Vila Tišnovských v Černošicích

Vila Tišnovských v Černošicích
Černošice, vila Tišnovských.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Černošice, čtvrť bohatých, zbohatlíků a předměstské chudiny, žije tento víkend Mariánskou poutí. Lákadlem pro  milovníky středočeské vlastivědy je vila Tišnovských. Ne že by to byl architektonický skvost nebo historicky významná budova, ale ukazuje jak se žilo bohatým za kapitalismu, chudým za socialismu a jak je teď vytlačují úředníci.

Vila Tišnovských v Černošicích
Černošice, vila Tišnovských.
Autor snímku Kuba Turek

Vila Tišnovských je otevřená právě teď pro veřejnost, protože po celý víkend v ní probíhá výstava nazvaná Černošice - vztah k místu

Návštěvník si může prohlédnout nejen moderní umění umělců, kteří v Černošicích u Berounky kousek za pražskými hranicemi žijí, anebo k nim mají úzký vzah, ale také prostory po právě vystěhovaných nájemnících. Někteří zde dokonce ještě bydlí.

Upřímně: Na chodbách to nepěkně smrdí, úředníci se už nastěhovali do některých bytů za ošklivé papundeklové dveře a na zeď přitloukli píchačky. Umělecké artefakty mají velmi kolísavou úroveň. Výstava korporátního designu Černošic a architektonické studie na přestavbu vily Tišnovských jsou spíše prezentací radnice, co všechno pro obytele dělá. Stejně ale dům za návštěvu rozhodně stojí.

Kolaborant nebo vlastenec?

Vila Tišnovských byla dostavěná okolo roku 1930. Nechali si ji postavit Marie a Antonín Tišnovští od architekta Františka Kaňky a stavitele Františka Havla z pražského Smíchova.

Antonín Tišnovský zbohatnul jako špeditér, dnes bychom ho označili za majitele dopravní firmy. Asi využil stavebního boomu ve ve 20. letech v Praze a okolí. 

Dům postavil nejen pro sebe a svoji rodinu, ale zároveň na výdělek. Velká dvoupatrová vila se zahradou byla projektovaná pro nájemní bydlení jako malý a útulný činžák.

Černošice, vila Těšnovských.

Jenže potom přišla světová krize a z Antonína Tišnovského se stal černošický taxikář. V roce 1945, těsně po 2. světové válce, byl utlučen v místním hotelu Slánka k smrti. Důvodem bylo jeho údajné kolaboranství s nacisty.

Jiný příběh této události vypráví fotograf Petr Králík, který v Černošicích střídavě žije a na výstavě prezentuje své snímky místní spodiny: "Antonín Tišnovský se stal během války černošickým četníkem. Zaměstnancem státu. Chodila mu proto do rukou udání místních obyvatel mezi sebou - kdo načerno chová prase, kdo co řekl v hospodě a podobně. Četník Tišnovský se proto dohodl s nadřízeným gestapákem, že jsou to blbosti, o které se Říše nemusí zajímat, a házel všechna udání do koše. Je faktem, že nikdo z Černošic nešel za udání od souseda do vězení ani koncentráku. Jenže po válce se začaly vyřizovat účty, lidi překotně vstupovali ke komunistům, zamazávali staré hříchy z okupace a četník Antonín Tišnovský toho hodně věděl. Proto ho v hospodě sousedé umlátili k smrti."  

INFO: Vila Tišnovských Černošice (fotogalerie) a Josef Hnízdil (malíř)


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Petr Králík na HORYDOLY

Koňský příběh s afghánských soutěsek

Kanada podle Petrovy karty

Sněhová psychedelie

Labutě se vznášejí jako přeludy

Leontýnský zámeček u Křivoklátu

Pěší turistika na Blanici

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Letní školní prázdniny ve Švýcarsku

Letní školní prázdniny ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se učí přibližně milión školaček, školáků, studentek a studentů, kteří navštěvují veřejné školy a školky. Je to přibližně 95 % všech dětí. Zbytek dětí navštěvuje privátní školy. ... celý článek

Stockholmské soustroví na mořských kajacích

Výlovy rybníků 2026 říjen - 2. část

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dolní Steyr - příjemná řeka po kajakáře i kanoisty

Dolní Steyr - příjemná řeka po kajakáře i kanoisty

Řeka Steyr má pro vodáky dvě tváře. Divočejší ukazuje v Totes Gebirge. Pod horami ji zadrží velká přehrada Klaus. Pod ní peřeje zkrotnou a řeka nastaví svoji příjemnou tvář.
TEST Elektrokolo Touroll S2

TEST Elektrokolo Touroll S2

Ve městě a na vsi se cítíme na elektrokole Touroll S2 nejlépe. Za dvacet tisíc korun sedláme spolehlivý vehikl do všech podmínek. Moc zábavy si s ním neužijeme, konstrukci má poněkud zastaralou,
Z Lužických hor na Oybin: to nejlepší na obou stranách hranice

Z Lužických hor na Oybin: to nejlepší na obou stranách hranice

Mezi Lužickými a Žitavskými horami na sebe navazují pískovcové skály, horské stezky, rozhledny a historická městečka. Jedním z největších turistických lákadel je Oybin, romantická zřícenina hradu a kláštera, kterou stojí za to spojit s výletem
Aronie neboli černý jeřáb

Aronie neboli černý jeřáb

Aronie čili temnoplodec neboli černý jeřáb je keř příbuzný hrušním a jeřábům. Pochází z vlhkých lesů Severní Ameriky. V Evropě se začala pěstovat roku 1700.
Pfaffenstein u Eisenerz - jihozápadní hrana od formulí po dumpery

Pfaffenstein u Eisenerz - jihozápadní hrana od formulí po dumpery

Horolezecká cesta Südwestkante na Pfaffenstein sehr Gut! Více než 400 metrů lezení po pěkné skále, dobré jištění, obtížnost tak akorát pro nepříliš výkonné lezce 4+ až 5 UIAA.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.-30.8. 24.8.
Kozí mejdan Milkovice 27.-30.8. Kulturně společenský festival 27.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
Beskydská 7 Třinec 28.-30.8. Horský běh 28.8.
Caravan Salon - veletrh Německo, Düsseldorf 28.8.-6.9. 28.8.
Dračí lodě Letovice, Křetínka 28.-29.8. 28.8.
Sudety Ultra Trail - cyklomaraton Nový Hrádek ZRUŠENO! 28.-30.8. Horská kola 28.8. 12:00
Dračí lodě Most, Mostecké jezero 29.8.
Birkebeiner - cyklomaraton Norsko, Rena Horská kola 29.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 30.8.

Diskuse

ivermectin generic cream Homergom, 30.8.2026 9:53, 26 příspěvků
online pharmacy no rx Danielpet, 30.8.2026 9:25, 67 příspěvků
generic zithromax online ... JamesGoaby, 30.8.2026 8:48, 50 příspěvků
secure medical online pha... Brentonblerb, 30.8.2026 8:42, 67 příspěvků
overseas online pharmacy Brentonblerb, 30.8.2026 7:57, 26 příspěvků
medicine online order Danielpet, 30.8.2026 7:49, 26 příspěvků
buy ivermectin for humans uk Abrahamfrich, 30.8.2026 7:45, 9 příspěvků
buy drugs online Brentonblerb, 30.8.2026 6:50, 9 příspěvků
ivermectin nz RalphWipse, 30.8.2026 6:22, 50 příspěvků
buy generic zithromax no ... tcvfmwxagq, 30.8.2026 6:22, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

43. MHFF Teplice nad Metu... Horydoly , 28.8.2026 19:58
Mezinárodní festival horo... Horydoly , 28.8.2026 19:56
Huawei představí 2. září ... Horydoly , 28.8.2026 16:56
Neon run Horydoly , 25.8.2026 23:53
Běžecké závody 2026 Horydoly , 25.8.2026 23:52
Fotbal Horydoly , 25.8.2026 10:33
Re: Oblékněte svůj dům do... Horydoly , 19.8.2026 16:36
Sport Expo: Pražský velet... Horydoly , 19.8.2026 16:10