Trampský vor v Malé Americe

Trampský vor v Malé Americe
Malá Amerika.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Malá Amerika (též Rešna, Na Rešnách, Nákladový lom, Amerika, Školka) je bývalý vápencový lom na Karlštejnsku v Českém krasu. Býval oblíbenou trampskou lokalitou, která se nedala až tak snadno najít. Dnes, když k němu vede turistická značka, je turistickou a cyklistickou atrakcí.

Horydoly.cz RETRO VIDEO z devadesátek

Pondělí Lyžování na sjezdovce Čertovica (1991)

Úterý Skalní lezení v Jizerských horách (1992)

Středa Pískovcový výstup s děckem na Hruboskalsku (1997) 

Čtvrtek Hlubočepské plotny: držkopád na MTB (1994)

Pátek Trampské vory v Malé Americe (1993)

Malá Ameriky patří do soustavy lomů Čeřinka, Kozolupy, Velká Amerika, Mexiko, Pusťák, Jižní kříž, Supí lom, Kamensko a dalších menších a některých dnes už zasypaných lomů, které zásobovaly surovinou vápenku Mořina. Vápenec byl využíván především pro Kladenské hutě. 

Jezero vzniklo po odchodu lomařů

Délka jámového lomu je 165 metrů. Dno leží v nadmořské výšce 348 m (5. těžební etáž). Hladina jezera, které ho zatopilo, je ve výšce 361 m (4. etáž).

Dno lomu je zatopené celé. Poloostrov u severní kolmé strany lomu je přístupný jen po vodě, případně po ledu, nebo horolezecky z galerie ve výšce 375 m (3. etáž). Do Galerie, čili hlavní štoly se tahal vytěžený kámen šikmou svážnou, kterou trampové pojmenovali Andělské schody, a transportoval podzemní železnicí s akumulátorovou lokomotivou až do vápenky. Zároveň byly etáže spojené výtahem. 

V oblasti Malé Ameriky není 1. a 2. etáž, protože vápenka je ve výšce 3. etáže. Výš se těžilo pouze v oblasti Mexika a Velké Ameriky.

Lomy v oblasti Amerik byly otevřené v roce 1900. Malá Amerika ukončila těžbu roku 1958 a Velká Amerika 1963. Dnes se těží pouze Na Čeřince. Nedlouho po ukončení těžby se lom zaplnil vodou. Lomaři odstřelili přistup a dnes je na jeho místě strmý skalnato-hlinitý svah vedoucí od vyhlídky na okraji lomu až k vodní hladině. 

Horydoly.czKOUPÁNÍ: Velká a Malá Amerika v Čechách

 

Trampové objevili romantickou krajinu

Za socialismu se opuštěná romantická krajina stala rájem trampů. Ti již byli usazeni v chatových osadách podél Berounky, které říkali Stará řeka. Mladí a neklidní trampové prozkoumávali čerstvě opuštěné a částečně zatopené vápencové lomy. Kromě romantiky je sem lákaly také štoly, kde se dalo spát i rozdělávat ohně, když pršelo nebo sněžilo.

Oblíbenou kratochvílí bylo přeplavání na poloostrov v Malé Americe, přespání a zase přeplavání zpět. K přepravě batohů se využívaly malé ručně vyrobené vory.

V Malé Americe se koupalo bez plavek, policisté pořádali hony na naháče i trampy, tábořilo se, občas bruslilo a ve zvlášť studených zimách se do lomu dalo sjet na lyžích. 

Horydoly.czTURISTIKA: Na Karlštejn od Třebaně

Bohužel poměrně často se v lomech někdo zabil. Obvykle při smrtelné nehodě hraje roli alkohol nebo obyčejná neopatrnost.

Jezero nemá přítok ani odtok. Vzniklo průsakem z krasových hornin v okolí a doplňuje ho dešťová voda. Voda mizí do Bubovického a Budňanského potoka, na jejichž rozhraní se Malá Amerika zakousla do přírody.

Hans Hagen si vás vezme a už se nikdy nevrátíte!

Legendou štol na Americe je Hans Hagen. Podle jednoho podání voják wehrmachtu Hagen uvázl ve vápencových dolech, když se snažil uniknout před Rudou armádou do amerického zajetí. Aby nezemřel hlady, kradl horníkům jídlo. Když ho chtěli chytit, hodil ruční granát, boční štole se zřítila a Hagen zůstal někde v závalu. Ve štole je studánka s gongem. Který tramp na ní zazvoní, ze štol se živý také nedostane.

Ve skutečnosti gong (zavěšený kus kolejnice) sloužil v podzemí lomu jako signalizace připravovaného odstřelu a také k oznámení začátku i konce směny.  

Horydoly.czVIDEO Z PODZEMÍ: Hagenova studánka

Podle jiné verze byl Hans Hagen lomařem. Při důlním neštěstí ho spolu se dvěma kolegy zasypal zával. Hagenovi se podařilo protáhnout ven malým otvorem sotva pro dítě. Když se vrátil pro své druhy, našel je mrtvé a zešílel. Běhal pak po štolách a okolí Amerik, kradl jídlo v četných trampských osadách a chatách, přespával ve štole malého lomu Modlitebna. Když uslyšel gong, běžel k němu a odtáhl posledního ze skupiny do míst, odkud se dotyčný nedokázal z podzemí vrátit. 

Doprava

K lomu Malá Amerika se lze dostat pěšky nebo na horském kole po žluté turistické značce z Mořiny (bus) okolo Velké Ameriky, nebo z Karlštejna (vlak) okolo dubu Sedmi bratří. 

Horydoly.czEXKURZE: Otevřené štoly na Americe 

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom pokračuje

Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom pokračuje

ČERNÁ VDOVA Horská záchranná služba už šiesty deň pátra v lokalite Ľadového štítu vo Vysokých Tatrách po 50ročnom nezvestnom mužovi poľskej národnosti. Pátracej akcie sa doteraz zúčastnili desiatky horských záchranárov, niekoľko psovodov... celý článek

Zřítil se z Vysoké

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Tyrolští sedláci shánějí svá stáda z hor do údolí. Konec sezóny vždy oslaví ve folklórním duchu tak zvaným Sháněním z pastvin. Přinášíme přehled nejdůležitějších slavností.
Já nekempuji, jen přespávám v autě

Já nekempuji, jen přespávám v autě

Hranice mezi kempováním a přespáváním v autě je rozmazaná. V některých zemích vám ale důrazně vysvětlí, co z toho vlastně děláte. Jaké jsou nejběžnější metody, jak nahnat dovolenkáře do kempů?
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody
Pádlování pod Baltem z Ribnitz-Damgarten do Lubmin

Pádlování pod Baltem z Ribnitz-Damgarten do Lubmin

Srdce mě táhne do Polska, ale jejich pobřežní vody jsou výrazně méně členité než v Německu. Našel jsem si lagunu, která začíná u města Ribnitz Damgarten a vede až k ostrovu Rujana.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Bitva o Sovinec Sovinec 30.-9.-1.10. 30.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.
Medzinárodný maraton Mieru Košice Běh 1.10.
Košický vodácký maraton Hornád 1.10.
Jiřinky - výstava Praha, Dendrologická zahrada 1.8.-1.10. 1.10.
Den ptactva Praha, Dendrologická zahrada 1.10.
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.9.-1.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 1.10.
Oktoberfest - pivní festival Německo, Mnichov 16.9.-3.10 3.10.

Diskuse

Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků
Nákres pádu Tom, 30.9.2023 9:57, 2 příspěvky
pseudoproblém Lukas B., 29.9.2023 19:43, 5 příspěvků
pseudoproblém Horydoly, 29.9.2023 9:41, 5 příspěvků
INU Honza, 29.9.2023 9:17, 1 příspěvek
INU Honza, 29.9.2023 9:11, 1 příspěvek
pseudoproblém Honza, 29.9.2023 9:06, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13