Nordic walking má být zábava

Nordic walking má být zábava
Nordic walking v Nockberge.
Autor snímku Kärnten Werbung
SDÍLEJ:

Nordic walking, neboli kondiční chůze s lyžařskými holemi táhne Evropou. Zbláznily se do ní stovky tisíc lidí. Nabízíme dva pohledy na věc - rekreační a sportovní.

Jak na to

ROZHOVOR

Předseda České asociace nordic walkingu Miloslav Karda

Jak vidíte budoucnost?

Nordic walking je sice malý sport, ale asociace je již členem sportovní federace ČSTV. Zároveň jsme vstoupili do mezinárodní asociace nordic walkingu.

Co říkáte na tvrzení, že s hůlkami v rukou běhali lyžaři při tréningu již dávno, a není tedy potřeba vynalézat další sportovní odvětví?

Pocházím z běžeckého lyžování. Už jako žák jsem tak sedmdesátých letech trénoval. Ale nordic walking je přece jenom specializovaná disciplína. V roce 1997 se zrodila ve Finsku, rychle se rozšířila po celé Sklandinávii a v roce 2001 zaznamenáváme expanzi do Německa a Rakouska.

Přesto se musím zeptat: Není to sport pár šílenců?

V Rakousku se mu pravidelně věnuje tři sta tisíc lidí. To jsou všichni šílenci?

Můžete říci, jak se trénuje?

Zpočátku bych každému doporučil pomoc instruktora. Pod jeho vedením si vyzkoušíte, co nordic walking obnáší, a případně si vyberete v obchodě vybavení. Potom se teprve pustíte do pravidelného tréningu. Malé děti by neměly kvůli zhoršení motoriky trénovat vůbec, mládež by měla s hůlkami běhat jednou až dvakrát týdně a po zbytek doby trénovat univerzálně. Dospělým neuškodí dvě až tři hodiny běhu čtyřikrát týdně. Závody se potom běhají od sprintů do vrchu až po padesátikilometrové vytrvalecké tratě.

Kde instruktora najdu?

Specializovaná nordic walking centra právě vznikají. Nějaká již najdete na Božím Daru, Klínovci či Lipně. Cena hodiny s instruktorem vyjde obvykle na 80 až 120 korun, v cizině se platí tři až pět euro.

Jaké mám požadovat náčiní?

Hlavní jsou hůlky. Čistě rekreační třída soft stojí okolo pěti set korun za pár, závodní třída sport vyjde na dva a půl tisíce korun a fitness pro kondiční sportovce je někde mezi tím. Používají se speciální boty a rukavice, ale ty už nejsou úplně nezbytné.

Nepřipadá vám, že nordic walking je pouze obchodníky vyhoněná móda?

Z větší části určitě ne. Je to jeden z nejzdravějších druhů pohybu pro dospělé.

Jak to myslíte?

Hole při rekreační chůzi či běhu by neměly používat jen děti. Jinak neexistuje žádné omezení. S holemi si užije zdatná babička na vycházce stejně jako vytrénovaný mladík při běhu do kopce.

Ale takových sloganů jsem už slyšel...

Ano, v podobném duchu se mluvilo o téměř všech rekreačních sportech. Jenže u ostatních vždycky existuje nějaké omezení. Běh pod módním označením jogging vyžaduje mít v pořádku klouby a netrpět nadváhou, na kole potřebujete rovnováhu, při aerobiku musíte mít v těle rytmus.

To už můžu rovnou šlapat na rotopedu, ne?

Spinning má s nordic walkingem mnoho společného. Sám si volíte zátěž, s nikým nebojujete a nikoho nepředháníte. Zároveň jsou to aktivity, které neničí váš pohybový aparát. Většina sportů při delším provozování poškozuje klouby, šlachy, nebo dokonce oboje. Navíc jste pořád venku a je jedno, zda na ulici nebo v parku. 

Máte ještě nějaké jiné argumenty, proč bych si měl vzít hůlky a běhat po lese?

Jestli se ptáte ironicky a stydíte se před ostatními, že byste v parku vypadal jako blázen, vzpomeňte si na cyklistické přilby. Před pár lety si cyklista s helmou připadal jako Kašpárek a dneska ji na kolo bere každý soudný člověk. Pokud vaše otázka směřuje spíše k medicíně, tak vězte, že při použití hůlek se za rychlé chůze zapojuje 90 % všech svalů, které máte v těle. Při stejné intenzitě chůze se liší energetický výdej s hůlkami a bez nich o třetinu. Shodíte s nimi tedy více kil. Důležité je, že nordic walking je aerobní aktivita, a tedy při ní nebudete zvracet od vyčerpání, a nebude se vám dělat špatně z nedostaku kyslíku.

Podle ohlasu v médiích to vypadá, že nordic walkingová móda již opadla. Jak to vidíte vy?

Média nejsou úplně přesným obrazem skutečnosti. Například jen značka Leki prodala vloni v Německu sto dvacet tisíc párů hůlek. Odhaduji, že podobné množství prodaly další tři značky a další nezanedbatelné počty dodaly mnohé menší firmy. Čechy jsou v jakékoliv činnosti pět let za západní Evropou, tři roky se tu intenzívně nordic walking prosazuje, a proto očekávám velký boom napřesrok.

Pomalu vznikají tak zvaná centra nordic walkingu s půjčovnami a instruktory. Dokonce vznikla česká asociace vyznavačů tohoto sportu...

Je dobře, že instruktoři zájemcům ukážou různé techniky, doporučí jim intenzitu zátěže, a zájemci si mohou půjčit vybavení. Mnozí si potom koupí svoje. Ale pozor! Nordic walking není běh! Je to chůze. Jestliže tento atribut ztratí a budeme ho propagovat především jako sport, většina lidí se ho zalekne a zůstane na okraji zájmu. Což by byla velká škoda.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Užitek z Nordic holí
Vážení, už dlouho sem nikdo nepsal, snad se situace zklidnila a necitliví mládenci na hole už tolik neplivou. Každopádně já jsem si v Lidlu koupil 3 páry (v akci po třech stovkách). Jeden jsem si upravil na venčení psa (odstranil jsem ručku a místo ní jsem připevnil samonavíjecí vodítko, stylově taká z Lidlu. Přiznávám, že jsem velmi obézní a hůlky (v plném záběru) mi pomáhají proti bolestem v kříži. Jsem schopen bez potíží ujít mnohonásobně větší vzdálenosti. A úspěšně shazuji. A věřím, žře při spráívné technice to má přínosy i pro ne tak hraniční případy,,, (185 cm 170 kg...) NW ZDAR !
 • Autor Datel
 • Datum a čas 9.9.2016 21:54
Reaguj
 • Autor ovečka
 • Datum a čas 25.12.2008 18:37
Reaguj
Re: Hůlky a staří Němci v Mariánkách
Jste zřejmě mladičká, ale až zestárnete a bude Vám třeba 60, tak pak třeba uvidíte. Takže máme vlastně pravdu oba.Jinak se za vše co jsem napsal moc omlouvám, berte to prosím s humorem a nenechte se od domorodce zlobit.Váš Domorodec.
 • Autor Domorodec
 • Datum a čas 13.3.2007 13:50
Reaguj
Re: Hůlky a staří Němci v Mariánkách
Vážená slečno domorodkyně. No ono to zařízení múže snad při delších cestách uvolňovat napětí krčních a zádových svalů /nebo krčního či zádového svalstva -nevím, nejsem odborník na ČJ - Vy jako odborník si to přeberete/. A v těžkém terénu, mohou hůlky i pomoci tu rovnováhu udržet. Nebo když se člověku na staré kolena začne točit hlava.Avšak i móda zde hraje nezanedbatelnou roli.
Reaguj
Re: Hůlky a staří Němci v Mariánkách
Ahoj domorodkyně
 • Autor Domorodec
 • Datum a čas 13.3.2007 12:43
Reaguj
Re: čechy vs. západ
Zrovna jsem omdlel, kdyz jsem na serveru ROSCO.CZ uvidel zavodni bezecke hulky EXCEL za 6175 Kc, a takove ty uz horsi za 4500 Kc. Mam spickove karbonove hulky Excel, za ktere jsem dal pred 5 lety 1200 Kc. Nevsiml jsem si, ze by v bezecky holich nastala nejaka technicka revoluce, jako ze by behali samy, nebo tak. Ani moje vyplata nestoupla za tu dobu na petinasobek. Tak nevim proc to ti obchodnici tak sponuji. Jinak vcera jsem koupil kompletne karbonove super lehke nordic hole ve fuj kramu LIDL za 399 Kc. Jeste ten vecer jsem vyrazil na 10 km testovaci okruh abych zjistil rozdil od EXCEL. Vratil jsem se pred pulnoci a hned rano jsem sel koupit dalsi dvoje. Fakt super, zadna supermarketova Cina, ale nemecky vyrobek. Tato cena s triletou zarukou mi pripada primerena. Za 6175 Kc poridim 5 dni lyzovani v Italii s polopenzi a ne jedny zasrany hulky, na ktere kdyz nestastne upadnu, tak musim jit pro nove.
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 5.9.2006 12:40
Reaguj
Re: nebuďde netolerantní
Konečně někdo s mozkem. Bravo !
Reaguj
nebuďde netolerantní
Připadá mi, že celá diskuse je vedena na špatném místě a špatnými lidmi a opravdu nechápu proč je v ní tolik emocí. NW totiž rozhodně není určen pro jistě mladé a výkonné účastníky diskuse, kteří se vyžijí jinde, jinak a intenzivněji. Je to disciplína pro starší a opotřebované jedince kde mozek ještě chce pohyb a tělo už se brání. Důležitá je pomoc rukou a celé horní poloviny těla a z ní plynoucí šetrnost k pohybovému aparátu. Jinými slovy začít múže i ochablý tlusťoch a má šanci se dostat do formy dřív než zhyne na infarkt, či skončí s endoprotézou. A tak drsňáci dneška, dočkejte času a možná jednou budete rázovat s holemi po lesoparcích okolo měst místo po vysokých horách. A debata ohledně vybavení? Zamýšleli jste se někdy nad tím, co si ostatní myslí nad našimi cajky za drahé peníze umožňujícími nám to co ostatním penzion s restaurací, lanovka či auto?
 • Autor Kudrc
 • Datum a čas 23.6.2005 11:22
Reaguj
Re: Re: Re: Hovadina
Hele Balu a už jsi zkusil vzít hůlky a vyšlápnout si ostřejším tempem nějakej kopec. Bude Tě bolet prdel a nebo stehenní svaly. Tomu věř.
 • Autor JF
 • Datum a čas 24.5.2005 07:55
Reaguj
Re: Hovadina
Jenom blb, který si něco napřed nevyzkouší říká hned od počátku něčemu novému, že je to hovadina. Jak typicky české. Nebo snad pražské?
 • Autor JF
 • Datum a čas 24.5.2005 07:52
Reaguj
Celkem 34 příspěvků v diskuzi


Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Pojďte si hrát ven! Nadace Via nabízí dětem mikrogranty

Už vás nebaví sedět pořád u počítače? Chybí vám kamarádi? Láká vás udělat něco hezkého pro sebe i pro druhé? Přihlaste se do výzvy na Dobro-družné mikrogranty.... celý článek

Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

MTBS.cz je na prodej

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Jaro začalo dnes ráno

Jaro začalo dnes ráno

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
MTBS.cz je na prodej

MTBS.cz je na prodej

Důležitý český cyklistický web MTBS.cz je od loňska na prodej. Pro případné kupce je ovšem požadovaných 7 milionů korun příliš.
Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

Zuri Zanzibar se pyšní zlatou certifikací EarthCheck za udržitelný design

5-ti hvězdičkový hotelový rezort Zuri vybudovaný českou finanční skupinou RSJ se rozkládá na 11hektarovém pozemku. Leží přímo u bílé písečné bílé pláže omývané Indickým oceánem v oblasti Kendwa na severozápadním pobřeží zanzibarského
Denník N pohltil Hiking.sk

Denník N pohltil Hiking.sk

Největší slovenský turistický portál Hiking.sk přešel pod křídla placeného Denníku N.
Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Emirates před Velikonocemi navyšuje lety na Maledivy a Seychely

Letecká společnost Emirates oznámila, že před začátkem velikonočních svátků posílí letecká spojení do populárních prázdninových destinací, konkrétně na Maledivy a Seychely. Aerolinky nabízejí 28 letů týdně do Malé a 7 letů do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.

Diskuse

Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky
A to jako fakt Kvido? Karel, 3.4.2021 16:53, 3 příspěvky
Levice Vector, 1.4.2021 13:33, 10 příspěvků
Hurghada Novinář, 31.3.2021 23:48, 2 příspěvky
Saychely Pišišvor, 31.3.2021 22:44, 2 příspěvky
Díky zorg, 30.3.2021 22:37, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27
Re: Skála na lezení s rod... Kuba Turek, 6.4.2021 0:15