Noc ve visu

Noc ve visu
Dobré ráno z Hamakova!
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

JEŽKOVY VOČI. Spaní ve visu na stromech jsme se již několikrát věnovali. Tušíte asi, co lze čekat od některých základních i speciálnějších hamak a houpacích sítí dostupných na našem trhu. A tak jako se vám někdy z pověstného prdu podaří uválet kuličku, můžete si v nouzových situacích sestrojit hamaku téměř z ničeho. Nebo snad na své výlety vyrážíte bez celty a několika šikovných šňůrek?!

Noc ve visu
Bundeswehrka bude pro dospělého spíše nouzovým řešením.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

Závěsné spaní na Horydoly:

Noc po vzoru Spidermana
Po vzoru gibbonů

Pokud na takovou situaci dojde, lze si pořídit velice snadno a velice rychle překvapivě dobrou hamaku. Běžná celta a dvě, popřípadě čtyři šňůrky nebo kousky statického lana menšího průměru budou postačovat. Vyzkoušeli jsme pro vás dvě různé konstrukce – jednu z celty používané u Bundeswehru (Zeltplane, v kamufláži Flecktarn), druhou z celty britské armády (shelter sheet Basha, kamufláž Desert). Obě velmi dobře dostupné na českém trhu. Samozřejmě lze použít i jakoukoli stavební plachtu dostatečných rozměrů a pevnosti nebo pruh silnější látky.

Hamaka ve třech krocích

Celé kouzlo spočívá v podélném nařasení celty, jejím svázání na koncích a připevnění ke stromu. Pojďme se na jednotlivé úkony podívat podrobněji.

Celtu rozložíme na přiměřeně rovnou zem, najdeme její prostředek (podélnou osu) a látku z obou stran k tomuto středu, směrem dovnitř přehneme. Totéž opakujeme. Nejlepší je tento postup opakovat, dokud to jde, minimálně alespoň třikrát čtyřikrát. Vzniká nám úzký, dlouhý látkový had, kterého na koncích zkrotíme jednoduchým ovazovacím uzlem.Ze dvou silnějších lanek vytvoříme vyvazovací prostředky. Na jedné straně každého lanka uvážeme ztlušťující uzel. Vhodný je zejména keltský knoflíkový uzel, opičí pěst nebo podobný. Velký uzel bude zajišťovat spojení plachta – strom. Máme-li připravena obě lanka, pustíme se do závěrečné fáze.

Silnější lanko s velkým koncovým uzlem vložíme do přehnuté celty na kraj, do úrovně podélné osy. Tenčím lankem několikrát ovineme svazek látky s vloženým lanem a provedeme jednoduchý ovazovací uzel (tímto uzlem se například ovazují konce silných pletených lan, aby se netřepila). Z lanka vytvoříme jednoduchou nepřeloženou smyčku a od jejího vzdálenějšího konce celý svazek ovazujeme směrem ke zmenšujícímu se očku. Konec lanka provlékneme očkem a silou zasuneme pod omotávku. Oba konce lanka můžeme zvenčí navíc pojistit například ambulantním uzlem. Celý postup opakujeme na druhém konci složené celty. Vzniká nám velmi silné a spolehlivé spojení látky a vyvazovacích lan. Existuje samozřejmě více způsobů, jak takový spoj vytvořit, a toto určitě není jediný správný. My jsme se k tomuto spojení uchýlili pro jeho vysokou spolehlivost a do značné míry i šetrnost ke spojovaným materiálům.

Co se asi po ránu vylíhne?

Z celty nám vzniká jakýsi kokon, který už jen zbývá vyvázat mezi dva stromy s přiměřeným rozestupem. Pokud na vytvoření hamaky použijete dostatečně nepromokavý materiál (tento předpoklad např. Basha splňuje), získáváte zároveň i nouzový přístřešek pro nepříznivé počasí. Stačí si do vzniklé hamaky lehnout ne přímo ve středové ose, ale kus od ní, aby nad vámi zbylo dost materiálu na improvizovanou stříšku. Do oček na horní hraně celty můžete přivázat drobnou zátěž (klacek, kamen, láhev s vodou apod.) a váš příbytek je téměř hermeticky uzavřen (pozor na udušení!!!).Bundeswehr spíše pro menší

Hamaku jsme vytvořili i z celty Bundeswehru. Tady nám výrobu komplikuje fakt, že se nejedná o čistý obdélník, ale o nepravidelný šestiúhelník. Koncové trojúhelníky na každé kratší straně základního obdélníku celty tedy musíme vynechat. Vzniká nám poměrně krátká hamaka. Pro dospělého muže by to bylo spíše nouzové řešení nadzemního přespání, pro menší děti je ale naprosto skvělá. Přes den poslouží jako doplňková hračka-houpačka, přes noc jako pohodlná postel. Bundeswehrka má navíc na stranách po celé délce knoflíky a dírky, takže dítě na noc můžeme podélně zapnout a zvýšit tak jeho komfort spaní a zároveň snížit riziko vypadnutí za noci plné děsivých snů (to se ale při spaní pod klenbou oblohy plné přátelských hvězd nestává).

A co z toho budeš mít ty?

Zbývá jen shrnout, zopakovat největší pozitiva závěsného spaní:
- nespíte na studené zemi
- nepotřebujete stan ani karimatku (i když ta se v zimě může hodit i v hamace, ale o tom zase až někdy jindy)
- nepotřebujete suché ani rovné místo na přenocování
- hamaku zavěsíte všude: i v prudkém kopci ve spádnici i kolmo na ni
- více svobody, méně kil v batohu

Tak tedy: Dobrou noc!

Horydoly.cz Ježkovy voči na Horydoly

Ustřihni spacák a strč do něj prcka

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Přepouštěcí ventil na plyn

Tuning zimního spacáku 

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

VAROVÁNÍ
Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné materiální škody, zranění či ztráty na životech v souvislosti s napodobováním návodů popsaných v rubrice Ježkovy voči!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hmm

Já to moc nechápu. V první reakci jsi psal, že nad ránem do hamaky táhne a je zima odspodu. Já sem Ti na to dal dobrou radu ohledně mé osobní zkušennosti, že si dávám do hamaky pod sebe karimatku a použiju pro období vhodný spacák a do hamaky mi odspodu netáhne a je mi teplo. A ty hned na úvod na to napíšeš, že si do hamaky blbosti jako je karimatka nebereš. No promiň ale to se potom opravdu nediv, že je ti odspodu zima, když karimatku považuješ za blbost a nepoužíváš ji.

 

A co se týče toho prkna, o kterém píšeš, že by jsi si musel do hamaky dát, aby to bylo jako v posteli, tak: hm hm, nevím nevím (zde jsem se pokusil o parodování našeho bývalého Prezidenta VK).

O to právě jde, že hamaka není postel a principiálně cokoiv spojeného se spaním na zemi a nevidím teda žádnou linku k použití prkna.

Pouze jsem psal, že ve své hamace spím ve všech polohách, paradoxně nejvíce zpola na břiše a boku, protože tak většinou usnu i doma a spí se mi tak v hamace úplně normálně.

Ale snad se shodneme, že každá hamaka má jinej střih a ten může ovlivnit pohodlí a možnosti v ní.

 

  • Autor Anti-Jouda
  • Datum a čas 19.9.2013 19:06
Reaguj
Hmm

V hamace jsem spal a spím poměrně často. Jen si do ní nedávám podobné blbosti jako karimatku. Tu snad jen v zimě.

Věřím, že když si do hamaky dáš "prkno", můžeš na něm spát jako na posteli. To už si ale můžu lehnout klidně na zem a přijde to nastejno. Teda vlastně ne. Na zemi nemůžeš machrovat že jsi spal v hamace.

Na volbě spacáku samozřejmě záleží také. Nepodléhej iluzi, že bych si v zimě do mrazu vzal starý dekáč. Od jara do podzima mám ale obyčejný spacák a v něm bohužel nad ránem občas chlad odsporu cítit je. Nejsem postižený "moderními trendy" abyc musel mít vše na čem je napsánou outdoor ready. :)

Budeš se divit, ale i já umím v hamace spát nejen na zádech. Hamaku mám asi kvalitní /ikdyž čím vlastně definovat kvalitu, že?/ protože se mi v ní spí dobře. Jo, spím v ní na jihoamerický způsob. Kdysy jsem se ji tak naučil navazovat a spát v ní. Stále to považuji za nepřekonané.

  • Autor Jouda
  • Datum a čas 16.9.2013 14:38
Reaguj
Hmm

Reaguji na Joudovy postřehy o hamakách obecně. Jsem častý spáč v hamace.

Do hamaky mi netáhne a to ani nad ránem a ani ve velkém mrazu, jelikož v ní mám karimatku a ročnímu období odpovídající spacák.

V kvalitní a tím způsobem ušité hamace se nemusí ležet po Jihoamerickém vzoru šikmo ale klidně v ose. Normálně spím na boku i na břiše. Dokonce spaní na boku je o to pohodlnější, že hamaka se v téhle poloze vytvaruje podle tebe, je to moc pohodlné.

Joudo, buď jsi v hamace nikdy nespal nebo jsi měl nějakou špatnou, což tě lituju a přeju Ti příště šťastnější ruku při výběru.

Můžu Ti říct, že u těch šťastných se často na hamace projevuje až závislost, jaká je to slast. Ráno se ti nebude chtít ven.

Reaguj
Hmm

zkoušel v takových výtvorech autor přečkat noc? Hádám, že díky nemožnosti se moc hýbat z toho budou dost rozlámaná záda.


V hamace se nespí v ose aby člověk nebyl prohnutý jak paragraf (zkuste si v ose lehnout třeba na bok). :)

 

Co se týče chladu, i v hamace nad ránem nebo za větru odspoda táhne. Zvlášť po ránu.

  • Autor Jouda
  • Datum a čas 11.9.2013 17:50
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

Himálaje AKTUÁLNĚ 2024

MOUNT EVEREST Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.
Kriminálníci se scházejí v Marseille

Kriminálníci se scházejí v Marseille

Nejnebezpečnější město Evropy vzhledem ke kriminalitě je francouzská Marseille. Uvádíme prvních dvacet nebezpečných měst v Evropě, kam se nedoporučuje zrovna vyjet na dovolenou.
Roste počet žen, které cestují sólo

Roste počet žen, které cestují sólo

Ženy mají velmi často hlavní slovo při výběru dovolenkové destinace. Pokud cestují s rodinou, zohledňují děti. V případě pobytů bez dětí rozhoduje to, jak lokalita a ubytování vyhovují představám a finančním možnostem. Celosvětově se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Cizinci v Japonsku a Japonci v cizině Praha, Náprstkovo muzeum Přednáší Alice Kraemerová 14.6. 10:00
Den s vombaty Praha, ZOO 5.-24.12. 15.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 7.-23.6. 23.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.

Diskuse

xckhjenb pharmacy, 14.6.2024 3:38, 117 příspěvků
CBD exceeded my expectati... Maxinepah, 14.6.2024 3:27, 5 příspěvků
Gichardpow Gichardpow, 14.6.2024 2:13, 15 příspěvků
CBD exceeded my expectati... Maxinepah, 14.6.2024 2:04, 1 příspěvek
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky
boomers Pišišvor, 13.6.2024 12:54, 2 příspěvky
Chodit na toaletu venku? zeměpisář, 13.6.2024 12:49, 1 příspěvek
1 Karel Horak, 13.6.2024 9:59, 2 příspěvky
Kolo Lukas B., 13.6.2024 9:54, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51