Na Svratku raději se zavřenými loděmi

Na Svratku raději se zavřenými loděmi
Katamaran z Jeniseje pluje po Svratce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Svratka teče několikrát ročně. Pod přehradou Vír 1 se totiž jednou za čas konají vodácké závody a díky jim se naplní koryto vodou. Jak bylo letos začátkem června, kdy se jel Prijon cup a zároveň jízda zdatnosti? Krásně! Slunce svítilo, bylo teplo, ale ve stinném údolí žádné vedro, od hnědé hladiny se odrážely paprsky a vody teklo akorát. 

Jak na to

Vodácká obtížnost: WW 2+ (většinou WW 1)

Charakter: od Víru do Štěpánovic přehledná rychlá řeka s přírodními prahy, vlnami a několika nebezpečnými jezy

Riziko: samozáchrana je bez problémů, pomoc kamarádů ulehčí chytání materiálu, splutí se doporučuje ve skupině, která zajistí jezy

Znalosti: posádky musí bez potíží ovládat lodě

Sjízdnost: při vypouštění přehrad Vír 1 a Vír 2

Tábořiště: kemp Jitřenka v lese směrem na Bystřici nad Pernštejnem

Kilometráž: Raft.cz 

Půjčovny: Vodák-sport Brno a Novet sport Brno

Doprava: Jednodenní splutí začíná pod přehradou Vír 1 a lze jej ukončit kdekoliv. Nejdál se obvykle dojíždí do Štěpánovic (35 km). Podél řeky vede silnice s výjimkou nejtěžšího úseku nad Boračem. Autem je nejjednodušší příjezd z dálnice Praha - Brno od Velké Bíteše. Železnice vede jen podél spodní poloviny splouvaného úseku od Nedvědic na trati Žďár nad Sázavou - Tišnov.

Doporučené vybavení

zavřený kajak, zavřená deblkanoe, nafukovací kanoe či raft

pádlo

plovací vesta

přilba

házečka

neoprenové kalhoty

nepromokavá bunda

tenisky nebo neoprenové botičky

funkční prádlo

kilometráž

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

peníze na dopravu zpět na start

Jen lodí plulo o trochu více, než by bylo milé osamělému romantikovi.

Začátek pod slalomovou tratí

Turisté obvykle začínají tam, kde končí závodníci slalomáři. U prvního mostu pod přehradou Vír 1. Voda však obvykle teče nějakou dobu před závody a dobře vybavená a zkušená posádka může zkusit sjet i závodní trať. Její obtížnost se pohybuje okolo WW 3, ale mnoho vodáků ji proplave vedle svých lodí. Hned na začátku totiž číhá nepříjemně silný válec.

Tříkilometrový úsek k vyrovnávací nádrži Vír 2 je turistickou lahůdkou. Obtížnost WW 2 je v kilometráži udaná jen kvůli mnoha nasypaným prahům, které loď v širokém korytě jen pohoupou. Ačkoliv ani to není bez nebezpečí. Autor tohoto článku si vyzkoušel na vlastní kůži, že nepozornost se tu nevyplácí. Fotí, diskutuje se spolujezdci a nechává se unášet proudem. Najednou se ovšem kajak připlácne bokem na kámen těsně pod hladinou uprostřed řečiště. Fotoaparát do zubů, pádlo do ruky, teče do všech kapes ("Mám tam přece pětistovku!"), a ze všech sil vzpírání proti proudu pádlem o dno. Podařilo se a voda neodplavila ani bankovku. Řeka ovšem poslala varování, že není radno ji podceňovat.

Krásná rychlá voda

Kilometrové pádlování přes vyrovnávací nádrž není nic zábavného, ale dá se vydržet. Pod hrází totiž čeká lahůdka v podobě nejméně pětadvaceti kilometrů příjemně rychlé vody. Kajakáři klouzají do vody z třímetrového svahu, Pálavisté a raftaři raději opatrně spouštějí svá nafukovací plavidla na hladinu. Malý jezík s válcem, který je nutno objet úplně podél břehů zprava nebo zleva, otvírá bránu do vodáckého ráje. Vlny jsou tak akorát, aby jimi projely i otevřené lodě. Háčci jsou sice mokří jako myši, ale v dnešním slunečném dni to nevadí.

Svratka chvílemi teče podél silničních opěrných zdí, chvílemi v lesnatém údolí. Několik opravených i rozpadlých jezů se dá jet bez prohlížení, protože skupiny lodí si navzájem ukazují cestu. Tam, kde je tvoří chomáče lidí na březích, je radno zastavit a prohlédnout. Posádky mnohých otevřenek jsou stejně odvážné jako kajakáři, ale často padají do vln nebo je voda aspoň zalívá tak, že pod jezy stejně vystupují a vylévají.

Válec ve Štěpánově

Voda teče, na lodích vládne pohoda a najednou je naše rodinná trojice na řece sama. Ve Štěpánově je tok hodně široký a u břehů žádné vracáky. Spíše než vidím, tak cítím před sebou jez. U pravého břehu nad něj cáká voda, a tak mířím tam. Pár metrů před hranou ukazuji manželce i osmiletému synkovi "Jeďte úplně vpravo." Mě však bere proud a veze mě po šikmé desce do mohutného válce. Ještě zkouším zabrat, ale dělám svíčku, padám do válce a už se v něm motám. Po třech nadechnutích definitivně opouštím kajak a přemýšlím, co teď? Válec se mnou udělá tři kola a teprve poté se zorientuji. Převalím se břichem na loď a pár vteřin na ní odpočívám. Co teď? Žádný vodák v okolí, nikdo na břehu, válec je silný. Registruji, že žena i syn okolo něho projeli půl metru od břehu. Jenže tam já se nedostanu, protože je to přes půlku řeky. Odpočinek přerušuje Svratka, která mi vyráží loď zpod břicha a odváží si ji válcem někam doprava. Rozhoduji se k riskantnímu manévru, zkusím se odsud dostat bez vesty. Stačil jsem si vyhlédnout uprostřed válce jeho nejslabší místo, plavu k němu a rozhraní doslova přeskakuji třemi kraulovými tempy.

Kajak se mezi tím naplnil vodou a jez ho propustil. I pádlo mi rodina chytá a můžeme pokračovat dál. Registruji, že v těle se mi rozlézá příjemný pocit, jak zapracovali adrenalin a jeho bráška endorfin. Zároveň se mi trochu klepou nohy, když mi dochází, že jsem neměl zase tak daleko k průšvihu. Štěpánovský jez je přitom jen půl metru vysoký!

 

Nejlepší nakonec

Další cesta probíhá v předchozím příjemném duchu. Deblovky vylévají, kajaky si hrají s jezy i rozhraními proudů, pálavy usilovně pádlují a rafty se sunou po řece jako neovladatelné autobusy. Na březích je na co se dívat, vesnice a kostely střídají lesnatá údolí. Nejkrásnější jsou kryté mosty, z nichž ten nej… podjíždíme v Černvíru pod Nedvědicemi.

V Doubravníku Svratka nenápadně zrychluje, mezi skalami mohutní vlny a užíváme si pětikilometrový úsek nejkrásnější turistické vody obtížnosti WW 2+ až do Borače. Je to něco jako jednodušší Stvořidla na Sázavě, protože se nemusí kličkovat mezi velkými kameny. Všechny jsou pod vodou. Neustále sleduji syna za sebou, co s ním udělá rodeový kajak, ale ukazuje se, že nemusím mít obavy. Při jeho muší váze ho lehce ovladatelná loď přenáší přes všechny vlny a válečky horem, zatímco my těžší dospělí je prorážíme spodem.

Následuje ještě pár vděčných jezů, kde se k radosti přihlížejících vodáků i místních lidí koupou posádky otevřených lodí, a přirážíme ke břehu. Z Víru do Štěpánovic jsme ujeli neuvěřitelných pětatřicet kilometrů. Jen jednou jsme z lodí vystoupili na svačinu, párkrát jsme přenášeli jezy, dvakrát se cvakli a jinak strávili sedm hodin v kajaku.

Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Svratka 15.7.2006
Ahoj vodáci. Na této akci mi kamarád "utopil" loď. Je to dělaná otevřená loď z Letmanovským kýlem ( zvenku šedá, zevnitř hnědá ), vršek žluto oranžový bort červený. Pokud někdo něco o této lodi víte, nebo jste ji našli, ozvěte se. Informace vedoucí k návratu majiteli odměním. Dík AHOJ.
 • Autor fo-fo
 • Datum a čas 15.7.2006 19:47
Reaguj
Štěpánov???
hm, poněkud mě mate, že Štěpánov je psán 103,2 a hned pod tímto mostem jez, tak jsem nebral, že by to mohl být 105,6 ... popis "vody cákající nad jez" se AFAIK hodí na jeden jediný stupeň, kde by výška 0,5 (uváděná na 103,1, mimochodem, není tam N vl?) asi tak mohla odpovídat, rozhodně ale nad žádný jez se šikmou lavicí voda nestříkala (!)
 • Autor kavol
 • Datum a čas 7.7.2003 15:51
Reaguj
železniční trať
Pro JH: opraveno podle železničářských zvyků.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 25.6.2003 14:14
Reaguj
Vlak
Kubo, trať Brno - Boskovice neexistuje. Boskovice leží na trati 262 (Česká Třebová - Chornice - Skalice nad Svitavou) a nemají s tratí 251 (Žďár nad Sázavou - Nové Město na Moravě - Tišnov) na níž leží Nedvědice nic společného. Navíc když zaspíš ve vlaku cestou do Nedvědice, probudíš se ve Žďáře n. S.A můj původní dotaz Tě měl nasměrovat k tomu, aby ses na to podíval sám. Jinak Pražáky po Moravě rád provedu;-)))
 • Autor jh
 • Datum a čas 25.6.2003 13:33
Reaguj
Jel jsem to, i když jsem to něměl v úmyslu, na vltavě, to jsou takový dlouhý a široký necky. Na singlu to byla pohoda, jenom trochu dřina. Před tím stromem co byl naštorc jsem ale nabral tolik vody, že jsem podjel i tu větev půl metru nad vodou:)
 • Autor pavel
 • Datum a čas 25.6.2003 12:00
Reaguj
Jez Štěpánov
Jez je myšlen ve Štěpánově nad Svratkou říční kilometr 105,6 kde je jez vysoký asi 1,5m. Začíná schodkem a po něm následuje šikmá lavice končící vývarem. Letos jsme ho na jaře jeli několikrát (na Vydrách a Vertexce). V zadákovi se to dalo sjet, ale měli jsme docela namále. Jinak na otevřených lodích se dal sjet i úsek kolem Prudké, jen je opravdu potřeba mít štěstí, umět je s lodí plnou vody a často vylívat. Pro příště sháním aspoň Tučnáka.
 • Autor xaws
 • Datum a čas 24.6.2003 14:35
Reaguj
vypravěčský um
Tak nevím, jel jsem letos stejnou Svratku jako autor článku?Co se titulku týče, vystihl to v diskusi již Vokoun ... no dále nevím, kde se pod hrází Víru II bere "malý jezík s válcem, který je NUTNO objet" - já tam viděl akorát brod a zatravněný ministupínek, obé sjízdné klidně středem na otevřence. Jelikož jezdím na laminátu, následně zmiňované jezy bych bez prohlížení nejel (ač jsem tam byl již potřetí), mají dost šutrů, na kterých se dá udělat díra.Štěpánov, hm, podle popisu vody cákající nad jez asi vím o kterém je řeč, kmtráž v hlavě nemám ... tam byl válec? Po levé straně trošku stopující, leč sjízdný (konkrétně na laminátovém Tučňáku :) vývar, vpravo zajímavá vlnka vrchem odtékající bez bílé vody, žeby válec skrytý pod hladinou? Ale jedinou cvaknuvší se Pálavu, co jsme viděli, to plynule vyplivlo... A kde se bere ta šikmá deska, když je to normální kolmý stupeň (o jehož hranu jsem dostal pěknou pecku do zádi...)? ...mnohem víc lodí se cvaklo po omotání se kolem stromu pod tímto stupněm; jedna holka tam padla pod loď a než o 10 m níž vyplavala, skoro jsme mysleli, že ji budeme muset lovit z větví (ale to asi není dostatečně nebezpečné místo, aby stálo za to v článku zmínit...)Mno, jinak hodnocení Doubravník-Borač by myslím bohatě stačilo WW II, pokud je vztaženo k aktuálnímu vodnímu stavu, to plusko bych spíše použil na podzim, kdy toho teklo víc a bylo to těžší - alespoň na laminátové Vydře bez špricky :-)p.s. výše uvedené nemá být v rozporu s pravidly bezpečnosti na vodě, pokud to tak někdo pochopil (např. jestliže pochybuju o autorově tonutí ve válci), pochopil to špatně ...
 • Autor kavol
 • Datum a čas 24.6.2003 11:55
Reaguj
Upřesnění pořadatele
1. pokud jsou závod jen pod Vírem 1 málokdy je možné jet od Víru 2, na splutí specialně domlouváme vodu a bude tomu tak i v neděli 7.9. v sobotu poteče jen Vír1, ale za to bude super program 2. z výše uvedeného důvodu děkuji všem co si zaplatili splutí3. jestli nazýváš jezem ten stupínek ve Štěpánovicích jsem poměrně přesvědčený že se pod ním mělo jít postavit4. Těšíme se na všechny i příští rok ve stejném termínu a doufáme, že si Vás vezme víc čísla a zkusí své umění i v bránách, protože není pravdou, že by se jednalo o nějaké závody, ale jel se zde tradiční závod série Českého poháru vodáků KRK - cup (dříve Prijon cup)
Reaguj
Pro železniční nadšence
Jestli to chceš úplně přesně: jeď vlakem Brno - Tišnov - Nedvědice. A jestli usneš, skončíš nejspíš v České Třebové.
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 20.6.2003 21:32
Reaguj
Štěpánovský jez
Hloubka? Přímo pod jezem jsem nedošlápnul na zem, abych měl hlavu nad vodou. Těsně za vývarem (2-3 m od jezu) bych už stál, kdyby mi voda nepodrážela nohy. Zpětně mě štvalo, když jsem viděl měchuřiny, jak přes válec jezdí jakoby nic. A když jsem se vracel autem a viděl jezík bez vody, to bych brečel. Přesně jako jez v Tuhnicích na Ohři...?
 • Autor Kuba Turek
 • Datum a čas 20.6.2003 21:26
Reaguj
Celkem 14 příspěvků v diskuzi


Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

Rathova olympijská myšlenka po 100 letech: do Paříže po Seině

V roce 1924 byla na olympijských hrách poprvé představena kanoistika. Na počest této události dopádloval do Paříže český sportovec Emerich Rath. Jeho cesta v kajaku po Seině činila 400 km.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2024

Sedláček zemřel při sestupu z Lhotse před 12 lety, letos bylo nalezeno jeho tělo

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

Telegram - лучшие предлож... VlazeraMob, 23.7.2024 4:52, 119 příspěvků
ejhwjuxd order, 23.7.2024 2:53, 119 příspěvků
купить септик для частног... AaronRhync, 23.7.2024 2:45, 15 příspěvků
fvcjhvox tablets, 23.7.2024 0:06, 119 příspěvků
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38