Nordic walking má být zábava

Nordic walking má být zábava
Nordic walking v Nockberge.
Autor snímku Kärnten Werbung
SDÍLEJ:

Nordic walking, neboli kondiční chůze s lyžařskými holemi táhne Evropou. Zbláznily se do ní stovky tisíc lidí. Nabízíme dva pohledy na věc - rekreační a sportovní.

Jak na to

ROZHOVOR

Předseda České asociace nordic walkingu Miloslav Karda

Jak vidíte budoucnost?

Nordic walking je sice malý sport, ale asociace je již členem sportovní federace ČSTV. Zároveň jsme vstoupili do mezinárodní asociace nordic walkingu.

Co říkáte na tvrzení, že s hůlkami v rukou běhali lyžaři při tréningu již dávno, a není tedy potřeba vynalézat další sportovní odvětví?

Pocházím z běžeckého lyžování. Už jako žák jsem tak sedmdesátých letech trénoval. Ale nordic walking je přece jenom specializovaná disciplína. V roce 1997 se zrodila ve Finsku, rychle se rozšířila po celé Sklandinávii a v roce 2001 zaznamenáváme expanzi do Německa a Rakouska.

Přesto se musím zeptat: Není to sport pár šílenců?

V Rakousku se mu pravidelně věnuje tři sta tisíc lidí. To jsou všichni šílenci?

Můžete říci, jak se trénuje?

Zpočátku bych každému doporučil pomoc instruktora. Pod jeho vedením si vyzkoušíte, co nordic walking obnáší, a případně si vyberete v obchodě vybavení. Potom se teprve pustíte do pravidelného tréningu. Malé děti by neměly kvůli zhoršení motoriky trénovat vůbec, mládež by měla s hůlkami běhat jednou až dvakrát týdně a po zbytek doby trénovat univerzálně. Dospělým neuškodí dvě až tři hodiny běhu čtyřikrát týdně. Závody se potom běhají od sprintů do vrchu až po padesátikilometrové vytrvalecké tratě.

Kde instruktora najdu?

Specializovaná nordic walking centra právě vznikají. Nějaká již najdete na Božím Daru, Klínovci či Lipně. Cena hodiny s instruktorem vyjde obvykle na 80 až 120 korun, v cizině se platí tři až pět euro.

Jaké mám požadovat náčiní?

Hlavní jsou hůlky. Čistě rekreační třída soft stojí okolo pěti set korun za pár, závodní třída sport vyjde na dva a půl tisíce korun a fitness pro kondiční sportovce je někde mezi tím. Používají se speciální boty a rukavice, ale ty už nejsou úplně nezbytné.

Nepřipadá vám, že nordic walking je pouze obchodníky vyhoněná móda?

Z větší části určitě ne. Je to jeden z nejzdravějších druhů pohybu pro dospělé.

Jak to myslíte?

Hole při rekreační chůzi či běhu by neměly používat jen děti. Jinak neexistuje žádné omezení. S holemi si užije zdatná babička na vycházce stejně jako vytrénovaný mladík při běhu do kopce.

Ale takových sloganů jsem už slyšel...

Ano, v podobném duchu se mluvilo o téměř všech rekreačních sportech. Jenže u ostatních vždycky existuje nějaké omezení. Běh pod módním označením jogging vyžaduje mít v pořádku klouby a netrpět nadváhou, na kole potřebujete rovnováhu, při aerobiku musíte mít v těle rytmus.

To už můžu rovnou šlapat na rotopedu, ne?

Spinning má s nordic walkingem mnoho společného. Sám si volíte zátěž, s nikým nebojujete a nikoho nepředháníte. Zároveň jsou to aktivity, které neničí váš pohybový aparát. Většina sportů při delším provozování poškozuje klouby, šlachy, nebo dokonce oboje. Navíc jste pořád venku a je jedno, zda na ulici nebo v parku. 

Máte ještě nějaké jiné argumenty, proč bych si měl vzít hůlky a běhat po lese?

Jestli se ptáte ironicky a stydíte se před ostatními, že byste v parku vypadal jako blázen, vzpomeňte si na cyklistické přilby. Před pár lety si cyklista s helmou připadal jako Kašpárek a dneska ji na kolo bere každý soudný člověk. Pokud vaše otázka směřuje spíše k medicíně, tak vězte, že při použití hůlek se za rychlé chůze zapojuje 90 % všech svalů, které máte v těle. Při stejné intenzitě chůze se liší energetický výdej s hůlkami a bez nich o třetinu. Shodíte s nimi tedy více kil. Důležité je, že nordic walking je aerobní aktivita, a tedy při ní nebudete zvracet od vyčerpání, a nebude se vám dělat špatně z nedostaku kyslíku.

Podle ohlasu v médiích to vypadá, že nordic walkingová móda již opadla. Jak to vidíte vy?

Média nejsou úplně přesným obrazem skutečnosti. Například jen značka Leki prodala vloni v Německu sto dvacet tisíc párů hůlek. Odhaduji, že podobné množství prodaly další tři značky a další nezanedbatelné počty dodaly mnohé menší firmy. Čechy jsou v jakékoliv činnosti pět let za západní Evropou, tři roky se tu intenzívně nordic walking prosazuje, a proto očekávám velký boom napřesrok.

Pomalu vznikají tak zvaná centra nordic walkingu s půjčovnami a instruktory. Dokonce vznikla česká asociace vyznavačů tohoto sportu...

Je dobře, že instruktoři zájemcům ukážou různé techniky, doporučí jim intenzitu zátěže, a zájemci si mohou půjčit vybavení. Mnozí si potom koupí svoje. Ale pozor! Nordic walking není běh! Je to chůze. Jestliže tento atribut ztratí a budeme ho propagovat především jako sport, většina lidí se ho zalekne a zůstane na okraji zájmu. Což by byla velká škoda.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Užitek z Nordic holí
Vážení, už dlouho sem nikdo nepsal, snad se situace zklidnila a necitliví mládenci na hole už tolik neplivou. Každopádně já jsem si v Lidlu koupil 3 páry (v akci po třech stovkách). Jeden jsem si upravil na venčení psa (odstranil jsem ručku a místo ní jsem připevnil samonavíjecí vodítko, stylově taká z Lidlu. Přiznávám, že jsem velmi obézní a hůlky (v plném záběru) mi pomáhají proti bolestem v kříži. Jsem schopen bez potíží ujít mnohonásobně větší vzdálenosti. A úspěšně shazuji. A věřím, žře při spráívné technice to má přínosy i pro ne tak hraniční případy,,, (185 cm 170 kg...) NW ZDAR !
 • Autor Datel
 • Datum a čas 9.9.2016 21:54
Reaguj
 • Autor ovečka
 • Datum a čas 25.12.2008 18:37
Reaguj
Re: Hůlky a staří Němci v Mariánkách
Jste zřejmě mladičká, ale až zestárnete a bude Vám třeba 60, tak pak třeba uvidíte. Takže máme vlastně pravdu oba.Jinak se za vše co jsem napsal moc omlouvám, berte to prosím s humorem a nenechte se od domorodce zlobit.Váš Domorodec.
 • Autor Domorodec
 • Datum a čas 13.3.2007 13:50
Reaguj
Re: Hůlky a staří Němci v Mariánkách
Vážená slečno domorodkyně. No ono to zařízení múže snad při delších cestách uvolňovat napětí krčních a zádových svalů /nebo krčního či zádového svalstva -nevím, nejsem odborník na ČJ - Vy jako odborník si to přeberete/. A v těžkém terénu, mohou hůlky i pomoci tu rovnováhu udržet. Nebo když se člověku na staré kolena začne točit hlava.Avšak i móda zde hraje nezanedbatelnou roli.
Reaguj
Re: Hůlky a staří Němci v Mariánkách
Ahoj domorodkyně
 • Autor Domorodec
 • Datum a čas 13.3.2007 12:43
Reaguj
Re: čechy vs. západ
Zrovna jsem omdlel, kdyz jsem na serveru ROSCO.CZ uvidel zavodni bezecke hulky EXCEL za 6175 Kc, a takove ty uz horsi za 4500 Kc. Mam spickove karbonove hulky Excel, za ktere jsem dal pred 5 lety 1200 Kc. Nevsiml jsem si, ze by v bezecky holich nastala nejaka technicka revoluce, jako ze by behali samy, nebo tak. Ani moje vyplata nestoupla za tu dobu na petinasobek. Tak nevim proc to ti obchodnici tak sponuji. Jinak vcera jsem koupil kompletne karbonove super lehke nordic hole ve fuj kramu LIDL za 399 Kc. Jeste ten vecer jsem vyrazil na 10 km testovaci okruh abych zjistil rozdil od EXCEL. Vratil jsem se pred pulnoci a hned rano jsem sel koupit dalsi dvoje. Fakt super, zadna supermarketova Cina, ale nemecky vyrobek. Tato cena s triletou zarukou mi pripada primerena. Za 6175 Kc poridim 5 dni lyzovani v Italii s polopenzi a ne jedny zasrany hulky, na ktere kdyz nestastne upadnu, tak musim jit pro nove.
 • Autor Pavel
 • Datum a čas 5.9.2006 12:40
Reaguj
Re: nebuďde netolerantní
Konečně někdo s mozkem. Bravo !
Reaguj
nebuďde netolerantní
Připadá mi, že celá diskuse je vedena na špatném místě a špatnými lidmi a opravdu nechápu proč je v ní tolik emocí. NW totiž rozhodně není určen pro jistě mladé a výkonné účastníky diskuse, kteří se vyžijí jinde, jinak a intenzivněji. Je to disciplína pro starší a opotřebované jedince kde mozek ještě chce pohyb a tělo už se brání. Důležitá je pomoc rukou a celé horní poloviny těla a z ní plynoucí šetrnost k pohybovému aparátu. Jinými slovy začít múže i ochablý tlusťoch a má šanci se dostat do formy dřív než zhyne na infarkt, či skončí s endoprotézou. A tak drsňáci dneška, dočkejte času a možná jednou budete rázovat s holemi po lesoparcích okolo měst místo po vysokých horách. A debata ohledně vybavení? Zamýšleli jste se někdy nad tím, co si ostatní myslí nad našimi cajky za drahé peníze umožňujícími nám to co ostatním penzion s restaurací, lanovka či auto?
 • Autor Kudrc
 • Datum a čas 23.6.2005 11:22
Reaguj
Re: Re: Re: Hovadina
Hele Balu a už jsi zkusil vzít hůlky a vyšlápnout si ostřejším tempem nějakej kopec. Bude Tě bolet prdel a nebo stehenní svaly. Tomu věř.
 • Autor JF
 • Datum a čas 24.5.2005 07:55
Reaguj
Re: Hovadina
Jenom blb, který si něco napřed nevyzkouší říká hned od počátku něčemu novému, že je to hovadina. Jak typicky české. Nebo snad pražské?
 • Autor JF
 • Datum a čas 24.5.2005 07:52
Reaguj
Celkem 34 příspěvků v diskuzi


Zoot spravuje insolvenční správce

Zoot spravuje insolvenční správce

Internetový obchod s oblečením a obuví Zoot se dostal do insolvence. Městský soud v Praze ustanovil insolvenčním správcem Lukáše Zrůsta ze splolečnosti Korneo. Zoot dluží 472 milionů korun a z toho je 215 milionů po lhůtě... celý článek

Dálniční známky v Evropě

Korutany / Kärnten pozvaly nejvíc turistů v celé své historii

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Na čínská elektrokola jsou uvalena vysoká cla

Na čínská elektrokola jsou uvalena vysoká cla

Evropská unie začala uplatňovat cla na dovoz elektrokol z Číny. Podle úředního věstníku je celná sazba určena v rozmezí 18,8-79,3 %. Cla byla uvalena na základě stížnosti evropských výrobců elektrokol, že čínští
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2019 na 1500 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Veletrh cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně končí dnes v 16 hodin. Co stojí za vidění?
Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Automatizovaný systém Linketica pro tvorbu a publikaci reklamních článků na nezávislých webech nabízí svým zákazníkům affiliate program. 10% provizi poskytuje po dobu 2 let z obratu přivedného inzerenta nebo média.
Velká cena cestovního ruchu: Exim Tours je 1

Velká cena cestovního ruchu: Exim Tours je 1

Exim Tours je jedničkou v soutěži Velká cena cestovního ruchu 2018/19 v kategorii Nejlepší cestovní kancelář roku. O vítězi rozhodla široká veřejnost.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 15.-24.2. 15.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-3.3. 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-3.3. 1.3.

Diskuse

To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků
schíza na šumavě Pišišvor, 13.2.2019 23:31, 2 příspěvky
schíza na šumavě prt, 13.2.2019 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35
Přednášky o české šlechtě... Horydoly , 7.2.2019 16:31
Špindl Horydoly , 7.2.2019 16:04
Metr prašanu a všechny sj... Horydoly , 7.2.2019 14:45