Za komunisty nemůže slabá paměť, ale nedostatek inteligence

Za komunisty nemůže slabá paměť, ale nedostatek inteligence
Klínovec nad Jáchymovem v létě 2012.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

Kvůli těžké srdeční nemoci jsem byl na kontrole kardiostimulátoru. V pražské nemocnici Na Homolce jsem se dal do řeči s pacientem, který mi vyprávěl, jak byl přes léto v ozdravovně na Mariánské a jak tam bylo krásně. Trochu mě to zarazilo: "Nevadilo vám, že tam byl v padesátých letech Jáchymovský pracovní lágr a že v místech, kde jste se léčil, zahynulo mnoho politických vězňů?"

Byl zaskošen. Ztuhnul. "O tom jsem nevěděl, to nám nikdo neřekl, jinak bych tam asi nešel!"

Tak je to s celou naší historií. Ještě pořád se jí bojíme a mnozí pachatelé zvěrstva nebyli a už asi nebudou nikdy potrestáni.

Ani ve školách se o komunistické krutovládě nemluví a my, co jsme ji zažili, se musíme dívat na to, jak KSČM hrdě vstupuje do voleb s praporem Lenina, jako by se nic nestalo.

Koncentrák na Mariánské byl v klášteře

V padesátých letech 20. století se celé Jáchymovsko proměnilo v jeden velký pracovní lágr. Uranovou rudu těžily tisíce politických vězňů v krutých a nelidských podmínkách. Ještě dnes najdeme vězeňské domy v místech bývalých dolů a v lesích trosky z kamení připomínající tato léta.

Pracovní tábor na Mariánské byl určen pro vězně s kratší dobou trestu. Pověstnými byly ovšem zdejší vyšetřovny v podzemí bývalého kapucínského kláštera. Klášter byl v roce 1965 zdemolován a podzemní cely zasypány. Skoro všechny lágry byly zrušeny počátkem 60. let po vytěžení uranu.

Sami Sověti se kdysi prý pochlubili, že díky uranu z Jáchymovska dokázali vyrobit první atomovou bombu.

Horydoly.czProjděte naučnou stezku: Jáchymovské peklo

Dnes je na místě pracovního tábora Domov pro osoby se zdravotním postižením - pro lidi, kteří mají sníženou soběstačnost a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. To schvaluji, to je dnes důležité poslání.

Mělo by se ale vědět, co tu bylo před tím. Samozřejmě, že všechny stopy po krutém táboře byly zlikvidovány a všichni dělají, jako by se tady nic nestalo. Prostě je to minulost a pryč s nějakou historií.

Zemědělská věznice na Plzeňsku

Podobně je tomu v místech zemědělského tábora v Sýrovicích u Podbořan. Na jeho místě dnes stojí několik paneláků, kam byli svezeni z celého Podbořanského kraje nepřizpůsobiví občané. Na apelplacu, kde jsme každé ráno a večer nastupovali na sčítání, jsou dnes popelnice, kupy odpadků a kolem špinavých paneláků vládne hrozný nepořádek.

Tento tábor, který byl proslaven nepředstavitelným mučením politických vězňů bitím, hladem, zimou a tvrdými tresty, byl také zrušen v roce 1965. Ještě před likvidací posledních baráků zde byla natáčena část filmu Skřivánci na niti.

Horydoly.czO Sýrovicích si přečtěte osobní vzpomínky: Jeden malý komunistický koncentrák

Kde je naše historická paměť? My toho dnes víme víc o Žižkovi, než o padesátých letech minulého století! Francois de la Rochefoucauld k takovému chování poznamenal před už čtyřmi stoletími: "Mnozí si naříkají na slabou paměť, téměř nikdo na nedostatek inteligence."


Zobrazit místo Krušné hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jak to bylo

Podívej se na http://stopar.cs-info.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=305:budu-muset-emigrovat&catid=28:lanky-blogu&Itemid=37

a text řekne, proč si slov Franka vážím a dávám mu za pravdu.

Reaguj
Re: přebarvení bolševici

"Nikde v něm autor nepíše, že by bylo zdravotnické zařízení na místě bývalého lágru něco nepatřičného - naopak píše, že je to v pořádku."

Nevadilo vám, že tam byl v padesátých letech Jáchymovský pracovní lágr a že v místech, kde jste se léčil, zahynulo mnoho politických vězňů?"

Byl zaskošen. Ztuhnul. "O tom jsem nevěděl, to nám nikdo neřekl, jinak bych tam asi nešel!"

Někdo z nás má prostě problém s pochopením psaného textu... Jinak hodně souhlasím s Petrem Macháčkem.

  • Autor Radouch
  • Datum a čas 3.1.2013 08:45
Reaguj
Ach jo

Nedalo mi to nereagovat. Myslím, že je jasné co vyprovokovalo Střelcovu reakci (tím neříkám, že naprosto souhlasím s jeho reakcí). Je to konfrontační styl autora. Při vší úctě k panu Nyklovi, kdyby na mě někde v čekárněpo pár úvodních větách  vyhrknul: "Nevadilo vám, že tam byl v padesátých letech Jáchymovský pracovní lágr a že v místech, kde jste se léčil, zahynulo mnoho politických vězňů?", tak opravdu nevím co bych mu na to odpověděl a pokládal bych takto formulovaný dotaz za poměrně neurvalý útok na mou osobu. Trochu mi to přípomíná lehčí formu stylu věčně špínu dštícího Rosti Hedvíčka (myslím že málokdo se kdysi nesetkal s jeho spamy). Copak by bývalo nebylo lépe formulovat ten dotaz zcela jinak? Např. "Jestlipak víte, co bylo na místě současné ozdravovny v padesátých letech?". Zároveň mě děsí odpověď druhého pána "to nám nikdo neřekl, jinak bych tam nešel". To raději ani nebudu komentovat. Ale pochopím to. Dovedu si představit, že byl pán předchozí konfrontační formulací zcela vykolejen.
Na závěr podotýkám, že mám k lidem jako je pan Nykl a všem těm které komunistický režim tvrdě perzekuoval velkou úctu. Mimochodem moc dobře vím jak to v Jáchymově v padesátých letech vypadalo. Děda který mi o tom vyprávěl si tam také své užil. Vyvaroval bych se ale podobného konfrontačního stylu. Ten opravdu nic nepřinese a zde souhlasím se Střelcem v tom smyslu, že může být naopak kontraproduktivní. Ano, připomínejme, diskutujme, budujme informační zázemí, muzea apod., ale nepředpokládejme, že každý ví o všem a že jednou poskrvněná místa by měla být zcela zapovězena dalšímu žití. Naopak, jejich izolace celé věci vůbec neprospěje!

 
Reaguj
Bolševici a spol.

Autor „Střelec“ střílí od boku a míří mimo terč. Jak se zdá, o době popisované Frankem nemá příliš šajnu, ale proč se do toho neopřít, ne?

Všem, kteří tu dobu nějak aktivně zažili je jasné, že se nadále musí o těch zvěrstvech psát – aby to nevyšumělo, aby se pramínek neztratil v písečném moři a  aby mladší generace byly upozorněny na to, že by nebylo dobré zapomenout, co se tenkrát dělo. Co autor „Ostostřelec“ myslí formulací o vizi nového „Vítězného ůnora“ a sázkou na jistotu je mi absolutní záhadou –  ale jako  postarší generace, které se to týká, asi nemohu nikdy pochopit, co tím chtěl říci. Měl by si uvědomit, co se dělo v roce 1980 s bývalými západními letci, kteří bojovali za Československo - házeli lopatou a oháněli se krumpáčem anebo přikládali někde v kotelně – takže nějaká fotka v učebnici dějěpisu byla vlastně jenom určitým alibi.

Že by Frank chtěl nějak poškodit prospěšnou instituci není pravda a Střelec tím nějak podsouvá Frankovi špatné úmysly. To je dost otřesná myšlenka, Střelec by si měl jednou přečíst a zrealizovat to, co prohlásil  François VI, duc de la Rochefoucauld, prince de Marcillac ve svých "Les Réflexions ou sentences et maximes morales". Pro člověka nemohoucího francouzské řeči se jistě najde někde v antikvariátu překlad těchto aforismů – vybral jsem pro Střelce 3 napovídající – myslím, že třetí aforismus je dost výstižný:

 

„Znát strach v celé jeho velikosti a hrůze není dopřáno zbabělcům.“

„Žádný člověk není tak moudrý, aby věděl o všem zlu, které koná.“

Je lehčí kritizovat než mít pravdu.“

 

Reaguj
přebarvení bolševici

Milý Střelče, nevím zda.li je Ti známo, že autor strávil v jednom ze dvou popisovaných lágrů pár let jako mladík. Takže bych prosil o trochu uctivosti.

Poté bych Tě požádal ještě jednou o přečtení celého článku. Nikde v něm autor nepíše, že by bylo zdravotnické zařízení na místě bývalého lágru něco nepatřičného - naopak píše, že je to v pořádku.

Mně osobně z celého textu vyplývá především povzdech na tím, že národ, který nezná svoji minulost, bude ji muset prožít znovu. O Tvých jakýchsi přebarvených bolševicích v něm nenecházím ani slovo.

 

Reaguj
přebarvení bolševici

Pane Nykle, za vzestup skutečných komunistů může hlavně politika přebarvených straníků a svazáků, stejně jako primitivně vnucovaná propaganda Vašeho stylu. Jediné, čeho dosáhnete, bude další příklon obyvatelstva ke skutečným rudým - stejně, jako tomu bylo po válce. A když k tomu přidáme statečné bojovníky proti bolševismu, kterým v době vnitrostranického puče nebylo ani patnáct, je vize nového "Vítězného Února" celkem sázkou na jistotu.

A taky se někdy podívejte do současných učebnic dějepisu - 20. století se v učebnici pro ZŠ (Fraus) smrsklo na dvě strany včetně obrázků. O to pikantnější je, že v učebnici dějepisu z roku 1980 bylo o západním odboji spolu z pěkným snímkem formace Spitfirů od jedné z našich stíhacích perutí.

A ještě něco - je-li na místě lágru dnes léčebna, jde jedině o nastolení rovnováhy v lokalitě. Na místě, kde se životy braly, se teď dávají.

Nic vám nebrání, abyste tam instaloval pamětní desku, či informační tabuli o historii místa. Vaše snaha poškodit obecně prospěšnou instituci z politických důvodů ukazuje, že se od bolševiků 50. let lišíte jen orientací/barvou.

  • Autor Střelec
  • Datum a čas 5.11.2012 06:54
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Zpod Ihly v Patrii se zřítil horolezec

Zpod Ihly v Patrii se zřítil horolezec

ČERNÁ VDOVA Během sestupu zpod Ihly v Patrii do Mengusovské doliny spadl slovenský horolezec. Padesátimetrový pád mu byl osudný. Zemřel na místě.... celý článek

Zprávy od horolezců 2022

Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.

Diskuse

Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53