Z Bílé skály na Koráb - vyhlídky na pražské Holešovice a Libeň

Z Bílé skály na Koráb - vyhlídky na pražské Holešovice a Libeň
Praha, Na Korábu, vyhlídka nad Vltavou.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Přírodní památka Bílá skála, tyčící se nad libeňským obloukem Vltavy, nabizí letecké výhledy na meandrující veletok, holešovický přístav a daleko do historické Prahy.

Jak na to

Na Bilé skále se vyskytují ordovické sedimenty, tzv. řevnické křemence. V bývalém lomu jsou strmé lavice bělavých a žlutavých křemenců a křemenných pískovců silné 2 metry. V železničním zářezu pozorujeme tmavě šedé slídnaté droby a břidlice střídající se s křemenci až pískovci. Křemence se využívaly na dlažbu, štěrk a stavby. Vidíme je v ulici Na Dlážděnce. Jílovitě navětralé prvohorní břidlice a prachovce se využívaly k výrobě cihel. Váté hlíny těžilo 5 cihelen.

Poradíme, jak se tam dostat, kudy přijet na kole či koloběžce, protože značené cesty sem nevedou.

Výšlap na Bílou skálu

Jak na Bílou skálu (258 m)? Třeba autobusy od metra Praha – Holešovice na zastávku (pozor, jen na znamení) Kuchyňka. Zamíříte za areál ČVUT a tam už najdete na kraji lesíka cestičku.

Nebo z metra pěšky přes most Barikádníků a za mostem hned doprava. Nad sebou vidíte Bílou skálu, nalevo vysokou budovu ČVUT, napravo zchátralou budovu s červenou střechou. To je bývalý squat Milada, namiřte si to rovnou k němu. V areálu u jakýchsi garáží uvidíte pěšinku stoupající nahoru k lesu. To je ono.

 

Pokud jste přijeli na kole, je lepší si ho zamknout někde u vchodu do školy. Cestička vede kolem chatek a pak se stočí prudce nahoru. Tady jsem kdysi nemilosrdně tahal do kopce svou máti, abych ji ukázal pražská zákoutí. Přežila to.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Chvilku jdete lesíkem a pak se najednou před vámi otevře dech beroucí panorama. Dejte ale pozor, stojíte na okraji skály a případný pád by nebyl bez následků.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Vltava se zde stáčí v mohutném oblouku a tvoří slepá ramena. Výhled je opravdu famózní. Od Vysočan s O2 arénou, přes Karlín, Žižkovský vysílač na obzoru, po centrum, Petřín a Pražský hra až někam do Dejvic, se stadionem Dukly v pozadí. V popředí je dominantou holešovický přístav s novým bytovým areálem Prague Marina a prohnutý věžák Lightouse.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Pod vámi si to v tunelu šine vlak z holešovického nádraží.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Nápadně vysoký činžák s luxusními byty stojí přímo uprostřed bývalého holešovického pivovaru. Kdysi se tady v areálu vařilo pivo Pražan (brr...), teď jsou zde byty a redakce novin časopisů, jako třeba Reflex a Blesk. Na poloostrovech vidíte chatky s lodičkami a hned vedle průmyslový areál a také nové bydlení.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Podobných výhledů je tady více, stačí se jen nebojácně prodrat vegetací. Je to divočina. Na některých místech jsou ohniště.
Následuje ten nejhustší úsek. Za ním je palouk a poslední kopeček. Vyběhnu ho nahoru a přede mnou je zeď nemocničního areálu Bulovka.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Je tady zase ohniště a opuštěný stan. Bezdomovci? Pravěcí lovci, kteří zde sídlili a které tak poutavě popsal Eduard Štorch ve své sáze Lovci mamutů, to už asi nebudou. V pátém díle se usídlili právě zde na Bílé skále. Jen nedaleko odsud u Rokosky objevil Štorch kostru mamuta a na Libeňském ostrově vedl tábor pro děti. Ostatně děti tam mají loděnicem klubovny a hřiště dosud.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Vychutnám si další pohledy na vltavská ramena.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Kam teď? Nechce se mi vracet zpátky, a tak se vydávám kolem sloupu s provaleným plotem do areálu nemocnice. Pár desítek metrů a jsem u zadního traktu interny – oddělení pneumologie a hrudní chirurgie. Ošetření snad nebude potřeba. Směle pokračuji k hlavní bráně.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Na křižovatce za branou nemocnice máte tři možnosti. Vlevo na tramvaj směr Kobylisy nebo Palmovka, vpravo dolů ulicí Bulovka k Vltavě. Nebo si dát repete. V tom případě pokračujeme rovně ulicí Chlumčanského k budově s nápisem CCS.

Vzhůru na Koráb!

Tato varianta je dostupnější. Můžete přijet tramvají na zastávku Bulovka nebo se od mostu Barikádníků vyškrábat nahoru ulicí Bulovka. Na kole je to výborný trénink.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Od křižovatky se dáte Chlumčanského ulicí ke kancelářské budově s nápisem CCS. Hned za ní šikmo doprava ulicí na Korábě. Je tam jednosměrka, tak to vezměte po chodníku. Jinak byste to museli celé kvůli jednosměrkám složitě objíždět. Přijedete k libeňskému hřbitovu a dáte se podél zdi.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Po jedné straně máte areál Na Korábě a chatičky, po druhé hřbitov. Zvrásněná asfaltka na ulici Krejčího vás dovede na místo. Jsme na skalnatém ostrohu zvaném Koráb, východní části Bílé skály, na vyhlídce Černá skála (225 m). Přes údolí vidíme západní část, což je sama Bílá skála s železničním tunelem pod ní. Oba ostrohy odděluje ulice Bulovka.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Výhled sice není možná tak dech beroucí jako předtím, ale taky krásný. A dostupnější. Kromě toho, když si počkáte, tak uvidíte vlaky, jak jezdí do tunelu a mostem přes Vltavu.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Dovolená na horách v zahraničí? Na co nezapomínat!

Dovolená na horách v zahraničí? Na co nezapomínat!

Pokud nějaká dovolená vyžaduje pečlivou přípravu, je to určitě na horách. Vysokohorské podnebí může být nevyzpytatelné a rozhodně se nechcete nechat nepříjemně překvapit. Není nic, o co byste stáli - prohladnutí, omrznutí, spálení... celý článek

Začíná tajemný Advent

Treks route in Nepal

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Proteinové tyčinky: pamlsky ve světě fitness

Co se týče zdraví a kondice, proteinové tyčinky se staly jednou z nejoblíbenějších "pochoutek" a není těžké pochopit proč. Nabízejí pohodlný způsob, jak si nejen na cestách, ale i během dne obstarat svačinu s vysokým
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou
Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 
Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Tuhé mrazy na obzoru a outdoorové vybavení jaksi schází? Takhle ho koupíte o dost levněji!

Kdo už párkrát v horách byl, moc dobře ví, že obléknout obyčejný městský kabátek a nazout tenisky není správná volba. Vhodné outdoorové vybavení podmiňuje úspěch každého podařeného výšlapu nebo pobytu v pusté divočině.
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Mountain Academy setkání Krkonoše, Dvorská bouda 25.-27.11. 25.11. 19:00
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Americký severozápad - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.

Diskuse

Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 22:20, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 134 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38