Nelahozeves – nevšední 3 v 1

Nelahozeves – nevšední 3 v 1
Zámek Nelahozeves.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rodiště světoznámého skladatele Antonína Dvořáka, zámek s Lobkowiczkými sbírkami a perlička na turistické, cyklistické i lodní trase. To je Nelahozeves.

Nelahozeves – nevšední 3 v 1
Zámek Nelahozeves.
Autor snímku Eva Mráčková

Dvořákova Nelahozeves, hudební festival k oslavě 180. výročí narození největšího českého skladatele, se uskuteční v neděli 5. září na Lobkowiczkém zámku. Letos je jeho program zvlášť vyšperkovaný.

PROGRAM: 70. Dvořákova Nelahozeves 

 

3 v 1 na příjezdu vlakem

Železniční stanice se jmenuje Nelahozeves zámek. Dříve polorozpadlé nádraží zralé k demolici se loni z gruntu změnilo.

Starosta obce Jakub Brynda dohodl spolupráci se Správou železnic na projektu pro nové využití. Dráhy zrekonstruovaly budovu, obec zajistila vnitřní vybavení a fungování.

Jen nádraží? Kdepak! Infocentrum Nelahozeves - zastávka Antonína Dvořáka. Trochu dlouhý název, pod nímž se skrývá ojediněle vybavený interiér, připomínající spíš muzejní kavárnu s dětským koutkem ve výklenku s nádherným výhledem přes železniční trať a řeku Vltavu.

Nádraží Nelahozeves zámek.

Železniční fascinace Antonína Dvořáka

Pochopitelně s připomínkou Antonína Dvořáka. Kromě časové osy tu na zdi nakreslený Antonín jako desetiletý kluk sleduje příjezd parní lokomotivy Steinbrück. Jak známo, vlak mu učaroval, a nejen v dětství. Naštěstí se tento řeznický synek nestal ani řezníkem, ani mašinfírou, protože učitelé, rodiče i církev rozpoznali a rozvíjeli jeho hudební nadání. A přece v něm kouzlo vlaků zůstalo a jejich rytmus rozeznáme i v jeho nejznámějších skladbách. Pověstná je v tomto ohledu Humoreska č.7, jedna z nejslavnějších melodií na světě.

V letech 1845-1851 probíhala stavba železnice z Prahy do Lovosic. Byl součástí tratě z Prahy do Drážďan, slavnostně otevřené 6. dubna 1851. Trať byla prvním mezistátním kolejovým spojením z Čech. Mezi diváky, kteří sledovali slavnostní vlak, když projížděl vesnicí Nelahozeves, byl pravděpodobně i malý Antonín Dvořák.

Když později odešel do Prahy, chodil na pravidelné ranní procházky na nádraží císaře Františka Josefa (dnes Praha - hlavní nádraží). Znal se osobně se všemi strojvůdci a probíral s nimi technické novinky. O rychlících z Prahy do Vídně si vedl přesnou evidenci. Pokud nemohl uskutečnit své ranní procházky na nádraží sám, poslal některé ze svých dětí, aby zapsaly číslo lokomotivy u výjezdu vídeňského rychlíku z tunelu.

Jednou vyslal svého studenta, budoucího zetě, skladatele a houslistu Josefa Suka. Ten se sice vybavil divadelním kukátkem, ale jak technický analfabet zapsal místo čísla lokomotivy jenom číslo tendru.

"Nejvíc se mi líbí ten ohromný a jasný důmysl, s jakým je lokomotiva sestrojena! Je složena z tolika částí z tolika rozličných dílů a každý má svou důležitost, každý je na svém místě. I ten nejmenší šroubek je na svém místě a něco drží! Všechno má svůj účel a úlohu a výsledek je ohromný: Takovou lokomotivu dají na koleje, dají do ní vodu a uhlí, jeden člověk pohne malou pákou, velké se začnou hýbat, a třebaže vagony mají váhu pár tisíc metrických centů, lokomotiva s nimi utíká jako zajíc. Všechny svoje symfonie bych za to dal, kdybych byl vynašel lokomotivu!" zaznamenal slova Antonína Dvořáka jeho žák Josef Michl.

Společenské centrum na nádraží

Informační materiály jsou v turistickém centru použity decentně, takže neruší dojem výstavní kavárny. Ta nabízí posezení u stolků a velký výběr nápojů i lákavé občerstvení, většinou z lokálních zdrojů.

Infocentrum je i místem pro společensko-kulturní život.  Venku je kromě venkovních stolů a lavic na dobře upraveném trávníku dřevěný vláček co vydrží dětské hry, dost místa pro setkání dospělých. Každou středu se koná grilování se starostou, v létě slouží infocentrum jako letní kino s promítáním filmů na bílou zeď. Tituly vybírají občané hlasováním na facebooku. Na zimu se počítá s besedami či kulturními akcemi v interiéru. Venku pochopitelně nechybí stojany na kola.

3 v 1 pro turisty

Kulturní: Lobkowiczký zámek, rodný dům Antonína Dvořáka, kostel svatého Ondřeje ze 14. století s křtitelnicí, která pamatuje skladatelův křest a nejspíš i jeho první setkání s hudbou.

Dolní Vltava.

Vodní: Marina Vltava poskytuje komplexní služby majitelům lodí od kotvení a oprav po přenocování. Součástí je výtečná restaurace. Pořádají se vyhlídkové plavby po Vltavě, funguje přívoz na protější břeh. Odtud je krásný výhled na Nelahozeves pohled, ale pořídíte tu také krásné zarámované foto, pro které tam Kralupy nad Vltavou postavily odpovídající obří rám.

Horydoly.czMOŘSKÉ KAJAKY: Vltavský okruh po vodě

Vltava na mořském kajaku.

Turistické: Evropská dálková trasa E 10 začíná na Rujaně na mysu Kap Arkona a vede přes Německo k Varnsdorfu, Českým středohořím přes Mělník a Nelahozeves, podél Vltavy do Prahy a dále přes Brdy a České Budějovice do Rakouska, aby skončila v italském Bolzanu. Využívá místní značené trasy a její celková délka je 2880 km. Zároveň vede přes Nelahozeves oblíbená odbočka z Labské cyklostezky podél Vltavy do Prahy.

Naučná stezka Antonína Dvořáka vede z Nelahozevsi do Kralup. Skladatel tudy skutečně chodil do Kralup k příbuzným. Horší je to s označením "naučná stezka". Informační tabule vandalové ničili natolik, že byly nakonec přemístěny na bezpečnější místa a neznalý turista je nenajde. O flóře, fauně a geologii se tedy nic nedozví.

Nicméně v projektu spolufinancovaném Evropskou unií uvedena jen Dvořákova stezka, takže ztráta tabulí neznamená ztrátu financí. Trasa v loubí stromů je krásná sama o sobě. Z jedné strany plyne pod zelenou stěnou porostu řeka, z druhé se tyčí bizarní pískovcové skály. Lezení je na vlastní nebezpečí, což místním dětem atraktivitu leda zvyšuje. Jestlipak tam dováděl také malý Antonín?

Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

NEMECKÝ REBRÍK Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.... celý článek

Den otevřených dveří u Němců na Malé Straně

Ralsko AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Středočeské lokálky zrušil kraj a vrátili je starostové

Několik lokálních železničních spojů zrušil Středočeský kraj a nahradil je autobusy během loňského roku. V Rožmitále a Trhovém Štěpánově se tomu starostové vzepřeli, vzali veřejné peníze a doplatili neefektivní dopravu. Teď tam souběžně jezdí
Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2022

UKRADENÉ SOCHY Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

KRKONOŠSKÁ KAUZA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Přemýšlíte kam vyrazit v létě s rodinou na dovolenou? Tradiční pobyt u moře vás neláká a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Sdružení farem Roter Hahn v Jižním Tyrolsku nabízí odpočinek a pohodu uprostřed nádherné přírody na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Lobkovický palác - den otevřených dveří Praha, Německé velvyslanectví 28.6. 14:00
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Beskydská 7 Třinec 26.-28.8. Horský běh 26.8.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 5.6.-4.9. Hudba 4.9.
Mezinárodní letní turistický sraz Polsko, Bieszczady 8.-11.9. 8.9.

Diskuse

Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48