Z metropole na Karlštejn

Z metropole na Karlštejn
Cyklistka čeká na vlak v Srbsku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BIKE GUIDE Praha je metropolí zaslíbenou outdooru. Jednou z možností, jak se vyžít v přírodě kousek za dveřmi bytu nebo kanceláře, je cykloturistika na horských kolech. Od metra vyrážíme k nejznámějšímu českému hradu Karlštejnu.

Jak na to

Trasa: 25 km do Karlštejna, 35 km do Berouna
Obtížnost: náročné výjezdy, dlouhé a nepříjemné sjezdy v lesních kamenitých úvozech
Doprava: v metru se kolo převáží bezplatně v posledním vagonu, ve vlaku se přepravuje za tarif Českých drah v prostorech označených zvenku logem bicyklu
Doporučené vybavení: horské kolo, helma, sportovní brýle, nářadí a lepení, lékárnička, cyklistické rukavice, nepromokavá bunda, cyklistický dres, mapa, blikačka na cestu nazpátek, zámek na kolo, pojištění, mobil, peníze na dopravu a restaurace, jídlo a pití na cestu.

Doufejme, že bude hezky. Stezky v lesích jsou úzké, kamenité a několik kopců pěkně strmých. Udržet se po celou dobu v sedle není za mokra vůbec jednoduché.

Turistický rozcestník na sídlišti

Vystupujeme z metra ve Stodůlkách a uprostřed paneláků nás udeří do očí něco nepatřičného. Rozcestník turistických značek! V lese, na návsi, nebo u nádraží - to je normální, ale na sídlišti je to hodně nezvyklý pohled. Za chvilku jsme ovšem značkařům vděční, protože nás provádějí změtí sídlištních chodníků a ulic okolo středověkého skanzenu Řepora do Řeporyj.

Tam měníme barvu značky na modrou a usilovně šlapeme na most přes dálnici a dál do polí. Konečně přichází to, proč se sem trmácíme. Vjíždíme do lesa, okamžitě klesáme do údolí Radotínského potoka ke Kalinovu Mlýnu a hned zase dupeme do pedálů co to dá prudkým stoupáním. Ukazuje se, že nepříliš náročné sjezdy na dnešní vyjížďce budou příjemným zpestřením jízdy, kdežto výjezdy budou stát za to. Hned v prvním větším kopci někteří z nás seskakují z kol. Nemají dost vůle, aby jeli pomaleji, než když jdou pěšky.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Na Kulivé hoře měníme poprvé a naposledy barvu značky za červenou. Čekají nás ještě tři sjezdy ke Švarcavě, Karlickému potoku a do samotného Karlštejna. To už projíždíme chráněnou krajinnou oblastí Český kras, mohutné lesy střídají louky a skalnatá úbočí.

Za vesnicí Mořinka naposledy pořádně šlápneme do pedálů a polní cestou vyjedeme na kopec Haknová. Karlštejn je už blízko, ale pořád ho nevidíme. Jeho zakladatel Karel IV. ho takticky ukryl mezi okolní kopce, aby ho nepřítel jen tak nenašel. Není divu, protože v něm plánoval uložit říšské i české korunovační klenoty a nejdůležitější listiny své doby.

Vjíždíme na prudce klesající lesní cestu, pouštíme bicykly, ať si jedou, jak samy uznají za vhodné, a za pár minut adrenalinového sjezdu jsme u hradu. Když jsme pustili brzdové páky, cítili jsme se zřejmě dost podobně, jako když zdejší středověké panstvo popustilo uzdy svým koním.

Horydoly.cz Po silnici z Prahy na Karlštejn

Středověký skanzen Řepora mezi Jinonicemi a Řeporyjemi.

Velký výběr hospod

Do hradu se můžeme podívat, nebo si nechat jeho prohlídku na jindy, ale rozhodně bychom neměli vynechat některou z restaurací. Pražanům nepřijdou ani moc drahé. Vybíráme, jestli zajdeme na staročeskou kuchyni U Karla IV. před hradní bránou, nebo sjedeme lesní cestičkou pod kopec, kde stojí stranou od městečka v lesním údolí dobrá výletní restaurace Pod Dračí skálou.

Po jídle vede cesta k nádraží po ulici z kopce skrze městečko. Nepochopitelně je zde zakázáno jezdit na kolech, a tak je vedeme. Dobře víme, že policie, která má služebnu u silnice přesně uprostřed Karlštejna, je na cyklisty bdělá a neoblomná. Z Karlštejna jezdí do Prahy vlaky každou hodinu a odpoledne i častěji.

 

Je libo prodloužení do Berouna?

Kdo má chuť ještě na dalších deset kilometrů, jede proti proudu Berounky nejprve po silnici do Srbska a potom po břehu pod vysokými bílými skálami až do Berouna.

Kdo má chuť a čas ještě si užít terénní jízdu, může od hradu pokračovat po červené značce k dubu Sedmi bratří a Kubrychtově boudě. Bubovické vodopády objede po neznačené cestě (doleva nahoru na terénní hřbet k chatám na okraji lesa), vystoupá na okraj Bubovic, prokličkuje lesními cestičkami do Svatého Jana a přes Herinky se dostane do Berouna. Je to asi patnáct kilometrů navíc a ještě k tomu počítejte se strmými výjezdy a sjezdy.

Cyklistka čeká na vlak v Srbsku.

Horydoly.cz Na kole kolem Prahy

Benešov
Botič
Botič do Průhonic
Botič do Trojmezí 
Černošice
Dalejské údolí
Divoká Šárka
Dubeč a Lítožnické rybníky
Hrusice

Jevanské rybníky
Jílové, tady už zlato není
Karlštejn na horském kole
Karlštejn na silničním kole
Kocába
Kolovraty
Košíkovský potok
Královice

Levý Hradec
Okoř a Kralupy
Pitkovice a Kuří
Pitkovice a Uhříněves
Posázavská stezka 
Radotínský potok
Rokytka
Říčany
Říp
Uhříněves a Hostivař
Voděradské bučiny I
Voděradské bučiny II
Zahořanský potok
Závist


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

No jo, dnes už jsme líní chodit

Bodejťbychom chodili pěšky když máme luxusní horská kola a vezeme se! A těm pěšákům na turistiském chodníčku vytřeme zrak a vymeleme pěkná koryta! Jen ať si pochodují pěkně mimo, nelépe mimo turistické chodníky! Ty totiž patří nám! 

  • Autor kos
  • Datum a čas 9.10.2012 21:59
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Pod novým názvem, v obměněném složení, ale stále s nejvyššími ambicemi vstupuje do nové sezony nejúspěšnější český cyklistický tým současnosti, Kasper Crypto4me. Jeho cílem je letos zaútočit na sedmý titul mistra České... celý článek

Bikero spadl do insolvence

Livigno, Bormio a Valtellina 2025/2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Livigno, Bormio a Valtellina 2025/2026

Livigno, Bormio a Valtellina 2025/2026

Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Praha AKTUÁLNĚ 2025

Praha AKTUÁLNĚ 2025

DOPRAVA AUTEM I NA KOLE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Bikero spadl do insolvence

Bikero spadl do insolvence

Cyklopshop Bikero je v insolvenci. Po síti kamenných prodejen a internetových obchodů zůstaly dluhy ve výši 71 milionů korun.
Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

BOSCH Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Kasper Crypto4me jde do sezony s nejvyššími ambicemi. Návrat reprezentanta Černého má přinést domácí titul i úspěchy na mezinárodní scéně

Pod novým názvem, v obměněném složení, ale stále s nejvyššími ambicemi vstupuje do nové sezony nejúspěšnější český cyklistický tým současnosti, Kasper Crypto4me. Jeho cílem je letos zaútočit na sedmý titul mistra České

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Sport Expo - veletrh Praha, Duo 14.-15.1. 14.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
DownMall Praha, Arkády Sjezd na horských kolech 24.1.
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 29.1.-1.2. 29.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 29.-31.1. 29.1.

Diskuse

трип скан AnthonyFrity, 13.1.2026 1:51, 1 příspěvek
Povely Petr Tomasek, 12.1.2026 19:29, 8 příspěvků
Inu Honza, 9.1.2026 19:54, 1 příspěvek
Ochlazení trhu Šlojíř, 9.1.2026 15:25, 1 příspěvek
Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky
Inu Honza, 6.1.2026 14:52, 6 příspěvků
Chyba Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 5.1.2026 17:51, 3 příspěvky
Chyba Petr, 5.1.2026 16:25, 3 příspěvky
Steiner.Meer Nobody, 2.1.2026 10:44, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Důvěra ve odborníka jonas williams, 12.1.2026 21:57
Důvěra ve odborníka freide freide, 12.1.2026 21:55
Proč většina lidí nepozná... milan šupa, 9.1.2026 19:49
Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21