Z Bílé skály na Koráb - vyhlídky na pražské Holešovice a Libeň

Z Bílé skály na Koráb - vyhlídky na pražské Holešovice a Libeň
Praha, Na Korábu, vyhlídka nad Vltavou.
Autor snímku Pavel Fojtík
SDÍLEJ:

Přírodní památka Bílá skála, tyčící se nad libeňským obloukem Vltavy, nabizí letecké výhledy na meandrující veletok, holešovický přístav a daleko do historické Prahy.

Jak na to

Na Bilé skále se vyskytují ordovické sedimenty, tzv. řevnické křemence. V bývalém lomu jsou strmé lavice bělavých a žlutavých křemenců a křemenných pískovců silné 2 metry. V železničním zářezu pozorujeme tmavě šedé slídnaté droby a břidlice střídající se s křemenci až pískovci. Křemence se využívaly na dlažbu, štěrk a stavby. Vidíme je v ulici Na Dlážděnce. Jílovitě navětralé prvohorní břidlice a prachovce se využívaly k výrobě cihel. Váté hlíny těžilo 5 cihelen.

Poradíme, jak se tam dostat, kudy přijet na kole či koloběžce, protože značené cesty sem nevedou.

Výšlap na Bílou skálu

Jak na Bílou skálu (258 m)? Třeba autobusy od metra Praha – Holešovice na zastávku (pozor, jen na znamení) Kuchyňka. Zamíříte za areál ČVUT a tam už najdete na kraji lesíka cestičku.

Nebo z metra pěšky přes most Barikádníků a za mostem hned doprava. Nad sebou vidíte Bílou skálu, nalevo vysokou budovu ČVUT, napravo zchátralou budovu s červenou střechou. To je bývalý squat Milada, namiřte si to rovnou k němu. V areálu u jakýchsi garáží uvidíte pěšinku stoupající nahoru k lesu. To je ono.

 

Pokud jste přijeli na kole, je lepší si ho zamknout někde u vchodu do školy. Cestička vede kolem chatek a pak se stočí prudce nahoru. Tady jsem kdysi nemilosrdně tahal do kopce svou máti, abych ji ukázal pražská zákoutí. Přežila to.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Chvilku jdete lesíkem a pak se najednou před vámi otevře dech beroucí panorama. Dejte ale pozor, stojíte na okraji skály a případný pád by nebyl bez následků.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Vltava se zde stáčí v mohutném oblouku a tvoří slepá ramena. Výhled je opravdu famózní. Od Vysočan s O2 arénou, přes Karlín, Žižkovský vysílač na obzoru, po centrum, Petřín a Pražský hra až někam do Dejvic, se stadionem Dukly v pozadí. V popředí je dominantou holešovický přístav s novým bytovým areálem Prague Marina a prohnutý věžák Lightouse.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Pod vámi si to v tunelu šine vlak z holešovického nádraží.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Nápadně vysoký činžák s luxusními byty stojí přímo uprostřed bývalého holešovického pivovaru. Kdysi se tady v areálu vařilo pivo Pražan (brr...), teď jsou zde byty a redakce novin časopisů, jako třeba Reflex a Blesk. Na poloostrovech vidíte chatky s lodičkami a hned vedle průmyslový areál a také nové bydlení.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Podobných výhledů je tady více, stačí se jen nebojácně prodrat vegetací. Je to divočina. Na některých místech jsou ohniště.
Následuje ten nejhustší úsek. Za ním je palouk a poslední kopeček. Vyběhnu ho nahoru a přede mnou je zeď nemocničního areálu Bulovka.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Je tady zase ohniště a opuštěný stan. Bezdomovci? Pravěcí lovci, kteří zde sídlili a které tak poutavě popsal Eduard Štorch ve své sáze Lovci mamutů, to už asi nebudou. V pátém díle se usídlili právě zde na Bílé skále. Jen nedaleko odsud u Rokosky objevil Štorch kostru mamuta a na Libeňském ostrově vedl tábor pro děti. Ostatně děti tam mají loděnicem klubovny a hřiště dosud.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Vychutnám si další pohledy na vltavská ramena.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Kam teď? Nechce se mi vracet zpátky, a tak se vydávám kolem sloupu s provaleným plotem do areálu nemocnice. Pár desítek metrů a jsem u zadního traktu interny – oddělení pneumologie a hrudní chirurgie. Ošetření snad nebude potřeba. Směle pokračuji k hlavní bráně.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Na křižovatce za branou nemocnice máte tři možnosti. Vlevo na tramvaj směr Kobylisy nebo Palmovka, vpravo dolů ulicí Bulovka k Vltavě. Nebo si dát repete. V tom případě pokračujeme rovně ulicí Chlumčanského k budově s nápisem CCS.

Vzhůru na Koráb!

Tato varianta je dostupnější. Můžete přijet tramvají na zastávku Bulovka nebo se od mostu Barikádníků vyškrábat nahoru ulicí Bulovka. Na kole je to výborný trénink.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Od křižovatky se dáte Chlumčanského ulicí ke kancelářské budově s nápisem CCS. Hned za ní šikmo doprava ulicí na Korábě. Je tam jednosměrka, tak to vezměte po chodníku. Jinak byste to museli celé kvůli jednosměrkám složitě objíždět. Přijedete k libeňskému hřbitovu a dáte se podél zdi.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Po jedné straně máte areál Na Korábě a chatičky, po druhé hřbitov. Zvrásněná asfaltka na ulici Krejčího vás dovede na místo. Jsme na skalnatém ostrohu zvaném Koráb, východní části Bílé skály, na vyhlídce Černá skála (225 m). Přes údolí vidíme západní část, což je sama Bílá skála s železničním tunelem pod ní. Oba ostrohy odděluje ulice Bulovka.

Bílá skála, Praha - Libeň.

Výhled sice není možná tak dech beroucí jako předtím, ale taky krásný. A dostupnější. Kromě toho, když si počkáte, tak uvidíte vlaky, jak jezdí do tunelu a mostem přes Vltavu.

Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Marek Rauchfuss přidal do své sbírky další medaili ze světového šampionátu v zimním triatlonu. Druhé místo vybojoval v norském Skeikampen. Nestačil pouze na domácího favorita Hanse Christiana Tungesvika. Mezi juniorkami brala 5. místo Alžběta Dvorská.... celý článek

Barefoot Xero Glenn jsou pohodové městské boty

Starý známý Petřín… zase jinak. Ale Fejfar znovu vyhrál!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Den Nahoru a Dolů Špindlerův Mlýn, Medvědín Skialpinismus 1.4.
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
Pražský půlmaraton Praha, Stromovka 1.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50