Triglav: Národní park pro lidi

Triglav: Národní park pro lidi
SDÍLEJ:

Nelze vylíčit nádheru rozhledu onoho zimního dne. Ještě dnes se táži, zda jsem tehdy bděl a vše skutečně prožíval, či zda to byl sen. Slunce se zvolna klonilo k západu. Jih a západ, od daleko viditelného moře až k Dolomitům, vše plálo žhavě rudými a zlatými barvami. Slunce klesalo níž a níž a mocněji a mohutněji se rozšuměly nové a nové, jasnější a oslnivější rejstříky barev. Na východě a na severu tonuly všechny hory v zářivě žlutých tónech, do údolí se skláněly temněmodré stíny. Něco podobného již nikdy neuzřím.

Horolezecký klasik Julius Kugy (1858-1944) takto popsal jeden ze čtyř desítek svých výstupů na Triglav (2864 m n.m.).

Bizarní říše vápencových skal

Tříhlavičník, horská říše Zlatorogova, se vypíná mezi divokými štíty Julských Alp. Okolní rozervané vrcholy převyšuje o stovky metrů a jako horský král vládne své nadoblačné vápencové zemi.

"Pro Slovince je Triglav více než jenom nejvyšší hora," říká šéf Triglavského národního parku Martin Šolar. "Mají ho fotbalisté na dresu, spousta firem ve znaku, ale hlavně všichni Slovinci v srdci."

Triglav mají jižní Slované úctě od nepaměti. Svědčí o tom také jeho prastaré jméno i odkazy na kozlí hlavy a tím pádem snad i k peklu.

Zaplať pán bůh za zdravý rozum

Letošní rok se slaví dvacáté výročí samostatnosti Slovinska a zároveň třicáté výročí založení Triglavského národního parku.

Současně už dvacet let platí Alpská úmluva. Alpské státy včetně Slovinska se v ní dohodly na základních principech ochrany Alp, fungování národních parků a horské krajiny vůbec.

"Podle Alpské úmluvy nemá být ochrana přírody v rozporu s návštěvníky a obyvateli národních parků," vysvětluje hlavní bod Martin Štolar. "Lidé tady žijí, obdělávají půdu a pečují o krajinu."

Rovnováha mezi přírodou a lidmi

Podle jeho slov se za dvacet let platnosti Alpské úmluvv Julských Alpách hodně změnilo. "Před tím bylo slyšet, že přínos má jen tvrdá ochrana přírody, dnes víme, že to nebyla pravda." Martin Šolar a jeho kolegové tedy nekladou důraz pouze na ochranu přírody, ale počítají také s tím, že na tomto území žijí lidé a že sem přicházejí návštěvníci.

"Na rozdíl od českých národních parků se nezabýváme hospodářskou činností," komentuje Martin Šolar. "Můžeme se tedy soustředit na rovnováhu mezi ochranou přírody a rozvojem národního parku."

Základem práce rangerů podle něho zůstává chránit hory, kontrolovat a usměrňovat návštěvníky i komerční subjekty, ale s tím mají čím dál méně práce. Mohou se tedy soustředit na výchovu a osvětu.

Martin Šolar vysvětluje strategii Triglavského národního parku:

Turistická destinace číslo jedna

Triglavský národní park zabírá 4 % území Slovinské republiky. 20 % veškerého přenocování však směřuje právě sem. Pětina slovinského cestovního ruchu a příjmů z něho se odehrává právě v Triglavském národním parku.

Triglav na Horydoly

Na Triglav po ferátách

Feráta na Triglav od severu

Triglav, nejvýš ve Slovinsku

Skalaška v severní stěně Triglavu

Triglavský pytel v Prusikovi

Triglav a Jof di Montasio

Nezvěstní na Triglavu

PODROBNÁ PANORAMATICKÁ MAPA
(Pokud se nezobrazuje, stáhněte bezplatně nejnovější Google Earth.)


Zobrazit místo Julské Alpy na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Princip ochrany neni vsude stejny
Tatrmane - Mohl bys být trošku konkrétní a udat kde v Alpách a za co dostaneš pokutu?
Reaguj
Re: Re: princip ochrany je vsude stejny
Tak na tu odpověď jsem opravdu zvědavej. Těch bud, sjezdovek, ferrat, cyklotras a dalších turistických lákadel nově zbudovaných v Krkonoších je od roku 1990 tolik, že si na odpověd Tatrmana budu muset vzít dovču - tak dlouhý to bude seznam.
  • Autor Tom
  • Datum a čas 13.7.2011 17:16
Reaguj
Re: princip ochrany je vsude stejny
Tak to je pěkný nesmysl. Boudy jsou v Krkonoších přes 300 let a tam kde se ještě před 50 lety veřejně lyžovalo, tak tam se dnes mesmí ani pěšky. Vyjmenuj nově postavenou boudu v Krkonoších za posledních 40 let, ale nově postavenou - nikoli přestavěnou nebo nahrazenou za starou. Stejně tak vyjmenuj nové sjezdovky, turistické cesty, ferraty atd. na území KRNAP v 1 zoně. Za posledních 40 nebude moc ani těch sjezdovek na celém území Krkonoš a za posledních 20 let se půlka 1 zony pro veřejnost uzavřela. A pak stačí vyjmenovat co se pro lidi udělalo kolem Triglavu pro turisty. Ferraty, nové cesty atd. Zatímco Krnap veřejně hlásá, že je jeho cílem z 1 zony vyhnat co nejvíce lidí, tak na Triglavu je to už 20 let přesně naopak.
  • Autor Lyžník
  • Datum a čas 13.7.2011 16:49
Reaguj
Re: princip ochrany je vsude stejny
Uvozovky ti nic neříkají?
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 13.7.2011 13:44
Reaguj
princip ochrany je vsude stejny
Princip ochrany je vsude stejny a neni pravda, ze Triglav je "pro lidi" a napr. KRNAP ne. Jen se podivejte kolik je v Krkonosich bud, sjezdovek, cest, cyklotras a jinych picicinek pro lidi, a co zbylo pro prirodu? Takze zas nekdo z redakce akorat zjednodusuje, prekrucuje fakta a keca blbosti. Pokutu dostanes stejne jako v Krkonosich jako na Triglavu, v Alpach a jinde - s nikym navic nediskutuji, jestli zakaz ma smysl nebo ne (napr. parkovani prece z logiky J. Turka nicemu nevadi). Akorat, ze na Triglavu jsou dal v tom, ze muzu dat takovu pokutu, ze si ji clovek zapamatuje do konce zivota:-), páni kecálisti z Horydoly...
  • Autor Tatrman
  • Datum a čas 13.7.2011 13:08
Reaguj
Re: To by měla být povinná četba
Co to blábolíš? Za každým stromem strážce s dalekohledem, přijel jsem po půlnoci na parking pod Alj.dom a ráno ve 4.30(!) jsem zaplatil 100E pokutu, že tam nemám co dělat. Zlatej Bursík ...
  • Autor zel
  • Datum a čas 13.7.2011 07:31
Reaguj
To by měla být povinná četba
pro všechny naše pány Drahné, Bursíky a další rádoby odborníky.
  • Autor Lyžník
  • Datum a čas 12.7.2011 21:38
Reaguj
Další zajímavé odkazy
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Solná komora / Salzkammergut: hory, jezera, sůl

Salzkammergut je pupeční šňůrou spojený s Böhmen. Säumer odtud transportovali nejvýnosnější komoditu středověku. Na úbočích šedých vápencových hor mezi modrými jezery se hluboko pod zemí těžila bílá sůl. Od doby, kdy... celý článek

Výlovy rybníků 2025 říjen - 2. část

Český turista se zřítil z Rysů k Žabím plesům

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dobrodružství ve dne, vzrušení v noci: Objevte zábavní destinace na svých cestách

Dobrodružství ve dne, vzrušení v noci: Objevte zábavní destinace na svých cestách

Cestování už není jen o památkách, které se dají vidět pod sluncem. Jak den končí a ulice ztichnou, začíná jiný druh dobrodružství, které se odehrává na obrazovkách, v příběhech a digitálních vzrušeních. Dnešní cestovatelé
10 zásad jak plánovat horskou túru

10 zásad jak plánovat horskou túru

AKTUALIZACE Plánování je otcem úspěchu a opatrnost jeho matkou. Každou horskou túru je potřeba předem promyslet a naplánovat do posledního detailu. Dodržujte hlavní zásady, abyste na něco nezapomněli. 
Rybník Rožmberk, největší v Čechách a nejspíš i na světě

Rybník Rožmberk, největší v Čechách a nejspíš i na světě

Traduje se, že jihočeský rybník Rožmberk je tak velký, aby bylo možné na hladině pozorovat zakřivení zemského povrchu.
Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Jak vybrat správné vybavení pro kajakové výlety a usnadnit si cestu

Plánujete první nebo už několikátý kajakový výlet a přemýšlíte, jaké vybavení by vám nemělo chybět? Správná volba výbavy je klíčem k pohodě, bezpečí i radosti z pádlování.
Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Olawa, nejhezčí podzimní plavba u Vratislavi

Vratislav / Breslau / Wroclaw bývalo české město, potom německé průmyslové centrum a v současnosti je polským velkoměstem. Proto nám Čechům zní povědomě název nejhezčí řeky Olawa. Teď na podzim si užijeme krásné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Signal Praha 16.-19.10. Festival světla 16.10.
Wolfgangseelauf - běh Rakousko, Wolfgangsee 17.-19.10. 17.10.
Klenoty pralesa - výstava Olomouc 17.10.-2.11. 17.10.
Packraft Meet Up Sázava, Sluneční zátoka 17.-19.10. 17.10.
Ovčí den Praha, Toulcův dvůr 18.-19.10. 18.10.
Tekvicový candrbál Beckov 18.-19.10. 18.10.
Krojované hody s právem Kněždub 18.-19.10. 18.10.
Spree-Marathon Německo, Spremberger Stausee 18.-19.10. Vodácký maraton 18.10.
Turecko s dětmi - přednáška Praha, farnost Hostivař Přednáší Josef Miškovský 19.10. 18:00
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   19.10.

Diskuse

Rysy - smrtelné úseky Kuba Turek, 19.10.2025 0:11, 2 příspěvky
??? Honza, 18.10.2025 10:59, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.10.2025 13:32, 6 příspěvků
Inu Honza, 17.10.2025 13:03, 6 příspěvků
Mlýnská Třeboň vodák Marek, 17.10.2025 11:30, 1 příspěvek
??? normální horolezecké ... Tom, 17.10.2025 10:45, 6 příspěvků
na rysy Dědek, 17.10.2025 9:57, 2 příspěvky
Inu Honza, 16.10.2025 19:23, 2 příspěvky
Inu Honza, 16.10.2025 14:25, 1 příspěvek
vánoční atmoška Andreas, 16.10.2025 7:17, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Podzimní výlovy Horydoly , 17.10.2025 19:45
Jižní Čechy Horydoly , 15.10.2025 1:17
Czech Travel Press Horydoly , 12.10.2025 18:41
Zanzibar Horydoly , 8.10.2025 0:03
Z celého světa na Vltavu Horydoly , 7.10.2025 23:57
FUNGI FEST 2025 Horydoly , 3.10.2025 1:51
577 tisíc návštěvníků za ... Horydoly , 3.10.2025 1:48
One Week Left to Enter th... Horydoly , 23.9.2025 18:48