Nelahozeves – nevšední 3 v 1

Nelahozeves – nevšední 3 v 1
Zámek Nelahozeves.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Rodiště světoznámého skladatele Antonína Dvořáka, zámek s Lobkowiczkými sbírkami a perlička na turistické, cyklistické i lodní trase. To je Nelahozeves.

Nelahozeves – nevšední 3 v 1
Zámek Nelahozeves.
Autor snímku Eva Mráčková

Dvořákova Nelahozeves, hudební festival k oslavě 180. výročí narození největšího českého skladatele, se uskuteční v neděli 5. září na Lobkowiczkém zámku. Letos je jeho program zvlášť vyšperkovaný.

PROGRAM: 70. Dvořákova Nelahozeves 

 

3 v 1 na příjezdu vlakem

Železniční stanice se jmenuje Nelahozeves zámek. Dříve polorozpadlé nádraží zralé k demolici se loni z gruntu změnilo.

Starosta obce Jakub Brynda dohodl spolupráci se Správou železnic na projektu pro nové využití. Dráhy zrekonstruovaly budovu, obec zajistila vnitřní vybavení a fungování.

Jen nádraží? Kdepak! Infocentrum Nelahozeves - zastávka Antonína Dvořáka. Trochu dlouhý název, pod nímž se skrývá ojediněle vybavený interiér, připomínající spíš muzejní kavárnu s dětským koutkem ve výklenku s nádherným výhledem přes železniční trať a řeku Vltavu.

Nádraží Nelahozeves zámek.

Železniční fascinace Antonína Dvořáka

Pochopitelně s připomínkou Antonína Dvořáka. Kromě časové osy tu na zdi nakreslený Antonín jako desetiletý kluk sleduje příjezd parní lokomotivy Steinbrück. Jak známo, vlak mu učaroval, a nejen v dětství. Naštěstí se tento řeznický synek nestal ani řezníkem, ani mašinfírou, protože učitelé, rodiče i církev rozpoznali a rozvíjeli jeho hudební nadání. A přece v něm kouzlo vlaků zůstalo a jejich rytmus rozeznáme i v jeho nejznámějších skladbách. Pověstná je v tomto ohledu Humoreska č.7, jedna z nejslavnějších melodií na světě.

V letech 1845-1851 probíhala stavba železnice z Prahy do Lovosic. Byl součástí tratě z Prahy do Drážďan, slavnostně otevřené 6. dubna 1851. Trať byla prvním mezistátním kolejovým spojením z Čech. Mezi diváky, kteří sledovali slavnostní vlak, když projížděl vesnicí Nelahozeves, byl pravděpodobně i malý Antonín Dvořák.

Když později odešel do Prahy, chodil na pravidelné ranní procházky na nádraží císaře Františka Josefa (dnes Praha - hlavní nádraží). Znal se osobně se všemi strojvůdci a probíral s nimi technické novinky. O rychlících z Prahy do Vídně si vedl přesnou evidenci. Pokud nemohl uskutečnit své ranní procházky na nádraží sám, poslal některé ze svých dětí, aby zapsaly číslo lokomotivy u výjezdu vídeňského rychlíku z tunelu.

Jednou vyslal svého studenta, budoucího zetě, skladatele a houslistu Josefa Suka. Ten se sice vybavil divadelním kukátkem, ale jak technický analfabet zapsal místo čísla lokomotivy jenom číslo tendru.

"Nejvíc se mi líbí ten ohromný a jasný důmysl, s jakým je lokomotiva sestrojena! Je složena z tolika částí z tolika rozličných dílů a každý má svou důležitost, každý je na svém místě. I ten nejmenší šroubek je na svém místě a něco drží! Všechno má svůj účel a úlohu a výsledek je ohromný: Takovou lokomotivu dají na koleje, dají do ní vodu a uhlí, jeden člověk pohne malou pákou, velké se začnou hýbat, a třebaže vagony mají váhu pár tisíc metrických centů, lokomotiva s nimi utíká jako zajíc. Všechny svoje symfonie bych za to dal, kdybych byl vynašel lokomotivu!" zaznamenal slova Antonína Dvořáka jeho žák Josef Michl.

Společenské centrum na nádraží

Informační materiály jsou v turistickém centru použity decentně, takže neruší dojem výstavní kavárny. Ta nabízí posezení u stolků a velký výběr nápojů i lákavé občerstvení, většinou z lokálních zdrojů.

Infocentrum je i místem pro společensko-kulturní život.  Venku je kromě venkovních stolů a lavic na dobře upraveném trávníku dřevěný vláček co vydrží dětské hry, dost místa pro setkání dospělých. Každou středu se koná grilování se starostou, v létě slouží infocentrum jako letní kino s promítáním filmů na bílou zeď. Tituly vybírají občané hlasováním na facebooku. Na zimu se počítá s besedami či kulturními akcemi v interiéru. Venku pochopitelně nechybí stojany na kola.

3 v 1 pro turisty

Kulturní: Lobkowiczký zámek, rodný dům Antonína Dvořáka, kostel svatého Ondřeje ze 14. století s křtitelnicí, která pamatuje skladatelův křest a nejspíš i jeho první setkání s hudbou.

Dolní Vltava.

Vodní: Marina Vltava poskytuje komplexní služby majitelům lodí od kotvení a oprav po přenocování. Součástí je výtečná restaurace. Pořádají se vyhlídkové plavby po Vltavě, funguje přívoz na protější břeh. Odtud je krásný výhled na Nelahozeves pohled, ale pořídíte tu také krásné zarámované foto, pro které tam Kralupy nad Vltavou postavily odpovídající obří rám.

Horydoly.czMOŘSKÉ KAJAKY: Vltavský okruh po vodě

Vltava na mořském kajaku.

Turistické: Evropská dálková trasa E 10 začíná na Rujaně na mysu Kap Arkona a vede přes Německo k Varnsdorfu, Českým středohořím přes Mělník a Nelahozeves, podél Vltavy do Prahy a dále přes Brdy a České Budějovice do Rakouska, aby skončila v italském Bolzanu. Využívá místní značené trasy a její celková délka je 2880 km. Zároveň vede přes Nelahozeves oblíbená odbočka z Labské cyklostezky podél Vltavy do Prahy.

Naučná stezka Antonína Dvořáka vede z Nelahozevsi do Kralup. Skladatel tudy skutečně chodil do Kralup k příbuzným. Horší je to s označením "naučná stezka". Informační tabule vandalové ničili natolik, že byly nakonec přemístěny na bezpečnější místa a neznalý turista je nenajde. O flóře, fauně a geologii se tedy nic nedozví.

Nicméně v projektu spolufinancovaném Evropskou unií uvedena jen Dvořákova stezka, takže ztráta tabulí neznamená ztrátu financí. Trasa v loubí stromů je krásná sama o sobě. Z jedné strany plyne pod zelenou stěnou porostu řeka, z druhé se tyčí bizarní pískovcové skály. Lezení je na vlastní nebezpečí, což místním dětem atraktivitu leda zvyšuje. Jestlipak tam dováděl také malý Antonín?

Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Nadoblačná hřebenovka Watzmann

Nadoblačná hřebenovka Watzmann

VIA FERRATA GUIDE Na přechod hlavního hřebene Watzmannu je potřeba si vyhradit tři dny. Během prvního dne dorazíme na chatu Watzmannhaus, druhý den uděláme samotnou hřebenovku k chatě Wimbachgries a třetí den... celý článek

Emericyho nářek na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

MŠENO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Bivak na beskydském Smrku

Bivak na beskydském Smrku

AKTUALIZACE Namlsán nádherným východem slunce, který jsem pozoroval před týdnem z Lysé hory, vystupuji v Ostravici z vlaku a bez dlouhého rozmýšlení se dávám do prvních metrů výstupu na Smrk.
Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

Útulna Andrejcová na hřebeni Nízkých Tater

AKTUALIZACE Andrejcová je oblíbená chata na hřebenové túře přes Nízké Tatry. Přespí v ní pod střechou nebo venku ve vlastním stanu téměř každý, kdo chce zdolat nejkrásnější slovenskou hřebenovku. Nečekejte komfort
Brdy AKTUÁLNĚ 2021

Brdy AKTUÁLNĚ 2021

TURISTICKÉ SLEVOVÉ KARTY Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
KLDR - diashow Brno, Klub cestovatelů Přednáší Karel Starý 20.9. 18:30
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Nalehko - festival Liberec, Lidové sady 25.-26.9. 25.9.
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
Zde jsou lvi Osoblaha 30.9.-3.10. Dogtrekking 30.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.

Diskuse

Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 11 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 11 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky
Bylo by to jednoduché sekera a kladivo, 16.9.2021 11:45, 1 příspěvek
Nadýmání a zažívací potíže Jana Bokšová, 14.9.2021 10:18, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30