
Proč se nestaví bezpečné jezy?
KOMENTÁŘ Smrt tří mladých mužů pod jezem na Ostravici znovu připomněla otázku, proč se staví nebezpečné jezy. Proč projektanti, majitelé jezů i státní správa ví, že je jen otázky času, kdy se stanou příčinou smrti, ale nic s tím nedělají. Jiří Vorobel na to odpovídá velmi srozumitelně:
Proč se pod jezy tvoří válce?
Udělat jez tak, aby vůbec nedělal válec, prakticky nejde. Jde o Froudeovo číslo. Voda, padající přes hranu jezu, má vždycky Fr>1, a voda pod jezem Fr<1, a když Fr klesá přes 1, vždycky se dělá tzv. vodní skok. Při větším průtoku se v hladkém korytě (což většina vývařišť je) nebo v hluboké vodě vždycky stočí do válce. A právě válec v hlubokém vývařišti je nejefektivnější způsob, jak zatlumit energii přepadávající vody o vodu, ne o konstrukci, která tím trpí.
Jezy s drsnou šikmou spádovou deskou zakončenou nízkým skokem při malé vodě válec nedělají, ale trpí na vymílání dna v podjezí, takže se kromě vyšších pořizovacích nákladů dost prodraží údržba. Navíc při větší vodě, kdy dosáhne spodní hladina konce spádové desky, dělají snad ještě ošklivější válec než ostatní typy, protože tam ta voda jde zešikma v plné rychlosti.
A úplně nejlevnější pevný jez je ten úplně nejnebezpečnější - parabola s vybetonovanou vanou zakončenou prahem, kde se dělají ty nejhorší válce. Tam se ta kinetická energie vypere, aniž by silný proud šel někam, kde to není z betonu. Kolmé stupně a stavitelné jezy (klapky a vaky) na tom nejsou o moc líp.
Nebezpečné jezy zabíjejí, protože je tak investoři postavili
Nejbezpečnější jezy jsou ty, které mají vývařiště z velikých šutrů a rozbitou kamennou spádovou desku, ty dokážou do určitého vodního stavu všechnu kinetickou energii přepadu vymlít spoustou malých vírů, místo aby tam tekl pravidelný hladký proud a čistě se stáčel do válce. Jenže to si dobrovolně nikdo nepostaví, protože když přijde velká voda, má za co zabrat a ten jez slušně přerovná.
FOTOGALERIE: Cvičná záchrana na Úpě pod jezem
Teoreticky by šlo udělat celé těleso jezu jako přírodě blízké opatření, hodně dlouhou šikmou desku z betonu po celém vzdušním líci pokrytou zabetonovanými špičatými balvany. Mohlo by se to chovat jako hodně strmá peřej, takže by to nepotřebovalo rybochod, ryby by to přešly kdekoli po hrázi. Válec by se pod tím dělal jen za fakt VV, kdy by ty kameny byly zarovnané. Jenže to by stálo mnohem víc než obyčejný jez, a momentálně není jak stavebníka motivovat k tomu, aby tomu dal přednost před daleko levnějším (ale nebezpečným) řešením.
SEZNAM: Malé vodní elektrárny v Česku
V momentální politické situaci, kdy se podporuje stavba nových jezů a na bezpečnost se nehledí, asi nezbývá než důsledně vyžadovat budování prostředků pro přístup záchranářů a nosit svíčky k pomníčkům.
Diskuse
Diskuze k článku
Mohou být jezy bezpečné?
V roce 2013 byla na těchto stránkách obsáhla debata o bezpečnosti jezů všeobecně, při které se různí diskutující na tento problém divali různě. Uvedené argumenty mají jistě platnost i dnes.
Doporučuji pročíst každému, kterého tento problém zajímá.
Nebezpečné jezy zabíjejí, protože je tak investoři postavili - Horydoly.cz - Outdoor Generation
- Autor Michael Beranek
- Datum a čas 4.4.2021 11:08

Švýcarští policisté jsou korektní, přísní a neústupní
Vaše data a servery v bezpečí za ještě dostupnější cenu. Coolhousing snižuje ceny u služby server housing
Může se hodit
Nejčtenější články

Padrťské rybníky: na kole, koloběžce, pěšky a na bruslích

Rekonstrukce chaty či chalupy bez elektřiny?

TEST Polštářek pod zadek na cestování

Kde hledat pracovní nabídky v Česku v roce 2025?

Na zámky a hrady a přesto do hor: nejzajímavější kombinované destinace ve střední Evropě
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
---|---|---|---|---|
Cape Epic - etapový cyklomaraton | Jihoafrická republika | 16.-23.3. | 16.3. | |
For Boat - veletrh | Praha, Letňany | 21.-23.3. Vodní sporty | 21.3. | |
Na posvátné hory Inků - fotovýstava | Nové Strašecí, muzeum | 13.2.-23.3. Fotografovali Renata Collard a Zbyněk Žoha | 23.3. | |
Taipei Cycle - veletrh | Taiwan | 26.-29.3. | 26.3. | |
Nauticampo - veletrh | Portugalsko, Lisabon | 26.-30.3. Turismus a karavaning | 26.3. | |
Zimní plavání | Přerov | 29.3. | ||
Lužnice - odemykání
|
Suchdol | 29.3. | 10:00 | |
Běh Máchalkou | Praha, AC 1890 | 5 km | 29.3. | 09:00 |
Drytool Session | Borová, Stodola | Horolezectví | 29.3. | 13:00 |
Chrudimka - splutí | Seč | 29.3. |
Diskuse
Фотостудия с белой циклор... | Larryger, 23.3.2025 2:21, 20 příspěvků |
Смотреть турецкие сериалы... | Howarddeext, 22.3.2025 23:23, 10 příspěvků |
Этюдник обнародований Дог... | SteveBox, 22.3.2025 21:32, 3 příspěvky |
Этюдник оглашений Условимся | SteveBox, 22.3.2025 20:32, 20 příspěvků |
The most suitable THC pro... | RobertCrymn, 22.3.2025 18:32, 2 příspěvky |
Exciting Opportunity: Wor... | Jasonknove, 22.3.2025 16:29, 3 příspěvky |
Смотреть онлайн турецкие ... | Jimmyzip, 22.3.2025 14:06, 10 příspěvků |
MAXWIN89 | https://us-leanbody-tonic.com/, 22.3.2025 12:29, 125 příspěvků |
CSOWIN | https://www.bawangsoy.com/, 22.3.2025 12:29, 125 příspěvků |
https://projemlak.com/ | MEN88, 22.3.2025 12:27, 125 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
Prague Bike Fest Na Výsta... | Horydoly Open, 20.3.2025 22:13 |
Největší běžecká výstava ... | Horydoly , 16.3.2025 20:23 |
Každý, kdo jen trochu chc... | milan šupa, 13.3.2025 19:43 |
EXPEDÍCIE (jar 2025) | Horydoly , 24.2.2025 13:32 |
Střední Čechy v březnu | Horydoly , 23.2.2025 12:44 |
Cyklocestování Frýdek Místek | Horydoly , 18.2.2025 14:43 |
Budějovicko láká na valen... | Horydoly , 15.2.2025 2:38 |
Únor v Papilonii Liberec | Horydoly , 14.2.2025 22:48 |