Velký svatý Bernard pěšky

Velký svatý Bernard pěšky
Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).
Autor snímku Petr Hubka
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE. Dobrým tipem na výlet v jižním Švýcarsku je svatobernardský průsmyk, kterým se přechází hlavní alpský hřeben ze severu na jih. Švýcaři na něj vystupují od Martigny.

Velký svatý Bernard pěšky
Svatý Bernard, silnička k sedlu.
Autor snímku Petr Hubka
Jak na to

Doporučené vybavení

Teplé oblečení, dobré boty, sluneční krém, sluneční brýle, trekkingové hůlky.

Samotné městečko Martigny moc zajímavé není, dřevěný most je skoro automatickou součástí každého městečka, hrad na skále také.

Autobusem do hor

Z náměstí jede autobus přes Verbier dolů k jihu a dá se toho využí a nechat se vyvést až k tunelu Grand Saint-Bernard (průsmyk svatého Bernarda).

Já jsem se tam dopravil hromadnou dopravou, ale vzal mě jeden fajn stařík, který jel sice jen do Orsieres, ale pak prohlásil, že mě tam klidně odveze.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Před tunelem na parkovišti vystoupíme a vydáme se po letní silnici pro auta, nebo po turistické značce do svatobernardského průsmyku. Doporučuji spíše cestu po horské louce a ne po asfaltu.

Už jen kvůli tomu, že zblízka uvidíme alpskou přírodu. Když budeme dávat pozor a nebudeme dělat moc velký kravál, zahlédneme svište.

Tající sníh

Po značce stoupáme přes pastvinu k potoku z tajícího sněhu. Přichází první sněhová pole a dobré boty jsou k nezaplacení. Při překonávání potoků si blahořečíme, že jsme si vzali hůlky.

U velkého potoku z druhého údolí značka odbočuje. Vzhledem k šířce a průtoku není možno jej v současné době (27. května) překonat. Protože je nám líto nastoupaných tří set metrů, vydáváme se dál do tohoto údolí a tím pádem i do vedlejšího průsmyku.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Zde přibližně ve výšce 2500 metrů hodnotím, že jsem sedm set metrů převýšení s brody a hlubokým mokrým sněhem zvládl za necelé dvě hodiny.

Návrat na silnici

Sestupujeme a podél potoka se dostáváme na pastviny. Chvíli stoupáme po značce. Ve výšce dvou kilometrů opět narážíme na sněhové pole. Orientační tyče jsou od sebe vzdáleny padesát až sto metrů, což by mohlo při snížené viditelnosti znemožnit nalezení správné cesty.

Máme ovšem štěstí na počasí a obdivujeme okolní velikány. Když mineme nouzový úkryt, zhodnotíme situaci a odmítáme další boření do měkkého sněhu s těžkým batohem. Potupně opouštíme cestu a zbylých pár kilometrů stoupáme po silnici. Teď na jaře ještě uzavřená pro auta a turisté ji mají jen pro sebe.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Smrtelná past na pocestné

Kus pod průsmykem si díky pozůstatkům po starých sesuvech a lavinách uvědomuji, že cesta do průsmyku byla v zimě už za mírné lavinové situace dokonalou smrtelnou pastí, ze které nebylo úniku.

Posledních sto výškových metrů je opravdu výživných. Lehce vyčerpaný člověk stoupá prudkým svahem vzhůru, a tak se v místě, kde se stýkají tři lavinové svahy, pohybuje na můj vkus příliš dlouho.

Není se tedy co divit, že průsmyk dříve "obývali ďáblové, co zahubili každého, kdo se pokusil dostat z jedné strany na druhou," Pak je svatý Bernard vyhnal a cesta byla otevřená pro pocestné.

Dokud sníh neodhází, mají celníci volno

Na vrcholu průsmyku stojí na každé straně kříž, které dodnes dobře slouží k orientaci. Výškoměr se zastaví na čísle 2473 metrů nad mořem.

V průsmyku vznikl hospic (pozn. redakce: nejedná se o místo k umírání, ale zájezdní hostinec), současně zde sídlili horští vůdci a strážci hranic. Dnes tady na živého bernardýna nenarazíte, z bezpečnostních důvodů už je zde nechovají. Dříve byli využíváni nejenom na vyhledávání zasypaných pocestných, nošení soudků s rumem a teplou dekou pro zachráněné, ale taky pro svoji váhu a široké stopy k prošlapávání cesty do průsmyku.

Smělý kousek se povedl Napoleonovi, když průsmyk překročil i se svojí armádou. Možná tudy šel již Hannibal táhnoucí na Řím, ale historici se přikláněnějí spíše k nedalekému Malému svatému Bernardu.

Grand-St-Bernard (Velký svatý Bernard).

Od předminulého století nahoru vede silnice. Je zde dokonce i vlek. Využívají ho především skialpinisté k dopravě do vyšších poloh a sjezdu žlabů. Na silnici od jara do podzimu narazíte na cyklisty, kteří si dávají průsmyk jako vrchařskou prémii.

Stojí zde i celnice. Otevření hranic souvisí s odklizením sněhu. Dokud se sníh neodhází, mají místní celníci volno. Italsko-švýcarskou hranici překračují jen pěšáci.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

bernardýni v průsmyku se chovají dál
bernardýni se v průsmyku chovají dál, je jich tam v ohradě odhadem tak 15-20. Jinak kdo se tam dostanete za hezkého počasí a máte pár hodin volna, nenechte si ujít výstup na Gr.Chenalette, je to přímo nad sedlem ani ne 2 hodiny výstupu - super výhled na MB a Gr.Combin
  • Autor CK
  • Datum a čas 25.11.2010 13:03
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2019

Brdy AKTUÁLNĚ 2019

KALENDÁŘ TURISTICKÝCH AKCÍ Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Slevy, akce, kódy, kupony, výhody a doprava zdarma! Internetový portál Kuponovnik.cz zpřístupňuje zákazníkům slevové kupony, kódy a akční nabídky českých internetových obchodů i kamenných prodejen. Přináší stovky slev, zvýhodněných nabídek a slevových kódů z e-shopů.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Babia Hora - diashow Oravská Polhora, Slaná voda 22.-24.2. 22.2.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 22.-24.2. 22.2.
Horobál Frenštát pod Radhoštěm 22.-23.2. 22.2.
Rovaniemi 150 - cyklomaraton Norsko 22-28.2. Snowbike 22.2.

Diskuse

Bez peněz do chaty nelez pieda, 22.2.2019 16:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 22.2.2019 14:25, 6 příspěvků
Orthomol Pavel, 22.2.2019 13:17, 3 příspěvky
Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 6 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 6 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35