Záchranáři z Vysokých Tater

Záchranáři z Vysokých Tater
Horolezec a záchranář Ivan Gálfy si zahrál k stáru v televizním seriálu Záchranáři.
Autor snímku ARCHIV Česká televize
SDÍLEJ:

Česká televize vysílá v hlavním čase každé pondělí na programu ČT1 seriál Záchranáři o práci tatranské horské služby. Slovensko-český seriál již před více než rokem viděli diváci na Slovensku a odborná veřejnost jej přijala s rozpaky. Ani redakce Horydoly ho nevidí v dobrém světle.

Záchranáři z Vysokých Tater
Záchranáři. Vidět kamzíky - děj tohoto seriálového dílu se odehrává na chatě Pod Rysmi..
Autor snímku ARCHIV Česká televize
Jak na to

Drsné chlapy z hor hrají Dušan Szabo, Ivan Martinka a Ľuboš Kostelný. Scénář napsal Jiří Křižan, režíroval Vladimír Michálek, za kamerou stál Martin Štrba a hudbu napsal Michal Lorenc.

Seriál je vysílán v duální verzi - divák si může vybrat původní slovenské znění nebo český dabing.

Takhle zní televizní anonce: Jednotlivé příběhy divácky atraktivního televizního seriálu Záchranáři dávají nahlédnout do života mužů, záchranářů horské služby, kteří denně nasazují své vlastní životy pro záchranu obětí hor. Autenticita vyprávění těchto příběhů ze současnosti je dělá přitažlivými, zajímavými a uvěřitelnými. Pro natáčení, dramatických příběhů záchranářů, využili tvůrci prostředí méně známých lokalit Vysokých Tater, které vytváří atraktivní kulisu seriálu.

A skutečnost?

K atraktivitě má filmařské řemeslo daleko, pár pěkných záběrů Vysokých Tater totiž pomalý, málo věrohodný a trochu nešikovný spád děje nezachrání. O autenticitě vyžehlených pracovních oděvů a téměř spisovné mluvy tvrdě pracujících mužů se nedá hovořit. A údajně méně známé lokality jsou především chata pod Rysmi, samotné Rysy a frekventované turistické značky.

 

Uvádíme deklarovaný obsah jednotlivých dílů a krátký komentář Horydoly k odvysílaným dílům.

Záchranáři

Film o filmu. Jak se natáčel seriál Záchranáři

Vidět kamzíky

Hlavními hrdiny seriálu jsou profesionální i dobrovolní členové záchranné horské služby. Mezi největší osobnosti patří Tibor a Peter, známí jako nerozluční kamarádi. Záchranářem by se rád stal i horský nosič přezdívaný Ťava, ale opět se mu jeho přání nesplní: nový člen přichází z Bratislavy a jmenuje se Martin...

Záchranáři. Televizní seriál o práci Horské služby ve Vysokých Tatrách.

Horydoly: Drsní chlapi mluví z obrazovky spisovně, ale kvůli autentičnosti občas prohodí nějakou sprosťárnu. Vtip o zlomeném kokotovi, když Slovák upadne na záda, musel vyznít ve slovenštině určitě lépe, než česky. Drsní chlapi zkoušejí nové kamarády ze znalostí anatomie. Co to má mrtvá holčička šedého za hlavou? Mozek! Drsní chlapi se dlouho sprchují. Vykulený blonďák to předvádí na kameru nesnesitelně dlouho. Jestli byl oblečený, není známo, protože jsme viděli jen jeho hlavu. Drsní chlapi protahují děj na blbostech. Na neskutečně dlouhém intru má asi největší zásluhu scénárista Jiří Křižan. Nuda, nuda, šeď!

Noc na Zrcadlové stěně

Nad horami se vznáší padák, jeho let s obdivem sleduje skupina jeptišek, která se vydala na výlet. Peter, který měl se synem strávit celý víkend, je za pár hodin odvolaný na záchranářskou akci. Počasí se rychle zhoršuje, stmívá se, teplota klesá pod nulu a skála namrzá čím dál víc...

Záchranáři. Televizní seriál o práci Horské služby ve Vysokých Tatrách.

Horydoly: Drsní chlapi od horské lezou čistě, bez přidržování skob a karabin, bez pomoci lana. A to i když jde o život. Místo páternosteru ze dvou lan pro prvolezce a jümarování dalších členů záchranného družstva předvádějí v noci za mrznoucího deště a při boji o život dvojice paragliderů své sportovní schopnosti. Do toho scénárista namíchal osvědčené ingredience: jeptišky, hysterku, opilce a chlapskou rivalitu. Nesnesitelně dlouhý záběr na vrtulník s podvěsem v mracích může soutěžit s nesnesitelností intra prvního dílu. Ale proč to ve filmu nenechat, když už byl vrtulník zaplacený..., že?

Paradoxy

V horách se objeví Klárka, která přišla fotografovat horolezce. Martin jí dělá průvodce. V centrále Záchranné horské služby vypukne pohotovost: do hor přišel pověstný pan Verecký s dcerami. Záchranáři s obavou čekají, jakým výstupem je tentokrát rodina Vereckých překvapí...

Záchranáři. Televizní seriál o práci Horské služby ve Vysokých Tatrách.

Horydoly: Drsní chlapi nás paradoxně pobavili. Asi proto se tento díl jmenoval Paradoxy, jiný důvod nás nenapadá. Například rozhovor na cintoríně u Popradského plesa zněl přibližně takto. Chlap od Horské: "Poezie smrti vám neříká nic? (ironicky)" Osudová žena: "Ale říká. (tajuplně s povzdechem, asi něco skrývá)" Nebo druhý rozhovor někde ve skálách. Další chlap od Horské: "Jsi skvělá. (s profesionálním odstupem)" Osudová žena: "Ty jsi skvělý. (zamilovaně)" Všichni zachraňovaní jsou vylíčeni jako dementi - vysokohorští turisté nelezou těžké výstupy (neumětelové) a bikeři kouří trávu (fuj). Záchranářům při tom jde o život: "Bude to téměř nemožné!" prohlašuje jeden z dvojice nejlepších. Druhý potom slaní pětadvacet metrů, z toho asi třetinu vzduchem na rovnou travnatou plošinu.

Spiknutí žen

Klárka se loučí s Martinem a ani jeden z nich neví, jak bude jejich vztah pokračovat. Tibor absolvuje výstup se svým klientem, podnikatelem Adamicou, který by chtěl své osobní problémy vyřešit únikem do hor...

Záchranáři. Televizní seriál o práci Horské služby ve Vysokých Tatrách.

Horydoly: Drsní chlapi od horské především pijí tvrdý alkohol každý večer, starší mají potíže s dívkami (lolitky) a mladé kluky svádějí starší ženy (MILF, moms, mature). Členové Horské služby mají ráno kocovinu, a asi proto se převtělují do podivných horských vůdců nebo horolezců. Kostymérka jim zapomněla narazit na hlavy přilby stejně jako jejich klientům. Poradce Ivan Gálfy neporadil, že mají i na lehkých hřebenech dávat kvůli klientům mezijištění. Scénárista je bezdůvodně poslal lézt do deště. A navíc se na obrazovce vůbec nic neděje. Už se nedají zahlédnout ani záběry Tater.

Bílá tma

Osudové okamžiky přicházejí v nejneočekávanější chvíli a poznamenají i ty nejlepší... V horách se zhorší počasí, mlha zhoustne a viditelnost je téměř nulová. Zatímco je Ťava zapletený do vyřizování si účtů mezi gangstery, v horách zabloudí skupinka turistů a jejich situace se stává kritickou...

Záchranáři. Televizní seriál o práci Horské služby ve Vysokých Tatrách.

Horydoly: Drsným chlapům od horské se občas něco přihodí z jejich čiré hlouposti. Bude Martin chodit? Toť zásadní otázka! Na spíše NE vsázejí jeptišky a chystají invalidní vozík, ke spíše ANO se kloní jeho jeho rodiče, kteří ho chtějí nechat dostudovat. Úrazu ovšem předchází dvojí nesmyslné porušení bezpečnostních pravidel, které by snad reálná postava záchranáře nikdy neudělala najednou. Slaňuje bez přilby a při navazování zachraňovaného chlapce se sám odvazuje z lana. Padá kámen a potom už následuje jen nesnesitelně dlouhá prolínačka život - láska - práce - pád - nemocnice. Její nesnesitelná délka může soupeřit jen s nesnesitelností vstupního intra celého seriálu a nesnesitelnou délkou záběru na vrtulník při záchraně polomrtvého bikera.

Síla k životu

Za Martinem přichází do Tater nic netušící Klárka. Jak skončí příběhy charismatických zachránců? Co ještě čeká muže, kteří při záchraně druhých bez váhání nasazují vlastní životy?

Záchranáři. Televizní seriál o práci Horské služby ve Vysokých Tatrách.

Horydoly: Drsní chlapi nebrečí. Ale diváci k tomu nemají daleko. Poslední díl Záchranářů nijak nekončí, nikam nevyúsťuje a očekávaná katarze se nekoná. Pokud za ni nebudeme považovat režisérem nijak neobjasněnou havárii vrtulníku. Padne plno mouder, jako třeba že žít je těžší než umírat (už to umření někdo z tvůrců filmu nebo herců zažil?), zahyne nějaký ten správný chlap a zachraňovaní jsou zase jenom nezodpovědní hňupové. ...a abychom nezapomněli: nesnesitelně dlouhé nebylo jen vstupní intro, ale také závěrečný game over. Obé podbarvené syntezátory, které se tvářily jako symfonický orchestr. Celkový dojem ze seriálu? Levné filmové zboží, neschopní řemeslníci, špatná práce a absence jakéhokoliv nápadu. Děkujeme Slovákům za včasné varování, protože oni měli tu čest vidět Záchranáře dříve než Češi.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Jedine co se mi na serialu libilo bylo to ze byl tocenych v tatrach. jinak to byl dejove totalni propadak
 • Autor zuza
 • Datum a čas 12.10.2006 17:27
Reaguj
Drsňáci
No neviem ako vacsina, ale ja chdim do hor kvoli tomu co pri tom citim,nie aby som vyzeral ako drsnak.Ale mnoho ludi tam fakt chodi len na dovolenku raz za rok a citia sa strasny horali.Dosledky pozname (a bohuzial, casto su to prave pre stupidnost a naivitu turistov)Takze serial tohoto typu mozno pomoze ludom si uvedomit, o com turistika je.K tej fundovanosti,ako uz bolo spomenute, co si myslite,ze citia zdravotaci pri Chicago Hope?
Reaguj
Re: Pohoda
Čau Bobeši.Mě se seriál taky líbil, hlavně záběry Tater byly pěkné, i když pro "horaly" to asi nebylo to pravé.
 • Autor Samson
 • Datum a čas 17.2.2005 21:34
Reaguj
Pohoda
Mě se seriál líbil a s rodinou jsem se na něj rád podíval. Mějte se fajn.
 • Autor Bobeš
 • Datum a čas 17.2.2005 21:27
Reaguj
JE TO SUPER
Podľa mňa je seriál SUPER už sa teším na jeho reprízu na STV!!!!!!!Kto nebol v Tatrách a nepozná Ľubka Kostelného nechápe o čo IDE. AJ TAK JE TO SUPERRRRR!Isto lepšie ako tie vaše trapne "rodinne" česke serialiky!!!
 • Autor Catherine
 • Datum a čas 17.2.2005 10:47
Reaguj
Nemohu hodnotit seriál z odborně-horolezeckého a záchranářského hlediska, jsem jen obyčejný turista. Vydržel jsem celý první díl a nechápu, proč mi autoři ukazovali místo Tater a práce HS jakési rádoby zajímavé a vtipné scénky ze soukromého života zúčastněných. Bylo mi z toho trapně a blbě, na další díly nemám odvahu. Proč to nepojmuli alespoň ve stylu běžného amerického krimiseriálu, kde tyto výjevy bývají jen pro zpestření a nezabírají dvě třetiny času ?
 • Autor Michal Ř
 • Datum a čas 15.2.2005 23:12
Reaguj
Re: Brzděte:)))
Ten pocit z Hudáče Katko znám, nedávno jsem tam byl v saku a moje holka měla bílý kostým.Vypadalo to, že jsme si spletli dveře.Přiznám se, že jsem se na seriál Záchranáři těšil, ale když to teď vidím je to jako když koupiš novou popelnici.Venku je krásná a lesklá, uvnitř prázdná.
 • Autor Kondor
 • Datum a čas 15.2.2005 00:40
Reaguj
Ja si nemohu pomoci,
ale mne se serial libil i s temi dialogy a tim vsim, co tu uz z negativnich prispevku zaznelo. Z hor znam jen Krkonose a tudiz jsem ani nevnimala to jak jsou zachranari jisteni, ci jake chyby delaji pri sve praci. Ale chapu, ze horalove se na to nemohou divat, stejne tak jako ja se nemohu divat na vsechny filmy s bojovym umenim, jelikoz se cely zivot tomu venuji a vidim ty opravdu hrozne trapny a hlavne nerealny sceny, ktery filmari dokazi zinscenovat.
 • Autor Katu
 • Datum a čas 14.2.2005 14:08
Reaguj
Cha,cha,cha,cha,cha ???
Tahle diskuse vysoce svojí kvalitou převyšuje onen seriál. Nicméně si myslím, že lidi, kteří s jazykem na vestě vyběhnou k Popradskýmu plesu a považují to za vrcholně adrenalinový výkon, ti kteří drobet více odvážné, jdoucí od onoho plesa po magistrále na Ostrvu považují za horolezce a ty co nedejbůh spatří na stěne za nezodpovědné idioty, kteří jistě nedožijí večera, museli u našeho seriálu zažívat opravdu velmi dramatické okamžiky, a věřím, že byli nadšeni. My co si myslíme něco jiného bychom neměli jim brát iluze. Já, který mám manželku sice hodnou a laskavou, ale která má mořskou nemoc při pohledu na kýbl vody, hlava se jí točí sotva stoupne na židli, usoudila, po tom co viděla první díl s pádem oné holčiny, že mi koupí novou přilbu a za to nejen jí, ale především tvůrcům seriálu děkuji. P.S. všechno zlé je k něčemu dobré
Reaguj
Re: Re: záchranáři - proč tolik zbytečných scén?
Je to možné, ale chtělo to vyjádřit trochu fundovanějším způsobem... Celá ta scéna byla dost podivná.
 • Autor Pepoš
 • Datum a čas 11.2.2005 22:19
Reaguj
Celkem 92 příspěvků v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2024 na 2300 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
RunTour Olomouc Běh 20.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 20.7.
Dračí lodě Jedovnice, Olšovec 20.7.
Festival Dolánky Jizera, Dolánky 20.7.
Běhej lesy Klínovec Klínovec 20.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   21.7. 07:00
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.

Diskuse

juflksgk pill, 19.7.2024 8:24, 117 příspěvků
Earnesthaide Timsothyenush, 19.7.2024 8:03, 15 příspěvků
РАЗГРУЗОЧНЫЙ БОЕВОЙ ПОЯС ... MelvinJam, 19.7.2024 7:46, 15 příspěvků
usdkkkbg drugs, 19.7.2024 7:35, 15 příspěvků
OLanebal Timsothyenush, 19.7.2024 7:24, 15 příspěvků
Lhanebal Timsothyenush, 19.7.2024 7:08, 15 příspěvků
this content Atom wallet ... Francismal, 19.7.2024 5:32, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43