Šumava AKTUÁLNĚ 2013

Šumava AKTUÁLNĚ 2013
Jan Stráský.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

POLICIE NA ŠUMAVĚ BYLA ODSOUZENA. Přinášíme větší zprávy i drobné novinky z oblíbených česko-německo-rakouských hor. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, nebo třeba na lodi.

12. prosince

Zločinná policie mlátila ochránce práva a pořádku

Včera padl u soudu další verdikt ohledně kácení na Šumavě. Policie pochybila, když neposoudila, že těžba je nelegální. Výsledek: Policie za milion korun zasahovala (jiný rozsudek říká, že příliš tvrdě a neadekvátně situaci) proti ochráncům přírody, aby ochraňovala provedení nelegální těžby na objednávku politicky dosazeného ředitele parku Jiřího Stráského (ODS).  
Horydoly.czJan Stráský na Horydoly:
Příroda je nepřítel, a proto se proti ní musí bojovat
Zelení zakážou vodákům Vltavu. Apríl?!
Stráský je předsedou Klubu českých turistů
Jan Stráský je ředitelem Šumavy

Jan Stráský.

8. října

Luxusní auta v národním parku

V přísně chráněném okolí Černého a Čertova jezera na Šumavě se proháněla kolona dvou desítek luxusních vozů BMW. Podrobnosti uveřejnily Novinky.cz 

20. srpna

Pravěké osídlení na Modravě

Na břehu Roklanského potoka poblíž Moravy našli archeologové pravěké osídlení. Zatím objevili kamenné zbraně z doby přibližně šest tisíc let před naším letopočtem. Jedná se o nejvyšší lokalitu tohoto druhu u nás v nadmořské výšce 1100 metrů.

11. května

Březník uzavřen na víkend

O víkendu 11.-12. května je hájenka Březník uzavřena pro veřejnost. Rozhledna Poledník má otevřeno od 10 do 16 hodin. 

8. dubna

Martin Bursík má pravdu

V dlouhém soudním sporu o kácení v nejcennějších částech Národního parku Šumava padl konečný verdikt: Divočina na Šumavu patří, na 30 % rozlohy parku má zůstat bezzásahové území. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost obcí a potvrdil rozhodnutí ministra Martina Bursíka(Zelení)  z roku 2008 o ponechání téměř třetiny území národního parku divoké přírodě. Soud mimo jiné potvrdil, že bylo dostatečně prokázáno, že pusté holiny vzniklé kácením stromů napadených kůrovcem poškozují přírodu víc, než když správci parku nechají suché stromy stát.

11. března

Wellness hotel Frymburk

Hotelový řetězec Orea začal provozovat Wellness hotel Frymburk. Jeho převzetí zapadá do konceptu velkých konferenční celoročních hotelů na březích tuzemských přehrad.

13. února

Zrušení národního parku začalo

Projednáváním návrhu Plzeňského kraje začal v Poslanecké sněmovně proces rušení Národního parku Šumava. Jde samozřejmě o korupční peníze za vytěžené dřevo a stavební akce v přírodě. Je paradoxní, že právě Šumava má k mezinárodně uznávaným kritériím národního parku ze všech tuzemských chráněných území nejblíž - příroda je zde rozlehlá, celistvá a vzácná. Například Podyjí je malý proužek území podél řeky, Český les je běžně osídlená pahorkatina a Krkonoše průmyslově využitá krajina s několika malými výjimečnými lokalitami. Podívejte se, jak novela zákona putuje Sněmovnou, jak nesmyslně o ní diskutují poslanci, a že ji navrhl komunista Václav Štekl.

31. ledna

Březník

Občerstvení na Březníku je od letoška otevřeno celoročně a tedy i přes zimu.

Horydoly.cz Šumava AKTUÁLNĚ: 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007-2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Je to možné?

Brečet nebo se smát? Policajti zasahujou proti těm co protestujou proti zločinu. Kde to žijeme?

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 12.12.2013 14:13
Reaguj
kde jsem to vzal?

Vždyť já nepíšu nic jiného než ty :) Mluvíme tady o pár kouscích pralesa které se na Šumavě zachovaly.  Zbytek jsou ryze hospodářské lesy, které většinou sklidí člověk a někdy také brouk. Kdyby to lesníci nechali být udělali by nejlíp. Když se tam jedeš podívat, tak se pořádně dívej - příroda si tam roste i bez lesníků docela pěkně - jsou zatím jenom semenáčky, ale to jsem viděl loni - věřím že letošek už bude vyšší - možná už přerostou padlé kmeny - a tak to má být.

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 7.6.2013 12:21
Reaguj
kde jsem to vzal?

například tady: Za další pralesovité zbytky v regiónu se dále považují Čertova stěna, Modravské slatě, Mrtvý luh, Stožec a Trojmezná hora.
. Trojmezní hora – rezervace o výměře 386,57 ha v nadm. výšce 1090 – 1378 m n.m. Je zde pralesovitý porost smrku, nížeji s bukem, přimíšen je jeřáb. Klečové porosty jsou zde cenné – je to celkem soubor přirozených porostů. Rezervace zahrnuje i Plešné jezero a jeho jezerní stěnu, poblíž je jediná lokalita kleče v kamenném moři s ojedinělým smrkem, borovicí, břízou – roste zde kromě jiných mechů i rašeliník.
Tyto lesnické přírodní rezervace jsou přirozenými laboratořemi přírody a jejich teoretický průzkum má i dalekosáhlý význam praktický (napsal známý jihočeský lesní, již zesnulý ing. Miroslav Vaněk, CSc.). Dnes se lesníci snaží o postupnou možnou změnu starších monokultur smrku na Šumavě na lesy smíšené, co nejvíce podobné lesům původním, i když je vždy třeba brát v úvahu výrazné změny přírodních podmínek, ke kterým došlo a dochází z řady důvodů. Přitom mají vždy na paměti, že pěstují lesy pro příští generace, kdy podle dosavadních vědeckých analýz a prognóz dojde zřejmě ještě k větším změnám klimatu od původního. Ale i příští obnova lesů na Šumavě se neobejde bez smrku, který zde vždy rostl ten nejkvalitnější na světě a poskytoval i ceněné rezonanční dřevo. Veřejnost často neoprávněně kritizuje dřívější generace našich lesníků, že zakládali monokultury – musíme ale naše dávné předky omluvit a uznat, že ve své době ještě neznali dnešní objevy zákonitostí života přírody a i lesa, tak jak je známe my dnes.

www.sumava21.cz/?c_id=460

Mimochodem právě na kůrovcem zcela poničenou Smrčinu, kromě bučin v nižších partiích masívu, se na víkend chystám. Vím o čem píšu, i do čeho jdu.

 • Autor rony
 • Datum a čas 6.6.2013 19:12
Reaguj
S křížkem po funusu!

Tohle mě vždycky dostane :-)  Kde jsi na to přišel - původní porosty pralesního charakteru? Ty až na pár drobných míst na Šumavě nejsou a už hezkých pár set let je Šumava plantáž na výrobu dřeva. Akorát jednou za 40 let předběhnou lesáky jiný predátoři - brouci.

Všechno začalo ve středověku kdy sem přišli chudí tyrolský dřevorubci a za pár desítek let to tu všechno vykáceli (stejně jako třeba v Krkonoších). Pak už se jenom hasilo, co napáchali - vždycky se zasázelo - sklidilo jako obilí. Občas přišla bouře a po ní uklidili brouci dřív než lidi. Žádný prales tu až na pát hektarů není půl tisíciletí.

 

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 6.6.2013 17:19
Reaguj
S křížkem po funusu!

Jestli budou suché stromy pár let na dnes bezlesích hřebenech stát není důležité. Kůrovec nevratně zlikvidoval nejcennější a původní porosty v nejvyšších partiích Šumavy pralesního charakteru a zcela zde rozvrátil flóru i faunu. Nemyslíte, že článek obhajuje něco, k čemu nemuselo dojít?

 • Autor rony
 • Datum a čas 6.6.2013 14:46
Reaguj
Hrozný co tady vládne

To už ani soudu nevadí obrovské hrozný holiny? Bursík patří za mříže a soud taky.

Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

ČERNÁ VDOVA Rakouské horolezecké ikony David Lama (28 let) a Hansjörg Auer (35) a spolu s nimi špičkový americký horolezec Jess Roskelley (36) jsou nejspíš po smrti. Zabila je obrovská lavina v kanadském pohoří Rocky... celý článek

Velikonoce se slaví v Plzni

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoční dny astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 18.-19.4. 18.4. 20:00
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54