Juniorský slalom

SDÍLEJ:
S neočekávanou medailovou sbírkou se do České republiky vrací mladí slalomáři z mistrovství Evropy juniorů a do 23 let v britském Nottinghamu. Vyjeli v sobotním závodě družstev sice \"jen\" dvě stříbra, ale v nedělních finálových individuálních jízdách přidali tři tituly a jedno stříbro.
Jak na to Vodácké závody 2006 na Horydoly

Přinášíme komentované výsledky ve sportech, které se do novin a televize obvykle nedostanou. Zpravodajství připravujeme ve spolupráci s raftovou přílohou Sportovních novin a David Knebel Inspiration.

Vodácké závody: 2005, 2004, 2003

Mistrem Evropy je kajakář Jan Vondra, kajakářka Kateřina Kudějová a také dvojice kanoistů Robert Gotvald a Jan Vlček. Ze stříbrného kovu se raduje další česká kajakářka Šárka Blažková.

Kategorie do 23 let

Méně se v nesmírně tvrdé konkurenci dařilo českému týmu do 23 let, který vybojoval dva bronzy. Individuální metál zajela dvojice Ladislav Vlček a Martin Hammer a stejná dvojka spolu se svými parťáky brala třetí místo v závodě družstev.

Velká neznámá

Trať na umělé slalomové dráze v Nottinghamu byla pro naše mladé vodáky velkou neznámou. Slalomový areál v Nottinghamu však není ve slalomovém světě žádnou novinkou. Na tomto místě se odehrálo dokonce už i seniorské slalomové mistrovství světa v roce 1995, od té doby se však žádná významnější mezinárodní akce v Nottinghamu nekonala, a tak se naši borci museli s peřejemi důkladně seznámit.

Soutěže družstev

Na evropském mistrovství se první medaile rozdělovaly až v sobotu, kdy se jely všechny závody družstev. Nadmíru dobře si vedla družstva Polska, která získala hned 4 tituly evropských šampiónů. Poláci přetavili na 100 % svou tvrdou přípravu z krakovského areálu vodních sportů, který se velmi podobá tomu Nottinghamskému.

Z českých barev se na stupně prosadily pouze dvě juniorské hlídky. Děvčata Šárka Blažková, Kateřina Kudějová a Anna Dandová získala stříbro.

Kajakářky podlehly, trochu překvapivě, německému triu kajakářek, a českým favoritkám tak uniklo zlato. Zlato proklouzlo mezi prsty i juniorským kajakářům (Jan Vondra, Tomáš Maslaňák a Vít Přindiš), kteří po 1. jízdě figurovali na čele, ale dva doteky znamenaly stříbro. Zbylé dva juniorské týmy dojely na nepopulárních 4. místech.

Českému družstvu do 23 let se v sobotním závodě hlídek podařilo získat jeden bronz v deblkánoích (Ladislav Vlček, Martin Hammer, Jan Zdráhal, Petr Zdráhal, Tomáš Koplík, Jakub Vrzáň). Zbylé české týmy se umístily mimo medailové pozice.

Den juniorů

Neděle patřila semifinálovým a finálovým jízdám v individuálních kategoriích. Poslední den šampionátu byl dnem českých juniorů. Kajakář Jan Vondra se stal mistrem Evropy a stejně se vedlo i kajakářce Kateřině Kudějové a dvojici Robert Gotvald a Jan Vlček.

Všichni naši noví šampióni zaútočili až ve finále a ke zlatu se posunuli svými posledními jízdami. Naopak poslední juniorská medailistka Šárka Blažková prodělala opačnou cestu, kdy se ke stříbru propadla z 1. pozice po semifinále.

Do finálové desítky se vešel ještě singlkánoista Jan Busta (6.) a kajakář Tomáš Maslaňák (8.). Výběr do 23 let trenéra Jiřího Prskavce, který právě v Nottinghamu před jedenácti lety získal bronz na mistrovství světa v kategorii kajakářů, vybojoval osm finálových účastí.

Nejlépe se dařilo deblkánoistům Ladislavovi Vlčkovi a Martinovi Hammerovi. Naši deblíři jako jediní dosáhli až na stupně vítězů a odvážejí si z Británie bronz. Těsně pod pódiem na 4. místě dojel singlkánoista Vítězslav Gebas. Na 5. pozici dokončil závod kajakář Luboš Hilgert.

Do desítky se z českých zástupců vešli na 7. místě kajakář Vavřinec Hradílek a singlíř Michal Jáně. Dvojice Tomáš Koplík a Jakub Vrzáň skončila 8. Lukáš Kubričan na kajaku dojel 9. a Kateřina Hošková bere 10. místo.

Trenér letí do Kanady

Pro české barvy je konec mistrovství spjatý i s jednou nepříjemností. Úspěšný trenér družstva do 23 let Jiří Prskavec opouští naši reprezentaci. Od příštího roku se stává trenérem juniorského družstva Kanady a jeho síly budou českému týmu v příštím roce chybět.