Z Bílé skály na Koráb - vyhlídky na pražské Holešovice a Libeň

Z Bílé skály na Koráb - vyhlídky na pražské Holešovice a Libeň
Praha, Na Korábu, vyhlídka nad Vltavou.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Přírodní památka Bílá skála, tyčící se nad libeňským obloukem Vltavy, nabizí letecké výhledy na meandrující veletok, holešovický přístav a daleko do historické Prahy.

Jak na to

Na Bilé skále se vyskytují ordovické sedimenty, tzv. řevnické křemence. V bývalém lomu jsou strmé lavice bělavých a žlutavých křemenců a křemenných pískovců silné 2 metry. V železničním zářezu pozorujeme tmavě šedé slídnaté droby a břidlice střídající se s křemenci až pískovci. Křemence se využívaly na dlažbu, štěrk a stavby. Vidíme je v ulici Na Dlážděnce. Jílovitě navětralé prvohorní břidlice a prachovce se využívaly k výrobě cihel. Váté hlíny těžilo 5 cihelen.

Poradíme, jak se tam dostat, kudy přijet na kole či koloběžce, protože značené cesty sem nevedou.

Výšlap na Bílou skálu

Jak na Bílou skálu (258 m)? Třeba autobusy od metra Praha – Holešovice na zastávku (pozor, jen na znamení) Kuchyňka. Zamíříte za areál ČVUT a tam už najdete na kraji lesíka cestičku.

Nebo z metra pěšky přes most Barikádníků a za mostem hned doprava. Nad sebou vidíte Bílou skálu, nalevo vysokou budovu ČVUT, napravo zchátralou budovu s červenou střechou. To je bývalý squat Milada, namiřte si to rovnou k němu. V areálu u jakýchsi garáží uvidíte pěšinku stoupající nahoru k lesu. To je ono.

 

Pokud jste přijeli na kole, je lepší si ho zamknout někde u vchodu do školy. Cestička vede kolem chatek a pak se stočí prudce nahoru. Tady jsem kdysi nemilosrdně tahal do kopce svou máti, abych ji ukázal pražská zákoutí. Přežila to.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Chvilku jdete lesíkem a pak se najednou před vámi otevře dech beroucí panorama. Dejte ale pozor, stojíte na okraji skály a případný pád by nebyl bez následků.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Vltava se zde stáčí v mohutném oblouku a tvoří slepá ramena. Výhled je opravdu famózní. Od Vysočan s O2 arénou, přes Karlín, Žižkovský vysílač na obzoru, po centrum, Petřín a Pražský hra až někam do Dejvic, se stadionem Dukly v pozadí. V popředí je dominantou holešovický přístav s novým bytovým areálem Prague Marina a prohnutý věžák Lightouse.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Pod vámi si to v tunelu šine vlak z holešovického nádraží.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Nápadně vysoký činžák s luxusními byty stojí přímo uprostřed bývalého holešovického pivovaru. Kdysi se tady v areálu vařilo pivo Pražan (brr...), teď jsou zde byty a redakce novin časopisů, jako třeba Reflex a Blesk. Na poloostrovech vidíte chatky s lodičkami a hned vedle průmyslový areál a také nové bydlení.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Podobných výhledů je tady více, stačí se jen nebojácně prodrat vegetací. Je to divočina. Na některých místech jsou ohniště.
Následuje ten nejhustší úsek. Za ním je palouk a poslední kopeček. Vyběhnu ho nahoru a přede mnou je zeď nemocničního areálu Bulovka.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Je tady zase ohniště a opuštěný stan. Bezdomovci? Pravěcí lovci, kteří zde sídlili a které tak poutavě popsal Eduard Štorch ve své sáze Lovci mamutů, to už asi nebudou. V pátém díle se usídlili právě zde na Bílé skále. Jen nedaleko odsud u Rokosky objevil Štorch kostru mamuta a na Libeňském ostrově vedl tábor pro děti. Ostatně děti tam mají loděnicem klubovny a hřiště dosud.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Vychutnám si další pohledy na vltavská ramena.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Kam teď? Nechce se mi vracet zpátky, a tak se vydávám kolem sloupu s provaleným plotem do areálu nemocnice. Pár desítek metrů a jsem u zadního traktu interny – oddělení pneumologie a hrudní chirurgie. Ošetření snad nebude potřeba. Směle pokračuji k hlavní bráně.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Na křižovatce za branou nemocnice máte tři možnosti. Vlevo na tramvaj směr Kobylisy nebo Palmovka, vpravo dolů ulicí Bulovka k Vltavě. Nebo si dát repete. V tom případě pokračujeme rovně ulicí Chlumčanského k budově s nápisem CCS.

Vzhůru na Koráb!

Tato varianta je dostupnější. Můžete přijet tramvají na zastávku Bulovka nebo se od mostu Barikádníků vyškrábat nahoru ulicí Bulovka. Na kole je to výborný trénink.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Od křižovatky se dáte Chlumčanského ulicí ke kancelářské budově s nápisem CCS. Hned za ní šikmo doprava ulicí na Korábě. Je tam jednosměrka, tak to vezměte po chodníku. Jinak byste to museli celé kvůli jednosměrkám složitě objíždět. Přijedete k libeňskému hřbitovu a dáte se podél zdi.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Po jedné straně máte areál Na Korábě a chatičky, po druhé hřbitov. Zvrásněná asfaltka na ulici Krejčího vás dovede na místo. Jsme na skalnatém ostrohu zvaném Koráb, východní části Bílé skály, na vyhlídce Černá skála (225 m). Přes údolí vidíme západní část, což je sama Bílá skála s železničním tunelem pod ní. Oba ostrohy odděluje ulice Bulovka.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Výhled sice není možná tak dech beroucí jako předtím, ale taky krásný. A dostupnější. Kromě toho, když si počkáte, tak uvidíte vlaky, jak jezdí do tunelu a mostem přes Vltavu.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kutná Hora vystavuje euro středověku

Kutná Hora vystavuje euro středověku

Královská mincovna a pokladnice středověku v Kutné Hoře se otevřely po důkladné rekonstrukci. Expozice je špičkově instalovaná a při tom hravá. Vyrazte se podívat na euro středověku ve Vlašském dvoře.... celý článek

Na Kaprunu se lyžuje až do července

Vyjížďka z města do ošklivého počasí

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.
TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

TEST Koloběžka Yedoo Steel S2620

Koloběžka Yedoo S2620 je vhodný stroj na dlouhé výlety do přírody, po cyklostezkách, polňačkách, lesních svážnicích i rozbitých asfaltových okreskách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Muzejní noc pod Ještědem Liberec a Jablonec Přednáší Péťa 25.6. 18:00
Dračí lodě Třeboň, Svět 26.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.

Diskuse

utopený barel Kuba Turek, 23.6.2021 12:35, 2 příspěvky
zmíněný druhý pramen phrkt, 23.6.2021 12:18, 8 příspěvků
Kloubní výživa ales plaes, 23.6.2021 11:22, 11 příspěvků
utopený barel Lukas B., 23.6.2021 9:08, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Kuba Turek, 23.6.2021 0:38, 2 příspěvky
muzika k Lužnici Zajac, 23.6.2021 0:03, 2 příspěvky
Jaký zákaz? VHR70, 22.6.2021 12:23, 5 příspěvků
Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31