Noc ve visu

Noc ve visu
Dobré ráno z Hamakova!
Autor snímku René Kujan
SDÍLEJ:

JEŽKOVY VOČI. Spaní ve visu na stromech jsme se již několikrát věnovali. Tušíte asi, co lze čekat od některých základních i speciálnějších hamak a houpacích sítí dostupných na našem trhu. A tak jako se vám někdy z pověstného prdu podaří uválet kuličku, můžete si v nouzových situacích sestrojit hamaku téměř z ničeho. Nebo snad na své výlety vyrážíte bez celty a několika šikovných šňůrek?!

Noc ve visu
Bundeswehrka bude pro dospělého spíše nouzovým řešením.
Autor snímku René Kujan
Jak na to

Závěsné spaní na Horydoly:

Noc po vzoru Spidermana
Po vzoru gibbonů

Pokud na takovou situaci dojde, lze si pořídit velice snadno a velice rychle překvapivě dobrou hamaku. Běžná celta a dvě, popřípadě čtyři šňůrky nebo kousky statického lana menšího průměru budou postačovat. Vyzkoušeli jsme pro vás dvě různé konstrukce – jednu z celty používané u Bundeswehru (Zeltplane, v kamufláži Flecktarn), druhou z celty britské armády (shelter sheet Basha, kamufláž Desert). Obě velmi dobře dostupné na českém trhu. Samozřejmě lze použít i jakoukoli stavební plachtu dostatečných rozměrů a pevnosti nebo pruh silnější látky.

Hamaka ve třech krocích

Celé kouzlo spočívá v podélném nařasení celty, jejím svázání na koncích a připevnění ke stromu. Pojďme se na jednotlivé úkony podívat podrobněji.

Celtu rozložíme na přiměřeně rovnou zem, najdeme její prostředek (podélnou osu) a látku z obou stran k tomuto středu, směrem dovnitř přehneme. Totéž opakujeme. Nejlepší je tento postup opakovat, dokud to jde, minimálně alespoň třikrát čtyřikrát. Vzniká nám úzký, dlouhý látkový had, kterého na koncích zkrotíme jednoduchým ovazovacím uzlem.Ze dvou silnějších lanek vytvoříme vyvazovací prostředky. Na jedné straně každého lanka uvážeme ztlušťující uzel. Vhodný je zejména keltský knoflíkový uzel, opičí pěst nebo podobný. Velký uzel bude zajišťovat spojení plachta – strom. Máme-li připravena obě lanka, pustíme se do závěrečné fáze.

Silnější lanko s velkým koncovým uzlem vložíme do přehnuté celty na kraj, do úrovně podélné osy. Tenčím lankem několikrát ovineme svazek látky s vloženým lanem a provedeme jednoduchý ovazovací uzel (tímto uzlem se například ovazují konce silných pletených lan, aby se netřepila). Z lanka vytvoříme jednoduchou nepřeloženou smyčku a od jejího vzdálenějšího konce celý svazek ovazujeme směrem ke zmenšujícímu se očku. Konec lanka provlékneme očkem a silou zasuneme pod omotávku. Oba konce lanka můžeme zvenčí navíc pojistit například ambulantním uzlem. Celý postup opakujeme na druhém konci složené celty. Vzniká nám velmi silné a spolehlivé spojení látky a vyvazovacích lan. Existuje samozřejmě více způsobů, jak takový spoj vytvořit, a toto určitě není jediný správný. My jsme se k tomuto spojení uchýlili pro jeho vysokou spolehlivost a do značné míry i šetrnost ke spojovaným materiálům.

Co se asi po ránu vylíhne?

Z celty nám vzniká jakýsi kokon, který už jen zbývá vyvázat mezi dva stromy s přiměřeným rozestupem. Pokud na vytvoření hamaky použijete dostatečně nepromokavý materiál (tento předpoklad např. Basha splňuje), získáváte zároveň i nouzový přístřešek pro nepříznivé počasí. Stačí si do vzniklé hamaky lehnout ne přímo ve středové ose, ale kus od ní, aby nad vámi zbylo dost materiálu na improvizovanou stříšku. Do oček na horní hraně celty můžete přivázat drobnou zátěž (klacek, kamen, láhev s vodou apod.) a váš příbytek je téměř hermeticky uzavřen (pozor na udušení!!!).Bundeswehr spíše pro menší

Hamaku jsme vytvořili i z celty Bundeswehru. Tady nám výrobu komplikuje fakt, že se nejedná o čistý obdélník, ale o nepravidelný šestiúhelník. Koncové trojúhelníky na každé kratší straně základního obdélníku celty tedy musíme vynechat. Vzniká nám poměrně krátká hamaka. Pro dospělého muže by to bylo spíše nouzové řešení nadzemního přespání, pro menší děti je ale naprosto skvělá. Přes den poslouží jako doplňková hračka-houpačka, přes noc jako pohodlná postel. Bundeswehrka má navíc na stranách po celé délce knoflíky a dírky, takže dítě na noc můžeme podélně zapnout a zvýšit tak jeho komfort spaní a zároveň snížit riziko vypadnutí za noci plné děsivých snů (to se ale při spaní pod klenbou oblohy plné přátelských hvězd nestává).

A co z toho budeš mít ty?

Zbývá jen shrnout, zopakovat největší pozitiva závěsného spaní:
- nespíte na studené zemi
- nepotřebujete stan ani karimatku (i když ta se v zimě může hodit i v hamace, ale o tom zase až někdy jindy)
- nepotřebujete suché ani rovné místo na přenocování
- hamaku zavěsíte všude: i v prudkém kopci ve spádnici i kolmo na ni
- více svobody, méně kil v batohu

Tak tedy: Dobrou noc!

Horydoly.cz Ježkovy voči na Horydoly

Ustřihni spacák a strč do něj prcka

Lavinová lopata, dělníkova odplata

Udělej si hrnec do hor

Ze vzpomínek študého chudenta

Picí systém za ještě lepší cenu

Picí systém za hubičku

Přepouštěcí ventil na plyn

Tuning zimního spacáku 

40 dní vaření na dřívkáči z plechovek

VAROVÁNÍ
Redakce nenese žádnou odpovědnost za případné materiální škody, zranění či ztráty na životech v souvislosti s napodobováním návodů popsaných v rubrice Ježkovy voči!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Hmm

Já to moc nechápu. V první reakci jsi psal, že nad ránem do hamaky táhne a je zima odspodu. Já sem Ti na to dal dobrou radu ohledně mé osobní zkušennosti, že si dávám do hamaky pod sebe karimatku a použiju pro období vhodný spacák a do hamaky mi odspodu netáhne a je mi teplo. A ty hned na úvod na to napíšeš, že si do hamaky blbosti jako je karimatka nebereš. No promiň ale to se potom opravdu nediv, že je ti odspodu zima, když karimatku považuješ za blbost a nepoužíváš ji.

 

A co se týče toho prkna, o kterém píšeš, že by jsi si musel do hamaky dát, aby to bylo jako v posteli, tak: hm hm, nevím nevím (zde jsem se pokusil o parodování našeho bývalého Prezidenta VK).

O to právě jde, že hamaka není postel a principiálně cokoiv spojeného se spaním na zemi a nevidím teda žádnou linku k použití prkna.

Pouze jsem psal, že ve své hamace spím ve všech polohách, paradoxně nejvíce zpola na břiše a boku, protože tak většinou usnu i doma a spí se mi tak v hamace úplně normálně.

Ale snad se shodneme, že každá hamaka má jinej střih a ten může ovlivnit pohodlí a možnosti v ní.

 

  • Autor Anti-Jouda
  • Datum a čas 19.9.2013 19:06
Reaguj
Hmm

V hamace jsem spal a spím poměrně často. Jen si do ní nedávám podobné blbosti jako karimatku. Tu snad jen v zimě.

Věřím, že když si do hamaky dáš "prkno", můžeš na něm spát jako na posteli. To už si ale můžu lehnout klidně na zem a přijde to nastejno. Teda vlastně ne. Na zemi nemůžeš machrovat že jsi spal v hamace.

Na volbě spacáku samozřejmě záleží také. Nepodléhej iluzi, že bych si v zimě do mrazu vzal starý dekáč. Od jara do podzima mám ale obyčejný spacák a v něm bohužel nad ránem občas chlad odsporu cítit je. Nejsem postižený "moderními trendy" abyc musel mít vše na čem je napsánou outdoor ready. :)

Budeš se divit, ale i já umím v hamace spát nejen na zádech. Hamaku mám asi kvalitní /ikdyž čím vlastně definovat kvalitu, že?/ protože se mi v ní spí dobře. Jo, spím v ní na jihoamerický způsob. Kdysy jsem se ji tak naučil navazovat a spát v ní. Stále to považuji za nepřekonané.

  • Autor Jouda
  • Datum a čas 16.9.2013 14:38
Reaguj
Hmm

Reaguji na Joudovy postřehy o hamakách obecně. Jsem častý spáč v hamace.

Do hamaky mi netáhne a to ani nad ránem a ani ve velkém mrazu, jelikož v ní mám karimatku a ročnímu období odpovídající spacák.

V kvalitní a tím způsobem ušité hamace se nemusí ležet po Jihoamerickém vzoru šikmo ale klidně v ose. Normálně spím na boku i na břiše. Dokonce spaní na boku je o to pohodlnější, že hamaka se v téhle poloze vytvaruje podle tebe, je to moc pohodlné.

Joudo, buď jsi v hamace nikdy nespal nebo jsi měl nějakou špatnou, což tě lituju a přeju Ti příště šťastnější ruku při výběru.

Můžu Ti říct, že u těch šťastných se často na hamace projevuje až závislost, jaká je to slast. Ráno se ti nebude chtít ven.

Reaguj
Hmm

zkoušel v takových výtvorech autor přečkat noc? Hádám, že díky nemožnosti se moc hýbat z toho budou dost rozlámaná záda.


V hamace se nespí v ose aby člověk nebyl prohnutý jak paragraf (zkuste si v ose lehnout třeba na bok). :)

 

Co se týče chladu, i v hamace nad ránem nebo za větru odspoda táhne. Zvlášť po ránu.

  • Autor Jouda
  • Datum a čas 11.9.2013 17:50
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Oteklé kotníky a lýtka, bolest a k tomu zhoršený stav křečových žil. To je daň za teplé letní počasí, ale i mnohahodinové cestování na dovolenou. Při dlouhém sezení v dopravním prostředku totiž dochází k většímu hromadění... celý článek

Ghorepani Poon Hill Trek

Everest Base Camp Trekking

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Oteklé kotníky a lýtka, bolest a k tomu zhoršený stav křečových žil. To je daň za teplé letní počasí, ale i mnohahodinové cestování na dovolenou. Při dlouhém sezení v dopravním prostředku totiž dochází k většímu hromadění
Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

Annapurna Region Trekking
Ghorepani Poon Hill Trek

Ghorepani Poon Hill Trek

Ghorepani Poon Hill Trek is a journey that passes through the unbeaten paths between the forest blossomed by Rhododendron flowers. The trek blesses you with the mesmerizing views of Sunrise and Sunsets

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 9.-12.6. 9.6.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.

Diskuse

drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05