Transparentní kosmetika, více informací od září

Transparentní kosmetika, více informací od září
Alpský Kaiserschmarrn.
Autor snímku Ski amadé
SDÍLEJ:

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví (zákon č.258/2000 Sb.) umožní spotřebiteli získat více informací o některých látkách obsažených v kosmetických prostředcích. Jedná se o látky, které jsou klasifikovány jako nebezpečné a jsou uvedeny na seznamu nebezpečných látek v Nařízení vlády č.25/1999 Sb.

Jak na to

Sbírku zákonů najdete na portálu Ministerstva vnitra.

Outdoorová kosmetika

Nový předpis bude mít od září vliv především na opalovací krémy, repelenty a podobné odpuzovače hmyzu. Týká se ovšem i mastí proti bolestem, otokům, spáleninám a podobných přípravkům, které je potřeba nosit v příruční lékárničce.

Nebezpečná látka

Možná spotřebitele překvapuje, že nějaká látka, která je klasifikována jako nebezpečná, může být vůbec v kosmetickém prostředku obsažena. Je potřeba vysvětlit pojem „nebezpečná látka“ a oblast jejich použití. V případě kosmetických prostředků přichází v úvahu použití pouze látek, jejichž nebezpečnou vlastností je dráždivost pro kůži nebo sliznice nebo možnost navození alergie. Přítomnost ostatních nebezpečných látek, jejichž nebezpečnou vlastností je například přímá, vysoká toxicita nebo karcinogenita – tj. možnost navození vzniku nádorů nebo mutagenita – možnost navození změn v jádře buněk nebo toxicita pro orgány reprodukčního systému, je obecně zakázána.

I použití látek, jejichž nebezpečnou vlastností je dráždivost nebo možnost navození alergie, má svá pevná pravidla. Jedná se o látky, bez nichž se v kosmetických prostředcích zatím neobejdeme. Používají se např. jako konzervační přísady k zábraně znečištění kosmetiky choroboplodnými mikroby. Jejich přítomnost zajišťuje dlouhodobě čistotu a bezpečnost prostředku v průběhu používání spotřebitelem, který např. na svých prstech mikroby do prostředku zanáší . Přítomnost konzervačních látek má přísná omezení, mohou být používány pouze v množství přípustném platnými předpisy.

Ředění a dráždění

Přestože některé konzervační látky najdeme na seznamu látek klasifikovaných jako nebezpečné, např. z hlediska dráždivosti, platí to pro ně v koncentrovaném, neředěném stavu. V kosmetických prostředcích se ale používají ve vysoce zředěném stavu, a to několikasetkrát až tisíckrát. Jejich konečná koncentrace v hotovém kosmetickém prostředku pak již žádné nebezpečí nepředstavuje a je prakticky vyloučena možnost dráždění nebo navození alergie u spotřebitele.

Jiným příkladem mohou být aktivní látky používané ve vlasové kosmetice v trvalých na vlasy nebo barvách na vlasy. I zde je však použití látek, klasifikovaných jako nebezpečné, regulováno závaznými předpisy a omezeno pouze na takové koncentrace v hotovém výrobku, které nejsou pro spotřebitele nebezpečné.

Vzhledem ke skutečnosti, že až dosud neměli spotřebitelé přístup k informaci o skutečném obsahu látek klasifikovaných jako nebezpečné v kosmetickém prostředku a někteří volali po rozšíření dostupné informace, je jim nově tato informace k dispozici. Spolu s informací o skutečném obsahu nebezpečných látek v kosmetickém prostředku, který hodlají používat, mohou spotřebitelé získat od výrobce nebo dovozce zároveň i informaci o zaznamenaných nežádoucích účincích na daný kosmetický prostředek.

Jak a kde se dozvědět více?

Informace budou poskytovány přímo konkrétnímu spotřebiteli na jeho vyžádání. Je tedy třeba přímo kontaktovat výrobce nebo dovozce, jehož adresa je uvedena na obale kosmetického prostředku, a to buď písemně nebo případně elektronickou cestou. Po vstupu České republiky do Evropské unie se ale objevila pro spotřebitele naší země jedna mírně komplikující okolnost. Mění se totiž charakter osoby výrobce a dovozce, jejichž adresa je uvedena na obale výrobku. Za výrobce již nadále nebudou považovány pouze firmy vyrábějící na území Česka, ale v celé Evropské unii. Za dovozce budou nově považovány pouze firmy, dovážející výrobky ze zemí vně Evropské unie. Tito výrobci nebo dovozci musí mít své odpovědné zastoupení, sídlo, v některé ze zemí Evropské unie, které si mohou zvolit. Zde budou uchovávat dokumentaci k výrobku a poskytovat vymezené informace. Sídlo firmy odpovědné za výrobek musí být uvedeno na obale, ale může a bude se stávat, že nebude na území České republiky, ale v některém jiném státě EU.

Důležité informace

Od září tohoto roku, kdy vstoupí v platnost novela zákona č.258/2000 Sb., má spotřebitel právo vyžádat si na adrese uvedené na obale výrobku následující informace:

* Identifikace - název výrobku a název firmy výrobce/dovozce

* Kvalitativní složení - seznam všech použitých ingrediencí, složek ve výrobku obsažených, včetně vybraných složek parfémů, pokud přesáhne jejich obsah limit stanovený ve vyhlášce č.26/2001 Sb., o kosmetických prostředcích

* Kvantitativní složení - skutečný obsah, v případě ingrediencí, které jsou klasifikovány jako látky nebezpečné závazným předpisem (NV č.25/1999 Sb.), nebo jsou tak klasifikovány samotným výrobcem. Informace se bude poskytovat o koncentraci, která je aktuální při použití výrobku v souladu s obvyklým způsobem použití nebo v souladu s návodem k použití.

Co jsou to nežádoucí účinky

Za nežádoucí účinky se považují pouze účinky na lidské zdraví, a to takové, které se objeví při použití za obvyklých nebo běžně předvídatelných podmínek. Nezahrnují se účinky plynoucí z nadměrného nebo chybného použití prostředku nebo účinky způsobené obalem či jinými přidanými součástmi výrobku. Nežádoucími účinky jsou např. dráždivé a alergické reakce, kosmetické akné, fototoxické a fotoalergické reakce, anafylaktický šok, ale i svědění nebo pálení.

Údaj poskytovaný o frekvenci nežádoucích účinků bude zahrnovat relevantní informaci, kterou je údaj o počtu zaznamenaných nežádoucích účinků na 1 milión výrobků uvedených na trh. V případě malých firem, které neuvádějí na trh tak velké množství výrobků, bude relevantním i údaj o skutečném počtu zaznamenaných nežádoucích účinků.

Výrobce i dovozce je povinen monitorovat všechny dotazy a poskytnuté odpovědi. V případě, že spotřebitel nedostane od výrobce nebo dovozce v obvyklé lhůtě, za kterou se považují 3 týdny až 1 měsíc, odpověď na svůj dotaz, má možnost se obrátit na kontrolní orgán se stížností.

Kdo to všechno kontroluje?

Kontrolními orgány jsou pro oblast kosmetických prostředků v České republice orgány hygienické služby. Orgány hygienické služby nebudou rutinně pro spotřebitele zajišťovat poskytování informací o obsahu nebezpečných látek nebo nežádoucích účincích. Pouze v případě, že výrobce nebo dovozce nesplní svou povinnost a nebude reagovat na dotaz spotřebitele, jsou oprávněny zasáhnout ve prospěch spotřebitele. V kontextu nových předpisů a praxe budou informace i jejich vymahatelnost snadno dostupné zejména u firem, jejichž sídlo bude na území České republiky.

Autorka pracuje ve Státním zdravotním ústavu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

České hory AKTUÁLNĚ 2020/2021

BESKYDY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.... celý článek

Dobijte energii u jezer v Trentinu

Žaloba proti zavření Pražského hradu Zemanem

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Radotínské skály a Slavičí údolí

Radotínské skály a Slavičí údolí

Uzávěrka okresů způsobila, že se turisté v Praze vydávají i do takových bizarních míst jako Radotínské skály. Nevedou sem žádné značené trasy pro pěší, ale podle turistických map v mobilu se dá ve
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

KOKOŘÍNSKO Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

Jak jsem přežil tři laviny. Jaké jsem udělal chyby?

3x jsem se svezl s lavinou. 3x jsem měl obrovské štěstí, že jsem to přežil. 3x to byla moje chyba. Doufám, že omyl, za který se platí životem, už neudělám. Nikdy
Praha ruší rekreační vlaky

Praha ruší rekreační vlaky

Všechny sezonní, rekreační a výletní vlaky, které dosud vyjížděly z Prahy, se bez náhrady ruší. Toto opatření organizace ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) platí do odvolání.   
Trampský vor v Malé Americe

Trampský vor v Malé Americe

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Malá Amerika (též Rešna, Na Rešnách, Nákladový lom, Amerika, Školka) je bývalý vápencový lom na Karlštejnsku v Českém krasu. Býval oblíbenou trampskou lokalitou, která se nedala až tak snadno

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
IBTM - veletrh Singapur 8.-9.6. 8.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.

Diskuse

Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky
Tvrdý povrch Geograf, 19.4.2021 11:19, 2 příspěvky
To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27