Velký svatý Bernard pěšky

Velký svatý Bernard pěšky
Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).
Autor snímku Petr Hubka
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Dobrým tipem na výlet v jižním Švýcarsku je svatobernardský průsmyk, kterým se přechází hlavní alpský hřeben ze severu na jih. Švýcaři na něj vystupují od Martigny.

Velký svatý Bernard pěšky
Svatý Bernard, silnička k sedlu.
Autor snímku Petr Hubka
Jak na to

Doporučené vybavení

Teplé oblečení, dobré boty, sluneční krém, sluneční brýle, trekkingové hůlky.

Samotné městečko Martigny moc zajímavé není, dřevěný most je skoro automatickou součástí každého městečka, hrad na skále také.

Autobusem do hor

Z náměstí jede autobus přes Verbier dolů k jihu a dá se toho využí a nechat se vyvést až k tunelu Grand Saint-Bernard (průsmyk svatého Bernarda).

Já jsem se tam dopravil hromadnou dopravou, ale vzal mě jeden fajn stařík, který jel sice jen do Orsieres, ale pak prohlásil, že mě tam klidně odveze.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Před tunelem na parkovišti vystoupíme a vydáme se po letní silnici pro auta, nebo po turistické značce do svatobernardského průsmyku. Doporučuji spíše cestu po horské louce a ne po asfaltu.

Už jen kvůli tomu, že zblízka uvidíme alpskou přírodu. Když budeme dávat pozor a nebudeme dělat moc velký kravál, zahlédneme sviště.

Tající sníh

Po značce stoupáme přes pastvinu k potoku z tajícího sněhu. Přichází první sněhová pole a dobré boty jsou k nezaplacení. Při překonávání potoků si blahořečíme, že jsme si vzali hůlky.

U velkého potoku z druhého údolí značka odbočuje. Vzhledem k šířce a průtoku není možno jej v současné době (27. května) překonat. Protože je nám líto nastoupaných tří set metrů, vydáváme se dál do tohoto údolí a tím pádem i do vedlejšího průsmyku.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Zde přibližně ve výšce 2500 metrů hodnotím, že jsem sedm set metrů převýšení s brody a hlubokým mokrým sněhem zvládl za necelé dvě hodiny.

Návrat na silnici

Sestupujeme a podél potoka se dostáváme na pastviny. Chvíli stoupáme po značce. Ve výšce dvou kilometrů opět narážíme na sněhové pole. Orientační tyče jsou od sebe vzdáleny padesát až sto metrů, což by mohlo při snížené viditelnosti znemožnit nalezení správné cesty.

Máme ovšem štěstí na počasí a obdivujeme okolní velikány. Když mineme nouzový úkryt, zhodnotíme situaci a odmítáme další boření do měkkého sněhu s těžkým batohem. Potupně opouštíme cestu a zbylých pár kilometrů stoupáme po silnici. Teď na jaře ještě uzavřená pro auta a turisté ji mají jen pro sebe.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Smrtelná past na pocestné

Kus pod průsmykem si díky pozůstatkům po starých sesuvech a lavinách uvědomuji, že cesta do průsmyku byla v zimě už za mírné lavinové situace dokonalou smrtelnou pastí, ze které nebylo úniku.

Posledních sto výškových metrů je opravdu výživných. Lehce vyčerpaný člověk stoupá prudkým svahem vzhůru, a tak se v místě, kde se stýkají tři lavinové svahy, pohybuje na můj vkus příliš dlouho.

Není se tedy co divit, že průsmyk dříve "obývali ďáblové, co zahubili každého, kdo se pokusil dostat z jedné strany na druhou," Pak je svatý Bernard vyhnal a cesta byla otevřená pro pocestné.

Dokud sníh neodhází, mají celníci volno

Na vrcholu průsmyku stojí na každé straně kříž, které dodnes dobře slouží k orientaci. Výškoměr se zastaví na čísle 2473 metrů nad mořem.

V průsmyku vznikl hospic (pozn. redakce: nejedná se o místo k umírání, ale zájezdní hostinec), současně zde sídlili horští vůdci a strážci hranic. Dnes tady na živého bernardýna nenarazíte, z bezpečnostních důvodů už je zde nechovají. Dříve byli využíváni nejenom na vyhledávání zasypaných pocestných, nošení soudků s rumem a teplou dekou pro zachráněné, ale taky pro svoji váhu a široké stopy k prošlapávání cesty do průsmyku.

Smělý kousek se povedl Napoleonovi, když průsmyk překročil i se svojí armádou. Možná tudy šel již Hannibal táhnoucí na Řím, ale historici se přikláněnějí spíše k nedalekému Malému svatému Bernardu.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Od předminulého století nahoru vede silnice. Je zde dokonce i vlek. Využívají ho především skialpinisté k dopravě do vyšších poloh a sjezdu žlabů. Na silnici od jara do podzimu narazíte na cyklisty, kteří si dávají průsmyk jako vrchařskou prémii.

Stojí zde i celnice. Otevření hranic souvisí s odklizením sněhu. Dokud se sníh neodhází, mají místní celníci volno. Italsko-švýcarskou hranici překračují jen pěšáci.

Horydoly.cz Velký Svatobernardský průsmyk

TURISTÉ Velký svatý Bernard pěšky

LYŽAŘI TOPlist Imaginace na Grand St. Bernard

DĚTI Horské kapličky v betlému Val d´Isére 

FOTO Alex Luczy na podzim a v zimě

VÍRA Svatý Bernard střeží horolezce a lyžaře


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

bernardýni v průsmyku se chovají dál
bernardýni se v průsmyku chovají dál, je jich tam v ohradě odhadem tak 15-20. Jinak kdo se tam dostanete za hezkého počasí a máte pár hodin volna, nenechte si ujít výstup na Gr.Chenalette, je to přímo nad sedlem ani ne 2 hodiny výstupu - super výhled na MB a Gr.Combin
  • Autor CK
  • Datum a čas 25.11.2010 13:03
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. Bruslí se na velkých zimních stadionech, otevírají se malá dočasná kluziště i umělý led. Bruslaři už mají k dispozici přírodní... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2023/2024

Helfštýn – hladké plotny

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Tvrdost tužky - jakou potřebujete a jak se označuje?

Směs grafitu a jílu b tuze určuje tvrdost tužky. Čím měkčí, tím je lepší pro výtvarníky, a čím tvrdší, tím se více hodí technikům. Nejčastější označení tvrdosti je H - B - F.
Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Terrassen Spaziergang, horský špacír v Loferer Steinberg

Adi Stocker roku 2011 našel v rozlámaném vápenci nad Schmidt-Zabierow-Hütte pevný lezecký směr. Dlouhá a dobře zajištěná túra na Kleines Reifhorn neurazí čtyřkové klasiky a poskytne hodně zábavy začínajícím horolezcům. 18 lanových délek překonává
Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Může dědic, který žije v zahraničí, získat dědictví, aniž by se vrátil domů?

Co dělat, abyste získali dědictví v zahraničí bez návratu domů. Kdy se je lepší vzdát dědictví a jak to udělat. Varianty vzdání se dědictví.
Skalní jehla Dente della Vecchia

Skalní jehla Dente della Vecchia

AKTUALIZACE Do švýcarsko-italského pohoří Bergell / Bregaglia míří horolezci za stěnami a hranami vysokých štítů Cengalo a Badile. Turisté přecházejí ledovcová sedla Bondo, Porcellizzo a Trubinasca. Boulderisté zůstávají na fantastických kamenech v údolích Val Masino
Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Florenc v Praze je opravená, ale nefunkční

Praha 1, kterou ve ODS, a magistrát, který také vede ODS, rekonstruovaly ulici Na Florenci. Důvodem byla nová výstavba obrovského developerského projektu Masaryčka, který postavila Penta se souhlasem ODS. Od prvních plánů bylo

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 11.12. 19:00
Kuba - diashow České Budějovice, Kotva 14.-16.12. Přednáší Martin Loew 14.12. 17:30
Setkání skialpinistů Šerák, chata Jiřího 15.-17.12. 15.12.
La Venosta
https://lavenosta.com/ Běžky klasicky a bruslením 16.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Sluncovrat Březno u Loun, archeoskanzen 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Živý betlém České Budějovice, Piaristické náměstí 21.12.
Zimní slunovrat Česko 22.12.

Diskuse

Independent Companion in ... realmeghamalik, 10.12.2023 16:35, 117 příspěvků
Wonderful Post exploreradv, 10.12.2023 12:49, 3 příspěvky
INU Skiák, 10.12.2023 11:27, 2 příspěvky
INU Honza, 10.12.2023 9:44, 8 příspěvků
INU Honza, 10.12.2023 9:37, 2 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 9.12.2023 16:09, 4 příspěvky
Chyba v článku Honza, 9.12.2023 8:40, 4 příspěvky
Chyba v článku Lucka, 8.12.2023 16:58, 4 příspěvky
Ze Záběhlic ze Záběhlic, 8.12.2023 16:13, 1 příspěvek
Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bruslení v Podolí Horydoly , 8.12.2023 13:00
Re: Beskydy a Javorníky Horydoly , 8.12.2023 12:23
Změny ve vedení sportu Horydoly , 8.12.2023 12:00
Praha 5 otevře nad náplav... Horydoly , 8.12.2023 10:55
Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50