se vzdát pohodlí? Sestavili jsme pro vás seznam obuvi, která se bude hodit do vašeho šatníku! Podívejte se na naše návrhy a stylistické nápady s nimi.
Přírodní koupání v pískovnách podél Labe nabízí turistické zázemí

Přírodní koupání v pískovnách podél Labe nabízí turistické zázemí

Letní osvěžení je zaručeno v přírodních koupalištích, pískovnách a jezerech. Na čerstvém vzduchu a ve vodě bez chemie. Ve středočeském Polabí jsou desítky přírodních koupališť se zázemím v podobě toalet, sprch, převlékacích kabinek, stánků

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Beskydská 7 Třinec 26.-28.8. Horský běh 26.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Tankový den Lešany, Vojenské muzeum   27.8.
Pojijerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 27.-28.8. 27.8.
Fotovýstava Domažlice, Pivovar 1.-31.8. Fotografoval Martin Weber 31.8.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 5.6.-4.9. Hudba 4.9.

Diskuse

Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53