Strašidelná místa Švédska

Strašidelná místa Švédska
Batoh Fjällräven.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Na světě existují tisíce budov a dalších míst, o kterých se říká, že v nich straší. Pokud si chcete otestovat svou odvahu za dlouhých severských nocí, nabízíme pár tipů na prožití děsu ve Švédsku. Na rozdíl od tajných, převážně vojenských míst, o kterých jsme psali na Horydoly v minulosti, nepotřebujete k návštěvě strašidelných míst této země žádné zvláštní povolení.

Jak na to

Booking.com

Pobyt ve švédských strašidelných lokalitách či aspoň prohlídku s průvodcem si můžete pohodlně zajistit přes internet.

Dvě zámecké paní v Häringe

Jižně od metropole Stockholmu můžete své nervy ozkoušet na zámku Häringe. Ve zdejší Zlaté jídelně byli hosté dlouhou dobu obtěžováni záhadnými zvuky a dokonce i fyzicky, než sem správa zámku nechala na radu jistého média umístit zrcadlo, nový lustr a světlejší záclony.

Záhadné jevy poté opravdu ustaly, ale stále mohou návštěvníci i zaměstnanci zámku potkat dvě ženy, které se významným způsobem zapsaly do historie zámku.

 

Jednou z nich je Agneta Wredeová, která se o zámek starala přes tři desetiletí, od doby, kdy v pouhých 21 letech ovdověla. Druhou je Marguerite Wenner-Grenová, manželka jednoho z majitelů zámku ve 20. století. Třebaže zemřela roku 1973 v dalekém Mexiku, nechala se pohřbít po boku svého manžela u východního zámeckého křídla a dodnes věnuje péči o zámek obzvláštní pozornost. Je-li spokojená s prací personálu, zjeví se za odměnu ve svém červeném sametovém županu. Pokud se jí naopak zdá, že hosté dělají příliš velký nepořádek, začne uvnitř zámku foukat nepříjemný studený vítr. Pobyt na zámku si můžete rezervovat na zámeckém webu.

Klasika: zazděný čeledín a bílá paní v Ekenäs

Přibližně tři hodiny cesty na jih od Stockholmu se nachází další strašidelný zámek Ekenäs, jeden z nejlépe dochovaných renesančních zámků ve Švédsku. Zde bohužel není možnost přespat přímo na zámku, za dlouhých podzimních večerů se ale můžete zúčastnit prohlídky nazvané příhodně Putování za strašidly (Spökvandring).

"Během prohlídky se stávají věci, na které část návštěvníků reaguje zděšeným křikem," slibuje kastelán Joakim Johansson. Mimo jiné tak můžete spatřit čeledína, který byl zazděn před 300 lety, a v jiné místnosti hraběnku, která stále slaví svátek svého manžela. Před zdmi zámku se pak často zjevuje bílá paní.

Strašidla všeho druhu na faře v Borgvattnet

Nejen hrady a zámky, ale také další staré budovy mají nadpřirozené obyvatele. "Nynější farář v Borgvattnet Erik Lindgren dosvědčuje pověsti o podivných jevech na jeho faře. Stalo se, že svíčka náhle zhasla a o chvíli později opět začala hořet. V místnostech jsou slyšet plíživé kroky, třebaže v nich nikdo není. Se samotným farářem Lindgrenem cosi cloumalo dopředu a dozadu, když seděl na židli," psaly v prosinci 1947 noviny o událostech ve vesničce Borgvattnet, ležící v provincii Jämtland v odlehlé severní části Švédska.

Také Lindgrenovi předchůdci hlásili podivné zážitky, jako zjevení různých žen, rozostřený obraz madony v zrcadle, dveře, které se otevíraly či zavíraly samy od sebe, nebo byl na faře slyšet dětský křik.

Podivné jevy samozřejmě začaly lákat zvědavce, kteří si chtěli vyzkoušet, jaké to je strávit v tomto domě noc, ale málokdo vydrží na faře tak dlouho. Pokud to návštěvník dokáže, dostane pamětní diplom, který si pak může hrdě vyvěsit doma na zdi.

Hotel Clarion Helsingborg tvrdí, že se nic zvláštního neděje

Jako v kingovském hororu Pokoj 1408 si můžete připadat v Clarion Grand Hotelu v Helsingborgu. V jeho pátém podlaží se zjevuje přízrak ženy z 20. let 20. století a všem návštěvníkům i zaměstnancům dává najevo, kdo je na zdejším patře pánem situace.

Nevysvětlitelné zvuky na pokojích, záclony, které se pohybují samy od sebe, ale třeba také hosté, které neznámá síla vytlačí z postele na zem, to vše patří ke každodenním jevům.

Zaměstnanci aerolinek SAS dokonce hromadně odmítli trávit v tomto podlaží noc. Podivné zážitky potvrdil také novinář, který v minulém roce v hotelu přespal. Vedení hotelu se nicméně snaží problém bagatelizovat a tvrdí, že ony záhadné zvuky v řadě případů prostě způsobuje skutečnost, že páté podlaží leží přímo pod hřebenem střechy.

Nenápadná hrůza ve stockholmském skanzenu

I v samotném Stockholmu si můžete ve známém Skansenu přijít na své. Večerní prohlídky zaměřené na nadpřirozené jevy ve švédském folkloru jsou samozřejmě zinscenované, ale průvodci přiznávají, že často mají v málo osvětlených částech trochu strach a nepochybují, že i ve švédské metropoli se občas dějí věci, pro které zatím nemáme vysvětlení.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy... celý článek

TOP 4 tipy na levné cestování

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti
Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.
S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48