Šéfredaktor Horydoly je zloděj

Šéfredaktor Horydoly je zloděj
SDÍLEJ:

Šéfredaktor portálu Horydoly Kuba Turek je zloděj. Soudkyně Lenka Hájková a poté odvolací soudce Tomáš Stuchlík ho za tento trestný čin odsoudili k deseti tisícům korun pokuty nebo měsíci vězení. Jakého zločinu se dopustil? Když šel vyzvednout do servisu M-asp záruční opravu dataprojektoru Benq MP620, servis za ni chtěl zaplatit, což Kuba Turek odmítl a opravený dataprojektor odnesl bez zaplacení.

Jak na to

Postřehy Kuby Turka

Tvrzení M-asp, že na lampu za sedm tisíc korun, o kterou šlo především, se vztahuje jen šestiměsíční záruka, soud nijak nerozporoval. Zákonná záruka, kterou nelze zkrátit, je však dvouletá.

Aniž bych chtěl komentovat rozhodnutí soudů, za skandální pokládám slova odvolacího soudce Tomáš Stuchlíka při ústním zdůvodňování rozsudku: "Když si půjdu koupit lustr a praskne mi žárovka, také ji nepůjdu reklamovat." Žárovku lze samozřejmě reklamovat. Naše rodina tak učinila v posledních letech nejméně třikrát v případě úsporných žárovek a vždy byla reklamace úspěšná.

Soudy, svědci, policie, ani servis M-asp nerozlišovali záruční lhůtu a dobu opotřebení. Záruka se vztahuje na konstrukční a výrobní vady (lampa byla špatně vyrobena) a nelze ji zkrátit pod dva roky. Na opotřebení se záruka nevztahuje (lampě skončila doba životnosti, nebo ji poškodil zákazník).

Co se může stát, když vám přestane fungovat dataprojektor Benq 620, a servis prohlásí, že máte záruční opravu zaplatit?

Státem uznaný zločinec

Pro představu: dataprojektor stojí dvacet tisíc korun, lampa sedm tisíc korun, řídící deska pár stovek. Deska byla uznána na reklamaci a servis ji vyměnil bezplatně. Lampa, kterou deska řídí, byla vyměněna, ale servis za ni požadoval zaplatit.

Co se dělo před soudem:
Proč už si nikdy nekoupíme dataprojektor Benq?

Poté, co na Kubu Turka podal trestní oznámení ředitel servisu M-asp, odsoudil ho Obvodní soud pro Prahu 3 a jeho odvolání zamítl Městský soud v Praze, zbývá už jen dovolání k Nejvyššímu soudu.

Nemá však odkladný účinek, a tak je Kuba Turek státem uznaným zločincem.

První soud souhlasil s žalobcem, druhý už ne

Spor se odehrával ve třech rovinách. Státní žalobci dokazovali, že v okamžiku, kdy si Kuba Turek bral opravený dataprojektor, věděl že to nemá dělat a tím pádem kradl. Neohlíželi se na situace předcházející a následující po jeho činu.

Obhájce poukazoval na fakt, že dvouletá záruka, kterou nelze ze zákona zkrátit, platí na jakoukoliv součást dataprojektoru a tedy i na drahou nefungující lampu, o níž ve sporu šlo především.

Turek si tedy podle něho odnesl dataprojektor s novou lampou podle práva. Navíc podotýkal, že se kriminalizuje obyčejný obchodní spor.

Sám Kuba Turek uváděl, že podle něho jde o obchodní spor mezi dvěma firmami M-asp a Turek Media. Uzavřely ústní dohodu, že servis M-asp dodá zevrubný popis závady a Turek Media zaplatí za údajně ukradený dataprojektor, potažmo poškozenou lampu. M-asp reklamační protokol nedodala a Turek Media tedy zatím nic nezaplatila.

Obvodní soudkyně i městský soudce se ztotožnili s žalobou.

Státní zástupce: "Byla to klukovina."

Během tří soudních stání se vystřídali tři žalobci. Poslední žalobce ve své závěrečné řeči prohlásil: "Nejsme svědky klasické trestné činnosti, ale klukovinu. Přesto naplňuje některé znaky trestné činnosti." Požadoval snížení trestu na maximálně padesát hodin veřejně prospěšných prací nebo upuštění od trestu.

Advokát prohlásil, že se jedná o precedenční záležitost, protože časem by mohlo dojít k situaci, že záruka nebude platit na nic. Přesto odvolací soudce odvolání zamítl a platí tedy rozsudek obvodní soudkyně. ¨

Kuba Turek řekl: "Neodvolával jsem se kvůli snížení trestu, ale protože se cítím zcela nevinný."

 

eď půjde o peníze

Tím ovšem věc neskončila. Pokračovalo dovolání u Nejvyššího soudu. To nebylo úspěšné a nejvyšší soud potvrdil rozsudek.

Kubu Turka odsoudil trestní soud k pokutě za krádež, ale neřešil finanční záležitosti.

M-asp podal na Kubu Turka ještě žalobu o náhradu škody. Občanskoprávní soud bude tedy celou věc posuzovat znovu. Rozsudek může Kubu Turka osvobodit i nechat ho zaplatit lampu. Lze očekávat, že se bude řešit záruka, fakturace a technické záležitosti dataprojektoru.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Nerozumiem zmyslu tohto clanku
Predmet sporu nijako nesuvisi s predmetom cinnosti tohto servera, a uz vobec nie s rubrikou TURISTE, kam je clanok zaradeny. Rovnako styl pisania v tretej osobe je usmevny, kedze je pravdepodobne, ze to pisal prave Kubo. Neviem, ale toto by sa skor hodilo niekam na blog.
 • Autor Glf
 • Datum a čas 30.9.2008 15:40
Reaguj
Re: Re: No nevím, nevím .
To je právě to, proč jsem se podle soudu stal zlodějem. Domluvili jsme se na tom, že dostanu podrobný reklamační protokol a pak zaplatím. Bohužel jsme se ho stále nedostal. Technici mi navíc při předávání přístroje řekli, že nemůžou říct, že jsem lampu zničil já ani že za to můžou oni. Přitom lampa měla najeto cca 50 hodin. Trestní soud nakonec neřešil, zda jsem byl při reklamaci v právu nebo ne, ale co se událo v okamžiku předávání přístroje v servisu. Tam jsem ho podle soudu ukradl. Občanská sebeobrana prý nepřicházela v úvahu. S tím nesouhlasím a dovolávám se k Nejvyššímu soudu.
Reaguj
Re: No nevím, nevím .
Nevím jak projektor Benq, ale můj projektor a myslím si, že většina z nich má ve své paměti i údaj o počtu hodin provozu lampy. Pokud, ale odešla deska, tak asi tento údaj není dostupný. Nehodilo se náhodou servisu vyměnit desku a tím znedostupnit údaj o počtu hodin provozu? Dalších možností zničení lampy je celá řada (výpadek napájení, nevhodné umístění přístroje, takže dostatečně nechladí).
 • Autor PeS
 • Datum a čas 29.9.2008 15:10
Reaguj
Re: lidi ja vas fakt nechapu
Ahoj hahaha, sice tvůj příspěvek nebyl úplně k tématu, ale docela bych se tě zeptal, jaké vyzkoušené e-shopy v Německu nebo jinde v Evropě doporučuješ (outdoor, i ostatní). Možná by se HD také mohly přehledu solidních zahraničních elektronických obchodů trochu věnovat.
 • Autor Tok
 • Datum a čas 29.9.2008 08:04
Reaguj
lidi ja vas fakt nechapu
Proc takovyhle veci kupujete v ceskem bordelistanu? Vybaveni do hor (u zlatokopu typu RockPoint nebo Holan bych si nekoupil ani ponozky), elektronika a spousta dalsich vecich se kupuje zasadne v Nemecku (pripadne). Autem jste tam hned, usetrite penize (ono totiz spotrebni zbozi je u nas jiz vetsinou drazsi) a pripadne reklamace jsou bez nervu a podovodu ze strany tzv. ceskych podnikatelu. Nakupum mimo CR zdar!
 • Autor hahaha
 • Datum a čas 28.9.2008 02:11
Reaguj
Re: No nevím, nevím .
Jakoukoliv žárovku můžeš reklamovat. KT (?) to tady a hlavně v minulém článku popisuje jasně - soudy nesoudily záruku a opotřebení, ale jenom krádež, záruku asi bude dělat civilní soud. Sranda by byla kdyby civilní soud uznal záruku a vyhrál by KT - jak by se ty dva soudu srovnaly?
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 26.9.2008 18:03
Reaguj
No nevím, nevím …
Zajímavé počtení, ale trochu tomu nerozumím. Záruka je sice fajn, dva roky možná málo, ale lampa má určitou životnost. Třeba 1 000 hodin a více u žárovky. U speciálních lamp, elektronek atd. se obvykle uvádí minimální živostnost, třeba 500 hodin. No a pokud místo 500 svítí jen 50, pak bych reklamoval (i když - jak prokázat že jsem "svítil" 50 a ne 500 hodin)? Vezměme to ale z jiného soudku. Koupím si auto. Mám na něj záruku 3 roky (nebo i více). Když mi přestane ale svítit halogenka, tak jsu na benzinku, koupím novou lampu a vyměním ji. Určitě nepojedu reklamovat do servisu. Samozřejmě, "halogenka" do auta stojí zhruba stovku a ne sedm tisíc jako v tomto případě. Takže se mi zdá, že pravda bude někde uprostřed, nikdo vůbec neřešil minimální živostnost lampy … Což je, dle mého soudu (sory, ale nemohu zapřít studia na elektro) pro řešení sporu zcela zásadní a u všech speciálních a obzvláště takto nekřesťansky předražených elektronek (kde bych řadil i onu nešťatsnou lampu) by to měl být povinný parametr …
 • Autor -OB-
 • Datum a čas 26.9.2008 15:20
Reaguj
zivotnost ci vyrobni vada?
Kubo mas znalecky posudek na to, ze lampa prestala svitit kvuli vyrobni vade a ne kvuli opotrebeni zpusobenym pouzivanim?Co se tyce tveho prikladu s zarovkou, tak je nutne rozlisovat obycejnou zarovku a usporku(kompaktni zarivku). Usporky maji nekolikanasobne delsi zivotnost nez obycejne zarovky...
 • Autor brumb8l
 • Datum a čas 26.9.2008 12:04
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

INTERSPORT Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

Outdoorové obchody (adresa, web, mapa)

AKTUALIZACE Přinášíme seznam outdoorových obchodů v celém Česko-Slovensku. Outdoorové obchody řadíme podle měst, kde si v nich můžete nakoupit.
Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Švýcarská federace hledá nové zdroje energie. Koncern Alpiq Holding se sídlem v Lausanne chce společně s Axpo Holding se sídlem v kantonu Aargau, s mezinárodní společností BKE Energie se sídlem v Bernu a společností Energie, Wasser,
Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Platíte řádné daně z YouTube a Twitch?

Finanční správa vydala zprávu o svých kontrolách vůči českým soukromým i firemním subjektům, které vydělávají na YouTube a Twitch. Získavají od amerických provozovatelů peníze za reklamy uveřejněné u jejich videí. Z toho by měly platit
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
Vánoce v hornickém domku Příbram, muzeum 5.-16.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
CNAWR - výroční schůze Praha, Boulder v síti 9.12. 19:00
Vánoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 12.-18.12. 12.12.

Diskuse

Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 124 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 27.11.2022 22:48, 124 příspěvků
INU Kuba Turek, 27.11.2022 17:28, 124 příspěvků
INU Honza, 27.11.2022 10:21, 124 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 124 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38