Na Sněžku po Vánocích

Na Sněžku po Vánocích
SDÍLEJ:

Honza dal kdysi dohromady pár přátel a každého 27. prosince se vyráželo na Sněžku. Loni 27. května se bohužel Honza nevrátil z výpravy na Matterhorn. Pod Honzou se tehdy rozjel kus sněhu a následoval pád žlabem, sněhem a po skále.

Jak na to

Doporučené vybavení

Pevné pohorky

(mohou se hodit nesmeky)

Nepromokavá bunda a kalhoty

Funkční prádlo

Čepice

Rukavice

Batoh

Jídlo a teplé pití v termosce

Čelovka

Doklady a peníze

Mapa

Mobil

Na Honzův pochod ke Sněžce jsme plynule navázali.

Brzká vstávání nikomu normálnímu snad nedělají dobře, ale už v sedm hodin ráno sedí valná většina účastníků v autobuse z Hradce Králové do Špindlerova Mlýna.

Ze Špindlu do kopce

Každý rok je výstupu trochu jiný, ale hlavní cíl cesty zůstává zachován – Sněžka. Poslední cesta nabrala ze Špindlu směr parkoviště pod lanovkou na Medvědin. Pokračuje se dále a po zelené turistické značce jsme vystoupali na Špindlerovu boudu.

Výstup s převýšením čtyř stovek metrů nás pěkně zahřál. Svítí krásně sluníčko. Jdeme dál polskou stranou po červené značce cestou Česko-polského přátelství až k polské chatě pod Sněžkou.

Zábava na řetězech

Sněhu není mnoho ani na vrcholech, ale ušlapaný led na kamenité cestě je pěkně kluzký. Při stoupání je třeba se občas přidržet řetězů natažených podél cesty. K vidění jsou zajímavé pohybové kreace turistů. Naštěstí bez zdravotních následků.

Inverzní počasí nám přeje. Zatímco ráno mlha končila kousek před Vrchlabím, na horách je krásná viditelnost. Vrchol je přelidněný. Jsme rádi, že chytáme volné stoly v polské chatě.

Cpeme se. Každý se snaží zbavit přebytečné zátěže. Řízků, sladkých buchet a cukroví. Pokračujeme na Pomezní Boudy. Odtud nám jede autobus zpět.

Romantický západ slunce

Nepatrná část účastníků se musí vrátit zpět do Špindlerova Mlýna. Přesněji řečeno, jsem to jen já. Nechal jsem tam auto. Cesta při západu slunce je okořeněna jedním rychlým Budweiserem na Luční boudě.

Ještě že není zima a dá se využít pro rychlý návrat Stará Bucharova cesta. Při táhlém závěrečném sestupu do Špindlu z kopce Krakonoš na Kozích hřbetech to dost klouže. Namrzlé kameny by se bezpečně zvládly s hůlkami. Bohužel ty mám v teple domova.

Krásná panoramata jsou uzavřena. Padá tma. Ve Svatém Petru už svítí pouliční lampy a po páté hodině stojím na parkovišti pod Hromovkou. Teď se jen převléci a utahaný odřídit ještě dvě hodiny domů.

Ahoj za rok, Honzo!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Masakr v Kľakovské dolině: Ostrý Grúň a Kľak

Masakr v Kľakovské dolině: Ostrý Grúň a Kľak

Masakr v Kľakovské dolině 21. ledna 1945 byl nejbrutálnější zločin na území fašistického Slovenského štátu. Do vesnic Ostrý Grúň a Kľak v pohoří Vtáčnik vpadla německá jednotka SS, slovensko-německá protipartizánská jednotka Edelweiss a slovenští... celý článek

Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

6 neznámých pražských rybníků na bruslích

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Kluziště na Ovocném trhu v Praze

Kluziště na Ovocném trhu v Praze

AKTUALIZACE Na starobylém Ovocném trhu v Praze se každý rok staví kluziště už mnoho let. Bruslí se na něm v prosinci a lednu. Vstupné je 100 Kč. Pokud si chce půjčit brusle, zaplatíte
Kluziště na Vypichu v Praze

Kluziště na Vypichu v Praze

Bruslení zadarmo nabízí kluziště Vypich. Umělá ledová plocha je umístěna v areálu dopravního hřiště vedle vstupu do obory Hvězda na okraji Prahy.
Bruslení v Praze 2025/2026

Bruslení v Praze 2025/2026

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě.
Bruslení u Löwitova mlýna v Praze

Bruslení u Löwitova mlýna v Praze

AKTUALIZACE Kluziště na pravém břehu Libeňského přístavu v Praze je každý rok v provozu u Löwitova mlýna. Stojí na cyklostezce podél Rokytky a zároveň na Vltavské cyklostezce.
Německo AKTUÁLNĚ 2025

Německo AKTUÁLNĚ 2025

Německo je zemí řek, jezer, hor, moře, památek, tragické historie, velké vědy a techniky. Najdete v něm vše, na co si vzpomenete. Čtěte horké novinky od našich severních, západních i jižních sousedů.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
Winter Survival Jeseníky 25.-30.1. Armádní závod 25.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.
Adventur - veletrh Litva, Vilnius 29.-31.1. 29.1.
Reisemesse - veletrh Německo, Drážďany 30.1.-1.2. 30.1.
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 31.1.
Masopust Veselý Kopec 31.1.
Historické adventní kalendáře - výstava Praha, Muzeum Karlova mostu 25.11.-2.2. 2.2.
3 póly - diashow Police nad Metují, Pellyho domy Přednáší Petr Horký 3.2. 19:00

Diskuse

Sjezdovka Gruber-Familie Šlojíř, 28.1.2026 8:36, 1 příspěvek
??? Honza, 26.1.2026 19:25, 1 příspěvek
svatá prostoto Kladivo, 26.1.2026 11:22, 1 příspěvek
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 15:24, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 13:59, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 13:08, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 12:17, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 23.1.2026 10:58, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Kuba Turek, 23.1.2026 9:39, 52 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Tom, 22.1.2026 21:20, 52 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

FITUR Madrid Horydoly , 27.1.2026 23:33
Re: Po dlouhém pracovním ... freide freide, 23.1.2026 15:57
Po dlouhém pracovním dni ... jonas williams, 23.1.2026 15:56
Slušný ředitel Lesů ČR Ša... Pivoň Pivoň, 14.1.2026 12:30
Re: Nordic Scating brusle kiheto6821 kiheto6821, 13.1.2026 20:26
Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49