Sieger Ladislav: Survival in Wilderness

Sieger Ladislav: Survival in Wilderness
SDÍLEJ:
Společnost Outdoor Media vydala počítačový CD-ROM poněkud nabubřele nazvaný Survival in Wilderness (Základy teorie přežití). Nejedná se totiž o nic jiného, než amatérský videozáznam amatérské přednášky na jednom sportovním veletrhu.
Jak na to

Publikaci koupíte na serveru Svět outdooru.

Verdikt Horydoly

* zhola zbytečná publikace

** je dobře, že něco takového vůbec vyšlo

*** za ty peníze to stojí

**** výborná a poučná publikace

***** to musíte mít

Přednášející Ladislav Sieger je cestovatel, který se specializuje na chladné kraje, jako je Kanada a Aljaška. Jeho vážnost ovšem u trochu poučenějšího uživatele kvůli tomuto cédéčku trochu klesne. Nechtěně totiž míří až k hranici sebeparodie.

V tomto ohledu vede text a obrázky, jak si udělat bivak. Zastydlý tramp se v něm vyznává, jak přežil dvě noci v sychravém českém lese. Něco podobného si pamatuje každý druhý adolescent. Podobné nocležiště ovšem daleko lépe popisují skautské příručky nebo mnohé více-méně seriózní publikace o pobytu v přírodě.

V nafilmované přednášce je pro poučenější publikum několik zábavných míst. Například líčení zjevně amatérských experimentů s podchlazením v ledové vodě, popis činnosti po zasypání lavinou, nebo zateplování stanu izolační vrstvou mohou být zdrojem veselí. Postupy, které Ladislav Sieger zkoušel na svém organismu, jsou totiž dávno známé. Problémy s ohříváním tělesného jádra znají nejen lékaři a záchranáři, ale v kurzech se je učí zvládat i začínající horolezci, námořníci nebo lyžaři. Zkoušky tepelné vodivosti spacích pytlů, oblečení a stanů jsou zase běžnou součástí firemního vývoje a v případě pracovního použití i dohledu státních institucí.

Přes všechny odborné výhrady může mít CD-ROM smysl. Navazuje totiž na legendární spisek Člověk v drsné přírodě od Jaroslava Pavlíčka. Oba materiály neotřelým způsobem a na osobním příkladu radí, jaké zásady je nutné dodržovat při pobytu v zimní přírodě. A je při tom jedno, zda se jedná o víkendový čundr po Kokořínsku, nebo půlroční pobyt na kanadském severu. Jsou to sice rady trochu zastaralé, zjednodušené a někdy mírně zavádějící, ale v každém případě populárně podané a především zapamatovatelné.

V Pavlíčkově knížce se stal doslova kultovním obrázkem řez pohorkou se šesti vrstvami ponožek. Ze Siegrova cédéčka na podobnou známost aspirují dva prográmky, které vypočítávají spotřebu paliva v turistickém vařiči a teplotu nápoje v termosce.

Poslouchat nekvalitně sejmutý hlas přednášejícího spolu s ruchy výstavní haly, sledovat video v amatérské kvalitě a číst dokumenty, za jejichž grafickou úroveň by se styděl jakýkoliv absolvent střední výtvarné školy, není nic příjemného. Snít o přípravě na daleké severní cesty podle Ladislava Siegera však může být inspirativní.

Vydavateli se bohužel nepodařilo přenést atmosféru jeho charismatických přednášek na cédéčko, a proto nelze než doporučit: „Počkejte, až bude přednášet i ve vašem městě a zajděte si ho poslechnout naživo.“

Praha, Outdoor Media 2004. Orientační cena 150 Kč. CD-ROM.
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Ben Gan je úžasný človíček,co cestuje jen nalehko,je schopný vláčet se týden po Aljašce jen s foťákem,aby si vyfotil východ slunce.Je tak zvláštní,že si i domorodci ťukají na čelo.Tak zkuste dělat co on než ho budete kritizovat.
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 7.12.2006 14:15
Reaguj
Nevím milý pane jaké máte zkušenosti s přežitím vy osobně, ale dle vašich řádků bych to tipoval na nějaký pionýrský tábor. V úvodu článku jste nasadil kritiku a v závěru určitě doporučujete.....Ten kdo Benna zná osobně a něco s ním prožil tak ví o čem je řeč. Zkuste si příště získat více informací než začnete psát "senzační články"
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 28.9.2006 11:34
Reaguj
Tak
U Kanzelsbergera jsou bivaky popsané nejmíň v 5ti knížkách o přežití. Myskují se za vojenské příručky ale sou to spíš trampský návody.
  • Autor Y
  • Datum a čas 12.3.2004 14:58
Reaguj
Alespon neco
Co se tyce technicke urovne, skutecne nic moc. Koho to skutecne nezajima urcite nevydrzi do konce.Obsah je ale zajimavy, autor k problemum pristupuje z ponekud netradicniho uhlu - pouziva vedecke metody a fyzikalni mereni (rozhodne asi nebude "cestovatelem amaterem"). To pochopitelne nezaujme kazdeho, prednaska urcena pro sirokou verejnost je zredena nejruznejsim vypravenim - ja bych ocenil vice zajimavych dat. Jsem zkratka zvedavy, jak bude vypadat Siegerova kniha, kterou hodla vydat.A jestli nekdo vite o skautske prirucce, ktera popisuje bivak v lese bez vybaveni, za teplot okolo 0, dejte o ni vedet. Zda se mi, ze od zminovaneho Cloveka v drsne prirode v tomto smeru nic nevyslo...
  • Autor Z
  • Datum a čas 12.3.2004 10:30
Reaguj
amatersky zaznam
Je fakt, ze jsem si myslel, ze to bude jen audionahravka, kterou si budu moct prehrat ve vezi. Kdyz jsem spustil PC, tak jsem si to ani nemohl prehrat, protoze to pocitac na Win95 neprechroustal. Videozaznam nepotrebuju. Toz budu muset najit nejakej rychlej komp, a nebo z toho videa nejak vyextrahovat hudbu. BTW Neudelal to uz nekdo? Kde bych si mohl stahnout komprimaci v mp3? ;-)
  • Autor Karel Wolf
  • Datum a čas 7.3.2004 23:16
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


U jezera seděla a do tiché vody hleděla

U jezera seděla a do tiché vody hleděla

Balada o dívce, která sedí na břehu a trápí se, že její milý odešel do ciziny, je v repertoáru snad všech českých dechovek. Hraje se a zpívá na každé tancovačce. Uslyšíte ji od místních... celý článek

Vintířova stezka / Gunthersteig

Duchové Orlických hor: Kačenka, Rampušák, Rampepurda

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Středomoří AKTUÁLNĚ 2026

Středomoří AKTUÁLNĚ 2026

ZADAR Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026

KRALUPY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

Obnovu Ríšovy studánky v Podkomorských lesích u Brněnské přehrady zajistily Lesy České republiky. V okolí jsou lavičky a umělecký reliéf připomínající jednu z hlavních postav Mrštíkovy Pohádky máje. Klasický román se totiž odehrávají i v těchto
Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi

Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi

Pojizeří a Polabí nabízí nespočet zajímavých a snadno dostupných výletů pro pěší výletníky, cyklisty i vodáky. Střídají se tu romantické scenérie, břehy velkých a historické památky.
Železniční slevy XIII: Měsíční cestování vlakem v Nizozemsku stojí 49 eur

Železniční slevy XIII: Měsíční cestování vlakem v Nizozemsku stojí 49 eur

Nizozemsko zavádí od 21. června do 1. září výraznou slevu na cestování vlakem. Neomezené cestování po železnici stojí 49 eur na měsíc mimo ranní a odpolední dopravní špičku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha Praha, Národní muzeum Do 30.6. Výstava 30.6.
Můzy na vodě - hudba České Budějovice, Vltava 1.-6.7. 1.7.
Slovanské dny Německo, Bärnau, Historický park 4.-5.7. 4.7.
Nízkotatranská stíhačka - běh Telgárt 11.-12.7. 11.7.
Pavlův Studenec ožívá Německo, Bärnau, Historický park 11.-12.7. 11.7.
Hračkobraní Kamenice nad Lipou 15.-19.7. 15.7.
Slavnosti Jakuba Krčína Třeboň 17.-18.7. 17.7.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   19.7. 07:00
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.

Diskuse

farmacia online barata y ... Patrickkek, 29.6.2026 4:05, 49 příspěvků
Viagra 100mg prix Waltermoupt, 29.6.2026 3:06, 5 příspěvků
farmacia online envГ­o gr... Patrickkek, 29.6.2026 2:42, 5 příspěvků
Prix du Viagra en pharmac... Waltermoupt, 29.6.2026 2:27, 49 příspěvků
farmacia barata Patrickkek, 29.6.2026 2:16, 18 příspěvků
mexican pharmacies online... GeorgePlaiz, 29.6.2026 2:05, 5 příspěvků
farmacias online seguras ... Patrickkek, 29.6.2026 2:00, 49 příspěvků
progreso mexico pharmacy ... Michaelsypew, 29.6.2026 1:56, 6 příspěvků
tramping Honza, 27.6.2026 8:40, 1 příspěvek
??? Honza, 26.6.2026 5:30, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29
Re: Combo ski febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49
Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30