Proč už si nikdy nekoupíme dataprojektor Benq?

Proč už si nikdy nekoupíme dataprojektor Benq?
SDÍLEJ:
Redakce Horydoly znovu zkouší, jak se může zákazník bránit proti velkým firmám. Zdánlivě se na obě strany vztahuje stejná spravedlnost, ale systém českého práva dává daleko větší šance větším a bohatším. Obyčejní lidé proto často zatnou zuby a nespravedlnost zkousnou. Reklamovali jsme nefungující promítačku Benq. Jsme soudem označeni za zloděje a měli bychom jít na tři měsíce do vězení.
Jak na to

Policejní absurdity

Během většiny policejních vyšetřování se musíte připravit na mnohé nečekané situace, které nemají se zdravým rozumem mnoho společného. Já jsem tentokrát narazil na tyto:

Na jaký e-mail vám mohu poslat kopie dokumentů?

"Pošlete mi to na soukromý seznam.cz. My nemáme služební e-maily," pravila ochotná mladá vyšetřovatelka Martina Hetešová. O dva výslechy později na mě byla nasazená jiná vyšetřovatelka poručice Vyhnánková. "Raději to sepíšeme znovu, já tady ty dokumenty nemám. Z počítače nemůžu na žádný e-mail."

V telefonu, počítači a na flešce mám zaznamenaný telefonní hovor. Poslal jsem vám ho také e-mailem.

"Co v něm je?" ptala se poručice Vyhnánková. Vy jste si ho neposlechla? "Ne, nemám ho ani zaprotokolovaný." Mohu vám ho tedy zkopírovat? Mám ho s sebou. Chvíli hledáme, zda má služební počítač infraport, USB nebo bluetooth. Nemá. Mohu vám ho nahrát na cédéčko? "My nic takového nemáme." Jak si tedy převezmete důkaz, který mám k dispozici? "Asi nijak. Nevím, jak bych to udělala." To není možné... prosím o adresu inspekce miniustra vnitra. Přece nemůžete odmítnout, co vám chci dát. "Tady opravdu nikdo cédéčka nemá, my se v tom nevyznáme." V každém druhém supermarketu přece prodávají balíky cédéček. "Tak si pro ně dojděte!" Tak se také stalo. Doběhl jsem do krámu, koupil cédéčka, nahrál na jedno z nich telefonní rozhovor, předal do spisu a zasponzoroval policii.

Proč to nezastavíte?

Poručice Vyhnánková mi na posledním výslechu řekla, že se sice kloní k mé verzi, že se jedná o obchodní spor a ne trestný čin, ale mé stíhání nezastaví. "Měla bych s tím potíže na zastupitelství a možná by mi to vrátili k došetření."

Zaplatíte mi ztracený čas?

Na státní zastupitelství si mě pozval právní čekatel Michal Basík. Prý by podmínečně zastavil mé trestní stíhání, kdybych se přiznal a uhradil škodu. Nejsem zloděj, a proto jsem to odmítnul. Následoval další výslech. Prý na mě podá zastupitelství žalobu kvůli krádeži. Na dotaz, zda mi zastupitelství v případě prohrané žaloby uhradí všechny náklady, jsem dostal šokující odpověď: "To bych nezkoušel. Jste v pozici obžalovaného."

Kuba Turek

Pokud vám přestane fungovat jakýkoliv výrobek a je v záruční době, záruční servis vám ho zadarmo opraví, nebo dostanete nový, případně vám obchod vrátí peníze.

Nesmíte si ho samozřejmě rozbít nebo nadměrně opotřebovat.

Občanský zákoník (v případě firem obchodní zákoník) mluví o reklamaci jasně, ale obchodníci se ho snaží obejít.

Dataprojektor Benq nefunguje

Na nás to zkusila firma M-ASP, která zastupuje, prodává a servisuje dataprojektory Benq.

Dataprojektor Benq MP620 přestal fungovat. Nejprve se objevil na obrazu růžový nádech a poté přestal dataprojektor svítit úplně. Co se dalo dělat - odnesli jsme ho do záručního servisu.

Když ho šéfredaktor tohoto serveru Kuba Turek vyzvedával, čekalo ho značné překvapení. Dva přítomní technici mu tvrdili, že vyměnili poškozenou řídící desku za pár set korun, neboť byla poškozená a je to vina výrobce, ale že lampu za sedm tisíc korun musí zaplatit, neboť se na ní prý záruka nevztahuje.

Chci fungující přístroj

S tím Kuba Turek nesouhlasil. Nechal si tedy předvést fungující přístroj. Technici do něho museli instalovat novou lampu. Kuba Turek tedy poděkoval, vzal si přístroj a odešel s ním na autobus.

Oba technici proti tomu verbálně protestovali, ale nijak se nesnažili Kubu Turka zadržet.

On totiž vyházel z jednoduché úvahy: Když řídící deska byla poškozená a reklamace se na ní vztahuje, tak se musí reklamace vztahovat i na všechny součástky, které deska řídí - a tedy i na lampu.

Technici mu tváří v tvář nepopřeli, že poruchu lampy zavinila řídící deska, ale zároveň prohlásili, že neví, co bylo příčinou jejího poškození. Náklady své nevědomosti chtěli přenést na zákazníka.

První a poslední dobrá rada

Firma M-ASP podala o pár dní později trestní oznámení na Kubu Turka. Policistka Martina Hetešová nelenila, pozvala Kubu Turka k výslechu a doporučila oběma stranám dohodu, aby mohla celou věc odložit. Podle ní šlo zjevně o nedorozumění.

Kuba Turek následně zatelefonoval řediteli společnosti M-ASP Davidu Hájkovi. Odmítnul svoji domnělou vinu, ale kvůli rychlému urovnání sporu se domluvil na uhrazení ceny lampy a navíc slíbil přihodit tisícikorunu jako kompenzaci za ztrátu času při výsleších servismanů společnosti M-ASP.

Podmínkou bylo zaslání faktury a podrobného reklamačního protokolu, ve kterém David Hájek vysvětlí technické podrobnosti, proč uznal reklamaci řídící desky, ale odmítl vyměnit lampu, která je ovládána touto řídící deskou.

Pošlete nám fakturu

V tento okamžik byla podle podle redakce Horydoly ústně uzavřena jasná obchodní smlouva (MP3, 15 MB, 15:35 min), kterou musí obě strany naplnit. Jenže nestalo se tak. Ředitel M-ASP David Hájek poslal pouze fakturu a nedodal reklamační protokol.

Na písemnou žádost o reklamační protokol reagoval: "Prosím nespojujte věc Vaší pochybnosti o servisním zákroku s odcizením lampy." Popřel tedy uzavřenou smlouvu, která ovšem reálně existovala. Požadované peníze jsme mu tedy neposlali.

Přesto nás teď honí ministerstvo vnitra, pod které patří policie i státní zastupitelství, po soudech. Pokud u soudu vyhrajeme, stejně nic nedostaneme. Přijdeme o všechny peníze za ztracený čas, který bychom mohli věnovat práci, a také o honoráře advokáta, který nás bude zastupovat.

Výslechy na policii: 1, 2, 3, 4. Výslech na státním zastupitelství: 1

Jsme teď ve stádiu, kdy na nás podala státní zástupkyně Iva Brücklerová obžalobu a soudkyně Lenka Hájková odsoudila podle papírů Kubu Turka za krádež ke třem měsícům odnětí svobody na zkušební dobu jeden a půl roku. Proti tomu jsme podali odpor. Proběhne tedy regulérní soud v plné parádě se svědky, žalobcem a advokátem.

Obchodní spor mění na trestný čin?

Zástupce firmy Benq a ředitel firmy M-ASP David Hájek totiž postupoval stejně jako majitel Tilaku Roman Kamler v nedávném sporu s Horydoly. Místo žaloby v občanskoprávním řízení podal trestní oznámení v režimu trestního zákoníku.

Rozdíl je podstatný. V občanskoprávním soudu musí dodat důkazy žalující strana. Všechny náklady poté nese ten, kdo spor prohraje. Před trestním soudem shromažďuje důkazy policie a žaluje státní zástupce. Kdo soud vyhraje, nedostane zaplaceného ani advokáta, natož pak reálné náklady. Ten, kdo podal trestní oznámení přijde pouze jako svědek k soudu.

Předseda pražského městkého soudu Jan Sváček při vynesení rozsudku ve sporu Tilak x Horydoly označil takový postup v občanskoprávních věcech za zneužití trestního řízení a zároveň dodal, že je to v současné době trend.

Reklamace na Horydoly

Reklamace rámu se táhla tři roky

Jděte k šípku se záručním listem

Dvouletá záruka jako v Evropě

Jak reklamovat zboží z Elektrocity?

Holan odmítá vrátit peníze

Miláno?

Dráhy trošku vyhrály a hodně prohrály

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Záslužná práce
Podivuji se té níže uvedené diskuzi:z reklamního hlediska je to jdnoznačná prohra pro výrobce přes různé kličkytěch tajtrlíků policajtů a právníků.Po jedné takto zveřejněné informaci mně u dataprojektorů Benq užnikdo neuvidí.Okamžitě vyřazji ze soukromého seznam možných výrobců. Schválně, co myslíte, o kolik ztatil Benq, když získla jednu pitomou lampu a přišel o mě jako nákupčího řady dataprojektrů? Stálo mu to za to?Díky za tuto informaci, díky Bohu za internet.(A ti podě.aní" právníci a zkorumpovaná banda policie, ať jdou třeba někam).
 • Autor JIří
 • Datum a čas 23.1.2011 21:13
Reaguj
Re: Zajímavé téma
O svémoci z hlediska občanskoprávního se ovšem v té obžalobě píše, že její podmínky splněny nebyly...
Reaguj
Nešťastné ze všech tří stran, nejméně od servisu, nejvíce od státu
Zajímavé čtení, bohužel se domnívám, že chyby byly učiněny na všech stranách. Jak od žalovaného, žalobce, tak i státních orgánů:1) reklamovatel měl postupovat tak jak psali ostatní blázni s elementárními právními znalostmi (co to přečetli jako já...)2) měl si odnést protokol o reklamaci3) při telefon rozhovoru se to měla dohodnout osobní schůzka, na které by si účastníci vyměnili peníze a reklamační protokol. těžko lze považovat rozhovor po telefonu ve věci kde už je podáno trestní oznámení za vznik ústní smlouvy dle občanského zákoníku.4) do teď je to vlastně jen nešťastná nedohoda, ale:5) jak, proboha, prokázala soudkyně ÚMYSL okrást servis? To servismani neviděli, kdo a proč to odnáší? Neměla to okamžitě zamítnout, že se nejedná o trestní spor, ale občansko právní??? To bycho potom jako firma mohli podávat trestní oznámení na každého odběratele námi dodané stavby, pokud ji nezaplatí včas! Protože bychom trestním oznámením řekli, že "měl úmysl nezaplatit už když jsme mu to předávali!" s tím by nás každý soud vyfakoval! podání trestního oznámení = prokázání úmyslu ?!?! Trestní oznámení = nemusí se udělat POSUDEK SOUDNÍHO ZNALCE?!?!? 6) ano, připadá mi chování J.Turka zbytečně vzpupné, v důsledku neefektivní, sám to asi ví (to se nám to kritizuje, že), ale DĚSÍ MNE SETKÁNÍ SE SOUDNÍM SYSTÉMEM. 6)
Reaguj
Když o násilí
Není násilí náhodou také legitimní prostředek, jak bránit svůj majetek? Jestli je pravda že uznali reklamaci motherboardu, tak je nad slunce jasnější co způsobilo zničení lampy. Takže právo je na straně kt a tedy by měli být na jeho straně taky love.
 • Autor Nobody
 • Datum a čas 8.2.2008 01:41
Reaguj
To co předvedl pan Turek je prostě krádež a v takovém případě považuji násili jako legitimní prostředek k ochraně osobního majetku nebo majetku, který mi byl svěřen.
 • Autor Michal
 • Datum a čas 7.2.2008 15:27
Reaguj
Divoký západ
Zásadní omyl, chlapče. Ty bys v první řadě měl volat policajty a nechat zjednání práva na nich (pokud bys tedy byl v právu). Možná jsi tak trochu vystihnul ducha některých českých byzbysmenů, s nímž přistupují k zákazníkovi jako k subjektu, vůči němuž mají pouze jedinou povinost - řádně ho oškubat. Fakt vám ty zisky přeji a vím, že jsou mnohdy těžce zasloužené. Ale respekt k pravidlům hry, tedy k zákonům, pro vás platí stejně jako pro nás (co vám ty prachy do peněženek sypou). Zákon nechť posoudí i skutky J.Turka.
 • Autor Václav
 • Datum a čas 5.2.2008 14:39
Reaguj
Re: Záslužná práce
Přesně. Ale chtělo by takovou věc detailně a do důsledků rozhrábnout nejen v Horydoly, ale na širším foru, třeba v některém televizním pořadu. (Bylo by to jistě zajímavé thema). A to by pranýřovalo firmu mnohem víc...
 • Autor Honza
 • Datum a čas 1.2.2008 08:20
Reaguj
No nic ve zlém, ale vzhledem k tomu, že dělám také ve firmě, která mimo jiné provádí servis tak ti můžu říct, že kdybys od nás vědomě, neoprávněně odešel s lampou za několik tisíc korun, tak nedojdeš ani na konec ulice. A až by ses uzdravil, sešli bysme se třeba u toho soudu. Víš, oni mají určitá práva i prodejci.
 • Autor Michal
 • Datum a čas 29.1.2008 16:00
Reaguj
Re: Re: Re: co to tady dělá?
Hraběcí rady... zkus někdy vydávat nějaký časopis a uvidíš, co lidi zajímá. Občas se i starý zkušený editor diví, co zabere :-) Auta ale vždycky.
 • Autor Novinář
 • Datum a čas 28.1.2008 22:37
Reaguj
Re: Re: co to tady dělá?
Tak s touhle logikou uz jsem zrovna muzes dat detsky porno, protoze i v prirode se obcas vyskytuji deti.
 • Autor hvbvb
 • Datum a čas 28.1.2008 18:01
Reaguj
Celkem 50 příspěvků v diskuzi


Jizerský guláš 2021

Jizerský guláš 2021

MUZEJNÍ NOC Malé zprávičky z malých Jizerských hor a Lužických hor na severu.... celý článek

Kutná Hora vystavuje euro středověku

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Orlická přehrada je 60 let stará

Orlická přehrada je 60 let stará

Co nám Orlík vzal? Řeku, přírodu, vesnice. Co nám dává? Koupání, bruslení, kemping, jachting, trochu elektřiny a dost vody pro dolní Vltavu. Už 60 let stojí na Vltavě u Solenic impozantní betonová
Šumava AKTUÁLNĚ 2021

Šumava AKTUÁLNĚ 2021

POLEDNÍK Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Pravda o cestování

Pravda o cestování

KOMENTÁŘ Spolu s otevíráním možností vyjet za hranice se otevřela i Pandořina skříňka s (dez)informacemi, jaká rizika kde na turisty číhají a kde to mají jisté. Motivací mohou být lákavé titulky i konkurenční boj. Nalijme
Aktivní dovolená v Česku

Aktivní dovolená v Česku

K procházkám láká unikátní příroda národních parků, na pěší túry po rozmanité středoevropské krajině vás zavede nejkvalitnější evropská síť turistických značek. Na kolech lze po upravených cestách i terénem absolvovat projížďky po
Kdysi české Vitorazsko

Kdysi české Vitorazsko

Rakouský region Vitorazsko hned za jihočeskou hranicí je geograficky i historicky poněkud divné území. Pramení zde Lužnice / Lainsitz, což je jediná řeka, která odvádí vodu z Rakouska přes Vltavu a Labe do Severního

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Horská výzva Beskydy Trojanovice 2.-3.7. Horský běh a chůze 2.7.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Stopou strejdy Šeráka Lipová Lázně 15.-18.7. Dogtrekking 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31