Nová zrcadlovka Canon EOS 60D

Nová zrcadlovka Canon EOS 60D
Canon EOS M.
Autor snímku Canon
SDÍLEJ:

Canon rozšiřuje řadu digitálních zrcadlovek EOS o nový model EOS 60D. Tento fotoaparát je v prodeji od října. Lze ho doporučit především ambiciozním amatérským fotografům. Poskytuje však dostatek výkonu i profesionálům pro většinu použití a podmínek. Zároveň tento aparát nabízí solidní video.

Fotoaparát Canon EOS 60D nabízí špičkové parametry pro fotografování a filmování.

Základní je snímač s rozlišením 18 megapixelů, snímání rychlostí 5,3 snímků za sekundu, dále možnost úprav snímků ve fotoaparátu a výklopný LCD displej, s jehož pomocí pořídíte fotografie a HD video prakticky z jakékoliv polohy.

Zrcadlovka EOS 60D umožňuje ruční ovládání a nové režimy pro kreativní fotografování. Fotografové se mohou rozhodnout, zda se ovládání fotoaparátu ujmou sami, nebo vše ponechají na automatice.

Tělo přístroje Canon EOS 60D stojí kolem pětadvaceti tisíc korun. V setu se základním objektivem 17-85 EF-S IS USM se dá koupit za třicet až čtyřicet tisíc korun.

Tak velký cenový rozptyl způsobují různé druhy prodeje od internetového shopu, přes běžné foto-kino až k vysoce odborným speciálkám, kde k přístroji dostanete rovnou kurz fotografování.

Snímač Canon CMOS

Snímače CMOS společnost Canon vyvíjí a vyrábí sama, aby zajistila jejich souhru se svými obrazovými procesory DIGIC. Technologie Canon CMOS má vyspělý obvod pro snížení šumu u každého pixelu, čímž umožňuje pořizování snímků prakticky s nulovým šumem.

V porovnání s technologií CCD se snímače CMOS navíc vyznačují nižší spotřebou energie, čímž přispívají k prodloužení výdrže baterie. Převod signálu ze snímačů Canon CMOS zpracovávají jednotlivé zesilovače signálu přítomné u každého pixelu. Neprovádějí se tak nepotřebné operace přenosu elektrického náboje a celý proces přenosu signálu do obrazového procesoru se výrazně urychlí. Snižuje se úroveň šumu a spotřeba energie, a naopak se zvyšuje rychlost snímání.

EOS 60D je vybaven stejným snímačem, který společnost Canon vyvinula pro EOS 550D, a také nízkopásmovým optickým filtrem poprvé použitým u zrcadlovky EOS 7D, díky jejichž neobyčejnému výkonu při vysoké i nízké citlivosti lze pořídit snímky excelentní kvality i v prostředích s nedostatečným osvětlením.

Čtyřkanálové načítání obrazových dat umožňuje jejich rychlý přenos do procesoru DIGIC 4 a dovoluje vysokorychlostní sekvenční snímání rychlostí 5,3 sn./s s rozlišením 18 Mpix.

Obrazový procesor DIGIC

Obrazová data zachycená snímačem CMOS zpracovává před jejich zápisem na paměťovou kartu obrazový procesor Canon DIGIC. Technologie DIGIC používá při zpracování obrazu složité algoritmy, které zajišťují věrnou reprodukci barev, plynulé přechody barevných tónů, přesné vyvážení bílé a redukci šumu.

Mimořádně vysoká rychlost zpracování přispívá k velmi pružné odezvě a takřka okamžitému náběhu fotoaparátu. Čipy procesoru DIGIC spolupracují s vysokorychlostní vyrovnávací pamětí – čtení, zpracování, komprese a zápis obrazových dat probíhá tak rychle, že paměť zůstává volná i při sekvenčním snímání v dlouhých sériích. Skutečnost, že procesor DIGIC integruje a řídí všechny klíčové funkce zpracování obrazu, pak přispívá k minimální spotřebě energie.

Funkce Basic +

Basic + je nová funkce pro tvůrčí snímání, s jejíž pomocí lze při fotografování scén dosáhnout požadovaných efektů. S pomocí funkce Basic + uživatelé mohou fotografovat tak, že pro snímek vyberou nastavení, jež zesílí jeho působivost dodáním atmosféry, nebo podle typu osvětlení či scény:

1. Snímání s výběrem atmosféry: kompenzace expozice a vyvážení bílé se nastaví podle vybraných přednastavených stylů a snímky získají zvláštní atmosféru nebo tón.

2. Snímání podle typu osvětlení nebo scény: zjednodušený způsob vyvážení bílé, s jehož pomocí fotografové mohou měnit nastavení vyvážení bílé podle osvětlení scény; k dispozici jsou například nastavení Denní světlo, Stín, Zataženo, Západ slunce, Žárovka a Zářivka.

Video EOS

Funkce záznamu videa EOS Movie umožňuje uživatelům fotoaparátu EOS 60D záznam HD videa (1080p), při jehož natáčení mohou využít možnosti manuálního ovládání a výběru záznamové rychlosti.

Velký (22,3 x 14,9 mm) CMOS snímač dovoluje přesnější ovládání hloubky ostrosti.

Expozici videa lze ovládat v manuálním režimu, který nabízí plnou kontrolu nad rychlostí závěrky a clonou. Uživatelé si mohou rovněž zvolit frekvenci snímání, a to z těchto možností: 30 (29,97), 25 a 24 (23,976) a navíc 60 (59,94) a 50, které jsou k dispozici pro rozlišení 720p.

Automatický režim fotografům umožňuje snadné natáčení HD videa, kdy se nemusejí starat o nastavení expozice, což je praktické v případě, kdy potřebují zachytit dynamický vývoj mimořádně rychlé akce. Když se snímaný objekt nachází daleko, lze využít funkci Movie Crop, při jejímž nastavení fotoaparát EOS 60D pro snímání použije pouze centrální část snímače (640 x 480 pixelů), a umožní tak účinné zvětšení odpovídající sedminásobku ohniskové vzdálenosti objektivu.

Výklopný širokoúhlý LCD displej

Fotoaparát EOS 60D je vybavený výklopným širokoúhlým LCD displejem s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0"), poměrem stran 3 : 2 a rozlišením cca 720 x 480 s 1040 tisíci obrazových bodů.

Jas displeje lze nastavit v sedmi úrovních, displej tak dovoluje snadné prohlížení vysoce kvalitních snímků a mimořádně přesnou kontrolu zaostření při jejich přehrávání.

LCD displej lze vyklopit v úhlu 175° a otáčet v rozsahu 270°, čímž umožňuje bezchybnou kompozici snímků při fotografování z neobvyklých, obtížných úhlů.

Systém měření iFCL s 63zónovým dvouvrstvým senzorem

Systém iFCL stanovuje na základě informací o zaostření, barvách a jasu optimální expoziční čas, čímž zajišťuje správně exponované snímky. Všechny zaostřovací body dodají systému měření informace o vzdálenosti, ten určí, jak daleko se snímaný objekt nachází, a příslušný algoritmus pak poměrným způsobem vypočítá správnou expozici.

EOS 60D používá měřící senzor s 63 zónami, který je kompatibilní se všemi devíti AF body. Měřící senzory obecně vykazují vyšší citlivost na červené objekty, což může vést k podexponování snímků. Tuto skutečnost EOS 60D překonává zásluhou dvouvrstvé konstrukce senzoru, jehož jedna vrstva je citlivá na červené a zelené světlo a druhá na modré a zelené světlo. Algoritmus měření pak porovná hodnoty naměřené těmito dvěma vrstvami a v reálném čase stanoví přesný výsledek.

Zpracování pořízených snímků ve fotoaparátu

Zásluhou výkonného procesoru DIGIC 4 mohou fotografové pořizovat v plném rozlišení snímky ve formátu RAW a pomocí funkce zpracování formátu RAW je mohou upravit přímo ve fotoaparátu a uložit je jako obrázky JPEG připravené k tisku nebo sdílení s přáteli.

Své RAW a JPEG snímky mohou rovněž ozvláštnit celou řadou působivých efektů. K dispozici mají filtry s efekty, jako je Zrnitý čb snímek (Grainy B/W), Měkké zaostření (Soft Focus), Efekt Hračkový fotoaparát (Toy Camera Effect) a Efekt Miniatura (Miniature Effect), z nichž mohou pro snímek vybrat jen jeden nebo i několik najednou pro dosažení originálnějšího výrazu snímku.

Přímo ve fotoaparátu mohou uživatelé změnit velikost velkých JPEG snímků (s použitím stejného poměru stran) a jejich menší verzi samostatně uložit. Velikost největšího JPEG snímku (M) lze zmenšit do tří menších velikostí (S1, S2 a S3). Se správou snímků fotografům pomáhá funkce připojení hodnocení v podobě jedné až pěti hvězdiček. Podle připojených tagů je lze pak třídit v prostředí softwaru Canon i v programech jiných výrobců.

Integrovaný čisticí systém EOS

Integrovaný čisticí systém EOS zabraňuje ulpívání prachu na snímači třemi účinnými způsoby – omezováním jeho tvorby, odpuzováním a odstraňováním:

1. Omezování tvorby prachu – Interní mechanismy fotoaparátu jsou navrženy tak, aby maximálně účinně zabraňovaly tvorbě prachu. Přepracovaná krytka těla zamezuje zanesení prachu usazeného na jejím povrchu.

2. Odpuzování prachu – Na nízkopásmový filtr, umístěný před přední část snímače, jsou aplikovány antistatické technologie včetně speciální fluorové vrstvy, které zabraňují ulpívání prachových částic.

3. Odstraňování prachu – Jednotka automatického čištění pomocí vysokofrekvenčních vibrací setřásá prachové částice z infračerveného filtru; tato operace trvá přibližně jednu sekundu po každém spuštění fotoaparátu. Možnost okamžitého snímání po spuštění fotoaparátu je však zachována – tuto funkci lze deaktivovat stisknutím spouště.

Společnost Canon rovněž vyvinula interní systém dat k odstranění prachu (Dust Delete Data system), který dokáže zmapovat polohu viditelného prachu na snímači. Stopy po prachu lze po fotografování ze snímků automaticky odstranit pomocí softwaru Digital Photo Professional.

Styly snímků Picture Styles

Přednastavené volby režimu Picture Style umožňují snadné nastavení vlastností snímků přímo ve fotoaparátu. Přednastavené styly režimu Picture Style lze přirovnat k různým typům filmu, z nichž každý má trochu jiné barevné podání. Pro každý styl může fotograf nastavit ostrost, kontrast, barevný tón a sytost. Výchozí nastavení fotoaparátu provedené výrobcem zajišťuje produkci okamžitě použitelných JPEG fotografií bez nutnosti dalšího nastavování z nabídek.

Přednastavení režimu Picture Style použitá na snímek ve formátu RAW lze upravit pomocí softwaru Canon Digital Photo Professional. K dispozici je šest přednastavených stylů:

1. Standard (Standardní) – Pro ostré fotografie v živých barvách, které nevyžadují další zpracování

2. Portrait (Portrét) – Optimalizuje barevný odstín a nasycení a změkčuje ostrost pro dosažení podmanivých pleťových odstínů

3. Landscape (Krajina) – Sytější zelené a modré tóny a vyšší ostrost pro výraznější kontury hor, stromů a budov

4. Neutral (Neutrální barvy) – Ideální nastavení pro snímky určené k dalšímu zpracování

5. Faithful (Věrné barvy) – Upravuje barvy tak, aby odpovídaly barvám objektu snímaného při teplotě chromatičnosti 5200 K

6. Monochrome (Monochromatická fotografie) – Pro černobílé snímky s celou řadou filtrových efektů (žlutá, oranžová, červená a zelená) a tónovacích efektů (sépie, modrá, purpurová a zelená)

V režimu User Defined Picture Styles si uživatelé navíc mohou uložit tři vlastní nastavení a také stáhnout nastavení, která jsou k dispozici na stránkách společnosti Canon na adrese www.canon.co.jp/Imaging/picturestyle/file/index.htm

Digital Photo Professional

Software Digital Photo Professional umožňuje rychlé a kvalitní zpracování obrázků ve formátu RAW. Při zpracování v programu Digital Photo Professional lze obraz a jeho úpravy sledovat v reálném čase, čímž uživatel získává přímou kontrolu nad nastavením proměnných hodnot pro obrazový soubor RAW, jimiž jsou například vyvážení bílé, dynamický rozsah, kompenzace expozice, redukce šumu a barevný odstín.

Navíc je možné zobrazení autofokusových bodů na snímku a použití funkce Unsharp mask pro jeho doostření. Nástroj pro korekci vad objektivu (Lens Aberration) umožňuje přesné opravy různých typů zkreslení, které způsobují některé fotoaparáty.

Obrazové soubory lze ve fotoaparátu uložit v barevných prostorech sRGB nebo Adobe RGB. Při zpracování formátu RAW lze obrázky rovněž otáčet a ořezávat, což uživatelům dovoluje úpravu kompozice a horizontů.

Digital Photo Professional také dovoluje třídění snímků na základě hodnocení s pomocí hvězdiček, které lze ke snímkům připojit a jejichž počet lze změnit. Digital Photo Professional podporuje barevné prostory sRGB, Adobe RGB, ColorMatch RGB, Apple RGB a Wide Gamut RGB. Snímkům TIFF nebo JPEG převedeným z formátu RAW lze připojovat profily ICC (International Colour Consortium). Tím je zajištěna věrná reprodukce barev v softwarových aplikacích podporujících profily ICC, např. v Adobe Photoshopu.

Vyšší efektivity práce lze dále dosáhnout uložením sady úprav obrazu, které lze poté používat společně jako vlastní profil.

EOS Utility

Nejnovější verze nástroje EOS Utility poskytuje podporu pro dálkové snímání v režimu Live View (s funkcí překrytí obrazu pomáhající s uspořádáním následných snímků při produktové fotografii), konfiguraci fotoaparátu a přenos snímků. Tento nástroj, úzce propojený se softwarem Digital Photo Professional, lze naprogramovat tak, aby monitoroval sledované složky (hot folders) a automaticky přejmenovával a umísťoval příchozí snímky do strukturovaného systému souborů. Snímky lze také opatřit EXIF daty včetně informací o autorských právech.

Picture Style Editor

Picture Style Editor umožňuje tvorbu vlastních obrazových stylů podle konkrétních požadavků fotografů. Každý styl obrázku obsahuje detailní informace, jaké by mělo být podání barev na snímku.

Nově vytvořené obrazové styly lze nahrát přímo do fotoaparátu a používat je pro snímky ve formátu JPEG a RAW.

Při zpracování souborů RAW v programu Digital Photo Professional lze provést úpravy všech osobních obrazových stylů i stylů přednastavených ve fotoaparátu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: Zda to čtenáře zajímá?
To ja zase klikam rovnou na diskuze. Na clanky na HD nema cenu klikat.
 • Autor hmm
 • Datum a čas 27.11.2010 14:18
Reaguj
Re: Re: Re: Re: pretisk marketingovych sra*ek
Titulek článku jasně vypovídá o jeho obsahu. Pokud nemáš zájem, nemusíš ho číst. Je zcela věcí vydavatele, jaké články na svůj web umístí. To, článek má fakticky marketingovou povahu, je věc druhá.
 • Autor BK
 • Datum a čas 26.11.2010 10:20
Reaguj
Re: Zda to čtenáře zajímá?
Tak například já otevírám některé články, které mě nezajímají, jen proto, že jej pod nimi nějaká diskuze. Někdy totiž samotná diskuse bývá zábavnější než samotný článek.
 • Autor Martin2
 • Datum a čas 26.11.2010 08:08
Reaguj
Zda to čtenáře zajímá?
O půlnoci jsem se podívala do statistik. První místa čtenosti všech článků na Horydoly vypadají takhle: 1) Začíná tajemný advent 2) Senior pas 3) Nová zrcadlovka Canon EOS 60D 4) Zpěvníky na internetu 5) Umělé lezecké stěny
Reaguj
Raději žádný
Ani ode mne ten "titulek" prispevku neprisel. Pouze jsem zareagoval, ze mam podobnou otazku, jako kdosi nade mnou. Jinak uz bylo vse receno MARTINEM2, se kterym do posledniho slova souhlasim. Howgh.
 • Autor O.
 • Datum a čas 25.11.2010 20:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: pretisk marketingovych sra*ek
Ona ta moje reakce byla především na O. Vzhledem k tomu, že jste použil stejný titulek jako on (ona?) tak samozřejmě i trochu na Vás. Ale k věci: a) Statistiky čtenosti nám říkají, že to čtenáře zajímá. b) Dva články o foťácích od Canonu byly vydány dva dni po sobě dílem náhody a dílem kvůli tomu, že Canon právě uvedl na trh nové modely - v jednom případě kompakty a v druhém zrcadlovku. Nic víc za tím nehledejte. Dále budeme, jak je zvykem na Horydoly pokaždé před Vánoci, uveřejňovat podobným způsobem informace o dalších výrobcích dalších firem. Možná Vám budeme po chuti už více.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: pretisk marketingovych sra*ek
A ještě podpis, ať ta první věta dává smysl.Martin2
 • Autor Martin2
 • Datum a čas 25.11.2010 14:03
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: pretisk marketingovych sra*ek
Ty "marketingové sra*ky" nebyly z mojí klávesnice, proto mi uniká smysl toho ironického smajlíku v reakci na mě.Podívám-li se na stránky, které jsou zaměřené např. na mobily nebo na foťáky, nenajdu tam popis nové řady bund od Tilaku s vysvětlením, že kdo telefonuje nebo fotí, pohybuje se zároveň taky venku, tudíž ho tyto informace zajímají. Chtěl jsem jen poukázat na to, že se podle mě se tyto informace na tento server nehodí. Navíc, když jsou 2x po sobě články o Canonu, logicky to je od čtenáře brané jako reklama. Možná jsem ale výjimka a většině návštěníků tyto články vyhovují, i když pochybuju o tom.
 • Autor Anonym
 • Datum a čas 25.11.2010 14:02
Reaguj
Re: Re: Re: Re: pretisk marketingovych sra*ek
Aha, to už trochu něco jiného, než "marketingové sračky" :D Horydoly samozřejmě není fotografický web, nebo web zaměřený primárně na outdoorové vybavení. Ale přesto (nebo právě proto?) čtenáře zajímají základní informace o výrobcích. Canon předpokládá, že tento foťák se bude dobře prodávat, protože je v podobné kategorii jako populární 550 D nebo dříve 350D (samozřejmě ne výkonem, ale cenou a cílovou skupinou), a proto o něm informujeme - taky si myslíme, že si ho pořídí hodně lidí, kteří s ním budou chodit fotit do přírody a na outdoorové akce.
Reaguj
Re: Re: Re: pretisk marketingovych sra*ek
Koho to zajímá, najde si server s fototechnikou, ne outdroorový server. Pokud by se jednalo o nějaké srovnání foťáků napříč výrobci, které jsou primárně určeny do horších podmínek, ještě bych to pochopil. Dávat sem ale info o nějaký zrcadlovce, to mi přijde trochu mimo. Toť můj názor.
 • Autor Martin2
 • Datum a čas 25.11.2010 13:36
Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


Slovenské národní parky: cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí

Slovenské národní parky: cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí

Evropský den národních parků se připomíná každý rok 24. května. Na Slovensku se nachází 9 národních parků - Vysoké Tatry, Pieniny, Slovenský kras, Malá Fatra, Velká Fatra, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Muráňská... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2024

Motýlí dům Papilonia Liberec

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2024

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2024

ZLÍN Zprávy ze Slovácka, od Vizovic a ze slovensko-moravského pomezí.
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.
Skot, ovce a kozy se vrací do vzácné přírody v Praze

Skot, ovce a kozy se vrací do vzácné přírody v Praze

Vypásat vybrané pražské lokality začínají první stáda dobytka koncem dubna. Letos se chystá řízená pastva pomocí dvou stád skotu a čtyř smíšených stád ovcí a koz. Pást se bude v Podbabě, Prokopském údolí,
Nesmrtelné trampské kroniky a muzejní potlach v Jílovém

Nesmrtelné trampské kroniky a muzejní potlach v Jílovém

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se věnuje trampingu. Zpřístupňuje jeho zlatou éru a zároveň otvírá dveře autentické přítomnosti.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Keramický den Kostelec nad Černými lesy 25.5.
Cliff Diving Řecko, Atény 26.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Pohádkový les na loděnici Hradec Králové, loděnice na Orlici 31.5.
Historické hornické vybavení - výstava Tuklaty, obecní úřad 31.5.-2.6. 31.5.
Motýli - výstava Praha, Botanická zahrada 19.4.-2.6. 2.6.
Letní sraz zimních táborníků Uherský Ostroh 7.-9.6. 7.6.
Noc kostelů Česko 7.6.

Diskuse

Everest Horydoly - Kuba Turek, 25.5.2024 13:28, 2 příspěvky
INU Honza, 25.5.2024 13:00, 1 příspěvek
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 2 příspěvky
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37