Průzkum maďarského podzemí

Průzkum maďarského podzemí
SDÍLEJ:

Krasová planina Dolný vrch ve Slovenském krasu populárně známá jako Stolová hora vydala další tajemství. Expedice skupiny českých speleologů do nitra vápencového masivu byla i letos odměněna objevy nových podzemních prostor.

Jak na to

Slovník krasových jevů

kras - oblast rozpustných hornin

jeskyně - dutina vzniklá korozí nebo erozí

krápník - zpětně vykrystalizovaná hornina

propast - jeskyně s převahou hloubky

šachta - úzký komín

dóm - větší až obrovská dutina

závrt - mísovitá jáma na povrchu

škrap - zkrasovělý povrch horniny

Pro mapování je potřeba

pásmo nebo provázek s uzlíky

buzola nebo geologický kompas

milimetrový papír a tužka

do podzemí sklonoměr

Literatura

Vlk Luděk: Dolný Vrch. Liptovský Mikuláš, Slovenské muzeum ochrany prírody a jaskyniarstva 2001. Kniha obsahuje systematickou evidenci krasových jevů, schematické mapy a povrchovou mapu. Lze ji koupit v České speleologické společnosti

Skupina jeskyňářů z Českého krasu vyjíždí každoročně na dvoutýdenní expedici na planinu v oblasti Slovenského krasu na slovensko-maďarských hranicích.

Náplní pracovních expedic je především dokumentace povrchových i podzemních krasových tvarů. Systematické a důkladné poznávání terénu vedlo v posledních letech k objevům nových a doposud nejhlubších propastí Dolného Vrchu.

Nové objevy Slováků i Čechů

V minulých letech byla českou skupinou objevena propast Natrhnutá (-112 m) a Košickým speleoklubem Drienka propast Hlinoš (-105 m). Obě jsou členité propasti dostupné výhradně lanovou technikou. Hlinoš tvoří úzká svislá šachta s terasou uprostřed. Stěny jsou bílé a zkrasovělé s výraznými škrapy.

Propast Natržená je opakem, má jeskyňovitý charakter prostorných dómů, které jsou spojeny úzkými průlezy a její prostory jsou vyplněny krápníkovou výzdobou.

Všechny poznatky a nálezy jsou předány příslušným odborným pracovištím, nebo v přímé spolupráci s jejich odborníky zpracovány a poté publikovány.

(Komentář autora: "Tenhle odstavec prostě neumim rozumně sesmolit. Znamená to, že náhodou objevené kosti nebo šneky tupě nerozšlapáváme...")

Detailní průzkum maďarské strany

Cíle letošní expedice byly velmi smělé a pro celou skupinu krokem do neznáma. Bylo třeba zachovat návaznost výzkumů na slovenské straně a přitom paralelně nabídnout maďarské straně zahájení výzkumu.

Navázali jsme na měření výskytu kysličníku uhličitého a sledování fauny ve vybraných propastech i na pozorování změn krasových jevů. Na maďarské straně byl vytvořen základ budoucí povrchové mapy, která vzniká detailním "norováním" a přeměřováním terénu metr po metru pásmem. Zárodek mapy nám také vzápětí přinesl objev nové propasti Buksije Zsomboli, která byla vzápětí nakreslena, zmapována, očíslována a zaevidována.

Co je to Dolný vrch

Planina Dolný vrch (Also Hegy) náleží ke Slovenskému krasu. Hlavním sídlem v blízkosti je město Rožnava ležící přibližně osmdesát kilometrů jižně od Košic. Plošina se strmými svahy zvedá pět set metrů nad okolní terén. Je tvořena vápenci, povrch je většinou pokryt dubo-habrovým lesem a stepí na bývalých pastvinách. Na povrchu se hojně nachází povrchové krasové jevy jako závrty, škrapy a propady.

Co je Slovenský kras

Slovenský kras je národní park a byl vyhlášen spolu s maďarským národním parkem Aggtelek Nemzseti Park biosferickou rezervací UNESCO.

Skupina ZO-ČSS 1-11 Barrandien je základní organizací České speleologické společnosti sdružující amatérské i profesionální zájemce o kras. Základnou skupiny je Jeskyně na Kačáku a jeskyně Marie v Beranově lomu v Českém krasu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

to: PETR
Co vyšiluješ? Vždyť o nic nejde, ne? Máca
  • Autor maca
  • Datum a čas 26.7.2004 00:43
Reaguj
Hmm..
to je asi pro managery.. Proste dalsi vydezinfikovanej clanek pro lidi co tomu nerozumi a stejne to nepochopi. Dozvedel jsem se co to jsou jeskyne, krapniky..... Takovejch nemastnejch clanku co se veskera jejich inf. hodnota da shrnout do hole vety: Hele vole, jezdime na DV. je vsude v novinach a na netu nasrano Gb. A ty tvoje poznamky : neumim to vyjadrit - mno odliterata fakt sila.Skoda ze jsem nevidel ty empegy (nejde mi to nicim prehrat a kdyz jsem to hexadecimalne kuchal neprisel jsem na to cim by to slo) - myslis, ze to prehral jeste nekdo jinej nez ty ? (mozna te to ale vlastne nezajima, kdyz tobe to jde)Hmm, tak jsem te pohanil a poflusal, az se sam divim, kde se to ve me vzalo. Nic si z toho ale nedelej - stejne te mam porad rad a tesim se co zase noveho napises.Preji ti krasny den.
  • Autor Petr
  • Datum a čas 21.11.2003 13:51
Reaguj
tumáš ještě jednu !
"nesmirne mi zalichotilo, zes me povysil do slechtickeho stavu, ale bohuzel se jmenuju jenom Baroň" Ze Vsetina zdravi Ekoš. (autor se omlouvá)
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 14.11.2003 12:47
Reaguj
díky za opravenky :-)
No vidíš, takže fotky z podzemí páchal onen nejmenovaný spolupracující odborník nacházející na kopci chvostoskoky. To stojí za zmínku :-)A stejně tam mohlo být foteček víc. Už jsem se dlouho nepotěšil pohledem na KOPEC.
  • Autor Toˇmáš \"Čup\" F.
  • Datum a čas 12.11.2003 13:48
Reaguj
Dolňáč
Děkuji autorovi článku, tak krásně popsal zmíněnou krajinu, že jsem měl skoro pocit, jako bych už tam někdy byl ;o)
  • Autor Speleo
  • Datum a čas 11.11.2003 18:24
Reaguj
ještě mne trýzní..
popiska pod fotkou "náteky", nějaká sraženina rozhodně nemůže konkurovat nádherně korodovaným stěnám šachty.. Jsou to nástěnné škrapy.
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 10.11.2003 18:14
Reaguj
opravenky..
fotografie v podzemí pořídil Ivo Eko Baron a povrch fotil Jiří Novotný, lampičky jsou správně na jinoli.zde.cz
  • Autor Dušan
  • Datum a čas 10.11.2003 18:09
Reaguj
Hezký...
Moc hezky jsi to, Dušane, napsal :-) Zejména mě potěšilo, že tupě nerozšlapáváš šneky a kosti. V této souvislosti jsi pozapoměl podotknout, že "úzce spolupracujete s dalšími odborníky, kteří se často akcí přímo zůčastní", to by znělo dobře. A mohl dodat, že "jen díky tomu se podařilo v propastech Dolného vrchu doložit výskyt ve Slovenském krasu endemitického druhu chvostoskoka" to by znělo ještě líp. A ke sledoání výskytu céóčka jsi mohl dodat, že už bylo na rozboru (a nedodávat, že díky tomu ani nová metodika jeho sledování je na ... ). Jen bych Ti vyčet fotky, ten kopec stojí za vidění, takže výběr mohl být lepšejší a barvitější.
  • Autor Čup
  • Datum a čas 10.11.2003 10:16
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

Soutok Vltavy a Sázavy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Míříme na koloběžkách do míst, kde se odehrávaly podstatné události českých dějin. Kde Sázava ústí do Vltavy, soupeřili Přemyslovci o vliv, benediktini postavili významný klášter, těžilo se zlato, stavěla... celý článek

Via Renata na Wetzsteinkogel. Tělo tuž, vápno buš

Cyklonovinky 2025

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Z Letňan ho Hostivaře. Na kole 10 kilometrů pražskou periferií

Z Letňan ho Hostivaře. Na kole 10 kilometrů pražskou periferií

REPORTÁŽ Na cyklisty čeká v Praze mnoho nebezpečí. Rozpadlé chodníky, zarostlé cyklotrasy, frekventované ulice, zlí řidiči. Vše jsme si užili během jízdy z Letňan do Hostivaře. Deset kilometrů propojuje důležité pražské periferie
Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

Jihozápadní hřeben na Pyšný štít

CLIMBING GUIDE Vysoké Tatry nenabízejí dlouhé lezení alpských rozměrů. Jednou z čestných výjimek je Pyšný štít. Samotný dvojvrchol Pyšného a Malého Pyšného štítu je ve stínu vedlejšího Lomnického štítu, ale výstupy ze všech
Klidné Labe z Jaroměře do Hradce Králové na kajaku

Klidné Labe z Jaroměře do Hradce Králové na kajaku

Hezká klidná voda. Široké Labe. Regulovaný veletok. Pádlujeme z Jaroměře do Hradce Králové.
Singltrail Letňany Praha

Singltrail Letňany Praha

Ideální městská lokalita pro horská kola byla postavena na umělém kopci za pražským sídlištěm Letňany. 60 metrů převýšení vydalo 5 kilometrů zajímavých singltrailů.
Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Jmenuje se Elbe Princesse neboli Labská princezna

Luxusní plovoucí hotel a zároveň výletní loď Elbe Princesse byla postavena na pravidelné plavby Praha - Berlín a někdy dopluje až do Hamburku. Je to největší loď, která pluje na českých vodách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hronec expres - nostalgický vlak Brno, Dolní nádraží 28.6.-1.7. Nostalgický vlak 28.6.
Moravský ultramaraton Lomnice 29.6.-5.7. 29.6.
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Vlhošť - začátek lezení
Kokořínsko Lezení je povoleno od 1.7. 1.7.
MTB Trilogy - etapový cyklomaraton Teplice nad Metují 2.-5.7. Horská kola 2.7.
Grossglockner Mountain Run Rakousko, Heiligenblut 4.-6.7. 4.7.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 4.-6.7.. 4.7.
ILTM Asia - veletrh Čína, Shangai 4.-6.7. Luxusní cestování 4.7.
Tour de France Francie 5.-27.7. Silniční cyklistika 5.7.

Diskuse

jiokicvmkdfff dexica1539 dexica1539, 30.6.2025 21:46, 3 příspěvky
lemacemjjsss dexica1539 dexica1539, 30.6.2025 21:46, 1 příspěvek
Cesty pro lidi Kletr, 30.6.2025 14:44, 1 příspěvek
Mladí horalové Honza, 29.6.2025 21:28, 1 příspěvek
Docela důležité... Honza, 26.6.2025 21:13, 6 příspěvků
Docela důležité... Kuba Turek, 26.6.2025 14:47, 6 příspěvků
Docela důležité... Honza, 26.6.2025 14:18, 6 příspěvků
Docela důležité... Laura Novotná, 26.6.2025 12:12, 6 příspěvků
Solná komora Novinář, 26.6.2025 11:27, 3 příspěvky
Solná komora Skiák, 25.6.2025 23:02, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světový pohár Troja Horydoly , 26.6.2025 15:16
Světový pohár Troja Horydoly , 26.6.2025 2:57
Prskavec jako hologram Horydoly Open, 25.6.2025 0:13
Livigno na kole Horydoly , 24.6.2025 19:48
Cyklistický maraton Vysočiny Horydoly , 19.6.2025 22:32
Pivo na Náplavce Horydoly , 19.6.2025 21:22
Sportovní prádlo Horydoly , 13.6.2025 16:44
Přípravy vrcholí Horydoly , 13.6.2025 14:01