Šumava AKTUÁLNĚ 2013

Šumava AKTUÁLNĚ 2013
Jan Stráský.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

POLICIE NA ŠUMAVĚ BYLA ODSOUZENA. Přinášíme větší zprávy i drobné novinky z oblíbených česko-německo-rakouských hor. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, nebo třeba na lodi.

12. prosince

Zločinná policie mlátila ochránce práva a pořádku

Včera padl u soudu další verdikt ohledně kácení na Šumavě. Policie pochybila, když neposoudila, že těžba je nelegální. Výsledek: Policie za milion korun zasahovala (jiný rozsudek říká, že příliš tvrdě a neadekvátně situaci) proti ochráncům přírody, aby ochraňovala provedení nelegální těžby na objednávku politicky dosazeného ředitele parku Jiřího Stráského (ODS).  
Horydoly.czJan Stráský na Horydoly:
Příroda je nepřítel, a proto se proti ní musí bojovat
Zelení zakážou vodákům Vltavu. Apríl?!
Stráský je předsedou Klubu českých turistů
Jan Stráský je ředitelem Šumavy

Jan Stráský.

8. října

Luxusní auta v národním parku

V přísně chráněném okolí Černého a Čertova jezera na Šumavě se proháněla kolona dvou desítek luxusních vozů BMW. Podrobnosti uveřejnily Novinky.cz 

20. srpna

Pravěké osídlení na Modravě

Na břehu Roklanského potoka poblíž Moravy našli archeologové pravěké osídlení. Zatím objevili kamenné zbraně z doby přibližně šest tisíc let před naším letopočtem. Jedná se o nejvyšší lokalitu tohoto druhu u nás v nadmořské výšce 1100 metrů.

11. května

Březník uzavřen na víkend

O víkendu 11.-12. května je hájenka Březník uzavřena pro veřejnost. Rozhledna Poledník má otevřeno od 10 do 16 hodin. 

8. dubna

Martin Bursík má pravdu

V dlouhém soudním sporu o kácení v nejcennějších částech Národního parku Šumava padl konečný verdikt: Divočina na Šumavu patří, na 30 % rozlohy parku má zůstat bezzásahové území. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost obcí a potvrdil rozhodnutí ministra Martina Bursíka(Zelení)  z roku 2008 o ponechání téměř třetiny území národního parku divoké přírodě. Soud mimo jiné potvrdil, že bylo dostatečně prokázáno, že pusté holiny vzniklé kácením stromů napadených kůrovcem poškozují přírodu víc, než když správci parku nechají suché stromy stát.

11. března

Wellness hotel Frymburk

Hotelový řetězec Orea začal provozovat Wellness hotel Frymburk. Jeho převzetí zapadá do konceptu velkých konferenční celoročních hotelů na březích tuzemských přehrad.

13. února

Zrušení národního parku začalo

Projednáváním návrhu Plzeňského kraje začal v Poslanecké sněmovně proces rušení Národního parku Šumava. Jde samozřejmě o korupční peníze za vytěžené dřevo a stavební akce v přírodě. Je paradoxní, že právě Šumava má k mezinárodně uznávaným kritériím národního parku ze všech tuzemských chráněných území nejblíž - příroda je zde rozlehlá, celistvá a vzácná. Například Podyjí je malý proužek území podél řeky, Český les je běžně osídlená pahorkatina a Krkonoše průmyslově využitá krajina s několika malými výjimečnými lokalitami. Podívejte se, jak novela zákona putuje Sněmovnou, jak nesmyslně o ní diskutují poslanci, a že ji navrhl komunista Václav Štekl.

31. ledna

Březník

Občerstvení na Březníku je od letoška otevřeno celoročně a tedy i přes zimu.

Horydoly.cz Šumava AKTUÁLNĚ: 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007-2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Je to možné?

Brečet nebo se smát? Policajti zasahujou proti těm co protestujou proti zločinu. Kde to žijeme?

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 12.12.2013 14:13
Reaguj
kde jsem to vzal?

Vždyť já nepíšu nic jiného než ty :) Mluvíme tady o pár kouscích pralesa které se na Šumavě zachovaly.  Zbytek jsou ryze hospodářské lesy, které většinou sklidí člověk a někdy také brouk. Kdyby to lesníci nechali být udělali by nejlíp. Když se tam jedeš podívat, tak se pořádně dívej - příroda si tam roste i bez lesníků docela pěkně - jsou zatím jenom semenáčky, ale to jsem viděl loni - věřím že letošek už bude vyšší - možná už přerostou padlé kmeny - a tak to má být.

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 7.6.2013 12:21
Reaguj
kde jsem to vzal?

například tady: Za další pralesovité zbytky v regiónu se dále považují Čertova stěna, Modravské slatě, Mrtvý luh, Stožec a Trojmezná hora.
. Trojmezní hora – rezervace o výměře 386,57 ha v nadm. výšce 1090 – 1378 m n.m. Je zde pralesovitý porost smrku, nížeji s bukem, přimíšen je jeřáb. Klečové porosty jsou zde cenné – je to celkem soubor přirozených porostů. Rezervace zahrnuje i Plešné jezero a jeho jezerní stěnu, poblíž je jediná lokalita kleče v kamenném moři s ojedinělým smrkem, borovicí, břízou – roste zde kromě jiných mechů i rašeliník.
Tyto lesnické přírodní rezervace jsou přirozenými laboratořemi přírody a jejich teoretický průzkum má i dalekosáhlý význam praktický (napsal známý jihočeský lesní, již zesnulý ing. Miroslav Vaněk, CSc.). Dnes se lesníci snaží o postupnou možnou změnu starších monokultur smrku na Šumavě na lesy smíšené, co nejvíce podobné lesům původním, i když je vždy třeba brát v úvahu výrazné změny přírodních podmínek, ke kterým došlo a dochází z řady důvodů. Přitom mají vždy na paměti, že pěstují lesy pro příští generace, kdy podle dosavadních vědeckých analýz a prognóz dojde zřejmě ještě k větším změnám klimatu od původního. Ale i příští obnova lesů na Šumavě se neobejde bez smrku, který zde vždy rostl ten nejkvalitnější na světě a poskytoval i ceněné rezonanční dřevo. Veřejnost často neoprávněně kritizuje dřívější generace našich lesníků, že zakládali monokultury – musíme ale naše dávné předky omluvit a uznat, že ve své době ještě neznali dnešní objevy zákonitostí života přírody a i lesa, tak jak je známe my dnes.

www.sumava21.cz/?c_id=460

Mimochodem právě na kůrovcem zcela poničenou Smrčinu, kromě bučin v nižších partiích masívu, se na víkend chystám. Vím o čem píšu, i do čeho jdu.

 • Autor rony
 • Datum a čas 6.6.2013 19:12
Reaguj
S křížkem po funusu!

Tohle mě vždycky dostane :-)  Kde jsi na to přišel - původní porosty pralesního charakteru? Ty až na pár drobných míst na Šumavě nejsou a už hezkých pár set let je Šumava plantáž na výrobu dřeva. Akorát jednou za 40 let předběhnou lesáky jiný predátoři - brouci.

Všechno začalo ve středověku kdy sem přišli chudí tyrolský dřevorubci a za pár desítek let to tu všechno vykáceli (stejně jako třeba v Krkonoších). Pak už se jenom hasilo, co napáchali - vždycky se zasázelo - sklidilo jako obilí. Občas přišla bouře a po ní uklidili brouci dřív než lidi. Žádný prales tu až na pát hektarů není půl tisíciletí.

 

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 6.6.2013 17:19
Reaguj
S křížkem po funusu!

Jestli budou suché stromy pár let na dnes bezlesích hřebenech stát není důležité. Kůrovec nevratně zlikvidoval nejcennější a původní porosty v nejvyšších partiích Šumavy pralesního charakteru a zcela zde rozvrátil flóru i faunu. Nemyslíte, že článek obhajuje něco, k čemu nemuselo dojít?

 • Autor rony
 • Datum a čas 6.6.2013 14:46
Reaguj
Hrozný co tady vládne

To už ani soudu nevadí obrovské hrozný holiny? Bursík patří za mříže a soud taky.

Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

Nejvyšší kopce českých, moravských a slezských okresů

77 okresů má Česko. Nejvyšší hory, kopce či vyvýšeniny přinášíme v unikátním přehledu  na Horydoly. ... celý článek

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

Skialp víkend na Králickém Sněžníku a v Krkonoších

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

Zimní výprava na brdský Tok vlakem, na kole a na lyžích

SKI GUIDE V Brdech zase po letech leží dost sněhu na pořádné lyžování! To si nemohu nechat ujít. Beru horské kolo, skialpové lyže a vyrážím na nejvyšší horu Tok (865 m).
Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal: Himalayan Frozen Adventure

Trekking In Nepal has been a worldwide adventure destination in Himalayan. Since 1960 Col Jimmy Robert's had done organized the trek and Nepal succeeded in attracting the world by beautiful trekking regions.
Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

Běžkování pod modrou oblohou na Králickém Sněžníku

FOTOREPORT Nedělní slunečná jízda na běžkách v okolí Dolní Moravy přes Králický Sněžník. Nedaleko vesničky položené mezi Orlickými horami a Jeseníky je mnoho krásných tras na běžecké lyžování.
Úplně zbytečné hledání

Úplně zbytečné hledání "ztraceného" v Krkonoších

V neděli 31. ledna v podvečerních hodinách přijala policie oznámení od horské služby, která začala pátrat po 33letém muži. Pohřešování oznámila jeho přítelkyně, s níž a jejím bratrem byl muž v Krkonoších na výletě. Okolo
Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Příbrazi

Příbraz je zapadlá jihočeská vesnice, kam nevede cyklostezka a dokonce ani turistická značka. Jediná pamětihodnost byl do nedávna Husův sbor z roku 1925 a před šesti lety k němu přibyla katolická kaple Nejsvětějšího Srdce

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Modřanská 60 - běh Praha, Modřany 6.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč ZRUŠENO! 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov ZRUŠENO! 2.-3.4. 2.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 4.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 12.-14.4. Cestovní ruch 12.4.
Travelcon - konference
České Budějovice on-line 15.-16.4. 15.4.

Diskuse

Značka “ Zákaz vjezdu jí... Jitka R, 2.3.2021 17:12, 9 příspěvků
Pánská mikina Martin, 1.3.2021 8:54, 1 příspěvek
Mýty a pověry staré doby Kuba Turek, 27.2.2021 19:41, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 18:58, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby JN, 27.2.2021 16:28, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Michael Beranek, 27.2.2021 13:42, 16 příspěvků
Nesmysly Michael Beranek, 27.2.2021 10:24, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby elektrikář, 27.2.2021 10:03, 16 příspěvků
Nesmysly Petr, 27.2.2021 9:54, 16 příspěvků
Mýty a pověry staré doby Petr, 27.2.2021 9:47, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Více prostoru a soukromí ... Horydoly , 1.3.2021 17:08
Noční stopa Valachy je zr... Horydoly Open, 27.2.2021 16:57
BMW Motorrad Days 2021 zr... Horydoly , 25.2.2021 9:37
Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41