První letošní raftový slalom

První letošní raftový slalom
SDÍLEJ:
REPORTÁŽ Praha-Trója
Jak na to

Umělý vodácký kanál na Vltavě v Praha-Trója dosahuje obtížnosti WW 3+. Splutí je možné po celý rok, v místní loděnici se platí vstupné.

První sjezdy letošní raftingové sezóny se jely na Tanvaldské Kamenici.

První letošní raftingové slalomy byly na programu v sobotu 8. května na umělé slalomové dráze v Praze – Tróji. Každý jistě netrpělivě očekával, zda se podaří nějaké posádce získat skalp úřadujících mistrů světa z loňského šampionátu na Lipně.

Široká špička

O kvalitě české raftové špičky svědčí skutečnost, že se podařilo zvítězit pouze Jezinkám v kategorii R4, ve zbylých závodech sbírali světoví šampióni pouze druhá místa.

Rychlá, ale technická trať s deseti brankami postavená Járou Pospíšilem začínala protivodnou jedničkou na pravé straně (bráno z pohledu po proudu), po povodné dvojce na rozhraní na levé straně následovala rovněž vlevo protivodná trojka. Z ní se vyjíždělo přes válec do kombinace přesazených povodných bran, závodníci si museli branky pořádně nadjíždět, pokud chtěli mít naději na úspěšný průjezd, slušný čas a minimální penalizaci. Kombinaci povodných branek ukončila protivodná osmička vpravo nad žehličkou, ze které se vyjíždělo do zelené devítky vpravo pod Žehličkou a vše zakončil přejezd do protivodné desítky v levém vracáku.

I dobří plavali

Zatímco nejlepší posádky neměly problém s průjezdy napřímo, ty méně zkušené často volily průjezdy s hodinami či průjezdy branek po zadu, ať již schválně nebo z nouze. Našlo se i několik plaváčků, asi největším překvapením bylo vykoupání posádky P.R. z klubu RK Stan. Chlapci se snažili vejít do šestky, a jak se tak nahýbali, a nahýbali, tak se to tak nějak semlelo a jízda už pokračovala mimo člun.

V závodě Českého poháru se podařilo trať z ženských posádek nejlépe projet Jezinkám před Tygříky a No Name. V kategorii mužů pokračovala v dobrých výkonech posádka Racing Team z oddílu RK Stan, která získala skalp mistrů světa. RK Trója dojela na druhém místě, bronz vybojovala posádka W&D WC.

Koalám se nedaří

V nominačních závodech kategorie R6 se podařilo Tygříkům zajet Jezinky na jejich domácí půdě, třetí příčku si pro sobotu předplatila děvčata z No Name týmu. Tato posádka složená ze závodnic čtyř oddílů (RK Trója, RK Stan, KV 125 a KV Žamberk) se schází pouze na závodech a po třetím místu z Kamenice se jim podařilo zopakovat stejné umístění i ve slalomu. Dalším příjemným překvapením je čtvrté místo posádky KV Kanoecentrum, která se dala dohromady minulý rok na podzim a letos spolu jede první sezónu. Naopak zklamáním je páté místo Koal, které pokračují v letošních nevýrazných výkonech. Od posádky, která spolu jezdí již nějaký ten pátek a věnuje tréninkům v Tróji hodně času, bych očekával lepší výsledek.

Ani na šestkách se domácí Tróji nepodařilo dosáhnout na prvenství, na prvním místě dojeli raftaři z Prostějova. Třetí místo v této silně obsazené disciplíně získala posádka Racing Team. Při pohledu na výsledkovou listinu nelze než připomenout slova Petra Panenky, který po mistrovství světa na Lipně říkal, že pomalu těžší než vyhrát mistrovství světa je vyhrát domácí nominaci...

Ačkoliv předpověď slibovala na sobotu počasí hodné ledových mužů a pátek tomu plně nasvědčoval, nakonec se vyčasilo a do druhého kola řada závodníků vyměnila dlouhý neoprén za krátký.

Několikrát za den do neoprénu

Na závěr bych si dovolil pořadatelům z oddílu RK Trója, kteří v čele s Petrem Panenkou připravili kvalitní trať a závody, vytknout jednu malinkou vadu na kráse: nebylo by pro příště lepší rozdělit startující do dvou skupin? Řada lidí si na start v jedné rundě stěžovala, převlékat se několikrát za den do neoprénu v nepříliš teplém počasí není nic příjemného. Stejně tak časové prostoje mezi jednotlivými výkonnostními třídami podle mého soudu zbytečně narušovaly plynulý průběh závodu (ale možná byly potřeba kvůli technice, rozhodčím nebo z nějakého jiného důvodu, nevím).

Po skončení závodů bylo na programu tradiční pivní rodeo, neboli pití piva ve válci pod mostkem. Protože jsem se tohoto závodu nezúčastnil, nemohu vám přiblížit jeho průběh a výsledky, nicméně doufám, že se mi podaří z někoho pár hodnověrných informací získat a budu vám je moci nabídnout včetně fotografií.

Reportáž byla psána pro Sportovní noviny - rafting

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

ZÁBRDKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Mohelka: vodácký průvodce a kilometráž

Ondřejovický potok byl spoután betonem a kamením

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vánoční Sázava 2019

Vánoční Sázava 2019

 Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

ZÁBRDKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

RIVER GUIDE Jizera je řeka mnoha tváří, každý vodák si na ní najde to své, koryto pojme jakoukoliv loď, lze po ní plout od jara do zimy a při tom je téměř
Ondřejovický potok byl spoután betonem a kamením

Ondřejovický potok byl spoután betonem a kamením

Protipovodňovou úpravu dvoukilometrového koryta Ondřejovického potoka v okrese Jeseník provedli vodohospodáři z podniku Lesy České republiky. Břehy stabilizovaly kamenné rovnaniny, dlažby a zdi, dno pak dřevěné prahy a balvanité skluzy.
Vodácká sezona na Sázavě je otevřená

Vodácká sezona na Sázavě je otevřená

VIDEO Sázava se zbavila ledu po celém toku, v korytě teče dost vody a to je správný čas, aby vodáci otevřeli sezonu. Taje sníh na Vysočině a do toho prší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mackenzie - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Milan Pachlopnik 21.3. 18:30
Festival cestování - veletrh Pardubice, Ideon 22.-23.3. 22.3.
Bílina - odemykání Zabrušany   23.3.
Neptune Steps Skotsko, Maryhill Locks Otužilecké plavání 23.3.
IBTM - veletrh Saudská Arábie, Abu Dhabi 25.-27.3. 25.3.
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 27.-30.3. 27.3.
Blik blik festival světla Plzeň 29.-30.3. 29.3.
For Bikes - veletrh Praha, Letňany 29.-31.3. 29.3.
Otužilecké plavání Záříčí   30.3.
Lužnice - odemykání
Suchdol 30.3. 10:00

Diskuse

Koloběžky Kuba Turek, 18.3.2019 22:59, 7 příspěvků
Krkonošský survival Horydoly , 18.3.2019 22:03, 2 příspěvky
Krkonošský survival Krupka, 18.3.2019 21:04, 2 příspěvky
Koloběžky Karel, 18.3.2019 15:36, 7 příspěvků
Průdušky Karolina, 15.3.2019 13:26, 6 příspěvků
imunita Martina, 14.3.2019 12:55, 13 příspěvků
Klouby Adam, 13.3.2019 11:27, 32 příspěvků
Průdušky Prkoš, 13.3.2019 0:45, 6 příspěvků
Průdušky Petra, 12.3.2019 17:50, 6 příspěvků
Píseň Horydoly - Andrea Černá, 12.3.2019 13:07, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Chytremapy.cz Horydoly , 16.3.2019 12:54
Katastrofa, zvaná vnitřní... milan šupa, 15.3.2019 19:21
Rokytnice Horydoly , 14.3.2019 15:03
ROKYTNICE NAD JIZEROU NAB... Horydoly , 14.3.2019 14:15
Re: Skialp v Alpách Horydoly , 5.3.2019 18:23
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:14
Re: Skialp v Alpách Horydoly Open, 5.3.2019 15:12
Re: Skialp v Alpách Kuba Turek, 5.3.2019 15:09