Ptáček: Vodáci spolupracují s rybáři proti elektrárníkům

Ptáček: Vodáci spolupracují s rybáři proti elektrárníkům
Petr Ptáček pádluje na kanálu v Roztokách u Křivoklátu.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Asociace vodní turistiky a sportu spolupracuje s Českým rybářským svazem, aby zůstal zachován současný stav řek a nestavěly se další jezy, které ničí život ve vodních tocích.

Petr Ptáček je předsedou Asociace vodní turistiky a sportu, zastřešujícího spolku vodáckých organizací, sportovních svazů, výrobců, půjčoven a návazných služeb, které mají co do činění s vodáckými aktivitami. Zároveň vede kurzy vodní záchrany především pro vedoucí sportovních klubů a hasiče. Provozuje nejdůležitější vodácký web Raft.cz. V neposlední řadě je soudním znalcem v oboru.

Úpa, Dolany, Zvole. Nácvik záchrany z jezu.

Asociace vodní turistiky a sportu spojuje velké organizace do jednoho celku, i když každá z nich má poněkud jiný cil – výchovu zastupuje například Skaut a Klub českých turistů, výkonnostní sport zase Český svaz kanoistů, členy jsou velké půjčovny i výrobci, také jednotlivci. K čemu je jim to dobré?

Asociace se snaží, aby byly vodní turistika zachována pro další generace dětí i dospělých. Usiluje, aby řeky zůstaly splavnými toky a nestaly se jen soustavou rybníků se suchými říčními koryty mezi nimi. Velké turistické a vodácké organizace dávají asociaci svůj kredit a půjčovny či prodejny nezbytné finance. Podařilo se tak skloubit neziskový sektor se ziskovým, kdy všem jde o to, aby vodní turistika měla větší zastání a nebyla tím posledním, na co se na řekách myslí.

Asociace se dala účelově dohromady s rybářským svazem. Co je spojuje a co rozděluje?

S Českým rybářským svazem spolupracujeme v rámci správních řízení u staveb, které mohou ovlivnit život na řece. Vodák má rád přírodu a nechce ji ničit jen z důvodu, že někdo má super podnikatelský plán, a stejný cíl má i rybář. Společně tak usilujeme o to, aby se současný stav, kdy zde máme tisíce příčných překážek, které výrazně mění řeku, dále nezhoršoval. Bohužel už zpětně nezměníme to, co bylo postaveno.

Rozděluje nás občas pohled na manipulace s vodou na přehradách, kdy si jako vodáci chceme jednou za rok během pár hodin splout pěkné úseky řek a potoků pod nimi, čemuž rybáři a ochránci přírody někdy brání. Někdy dochází ke kolizím vodáků a rybářů na přeplněných řekách, ale to jsou spíš osobní než věcné spory.

Co se Asociaci podařilo a naopak co nezdařilo?

Za čtyři roky existence se podařilo mnohé. AVTS oslovila poslance a změnila Vodní zákon, aby rekreační plavba byla vyjmenovaná a úřady na ni musí brát ohled. Např. Každá překážka na řece teď musí být překonatelná přenesením či splutím a pod jezem musí být téct dost vody na další plavbu po řece. Dále se nám podařilo zabránit mnoha stavbám, které by měly devastující dopady na řeku.

Bohužel ne vždy jsme úspěšní. Poslední špatný příklad je, že vodoprávní úřad povolil navýšení jezu, což jsme rozporovali, a jakmile povolení vstoupilo v platnost, stala se řeka zcela suchou. Investor potřeboval rychle vrátit investici, proto nehleděl, že v řece musí ze zákona pod jezem nechat vodu a vše nahnal do své malé vodní elektrárny. Že zcela zničil říční život v délce skoro půl kilometru a změny se projevují ještě o deset kilometrů níže, příslušné úřady nezajímá. Prezentují to jako vítězství zelené energie.

Jak se na úspěchy při jednání dívají vodoprávní orgány, v jejichž působnosti jsou všechny toky?

V únoru se AVTS obrátila se žádostí o odbornou radu na ombudsmana. Stále častěji se totiž setkává s tím, že je vylučována z různých řízení a přitom schvalované stavby nesplňují podmínku danou zákonem na prostupnost či splutí. Úřad tak nezajistí veřejný zájem a jako nepohodlného nás raději vyloučí.

Petr Ptáček poskytl rozhovor na podobné téma pro Hospodářské noviny: Stát platí jezy soukromým elektrárnám

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Pod nejvyššími vrcholky zalesněných šumavských hor se rozlévá největší česká vodní plocha, které se říká šumavské moře. Pravidelně se zde konají mezinárodní regaty plachetnic, windsurfingových prken a kitesurfingových draků.... celý článek

Kadaň - opevněné město

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Pod nejvyššími vrcholky zalesněných šumavských hor se rozlévá největší česká vodní plocha, které se říká šumavské moře. Pravidelně se zde konají mezinárodní regaty plachetnic, windsurfingových prken a kitesurfingových draků.
Kadaň - opevněné město

Kadaň - opevněné město

NOVÉ FOTKY. Kadaň patří mezi jedno z mála českých měst, kde se dochovaly středověké hradby v celé kráse. Kadaň leží na Ohři mezi Karlovými Vary a Mostem. Co můžeme z kadaňských hradeb ještě dnes
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LESNÍ JEZ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Řeky AKTUÁLNĚ 2023

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

VÁH Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Úhlava - vodácký průvodce

Úhlava - vodácký průvodce

RIVER GUIDE Úhlava je vodáckou veřejností poněkud opomíjená řeka. Je to škoda, protože nabízí přes 100 kilometrů pádlování ze Šumavy do Plzně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Designblok Praha 4.-8.10. 4.10.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
60 let Krkonošského národního parku - výstava Praha, H40 Gallery 15.9.-6.10. 6.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 7.10.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 7.10.
Dračí lodě - kongres Praha, KVS 7.10.
Lužnice - zamykání Suchdol nad Lužnicí 7.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   14.10.
Vavřinecký potok - splutí Vavřinec ZRUŠENO! 14.10.

Diskuse

Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 19:17, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Kuba Turek, 3.10.2023 16:53, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 15:22, 4 příspěvky
pytlíkovští mlynáři přitv... Lukas B., 3.10.2023 9:55, 11 příspěvků
INU Honza, 2.10.2023 20:12, 4 příspěvky
pokud někdo nemá zuby Lukas B., 2.10.2023 13:40, 2 příspěvky
Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

The North Face - výprodej Horydoly Open, 4.10.2023 11:16
Odstartoval Budějovický t... Horydoly Open, 4.10.2023 11:08
Všemi barvami podzimu zář... Horydoly Open, 4.10.2023 11:05
Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30