Šumava AKTUÁLNĚ 2013

Šumava AKTUÁLNĚ 2013
Jan Stráský.
Autor snímku Petr Skála
SDÍLEJ:

POLICIE NA ŠUMAVĚ BYLA ODSOUZENA. Přinášíme větší zprávy i drobné novinky z oblíbených česko-německo-rakouských hor. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, nebo třeba na lodi.

12. prosince

Zločinná policie mlátila ochránce práva a pořádku

Včera padl u soudu další verdikt ohledně kácení na Šumavě. Policie pochybila, když neposoudila, že těžba je nelegální. Výsledek: Policie za milion korun zasahovala (jiný rozsudek říká, že příliš tvrdě a neadekvátně situaci) proti ochráncům přírody, aby ochraňovala provedení nelegální těžby na objednávku politicky dosazeného ředitele parku Jiřího Stráského (ODS).  
Horydoly.czJan Stráský na Horydoly:
Příroda je nepřítel, a proto se proti ní musí bojovat
Zelení zakážou vodákům Vltavu. Apríl?!
Stráský je předsedou Klubu českých turistů
Jan Stráský je ředitelem Šumavy

Jan Stráský.

8. října

Luxusní auta v národním parku

V přísně chráněném okolí Černého a Čertova jezera na Šumavě se proháněla kolona dvou desítek luxusních vozů BMW. Podrobnosti uveřejnily Novinky.cz 

20. srpna

Pravěké osídlení na Modravě

Na břehu Roklanského potoka poblíž Moravy našli archeologové pravěké osídlení. Zatím objevili kamenné zbraně z doby přibližně šest tisíc let před naším letopočtem. Jedná se o nejvyšší lokalitu tohoto druhu u nás v nadmořské výšce 1100 metrů.

11. května

Březník uzavřen na víkend

O víkendu 11.-12. května je hájenka Březník uzavřena pro veřejnost. Rozhledna Poledník má otevřeno od 10 do 16 hodin. 

8. dubna

Martin Bursík má pravdu

V dlouhém soudním sporu o kácení v nejcennějších částech Národního parku Šumava padl konečný verdikt: Divočina na Šumavu patří, na 30 % rozlohy parku má zůstat bezzásahové území. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost obcí a potvrdil rozhodnutí ministra Martina Bursíka(Zelení)  z roku 2008 o ponechání téměř třetiny území národního parku divoké přírodě. Soud mimo jiné potvrdil, že bylo dostatečně prokázáno, že pusté holiny vzniklé kácením stromů napadených kůrovcem poškozují přírodu víc, než když správci parku nechají suché stromy stát.

11. března

Wellness hotel Frymburk

Hotelový řetězec Orea začal provozovat Wellness hotel Frymburk. Jeho převzetí zapadá do konceptu velkých konferenční celoročních hotelů na březích tuzemských přehrad.

13. února

Zrušení národního parku začalo

Projednáváním návrhu Plzeňského kraje začal v Poslanecké sněmovně proces rušení Národního parku Šumava. Jde samozřejmě o korupční peníze za vytěžené dřevo a stavební akce v přírodě. Je paradoxní, že právě Šumava má k mezinárodně uznávaným kritériím národního parku ze všech tuzemských chráněných území nejblíž - příroda je zde rozlehlá, celistvá a vzácná. Například Podyjí je malý proužek území podél řeky, Český les je běžně osídlená pahorkatina a Krkonoše průmyslově využitá krajina s několika malými výjimečnými lokalitami. Podívejte se, jak novela zákona putuje Sněmovnou, jak nesmyslně o ní diskutují poslanci, a že ji navrhl komunista Václav Štekl.

31. ledna

Březník

Občerstvení na Březníku je od letoška otevřeno celoročně a tedy i přes zimu.

Horydoly.cz Šumava AKTUÁLNĚ: 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007-2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Je to možné?

Brečet nebo se smát? Policajti zasahujou proti těm co protestujou proti zločinu. Kde to žijeme?

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 12.12.2013 14:13
Reaguj
kde jsem to vzal?

Vždyť já nepíšu nic jiného než ty :) Mluvíme tady o pár kouscích pralesa které se na Šumavě zachovaly.  Zbytek jsou ryze hospodářské lesy, které většinou sklidí člověk a někdy také brouk. Kdyby to lesníci nechali být udělali by nejlíp. Když se tam jedeš podívat, tak se pořádně dívej - příroda si tam roste i bez lesníků docela pěkně - jsou zatím jenom semenáčky, ale to jsem viděl loni - věřím že letošek už bude vyšší - možná už přerostou padlé kmeny - a tak to má být.

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 7.6.2013 12:21
Reaguj
kde jsem to vzal?

například tady: Za další pralesovité zbytky v regiónu se dále považují Čertova stěna, Modravské slatě, Mrtvý luh, Stožec a Trojmezná hora.
. Trojmezní hora – rezervace o výměře 386,57 ha v nadm. výšce 1090 – 1378 m n.m. Je zde pralesovitý porost smrku, nížeji s bukem, přimíšen je jeřáb. Klečové porosty jsou zde cenné – je to celkem soubor přirozených porostů. Rezervace zahrnuje i Plešné jezero a jeho jezerní stěnu, poblíž je jediná lokalita kleče v kamenném moři s ojedinělým smrkem, borovicí, břízou – roste zde kromě jiných mechů i rašeliník.
Tyto lesnické přírodní rezervace jsou přirozenými laboratořemi přírody a jejich teoretický průzkum má i dalekosáhlý význam praktický (napsal známý jihočeský lesní, již zesnulý ing. Miroslav Vaněk, CSc.). Dnes se lesníci snaží o postupnou možnou změnu starších monokultur smrku na Šumavě na lesy smíšené, co nejvíce podobné lesům původním, i když je vždy třeba brát v úvahu výrazné změny přírodních podmínek, ke kterým došlo a dochází z řady důvodů. Přitom mají vždy na paměti, že pěstují lesy pro příští generace, kdy podle dosavadních vědeckých analýz a prognóz dojde zřejmě ještě k větším změnám klimatu od původního. Ale i příští obnova lesů na Šumavě se neobejde bez smrku, který zde vždy rostl ten nejkvalitnější na světě a poskytoval i ceněné rezonanční dřevo. Veřejnost často neoprávněně kritizuje dřívější generace našich lesníků, že zakládali monokultury – musíme ale naše dávné předky omluvit a uznat, že ve své době ještě neznali dnešní objevy zákonitostí života přírody a i lesa, tak jak je známe my dnes.

www.sumava21.cz/?c_id=460

Mimochodem právě na kůrovcem zcela poničenou Smrčinu, kromě bučin v nižších partiích masívu, se na víkend chystám. Vím o čem píšu, i do čeho jdu.

 • Autor rony
 • Datum a čas 6.6.2013 19:12
Reaguj
S křížkem po funusu!

Tohle mě vždycky dostane :-)  Kde jsi na to přišel - původní porosty pralesního charakteru? Ty až na pár drobných míst na Šumavě nejsou a už hezkých pár set let je Šumava plantáž na výrobu dřeva. Akorát jednou za 40 let předběhnou lesáky jiný predátoři - brouci.

Všechno začalo ve středověku kdy sem přišli chudí tyrolský dřevorubci a za pár desítek let to tu všechno vykáceli (stejně jako třeba v Krkonoších). Pak už se jenom hasilo, co napáchali - vždycky se zasázelo - sklidilo jako obilí. Občas přišla bouře a po ní uklidili brouci dřív než lidi. Žádný prales tu až na pát hektarů není půl tisíciletí.

 

 • Autor Nobody
 • Datum a čas 6.6.2013 17:19
Reaguj
S křížkem po funusu!

Jestli budou suché stromy pár let na dnes bezlesích hřebenech stát není důležité. Kůrovec nevratně zlikvidoval nejcennější a původní porosty v nejvyšších partiích Šumavy pralesního charakteru a zcela zde rozvrátil flóru i faunu. Nemyslíte, že článek obhajuje něco, k čemu nemuselo dojít?

 • Autor rony
 • Datum a čas 6.6.2013 14:46
Reaguj
Hrozný co tady vládne

To už ani soudu nevadí obrovské hrozný holiny? Bursík patří za mříže a soud taky.

Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečně na kole: bikujeme hravě a zdravě

Bezpečnost a “umět jezdit kole“, ovládat techniku jízdy hrají stále větší prim. Iniciativa Bezpečně na kole získává děti pro cyklistiku od roku 2011. Základem je edukativní koncept pro výuky bezpečné a správné jízdy... celý článek

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Kam nelézt 2019

Kam nelézt 2019

RABŠTEJN Které skály vynechat ze svých plánů? V této rubrice zveřejňujeme zprávy o aktuálním ohrožení zvířat či rostlin a případně jiných problémech v horolezeckých terénech.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Cyklovíkend Suchdol nad Lužnicí 21.-23.6. 21.6.
Stupavský cyklomaraton Stupava 21.-23.6. Horská kola 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Vrabinec, povolené lezení
  Zákaz lezení 20.4.-20.6. 21.6.
Svatojánský večer Rožnov, skanzen 21.6. 21:00

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08