Málo vody, hodně raftů

Málo vody, hodně raftů
SDÍLEJ:
Bez obvyklého množství vody vypouštěného z přehrady se letos museli obejít raftaři v úvodních dvou sjezdech Českého poháru v kategorii R4 a v nominačním závodu R6, které se jely o víkendu na Tanvaldské Kamenici.
Jak na to Vodácká obtížnost: Kamenice z Jesenného WW II, Jizera pod Spálovem WW I, dále ZW

Charakter: Kamenice z Jesenného je rychlá kamenitá říčka s několika peřejemi, Jizera je široká řeka

Riziko: nebezpečí úrazu po pádu z lodě na kameny, pokud je zahrazený jez v Železném Broděm, tvoří se pod ním nesjízdný válec

Znalosti: dobrá znalost všech záběrů, záchrany a samozáchrany

Sjízdnost: při vypouštění přehrady, tání sněhu a velkých deštích

Tábořiště: Paraplíčko u stejnojmenných peřejí pod soutokem Jizery a Kamenice

Literatura: Kilometráž českých a moravských řek, vydal Shocart

Půjčovny: Vokotur Stráž pod Ralskem

Doprava: Autem z Železného Brodu do Podspálova a dále po vedlejších silničkách do Jesenného. Do Jesenného jezdí i vlak, který lze použít jen s nafukovací lodí.

Doporučené vybavení

kajak, zavřená kanoe, raft

plovací vesta

přilba

pádlo

házečka

malý lodní pytel na drobnosti

neoprenový oblek

nepromokavá bunda

neprenové botičky nebo tenisky

funkční prádlo

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

kilometráž

Na nízkém vodním stavu se nejvíce dařilo Jezinkám, které vyhrály všechny tři závody. V mužské kategorii po jedné výhře vybojovali raftaři RK Trója a CVOKu Pardubice, na šestkách byla nejrychlejší posádka W&D Prostějov.

Nedostatek vody přinutil pořadatele z oddílu RK Stan posunout start závodu kategorie R4 z Plavů do Jesenného, cíl byl v Železném Brodě. Trať pro šestky byla kratší, začínala nad Spálovem kousek nad soutokem s Jizerou, cíl byl společný.

Favoritky sháněly člun

Snížená hladina řeky kladla zvýšené nároky na ideální stopu, i sebemenší chyba se mohla projevit značnou časovou ztrátou. Na startu se objevila kompletní raftařská špička v čele s úřadujícími mistry světa RK Trójou a druhou nejlepší světovou ženskou posádkou Jezinkami. Ty se nakonec staly nejúspěšnějším týmem víkendu, když nenašly přemožitele ani v jednom ze tří závodů. V sobotu se za nimi v závodě Českého poháru o Pohár starostky města Plavů v kategorii R4 umístily dvě posádky z Prostějova v pořadí Koťata a Tygříci. V nominačním závodě R6 za Jezinkami podle očekávání dojel raft Tygříků, překvapením bylo třetí místo No Name. Tato posádka, složená ze členek celkem čtyř oddílů a poskládaná den před závodem, nevěděla do poslední chvíle, zda na ni zbyde člun, aby se mohla nominačních závodů zúčastnit. Nakonec se jim podařilo šestku sehnat a děvčata si tak mohla spravit chuť po nepříliš vydařeném závodu R4.

Vítězství mistrů světa

V mužské kategorii se v prvním čtyřkovém závodě o Pohár starostky města Plavů podařilo zajet nejrychlejší čas mistrům světa z klubu RK Trója před RK Stan Racing Team a W&D Prostějov. Na šestkách pádloval nejrychleji W&D Prostějov před CVOKem Pardubice a Trójou.

Pohár z rukou zástupce starostky Mužíkové pana Pilaře tedy přebíraly dvě posádky, které nás reprezentovaly na loňském mistrovství světa na Čertových proudech. Na rozdíl od Jezinek však Trója na další vítězství na Kamenici již nedosáhla.

V neděli pokračoval propad Tróji ve výsledkové listině, její čas stačil v druhém závodě Českého poháru R4 až na páté místo. Pro vítězství si dojeli CVOCi před RK Stanem a W&D Prostějov. Mezi ženami měly nejrychlejší čas opět Jezinky, oproti sobotnímu závodu R4 si prohodily stříbrné a bronzové pořadí Tygříci a Koťata.

Pádlování na klidné vodě

I když se letos závody Českého poháru a nominační šestka na Kamenici odjely navzdory maximálnímu úsilí pořadatelů z klubu RK Stan na vodním terénu vhodnému spíš pro veřejný závod a kategorii mládeže, na startu se objevila standardně vysoká účast. Celkem se na trať ČP vydalo přes sedmdesát posádek, z toho čtrnáct jich startovalo v ženské kategorii.

Díky současnému konání závodů ve sjezdu na pevných lodích se do raftů posadila v podstatě kompletní raftová špička a zejména v mužské kategorii bylo na úvodních pěti až šesti příčkách hodně těsno. Také proto překvapila dvěma druhými místy posádka RK Stan Racing Team, která sklízí plody náročné zimní přípravy a pokud nepoleví v nastoupeném trendu, může se jednat o překvapení sezóny.

Ačkoliv počasí nebylo vodákům přívětivé, co se týče množství vody v korytě řeky, během závodů ukázalo svoji lepší tvář alespoň co se týče teploty. Nepršelo, nesněžilo, takže pro příští rok si můžeme přát jedině vydatnější srážky přes zimu a na jaře plnou přehradu vody.

Autor je redaktorem serveru Sportovní noviny

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

ZÁBRDKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Mohelka: vodácký průvodce a kilometráž

Ondřejovický potok byl spoután betonem a kamením

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2019

Vánoční Sázava 2019

 Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

ZÁBRDKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

RIVER GUIDE Jizera je řeka mnoha tváří, každý vodák si na ní najde to své, koryto pojme jakoukoliv loď, lze po ní plout od jara do zimy a při tom je téměř
Ondřejovický potok byl spoután betonem a kamením

Ondřejovický potok byl spoután betonem a kamením

Protipovodňovou úpravu dvoukilometrového koryta Ondřejovického potoka v okrese Jeseník provedli vodohospodáři z podniku Lesy České republiky. Břehy stabilizovaly kamenné rovnaniny, dlažby a zdi, dno pak dřevěné prahy a balvanité skluzy.
Vodácká sezona na Sázavě je otevřená

Vodácká sezona na Sázavě je otevřená

VIDEO Sázava se zbavila ledu po celém toku, v korytě teče dost vody a to je správný čas, aby vodáci otevřeli sezonu. Taje sníh na Vysočině a do toho prší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Bílina - odemykání Zabrušany   23.3.
Neptune Steps Skotsko, Maryhill Locks Otužilecké plavání 23.3.
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 27.-30.3. 27.3.
Blik blik festival světla Plzeň 29.-30.3. 29.3.
For Bikes - veletrh Praha, Letňany 29.-31.3. 29.3.
Otužilecké plavání Záříčí   30.3.
Lužnice - odemykání
Suchdol 30.3. 10:00

Diskuse

Krkonošský survival Mates, 22.3.2019 15:08, 3 příspěvky
imunita Martina, 22.3.2019 11:07, 15 příspěvků
Masakrózní Skiák, 21.3.2019 17:32, 1 příspěvek
Koloběžka Lenka, 21.3.2019 9:40, 11 příspěvků
Snad jo Skiák, 20.3.2019 19:16, 2 příspěvky
Czech Tourism PK, 20.3.2019 18:07, 2 příspěvky
Průdušky Jarka, 20.3.2019 17:36, 7 příspěvků
Koloběžka Podrobnosti, 20.3.2019 13:18, 11 příspěvků
Koloběžka Karel, 20.3.2019 11:10, 11 příspěvků
Neumax Plecko, 19.3.2019 14:31, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Léto 2019: Lesnická praco... Horydoly , 20.3.2019 22:48
Přivítejte jaro ve Středo... Horydoly , 20.3.2019 22:38
Ekologie Horydoly , 20.3.2019 22:33
Na Šumavě odstartoval dru... Horydoly , 20.3.2019 9:22
Průměrný Čech na dovolené? Horydoly , 20.3.2019 9:15
Handbike Horydoly , 20.3.2019 9:11
Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21