Silva s Luxeonem má své mouchy

Silva s Luxeonem má své mouchy
SDÍLEJ:
Švédská firma Silva, která se zaměřuje na orientační pomůcky všeho druhu, začíná od května dodávat do Česka čelovou svítilnu L1 s revoluční technologií. Místo žárovky nebo LED diody v ní září rozžhavený čip Luxeon s výkonem tří wattů.
Jak na to Dušan Němeček

Po absolvování ČVUT pracuje na rozhraní počítačů a velkých motorů ve strojírenských firmách zabývajících se technologickými celky. Je aktivním jeskyňářem v Českém krasu, několik let mapuje spolu se svojí základní organizací České speleologické společnosti Slovenský kras a specializuje se na uživatelské testování svítidel použitelných v přírodním prostředí. Pro Horydoly píše články na toto téma. Nemá žádné zájmy na prodeji nebo výrobě tohoto zboží.

TESTY NA HORYDOLY

Turistika a horolezectví

Batohy 40 l

Mačky Austria Alpin Trekking SB

Nesmeky Get A Grip Advanced

Vařič Dřívkáč

Levné stany

Rukavice Hannah Blizzard

Samonafukovací karimatky

Nákup horolezeckých lan dvojčat

Technické cepíny 2005

Tekuté magnezium Easy Stick

Cyklistika

Skládačka Brompton L3

Motorová koloběžka Cyclestar Emaxi

Trekkingová kola 2003

Lyžování

Skialpové lyže 2004

Skialpové lyže 2003

Splitboard Burton S-serie

Snowboardy do prašanu 2004

Redakce Horydoly si svítilnu Silva L1 půjčila od dovozce a nechala ji otestovat "světýlkovým expertem" Dušanem Němečkem.

V sobotu přichází po ICQ první zpráva:

Tak Kubo, nevim, nevim, lampa je krásná, ale můj dojem na první omak byl, že jí uškodí spocené čelo, pak jsem našel v návodu hlášku, že není určena pro práci pod vodou a označení krytí IPX6. Právě jsem se dotřásl smíchy. IPX6 znamená tříminutové ostřikování tlakovou vodou 100 litrů za minutu z trysky 1,2 cm ze vzdálenosti 2 metry. To je tedy blamáž, tomu je normálně vidět na tišťák s měničem.

V neděli se dojmy mění a ICQ říká tohle:

Mám osum ručně psaných stránek a tabulky z měření. Po zevrubném vyhodnocení a dojmu musím uznat, že je dobrá. Minimálně je po určitých úpravách lepší do jeskyň než ta moje. Ty "jeskyně" můžem brát jen jako dost humusný způsob používání kdekoli jinde.

Co to je Luxeon?

Svítilna Silva využívající čip Luxeon, zjednodušeně velmi silně svítící LED, jehož světelné a energetické kvality dnes již předstihují klasické halogenové svítilny. V tomto případě je použit typ s čočkovou optikou a výkonu 3 Watty.

Luxeon je umístěn v naklonitelném reflektoru na čelovém držáku s jedním popruhem kolem hlavy. Vzadu na popruhu jsou také dvě pouzdra na celkem čtyři tužkové baterie. Díky konektoru na kabelu lze jednoduše přepojit na napájení z baterií umístěných v praktickém opaskovém pouzdru na čtyři malé monočlánky, pouzdro je součástí dodávky.

Plusy a minusy

Základní výhodou L1 je odolnost proti poškození při nárazu, ale značnou nevýhodou je relativně velká složitost a citlivost elektronického zařízení Luxeonu i případné napájecí elektroniky, alespoň při porovnání s obyčejnou žárovkou. U podobné svítilny je proto velmi důležité zajištění odolnosti proti vodě a vlhkosti, jinak může utrpět její praktické používání.

Testovaná svítilna působí jako celek velmi propracovaným a promyšleným dojmem, přesto lze najít několik zajímavých nedostatků. Otázka krytí proti vodě: Výrobce doporučuje nepoužívat lampu pod vodou a udává krytí IPX6. Pro takové krytí předepisuje norma ČSN 330330 následující zkoušku: tři minuty ostřikovat tryskou průměru 12,5mm ze vzdálenosti 2,5 m průtokem vody 100 litrů za minutu. Na první pohled zaujme kvalitní jakoby vodotěsné (o-kroužek) provedení bateriových pouzder a konektoru.

Drsné podmínky nejsou pro ni

S tím bohužel kontrastují nedostatky reflektoru, které odsuzují lampu pro použití v interieru. Zpravidla se to označuje ikonou domečku. Důvodem je umístění tištěného spoje s elektronikou měniče pod netěsným krytem a nezajištěný otvor do nitra reflektoru s Luxeonem, který je jinak nerozebiratelně zalepen. Sem všude může snadno natéci voda nebo i pot z čela.

Tištěný spoj je ještě přístupný druhým víčkem, které volně odstává na jednom šroubku, jehož utažení bohužel brání nálepka s nápisem „warranty void.“

Druhou drobnou závadou je bzučení měniče při provozu na snížených výkonech. Zvuk je velmi silný a nepříjemný, a jakoby vychází pro uživatele z čela. Nicméně je možné, že se jedná o závadu právě tohoto testovaného kusu.

Poznámky k řešení svítilny

* První dojem by mohl poněkud ohrozit viklající reflektor, ale po sejmutí krytu je vidět důmyslný systém jeho odpružení, jedná se tedy o záměr.

* Pro někoho může být novinkou způsob regulace svitu přerušováním napětí. Výsledkem je typický stroboskopický efekt, a protože je frekvence poměrně nízká, může být tento efekt v určitých situacích i nepříjemný.

* Svítilna má pouze jednoduchý hlavový popruh dokola hlavy. Běžné použití, myslím tím s bateriemi v pouzdrech vzadu na hlavě, vyžaduje dost značné utažení popruhu zvláště při pohybu, a je to poměrně nepohodlné. Řešením může být při delším používání přepnutí na opaskové pouzdro, na hlavě pak zůstane jenom lehký reflektor. Opaskové pouzdro je na malé monočlánky a bohužel nemá redukci na tužkové baterie. Je tedy nutné vybavit se do terénu příslušným množstvím a typy článků a popř. i vhodných nabíječek.

* Zajímavá je ještě otázka bezpečnosti. Vzhledem ke značným teplotám, na které se ohřejí zkratované akumulátory, je vhodné vždy vybavit pouzdra akumulátorů pojistkou. Bohužel to u svítilen zatím není příliš běžné a ani zde pojistku nenajdeme. Nicméně v případě accu svítilen používaných v podzemí by se mělo jednat o standard. V konkrétním případě je dostatečný prostor na doplnění pojistek v opaskovém i náhlavním pouzdře.

* Při detailní prohlídce vypadl malinký kousek plastu ze spínače. Nebyl nijak přilepený ani zajištěný, ale způsobil, že čelovka nesvítila. Hledání na koberci trvalo dlouho, ale nakonec se podařilo a test jsem mohl dokončil.

Jak dlouho svítí?

Oblíbená je otázka, jak dlouho to svítí: Příkon, tedy změřený odběr z baterií je při 100% = 2,87 Wwatt, 40% = 1,1 Watt a 7% = 0,21 Watt. Napájení bylo 4xAA 2500mAh, což představuje cca 12 Wh (2500 mAh x 4 x 1,2V). Z toho plynou asi čtyři hodiny na plný výkon.

Opaskové pouzdro se čtyřmi Baby C NiMh články by mohlo mít kolem 18 Wh. Použitím alkalických článků v porovnání s uvedenými NiMh se mírně zvýší výkon. Doba svitu záleží na kapacitě, která se na bateriích běžně neudává, ale lze ji uvažovat za zhruba srovnatelnou.

Test svitu jsem provedl za následujících podmínek: 4xAA 2500 mAh čerstvě nabité 5,2 V, doporučeny alkalické články tj. 6 V. Dle předpokladu trval svit na výkon 100 % čtyři 4 hodiny, po pěti až šesti hodinách světlo silně sláblo, ale ještě po dvanácti hodinách svítilo lépe než malá 3-LED svítilna (3xAAA čerstvé accu NiMh 4 V 36 mA). Po 24 hodinách, kdy jsem test ukončil, lampa stále svítila lépe než svítilna 3-LED se starými bateriemi (3xAAA 2,9 V 6,4 mA).

Jaké vydává světlo?

Světlo Luxeonu je věrné – denní, ale s ostře ohraničeným kuželem o průměru přibližně jednoho metru ve vzdálenosti tři metry od zdroje. S vybíjením baterie se kužel zužuje. Příjemné je, že svítilna po vybití článků NiMh ještě postupně dosvěcuje a dává možnost dojít na „žhavící vlákno“, jak jsme zvyklí od žárovek. Také ji lze ještě zapnout a ze stejného důvodu dovede i překlenout „chrastění“ kontaktů, opravdu zhasne až s vyjmutím baterie.

Sekvenční zapínání s použitým režimem 2 sec podržet = ZAP/VYP, pak na stisk stále dokola krokuje výkon ve třech stupních od nejmenšího do 100 % plus blikání. Tuto sekvenci považuji za velmi praktickou, jen mám obavy, kdybych byl v nouzi odkázán řekněme na manželku. Sám jsem musel při prvním rozsvěcení potupně sáhnout po manuálu. Asi by byla vhodná výraznější nápověda přímo na svítilně.

Použitý konektor je Mono-Jack 2,5 mm ve vodotěsné úpravě, obě části jsou na kabelu a „maminka“ je bezpečně na straně k bateriím. Svítilna má velmi příjemně nízký klidový odběr (proud z baterií ve vypnutém stavu). Použit je kvalitní plast označení PC/ABS a výrobce dovoluje teploty od -40 až +60 stupňů Celsia.

Co uvidíte ve fotogalerii

Obrázky se snaží ukázat rozdíl mezi svitem Luxeonu s různou optikou a zhruba barevné podání. Na jedné straně je kvalitní čočka s tříwattovým čipem (Silva L1) a na druhé straně běžná parabola s jednowattovým luxeonem. Byly nasnímány jednou clonou a časem ze stativu a vyžadují, aby divák u monitoru zaujal stejnou pozici, jaká byla při fotografování, v naprosté tmě. Jinak neuvidí nic. Je zřetelně vidět charakter a rozložení světla. Parabola vytváří centrální jasnější pole a příjemně nasvěcuje okolí, čočka Silva má plochu jasně osvětleného pole několikrát větší, ale světlo má velmi ostré ohraničení.

Upozornění

Žádný z uvedených podružných problémů není důvodem, proč nesvítit Luxeonem. Ihned jej vyměňte za žárovky a ledky!

Přehled svítilen Silva

Parametr

L1

L2

L3

L4

Použití

Outdoor, běh, camping, závody Adventure, horolezectví, MTB, speleologie, profesionální uživatelé

Outdoor, běh, camping, horolezectví, široké využití

Zdroj světla

1 ks 3 W Luxeon LED

1 ks 1W Luxeon LED

5 ks vysoce výkonných LED, 1 červená LED

3 ks vysoce výkonných LED, 1 červená LED

Úrovně osvětlení

Úsporná, jasná, ultra jasná, blikačka

Úsporná, jasná, ultra jasná, blikačka

Úsporná, střední, jasná, blikačka, výstražná červená

Úsporná, střední, jasná, blikačka, výstražná červená

Baterie

4 ks AA

2 ks AA

4 ks AA

3 ks AAA

Doba svícení (v hod.)

Úsporný režim – 24

Jasný – 6

Ultra jasný – 2:15

Úsporný režim – 28

Jasný – 8

Ultra jasný – 3

Úsporná – 100

Střední – 40

Jasná – 24

Úsporná – 150

Střední – 48

Jasná – 24

Dosvit (v metrech)

100

60

30

20

Váha (v gramech)

226 (vč. baterií)

165 (vč. baterií)

226 (vč. baterií)

82 (vč. baterií)

Rozměr čelovky (v mm)

75x48x55

75x48x55

75x48x55

67x45x40

Cena (v Kč)

2990

2290

1390

795

Zdroj: Vavrys, dovozce značky Silva

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Starý pěkný

Pravděpodobně někde vedle Pogů, kalhot do zvonu a Mirka Topolánka, čili na smetišti dějin.

Dneska máš tunu lepších výrobců, surefire, nitecore, petzl... prakticky jakýkoliv jiný.

 • Autor Fred
 • Datum a čas 11.11.2013 20:30
Reaguj
Starý pěkný

Zajímavé tohle najít, když člověk ví, jak se čelovky vyvíjí - a tady si pročítat jakými dětskými nemocemi procházely. Kde je dneska Silvám konec :D

 • Autor Zdeněk
 • Datum a čas 12.9.2013 20:49
Reaguj
Re: NOVA
Dobrý den , můžete mi prosím sdělit cenu té vaší čelovky Nova?
 • Autor michal
 • Datum a čas 29.4.2007 20:18
Reaguj
Ke kryti
Kdyz uz se ohanite vyctenim co je IPX6, tak si laskave prectete take co je IPX7, popr IPX8 a pochopite, ze IPX6 jeste neni zarizeni urcene pod vodu.
 • Autor Johny
 • Datum a čas 23.2.2007 14:52
Reaguj
Re: Luxeon LEDs
To na ebay samozřejmě není silva!!
 • Autor reidy
 • Datum a čas 6.12.2006 08:33
Reaguj
Luxeon LEDs
Damy a panove, ty Luxeony co tady kupujete na tisice se prodavaji na eBay za radove dolary. Postovne cca 20USD.
 • Autor bywalker
 • Datum a čas 20.9.2006 08:54
Reaguj
Vhodnost
Ahoj, i když se jedná už o starší článek, tak jsem se i tak chtěla zeptat na vhodnost čelovky pro sport s psím spřežením. Psalo se o tom, že je čelovka náchylnější na vlhkost a pod. Tak mne zajímá, zda by pro ni byl problém, kdyby byla vystavována sněžení, dešti apod. Díky za reakci. Eliška
Reaguj
NOVA
Nějaké informace a cena 100 Liber (asi 4500 Kč) je tady http://www.podzemi.net/view.php?cisloclanku=2004090701 včetně odkazu na test (2003, anglicky) http://caves.org.uk/led/nova.pdf
 • Autor Dušan
 • Datum a čas 26.5.2005 17:57
Reaguj
Dotaz na Novu
Dekuji Kubo Turku, ale ptal jsem se kde se da koupit Nova a ne Silva. To jsem si precetl ze ji ma Vavrys.
 • Autor Peter
 • Datum a čas 10.5.2005 17:22
Reaguj
Re: Re: NOVA
Cena je uvedena na konci článku (2990 Kč), k dostání by měla být v běžných outdoorových prodejnách.
Reaguj
Celkem 16 příspěvků v diskuzi


Praha AKTUÁLNĚ 2023

Praha AKTUÁLNĚ 2023

SPECIÁLNÍ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2023

Organizované zimní táboření 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Festivalová zóna 32. ročníku Festivalu Krumlov

Festivalová zóna 32. ročníku Festivalu Krumlov

Rozmanitý a lákavý doprovodný program zdarma nabídne 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov ve Festivalové zóně od 14. července do 18. srpna.
Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky

Kilimandžáro je nejvyšší hora Afriky. Patří tedy do ceněné sbírky nejvyšších hor všech kontinentů 7 Summits. Zároveň je to výstup nejlehčí. K jeho zdolání stačí trekové hole, batůžek a dost peněz na místní
Malá dachsteinská dobrodružství

Malá dachsteinská dobrodružství

AKTUALIZACE Jeden z nejbližších impozantních alpských velikánů se vypíná nějakých tři sta kilometrů od českých hranic. Téměř třítisícový Dachstein vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko.
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje ve středu 22. prosince přesně v 4:28 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.
Krkonoše: superkontinent Pangea se láme (dobrodružná geologie)

Krkonoše: superkontinent Pangea se láme (dobrodružná geologie)

Kde se vzaly Krkonoše? Jejich základ tvoří krystalická břidlice se starohor a svor ze začátku prvohor, z doby před miliardou let, o které toho dodnes moc nevíme. Karbon a počátek permu v prvohorách (před 300-360 miliony

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Nepál - diashow Pec pod Sněžkou, Klondajk Přednáší Jan Tráva Trávníček 2.2. 19:00
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00

Diskuse

Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků
Svět se změnil Michael Beranek, 30.1.2023 17:43, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 15:11, 7 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 14:14, 6 příspěvků
INU Honza, 30.1.2023 13:51, 2 příspěvky
INU Honza, 30.1.2023 13:38, 7 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 13:35, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19
Všem! Všem! Všem! Bude po... milan šupa, 14.1.2023 19:43
Sraz na Pražském hradě 8.1. Horydoly , 5.1.2023 20:52
Praha na Silvestra: dopra... Horydoly , 31.12.2022 9:42