Rafting je nebezpečná zábava

Rafting je nebezpečná zábava
SDÍLEJ:
Pod jezem v Děhylově na severomoravské řece Opavě se dnes odpoledne, v neděli 27. dubna převrátil raft. Ve válci zůstala celá šestičlenná posádka. Čtyři po chvíli řeka vypustila, dva lovili záchranáři. Čtyřicetiletý muž leží ve vážném stavu na lůžku ostravské Fakultní nemocnice a jeho padesátiletý kolega se utopil.
Jak na to Orientační ceny raftování

Jednodenní splutí české řeky s cestovní kanceláří 250-1000 Kč

Víkendový zájezd do Rakouska nebo na Slovensko 2000-5000 Kč

Týdenní zájezd v Evropě 3500-7000 Kč

Exotický zájezd až 100 000 Kč

Orientační ceny v prodejnách

Neoprenový oblek 2000-4000 Kč

Přilba 500-1500 Kč

Plovací vesta 1000-3000 Kč

Pádlo 500-1500 Kč

Záchranné lanko (házečka) 300-1000 Kč

Raft 25 000-90 000 Kč

Kam na raftu se začátečníky

(obtížnost do WW 2)

Sázava (Týnec - Píkovice) 16 km

Sázava (Smrčná - Stvořidla) 5 km

Jizera (Vilémov - Benešov) 20 km

Kamenice (Jesenný - Železný Brod) 7 km

Doporučené vybavení

pádlo

plovací vesta

přilba

házečka (aspoň dvě na člunu)

neoprenový oblek

tenisky nebo neoprenové botičky

funkční prádlo

malý lodní pytel na drobnosti

lékárnička (aspoň jedna na člunu)

mobil

kilometráž (v nepromokavém obalu)

Sjezd raftu se uskutečnil v rámci jarního otevírání Opavy pořádaného místními vodáky.

„Retardérky u splavů v Jilešovicích a v Děhylově byly nesjízdné - zkoušel jsem jet tu jilešovickou v jednom, ale vlna dole je hodně silná a kope doleva, hodila mi špičku lodi nahoru na betonový břeh a bleskově mě vystoupila z lodi,“ napsal před dvěma lety Martin Hollein do diskuse vodáckého serveru Raft.cz.

Děhylovský jez přehrazuje řeku Opavu sedm kilometrů před jejím ústím do Odry poblíž Ostravy-Svinova.

Často se topí hasiči

Ačkoliv zatím nejsou známy podrobnosti o utonutí na Opavě, lze konstatovat, že u většiny podobných tragických nehod asistuje alkohol. Ten dodává svátečním vodákům nejen teplo, ale i falešnou odvahu a bohorovnost. Pod jeho vlivem zapomínají na varování pořadatelů před nebezpečnými jezy, které mnohdy vypadají úplně nevinně. Navíc organismus s alkoholem v krvi nedokáže dlouho vzdorovat studené vodě a jeho reakce jsou pomalé a neadekvátní situaci.

Mnohé oběti jsou z řad dobrovolných hasičů a jejich přátel. Hasičské sbory totiž v nedávné minulosti nakoupili drahé raftové čluny, jejich členové prošli krátkým školením na klidné vodě a od té doby si myslí, že všechno sjedou. To je ale kardinální omyl.

Vůdce raftu je kapitán

Ano, raft sjede téměř všechno, ale horší to bývá s jeho posádkou. Rafting je totiž velmi populární vodáckou disciplínou, protože umožňuje i začátečníkům splout velmi obtížné úseky. Velký gumový člun bez potíží sjede jezy, velké peřeje i balvanité zatáčky. Běda však nováčkům, kteří z lodě do takového proudu spadnou. Semele je jako mlýnské kolo a pokud se neutopí, umlátí je kameny.

Vůdce raftu proto musí umět odhadnout síly své posádky, nekompromisně trvat na bezpečnostním vybavení a dobře znát řeku. Někdy v sobě musí najít i sílu říci jako zkušený kapitán: „Tohle nejedeme.“ Stačí totiž, aby přehrada na horním toku vypouštěla více vody než obvykle, a splutí se stane těžší než jindy, nebo je v posádce někdo, kdo by nemusel plánovaný úsek zvládnout.

V západní a jižní Evropě se proto nesmí jezdit na vícemístných člunech bez licence Mezinárodní raftingové federace IRF. Na každém člunu musí být jeden licencovaný instruktor. Je při tom jedno, zda se jedná o komerční akci, zájezd nebo splutí několika kamarádů.

V Česku musejí tuto licenci předkládat cestovaní kanceláře nebo živnostníci, kteří se komerčním raftingem chtějí živit. Amatérům se však žádné meze nekladou.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Je pravda, ze vodaci zavodnici (na cemkoliv) toho prenesou o moc vic a sjedou o moc min nez turisti. Mezi "turisty" a zakazniky cestovek je mnoho takovych co reknou: No problem a kdokoli je vezme kamkoliv. Pak jsou clanky Bleskoveho typu namiste.Poznamka "saska" z clanku o Stvoridlech, ze jede jen Sazavu a ne vodopad je naprosto uchylna.Videl jsem i (dost davno) autobus deti 10-15let vypusteny bez prileb a vest na jarni Cenkarnu. Zbyly asi 4 lode... Ci bylo nezadatelne pravo utopit? Neutopilo se zadne dite, pomohli jsme jim. Jen vedouci mel pamatne foto se zbytkem limce lodi okolo krku.Hazecku dneska ma skoro kazdy poradny vodak. Videli jste vsak nekoho, kdo s ni umi a nekoho, kdo vi trochu vic o zachrane a neco si zkusil?Potiz je v tom, ze tyhle stranky, ti jimz jsou vylevy podobne memu urceny vubec nectou a i kdyby na ne narazili, nezajima je to. Howgh.
  • Autor Ota
  • Datum a čas 6.6.2003 13:38
Reaguj
Rafting JE nebezpecna zabava pro lidi bez zkusenosti a se spatnym odhadem, jinak je sjizdeni vody samozrejme mnohem bezpecnejsi nez vylety na ledovec. Zastavam ovsem nazor, ze kdyz se nekdo chce utopit, ma na to sve nezadatelne pravo, takze bych amaterske jezdeni na vodu nijak neomezovala.
Reaguj
Raft sjede všechno???
No, možná 420ka Pulsar, tedy velký raft podobné konstrukce jako jezdí v Rakousku nebo třeba na Zambezi. Ale u nás se jezdí většinou na Coloradech. To není žádný raft, to je skvělá gumová loď, na které se ve čtyřech dá docela slušně závodit. A při každých závodech řada posádek vyplave. Jak to může dpoadnout, když na to sedne 6-10! troubů, kteří nemají strach z vody, protože ani vzdáleně netuší, co dokáže. Fukce guida (kapitána) raftu není o pádlování, ale o odhadu situace a velení své posádce. Jsem přesvědčen o tom, že většinu jezů na kterých se tito lidé utopí přenášejí raftoví závodníci velmi dlouhým obloukem.
  • Autor baciik
  • Datum a čas 28.4.2003 11:11
Reaguj
Re: titulek
název je opravdu hloupý, ale obsah článku přesně popisuje, co se dneska na řekách děje. Letos jsem zažila oevírání Doubravy. Vožralý se váleli na břehu a poté bez jakékoli zábrany vjeli do krátké trojkové peřeje a nestačili se divit. Naštěstí na řece nebyl žádný jez s vývařištěm, tak se nikdo neutopil, kupodivu. Jinak posádky hasičů opravdu lezly po čtyřech (nejen ony) a nebýt raftu tak plavali co 10 m.
Reaguj
titulek
Tak tedy nevim, jestli nejste odnoz Blesku. Soude podle nazvu clanku Rafting je nebezpecna zabava. Statistika nudaje ma vsak cenne udaje drahy Kubo. Kolik je mrtvejch na lyzich, kolech, skalach? A jen co se utopi jeden clovicek hned je z toho nebezpecna zabava? Ach jo.
  • Autor c1man
  • Datum a čas 28.4.2003 00:17
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2022

Řeky AKTUÁLNĚ 2022

BOSNA A HERCEGOVINA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Říční břehy jsou veřejně přístupné

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Orlík klesá, vodáci se radují

Orlík klesá, vodáci se radují

Povodí Vltavy upouští Orlík, aby hladina klesla o 12 metrů. Včera začalo oficiální odpouštění vody každý den zhruba o půl metru. Cílový stav je na kótě 339 m n.m. Měl by se udržet
Říční břehy jsou veřejně přístupné

Říční břehy jsou veřejně přístupné

Podél všech řek a potoků je zákonem zaručené právo průchodu, i když tam sahá soukromý pozemek nebo pronajatá parcela. Majitel ovšem může na břehu zakázat táboření, rybaření i koupání.
Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Polabí AKTUÁLNĚ 2022

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

LABSKÁ STEZKA Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Plavec i posádka plavidla musejí znát pravidla plavebního provozu

Plavec i posádka plavidla musejí znát pravidla plavebního provozu

Pokud plánujete strávit zbylé letní dny na lodi, motorovém člunu či třeba šlapadle, měli byste znát pravidla plavebního provozu a značení, které se používá v rekreační plavbě. Budete-li si půjčovat plavidlo v půjčovně,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
OC Manie Roztoky u Křivoklátu 27.-28.8. Otevřené kanoe na divokou vodu 27.8.
Krumlovský Horák Český Krumlov Vodácko-horolezecký závod 27.8.
Východočeský vodácký maraton Týniště nad Orlicí Orlice - Labe - Chrudimka 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Malše - splutí Římov 10.9. 10:00
Úhlava - splutí Nýrsko 10.9.

Diskuse

Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Enjoy daily galleries billhi18 billhi18, 17.8.2022 16:46
Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02