Mělník je podkopaný chodbami a sklepy

Mělník je podkopaný chodbami a sklepy
Studna na Náměstí Míru v Mělníku.
Autor snímku Eva Mráčková
SDÍLEJ:

Na kopci na soutoku Labe a Vltavy stojí staroslavné město Mělník. V opuce pod ním se nachází rozsáhlá síť sklepů, chodeb a studní. 

Mělník je podkopaný chodbami a sklepy
Mělník, náměstí.
Autor snímku Jana Bečková

Podle Kosmovy Kroniky české bylo hradiště Pšov centrem kmene Pšovanů žijícím na povodí potoka Pšovky přitékajícího ze skalnatého Kokořínska. Kosmas uvádí, že Pšov byl v připojen ke středočeské Přemyslovské doméně sňatkem Bořivoje s Ludmilou roku 874 nebo 875, dcerou posledního pšovského knížete Slavibora a babičkou svatého Václava. Hradiště Pšov bylo poté přestavěno koncem 10. století na nový kamenný hrad Mělník.

Mělník, Pražská brána.

Byl Pšov bájný Canburg?

Dodejme ještě fantastickou teorii, že Pšov byl bájným Canburgem. Historikové dnes vědí, že Canburg existoval, ale nikdo ho zatím neobjevil.     

Od smrti Sáma roku 659 do zprávy o knížeti Mojmírovi v roce 833 zeje v dějinách Čech hluboká časová propast kromě jedné zmínky o Canburgu.

V roce 788 franský král Karel Veliký, později císař, ještě později prohlášený za svatého a nejnověji za patrona Evropy, zřizuje v severním Bavorsku českou marku, tedy vojenskou hraniční oblast. Po vyvrácení říše Avarů mezi lety 791 až 803 se Karel Veliký zaměřil na Čechy. V roce 805 podnikají tři franské sbory vojenskou výpravu, aby donutily Čechy platit tribut, neboli daň z míru. Někde u soutoku Ohře a Labe, v tradiční oblasti, kudy dříve i potom táhla vojska, se Karlova armáda spojila. Velel jí Karel Mladší, syn Karla Velikého.

Táhl k hradu Canburg, který na 40 dní oblehl, ale nedobyl. To bylo historicky první slavné vítězství českých bojovníků. O rok později vyslal Karel Veliký další armádu pod velením druhorozeného syna Pipina, který už Čechy porazil a vynutil si tribut. Do Bavorska byl odváděn až do vlády svatého Václava, kdy byl přesměrován do Saska, protože se v Evropě změnily mocenské poměry. 

Mělník.

Jako Canburg se nabízí vedle Mělníka mnoho dalších lokalit - Kanina na Kokořínsku, Hradsko u Mšena, Oškobrh, Kanín u Libice nad Cidlinou, Hradec u Kadaně, Tříkřížový vrch nebo protilehlý Hrádek u Litoměřic, Lovosice, či Divoká Šárka v Praze. Ostatně ani Wogastisburg, kde se ubránil Sámo armádě franckého Dagoberta o dvě století dříve, není dnes známý.

Historické podzemí v měkké skále

Pod historickým městem Mělník se nachází podzemní systém do hloubky dvou až tří pater, který zasahuje za městské hradby.

Turistům je zpřístupněný jen zlomek mělnického podzemí. O velké části chodeb se ví, ale mnohé jsou neznámé a mnohdy zazděné. Značně dlouhé úseky dosud čekají na zmapování. Probíhající mapování má ryze praktický důvod. Souvrství opuky a pískovce z druhohor nevyniká stabilitou.

Proč se v Mělníce už za středověku šlo pod zem až do hloubky 25 metrů? Nebyly tam žádné žíly zlata ani stříbra. V mělnické opuce se najdou leda ulity či lastury druhohorních měkkýšů. Jenže toho si středověk až tak necenil.

Horydoly.czGEOLOGIE: Výlety na tropické polabské ostrovy

Mělník.

Město bohatlo díky obchodu, řemeslům, úrodné zemědělské krajině i vínu a potřebovalo prostory, kam ukládat zásoby. Nejbezpečnější to bylo pod zemí. 

Sklepy pod mělnickými domy nebyly oddělené, ale naopak byly propojené a některé chodby vedly až za brány města. Měšťané tak měli možnost nejen uskladnit potraviny, víno nebo pivo. Měli i prostor, kam se mohli uchýlit v případě nebezpečí. Tím byly nejen vpády nepřátel, ale i požáry, které byly časté a zničující. Voda na hašení nebyla k mání tak snadno a rychle, jak by bývalo bylo třeba. A když dům lehl popelem, sklep ve skále spolehlivě zůstal. I s cennostmi, s nejnutnějším vybavením, zásobami a konečně i s postelí na přespání.

KOSMAS.cz: Kupte si turistické a historické průvodce Mělníka a okolí!

Booking.com

Obrovská studna zásobovala vodou celé město

Podstatný byl také přímý přístup ze sklepení k mělnické studni, která pro město představovala po tři staletí jediný zdroj vody. Sahá do hloubky 54 metrů, což je 7 metrů nad hladinu Labe. Její šířka je 4,543 metrů, což ji činá nejširší studnou v Česku. Však si na její vyhloubení Mělničtí ve třináctém století pozvali kutnohorské havíře. Odvedli velkolepé dílo - pohled dolů si nenechte ujít.

Jen pozor, studna je sice obklopena mříží, aby tam návštěvníci nespadli, ale mobil by při snaze o atraktivní snímek snadno spadnout mohl. Nebyl by na dně sám. Tak například Švédové tam koncem třicetileté války naházeli zbraně a dělové koule. Ty byly vyzvednuty. Zato na dně zůstala skoro třímetrová vrstva suti, která tam napadala koncem 19. století při odstraňování zchátralé barokní kapličky, která stávala na náměstí nad studnou. Nicméně voda si nyní uchovává pitnou kvalitu. Dnes je z náměstí studna zaslepena klenbou vrcholící celkem nenápadným skleněným poklopem. Jediné, co na ni upozorní, jsou soustředné kruhy v dláždění náměstí, připomínající kruhy na vodě.

Mělník.

Nová Fragnerova kašna z roku 1938 je umístěna decentně stranou.

Vraťme se do podzemí k původní studni. Přístup byl přirozeně i z povrchu náměstí. Voda se čerpala rumpálem s vědrem o obsahu sto litrů. Když přičteme váhu vědra, bylo to dohromady ke 140 kilogramům - řádná porce námahy pro dva silné muže ve šlapacím kole. Další dva pak vědro vylévali do kašny. Však to také často měli za trest. Coby vězni nebo ke splacení dluhu.

Pro vodu si lidé chodili do kašny na náměstí, ale od studny vedly také přivaděče, tedy jakési vodovody k důležitým odběratelům - na zámek, do kláštera  a do hospicu. Mimochodem, činnost kláštera byla Mělnickými oceňována natolik, že si ho vyvzdorovali i po té, kdy měl být na základě Josefínského dekretu zrušen. Nepřežil až socialistickou éru.

 

Dnes sídlí v bývalém klášteře Regionální muzeum Mělník. Zdá se, že genius loci funguje: muzeum není žádná zkamenělina, ale velmi činorodý a vstřícný organismus, který doslova vychází za svými spoluobčany řadou atraktivních akcí i daleko za náměstí. Podzemní cestu ke studni ostatně ve sklepení muzea vidět lze, ale přes mříž. Není upravena tak, aby tam mohli jít návštěvníci.

Nestabilní chodby se mohou kdykoliv propadnout

Po té, co podzemí ztratilo ochrannou funkci, postupně ztratilo i původní podobu. Majitelé domů zhusta své sklepy oddělovali zdí - pochopitelně, kdo by si přál, aby mu do sklepa chodili sousedé či zloději. Tím se ovšem ztratil přehled. A zároveň se také tak trochu vytratil původní tah vzduchu a přirozená klimatizace. Podzemí více vlhne, panuje zde 70% vlhkost, a skála se proto více "mělní". Podlahu nezpřístupněných chodeb pokrývá bláto.

Hlavní malér je statika. Již v minulém století se několikrát nečekaně propadla půda. Jendou podlaha suterénu restaurace, jindy vozovka a nikdo neví s absolutní jistotou, zda, kde a kdy se objeví další propady. Jak naložit s průzkumem a zaměřeným plánem známého podzemí, je stále ještě otázkou. Širší zpřístupnění je ve stadiu městského záměru, problémem jsou vlastnické vztahy a finance.

Mělnické zámecké víno. 

Na podzemní systém byl pochopitelně napojen i hrad, později přestavěný na zámek Mělník. Ve středověkých sklepích zde zrálo víno. Dnes v nich uvidíme historické sudy, expozici proslulé místní značky Ludmily, dozvíme se, odkud se vzala podoba tradiční lahve – kalamáře – a nakonec také, že z nejhlubšího sklepa vede tajná chodba směrem na vinici. Místo, kudy se do chodby vcházelo, je ovšem zaslepené. Chodba byla použita možná naposled za války. Turistický průvodce naznačuje, že odtajnění není přáním majitele zámku. Jestli proto, že chodba může skrývat personální "kostlivce", nebo proto, že ke starému hradu patří tajemství, můžeme jen hádat.

Mělnické podzemí obhospodařuje Turistické informační centrum Mělník, které sídlí prakticky za rohem náměstí Míru a vchod do podzemí s expozicí a studnou vede přímo ze dvora.

Horydoly.cz Mělník na Horydoly

TURISTÉ Mělník má největší kostnici v Čechách

TURISTÉ Pražská brána v Mělníce je lahůdka pro všechny smysly

UMĚNÍ Krajinář Týma vystavuje v Mělníku

VÍNO Vinařství Chateu Mělník znovu nabírá sílu

CYKLISTÉ Vltavská cesta provede cykloturisty od pramene k Mělníku

KOUPÁNÍ Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

VODÁCI Vltavský okruh po vodě

VODÁCI Vraňansko-hořínský plavební kanál u Mělníka

VODÁCI Kick&kayak na dolním Labi

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Život s nafukovacím paddleboardem

Život s nafukovacím paddleboardem

Koupili jste si přes e-shop paddleboard, nebo jste si nestihli popovídat s prodavačem při prodeji a teď vás napadají různé otázky? Náš praktický rádce vám poradí, jak postupovat před i po jízdě na paddleboardu.... celý článek

Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Apríl na tatranské haute route

Apríl na tatranské haute route

Jaro za dveřmi, slunko nabírá na síle. Volám Tomášovi: "Nejel bys se mnou na jarní firnovačku do Tater? Přechod Brnčála - Popradské či naopak?" Jasně že by jel! Supr, domluveno.
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Pěší turistika versus trekking. Jaký je v tom rozdíl? Je vůbec rozdíl mezi turistikou a trekkingem? Nebo je to totéž?
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 3 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 3 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 3 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40