Řeky AKTUÁLNĚ 2009

Řeky AKTUÁLNĚ 2009
SDÍLEJ:

Voda pro vodáky v Česku obvykle teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka.\r\nPřidáváme též tipy ze zahraničí.

22. prosince
Sázava
Dolní tok Sázavy je částečně zamrzlý. Přečtěte si fotoreportáž z Vánoční Sázavy a prohlédněte si fotogalerii.

19. prosince
Svratka
Svratkou teče skrze Brno tak akorát vody, aby bylo možno skočit na kajaku populární a vysoký Kamenomlýnský jez. "Možná ho tedy sjedeme při vánočním splutí," uvádí brněnský vodák Joe Hlaváček.

11. listopadu
Mže
Vodáci z oddílu Union Plzeň dokončili stavbu playspotu na rodeo v centru města. Podívejte se na video.

12. října
Kamenice
Horní Kamenice pod josefodolskou přehradou je prořezaná.

11. října
Inn
V rakouském Neuburgu u Pasova bylo otevřeno velké vodácké centrum Denk. Zahrnuje obchod, půjčovnu a výuku. Neuburg leží na velké trekkingové řece Inn.

1. října
Sázava
U jezu Brejlov na dolní Sázavě je od letoška otevřená restaurace Mlýn Brejlov. Také jez je částečně opravený. Již se nedá jezdit jako dříve protrženými místy vlevo a vpravo, ale pouze středem, kde je nová propust. Pozor na válec! "Upravila jsem venkovní zahrádku před restaurací, opravila zděné molo, prosekala břehy a nechala vyrobit můstek," vypočítává šéfka výletní restaurace Kateřina Fragnerová. "Kromě toho je možné ubytování v chatičkách a bezpečné uložení lodí na noc."

30. září
Vltava
Umělý slalomový kanál v Praze - Troji na Vltavě bude kvůli pravidelné údržbě uzavřen od 7. října do 3. listopadu. V provozu zůstane kanál na Štvanici.

17. září
Kde se budou pouštět přehrady
Kde se bude pouštět na podzim voda z přehrad do řek? Vyberte si: Hamerský potok, Botič, Vltava, Vavřinecký potok.

AUDIO+FOTO: Podzimní splutí 2009 (128 MB, MPG, 2:55 min)
Poslechněte na YouTube:

11. září
Vltava a Lužnice
Z velkých řek jsou sjízdné pouze Vltava a Lužnice.

10. září
Želivka
Kvůli raftovým závodům bude možné o víkendu splout Želivku pod přehradou.

7. září
Dyje
Dyje (Thaya) je právě na limitu, aby se dala splout z rakouské obce Drosendorf do moravského Podhradí. Přečtěte si videoreportáž.

6. září
Svratka v Brně
Díky nadržené vodě na jezech se dá splout Svratka skrz Brno od zoologické zahrady ke koupališti Riviera.

3. září
Vltava
Do Vltavy v Českém Krumlově unikl olej. Hasiči postavili norné stěny a zachytávají ho. Plavba pro vodáky není omezena.

28. srpna
Jihlava
Všechna podzimní splutí řeky Jihlavy se ruší. Přehrada Dalešice nubude pouštět vodu, protože tok je zablokovaný hromadami padlých stromů.

27. srpna
Vltava, Lužnice a Morava
Doist vody pro splutí na kanoi mají z velkých řek už jenom Vltava z Vyššího Brodu, Lužnice ze Suchdola a Morava z Postřelmova. Berounka, Sázava a Ohře jsou už na hranici sjízdnosti obvyklých turistických úseků. Na klídné vodě se dají splout dolní úseky Vltava, Labe a Ohře.

25. srpna
Botič už na začátku října
Datum splouvání Botiče se přesouvá na 4. října. "Důvodem jsou opravy koryta v následujících termínech," uvádí organizátor Vojta Jančar z HG sportu a Kotvy Braník. Podobný důvod vede k tomu, že se letos nepojede vůbec Rokytka. Po jejím břehu se staví z Kyjí do Libně mohutná cyklostezka.

24. srpna
Rizzanese mizí
Oblíbená extrémní řeka Rizzanese na Korsice mizí pod radlicemi bagrů, které budují přehradu. Děje se tak přes množství protestů od vodáků, ochránců přírody a místních obyvatel.

9. srpna
Salza
Ideální stav vody mezi Wildalpen a Palfau.

8. srpna
Svratka
Vypuštěná brněnská přehrada umožňuje splout deset kilometrů řeky Svratky, která je jindy uvězněná pod hladinou přehradní nádrže.

28. července
Úhlava
Obvyklá vodácká západočeská kombinace v polovině září má letos smůlu. Nejdříve byla z víkendu vyřazena Teplá a totéž posléze ohlásili i pořadatelé na Střele. V prvním případě se opravuje přehrada a v druhém jezy. Místo toho se bude dva dni pouštět voda z přehrady Nýrsko do Úhlavy. Sobota je vyhrazená pro závody, neděle na volné splutí.

20. července
Vltava
Přehrada Lipno II nad Vyšším Brodem vypouští běžné letní množství vody. Po povodních se tak hladina Vltavy vrátila na obvyjklých letních 10 krychlových metrů za vteřinu přes den a 20 krychlových metrů v noci. Ode dneška se znovu rozběhly práce na opravách koryta a jezů v Českém Krumlově.

18. července
Ovesenský potok
Ovesenský potok, ústící v Benešově do Ploučnice, se přelil přes česla, voda se nalila na sídliště, zaplavila hlavní silnici Děčín - Česká Lípa, tekla směr kemp na koupališti, ale snad v pohodě. Lidi ve stanech byli pro jistotu vzbuzeni. Bystrá v té samé oblasti má plné koryto, ale zatím nepřetéká.

16. července
Svitava a Svratka
Moravské řeky Svitava a Svratka a také jejich mnohé přítoky se vylily z břehů. Přes noc dosáhly až 3. povodňového stupně.

15. července
Vltava
Přehrada Lipno snížila průtok do Vltavy na 40 kubických metrů za sekundu. Je to stále čtyřikrát více, než běžný letní průměr ve Vyšším Brodu.

13. července
Labe
Do starého jezu v Herlíkovicích na horním Labi jsou zatlučené ocelové kolíky, které párají nafukovací lodě.

8. července
Morava
Na železničním mostě pod Postřelmovem na řece Moravě probíhají opravy. Lešení zasahuje až do vody. Průjezd je velmi nebezpečný.

8. července
Malše
Jindy téměř suchá Malše má krásnou vodu. Přečtěte si reportáž.

8. července
Vltava v Praze
Na Vltavě nad Karlovým mostem se zase vytvořila mohutná vlna Karlovka.

7. července
Volyňka
Střední Volyňka zpod Vimperka do Čkyně (WW 2-3) je po povodních nebezpečná. Vodáky čekají stromy v korytě a spadlé opěrné zdi. Smrtící stupně jsou vidět na poslední chvíli a špatně se před nimi zastavuje. Přečtěte si reportáž.

4. července
Morava
Na řece Moravě v Moravičanech před železničním mostem padl do koryta mohutný strom.

3. července
Želivka
Velká voda v povodí Želivky u Keblova.

3. července
Oslava
Přehrada Mostiště bude příštích několik dní vypouštět do koryta zajímavé říčky Oslavy vodu na úrovni povodňových stavů. Zkušení a vybavení jezdci teď mají šanci tuto řeku splout nejen při tání sněhu na jaře.

2. července
Kam na víkend na vodu
Vojta Jančar doporučuje k turistickému splutí především Berounku. Kromě toho lze s jistou dávkou opatrnosti jet na Sázavu, Otavu, Orlici, Ohři a Jizeru. Nevhodné jsou kvůli povodním Vltava, Blanice a Lužnice. Půjčovny Vltavě půjčují jen rafty. Otevřené kánoe by byly velmi nebezpečné.

 

1. července
Vltava
Když vypouští vodu Vltavská kaskáda, v Praze se mění tvary vln a válců na jezech. Podívejte se na sérii večerních fotografií.

1. července
Wiesent
Říčka Wiesent v německé Frankenjuře má vody dostatek po celý rok. Přečtěte si fotoreportáž ze splutí.

30. června
Blanice
Vodňanská Blanice se stala divokou řekou obtížnosti WW 3-4.

Blanice za 21 from kovon on Vimeo.

30. června
Vltava
Přehrada Lipno II vypouští devadesát metrů krychlových vody za vteřinu. To je devítinásobek běžného letního stavu. Řeka je nesjízdná pro otevřené lodě a nebezpečná pro méně zkušené vodák.
(Povodí Vltavy)

29. června
Jihočeské řeky klesají
Všechny řeky v jižních Čechách klesají. Mírně stoupá pouze Blanice pod Husineckou

29.června
Sázava
Dolní Sázava má ideální vodu pro zkušené vodáky. Podívejte se na aktuální video. Teče na něm Sázava za stavu 113 cm na vodočtu v Nespekách.

28. června
Bardejov
Problémy s velkou vodou hlásí Bardejov a okolí. Pro vodáky jsou tamní řeky nesjízdné, protože je na nich vyhlášen nejvyšší povodňový stav.

28. června
Povodně v Česku
"Povodňová situace v České republice již dosáhla kritického stavu. Krizový stav již platí v Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Meteorologická předpověď na nejbližší dny přitom neslibuje žádný optimistický výhled," konstatoval ministr životního prostředí Ladislav

27. června
Vltava
Známá vltavská vodácká trasa z Vyššího Brodu do Českých Budějovic má dnes krásnou vodu. Přehrada Lipno II vypouští 70 m2/s, což je sedmkrát více než obvyklý letní stav. Na jezech je ovšem nutno dávat velký pozor - jeden vodák se již utopil ve Větřní - protože proud je velmi silný a táhne přímo přes koruny. Pod propustmi se tvoří velké vlny a válce. Splutí lze doporučit jen zkušeným posádkám na raftech, nafukovacích kanoích a uzavřených kanoích či kajacích.

26. června
Řeky v Čechách a na Moravě - co se dá splout?
Povodí Vltavy a Odry jsou zasažené vysokou až povodňovou vodou. Méně zkušení vodáci by se měli Šumavě, Jeseníkům a Beskydům vyhnout. Zkušení a dobře vybavení jezdci mohou některé pečlivě vybrané úseky splout na raftech nebo kajacích. Ostatní oblasti nabízejí příjemné svezení na mírně zvýšené hladině řek.

25. června
Odra
Řeka Odra se nad Ostravou vylila z koryta a zatopila domy i pole.

24. června
Šumava, Jeseníky a Beskydy
Hladiny řek na Šumavě, v Jeseníkách a Beskydech kolísají a místy dosahují povodňových stupňů. Netýká se to nijak výrazně turistických úseků velkých toků. Pouze přehrada Lipno II vypouští 30 m/s, což zaručuje příjemný rychlý proud až do Českých Budějovic.

24. června
Dolní Ohře a Labe
Jestli si netroufáte na aktuální velkou vodu na horních tocích řek, doporučujeme zvolit klidnější hladinu. Zajímavý je například dolní tok Ohře až na soutok s veletokem Labe v Litoměřicích. Lodní doprava už před pár lety téměř vymizela, a tak musíte dávat pozor pouze na jezy. Pokud budete pokračovat dále po Labi, nechejte se proplavit plavebními komorami. Je to zadarmo.

22. června
Přijdou povodně
Vydatné deště v úterý a ve středu zvednou hladiny menších řek v Jeseníkách, Beskydech, na Šumavě a v Novohradských horách. Některé toky by mohly dosáhnout druhého stupně povodňové aktivity, uvádí Česky meteorologický ústav. Je čas vyrazit na vodu.

18. června
Vltava
Registrace a platby za splutí Vltavy od Soumarského mostu jsou pro zahraniční vodáky nepochopitelné. Správa národního parku Šumava nekomunikuje jinak než česky.

13. června
Jizera
Podívejte se na vodácký výcvik na protrženém jezu pod Benátkami na Jizeře.

12. června
Vltava
Koryto Čertovky na Malé Straně v Praze bude bez vody do konce srpna. Důvodem je oprava zdí a čištění tohoto vltavského náhonu.

11. června
Soča
Nejkrásnější řeku Slovinska Soča chrání armáda úředníků před nájezdy komerčních raftových výprav. Na Soči se platí za splutí různé poplatky podle typu lodi (kajak, kanoe, raft).

10. června
Pozor na nože v Německu
Martin Lokajíček upozorňuje na letošní změnu zbrojního zákona v Německu: "Nepředpokládám, že by vodák s sebou tahal na vodu samopal, ale týká se to hlavně nožů. Nyní je zakázáno použití nejen samočinných (vyhazovacích, vyskakovacích), ale také jednoručně otvíraných nožů a to s jakkoliv dlouhou čepelí. Dosud se tolerovalo méně než 8 cm." Jak se dívá německá policie na vodácké záchranné nože, není zatím známo.

9. června
Ostravice
Voda z přehrady Šance do Ostravice poteče pro vodáky od 14 hodin v sobotu 26. června. Pořadatelé Adrenlin Cup nechají napřed odjet závodníky a poté pustí na pitnou vodu také zájemce o rekreační splutí. Dojezd posledního závodníka se odhaduje právě na druhou hodinu odpolední.

1. června
Podzimní Rokytka
"Splutí Rokytky na podzim je tak 50:50, má se opravovat klapka na Kyjském rybníce," odhaduje Míla Pražák z půjčovny Dronte možnost, že Rokytka bude splavná ve stejném říjnovém víkendu, kdy se pojede Botič.

29. května
Vltava
Do koryta Vltavy v Českém Krumlově najely stavební stroje. Vltava se upravuje pod jezy i mezi nimi. Podívejte se na fotoreportáž.

23. května
Bystřička
Příští víkend 30.-31. května se bude vypouštět přehrada na potoce Bystřička. Sobota je zaručená. Neděle je ohrožená, protože pokud hodně nezaprší, vypouštět se nebude.

22. května
Splavnost velkých řek
Vltava, Otava, Berounka, Ohře a Morava mají ideální vodu pro turistické kánoe. Lužnice a Sázava mají nižší hladinu, ale sjetelné jsou také. Překvapivě hodně vody má horní Otava a dá se na kajacích či nafukovacích lodí splout až od Čeňkovy pily.

15. května
Labe
Horní Labe je během vodáckých závodů uzavřeno pro veřejnost. Díky vypouštění přehrady o víkendu 16.-17. května je možné využít zvýšené hladiny řeky ke splutí zpod Vrchlabí do Hostinného (kajaky, nafukovací kanoe a rafty), nebo pod Hostinným (otevřené turistické kanoe).

14. května
Kamp
Po deštích stoupla voda na jižní straně Šumavy. Sjízdný je i Kamp v Rakousku.

7. května
Lammer
Do soutěsky Lammeru přibylo v zimě nějakých 40 tun skály, která se odloupla z pravého břehu ve spodní části soutězky, zhruba 150 metrů proti proudu nad dřevěnou lávkou pro turisty. Zával výrazně pozměnil dotčenou peřej, za vyšší střední a pravděpodobně i vyšší vody se tam tvoří hustej válec. Za menší vody to asi půjde sjet, ale pozor, při pravé straně by se mohl schovávat sifon. Každopádně doporučuji před splutím pěší prohlídku a nepodcenit výškový efekt. Při jízdě samotné se dá pohodlně zastavit v laguně zásypem tvořené vlevo. Vysedání ve stěnách soutězky by za vyšší vody mohlo být obtížné, při střední a nízké bez problémů. Lze prohlédnout opět zleva, jakož i přenést, ovšem opatrně, bouldering po slizké skále. Nasedání pod válcem v pohodě. Informace poskytl Martin Bětík z CNAWR.

6. května
Vltava
Na horní Vltavě jsou aktuálně tři nebezpečná neprůjezdná místa, která nejsou do poslední chvíle vidět. 1. Nízká lávka za pravotočivou zatáčkou v místech, kde řeka vtéká mezi ostrůvky před Polkou (přibližně na spojnici Polecký vrch - Liščí hora) se dá podplout v kajaku. Posádka otevřené kánoe může zalehnout do lodi. Proud však žene doleva do křoví u břehu. Přenášení je možné vlevo. 2. Strom s větvemi leží přes řeku v nenápadném místě za ostrovem pod Polkou. Kajakáři ho mohou objet zcela zprava úzkým průjezdem. Zastavit lze těsně před ním v tišině vlevo a tamtudy přetáhnou loď. 3. V prudké pravotočivé zatáčce těsně před kempem Horní Vltavice leží mohutný kmen přes celé koryto. Kánoe či kajaky ho mohou za nižší vody podplout zcela vpravo. Přenášení lodí je možné vpravo.

5. května
Ohře
"V těchto dnech pokračuje čištění hladiny zdrže jezu od plavenin, které je možné pouze při průtocích do 30 m3/s," píše Povodí Ohře o jezu v Klášterci nad Ohří na svých internetových stránkách. "Při vyšších průtocích není možné zajistit bezpečnost zaměstnanců na odpovídající úrovni." Z hladiny sbírají komunální odpad, PET lahve, plast, pneumatiky a větší kmeny. Sběr je prováděn ručně z loďky.


Zobrazit místo Český les, Slavkovský les na větší mapě

5. května
Dolní Kamenice
Dobrá voda právě teče na dolní Tanvaldské Kamenici. Podívejte se na záběry ze splutí od Jesenného do Jizery a dále do Železného Brodu.

4. května
Schwarze Regen
Řeka Schwarze Regen a její zdrojnice na německé straně Šumavy mají ideální stav vody. Kleine Regen, která bývá jen výjimečně napájená pitnou vodou z přehrady Frauenau, je sjízdná celá. Poslední dva jezy pod dálničním mostem i na začátku města Zwiesel se dají splout. Schwarze Regen má sjízdné dokonce i peřeje pod jezy Paulisäge a Bettmannsäge. Přečtěte si videoreportáž.

3. května
Otava
Jez Páteček je nesjízdný. Lávka pod ním je v opravě a lešení sahá až do vody. Zastavit lze na pláži vpravo a přenést lodě lesem. Nazpátek do vody se dostaneme komplikovaně. Buď se sklouzneme na kajaku po strmé kamenné navigaci, nebo opatrně sneseme kánoe do proudu a nasedneme ve vodě.

30. dubna
Otava
V sobotu a neděli proběhnou sjezdové závody na Otavě z Čenkovy pily do Rejštejna. V pátek lze předpokládat neoficiální tréningové jízdy. Nelze tedy doporučit turistické splutí o tomto víkendu.

25. dubna
Orlice
Litický oblouk na Orlici splula skupina polských kajakářů.

19. dubna
Vltava v Českém Krumlově
Na Vltavě v Českém Krumlově probíhá úprava a prohrábka koryta. Akce je naplánována až do května příštího roku. Průjezd vodáků je možný. Hlavní stavební činnost je mezi jezem Mrázkův mlýn a bývalým jezem U Jatek. Zde dbejte zvýšené opatrnosti a pokynů pracovníků stavby, respektujte značení, nepřibližujte se ke stavebním strojům, v rozestavěných úsecích nevystupujte na břeh a nevyvazujte a neponechávejte lodě na staveništi.

18. dubna
Svratka
Využijte poslední možnosti pro splutí Svratky během letošního roku. Je to možné díky upouštění hladiny z přehrady Vír na minimální hladinu. Připravuje se dlouhodobá oprava hráze.

2. dubna
Welká Wodácká pouť hledá místo na splutí
Pořadatel Welké Wodácké pouti Vodák-sport prosí vodáky o tipy, kde by se mohla 5.-6. září konat. Tradiční místo na Svratce pod Vírskou přehradou je zrušeno, protože tento rok se chystá velká oprava hráze.

30. března
Bouřlivec, Vlčava a Sázava
V neděli byly pro kajaky splavné dva malé toky. Na jihu jeli vodáci meandrující Vlčavu a na severu prudký Bouřlivec. O víkendu se konalo otevírání Sázavy z Týnce do Pikovic. Mnoho posádek zaskočila velká voda.

 

29. března
Hamerský potok (Tichá)
Západočeský Hamerský potok, též zvaný Tichá, je aktuálně sjízdný z Brodu nad Tichou a zřejmě i výše. Pozor na dopravu - na železniční trati probíhá výluka a přeprava osob je zajištěna náhradními autobusy. Poslední jízek před ústím do Mže pod železničním viaduktem je nesjízdný, protože těsně pod ním je postavená nízká provizorní lávka. Podívejte se na videoreportáž.

28. března
Jizera
Skiareál Spartak v zadlužené Rokytnici plánuje odčerpávání vody z Jizery na sjezdovky ve Studenově. Pro vodáky by to znamenalo méně vody v korytě a pro přírodu další ničení koryta divoké řeky.

27. března
Bahra a Gottleuba
Divoké říčka Bahra a Gottleuba na německé strané Krušných hor jsou plné vody.

26. března
Sázava
Podívejte se, jak vidí kajakář splutí Stvořidel na Sázavě.

22. března
Lomnice
Podívejte se na aktuální video z dolní Lomnice.

20. března
Svratka pod Vírem
Povodí Moravy oznámilo, že kvůli opravám přehrady Vír na Svratce se nebudou konat žádné vodácké akce po celý rok.

19. března
Vlašimská Blanice
Horní Vlašimská Blanice nad Vlašimí se dala minulý víkend splout na kajacích. Vypadá to, že se situace zatím nezměnila.

18. března
Korsika
Klasický velikonoční cíl pro extrémní kajakáře je Korsika. Letos tam leží na horách hodně sněhu a očekává se dostatek vody v řekách.

 

18. března
Velička
Za velké vody byl na kajacích splutý horní úsek potoka Velička v Oderských vrších.

17. března
Střela
Splutí Střely z Rabštejna na přírodní vodě, která není nadlepšená z přehrady Žlutice, je velký zážitek.
(Aleš Krumphanzl)

16. března
Bítýška
Když teče hodně vody v Bílém potoce (Bítýška, Vajtec).

16. března
Balinka
Balinka je sjízdná z Měřína do Velkého Meziříčí.

15. března
Sázava
Stvořidla na Sázavě tvoří metrové vlny. Otevřené kánoe je zdolají jen stěží.

10. března
Kalenka
Kalenský potok (Kalenka) rychle klesá. Podívejte se, jak vypadá za stavu vodočtu 40 cm. Přečtěte si fotoreportáž, jak to předevčírem vypadalo za stavu 60 cm.

10. března
Chrudimka
Pod mostem přes Chrudimku ve Svídnici se řeka dělí na dvě ramena. Vpravo teče hlavní koryto a je bezpečně sjízdné. Levé rameno je rychlá voda a zapadané stromy.

9. března
Kačák (Loděnice)
Podívejte se na kajakáře, kteří sjeli Kačák z Nenačovic do Svatého Jana.

8. března
Kocába
Lečická kaskáda na Kocábě a vysoké jezy ve Štěchovicích jsou sjízdné jen za opravdu velké vody.

7. března
Vrchlice
Horní Vrchlice nad přehradou je sjízdná jen při současném tání sněhu.

6. března
Kde jsou povodně
Zpráva Ministerstva životního prostředí o povodních:V průběhu odpoledne a noci srážkové úhrny dosáhly většinou 5 až 15 mm. V druhé polovině noci však intenzita srážek v oblasti Českomoravské vrchoviny poklesla. Večer a v první polovině noci tak v reakci na srážky docházelo k vzestupu a hladiny vystoupily až na úroveň III. SPA na Sázavě v Chlístově, Jihlavě v Brancouzích a Dyji v Podhradí. Úroveň II. SPA byla dosažena na Novohradce, v povodí Lužnice na Nežárce a Smutné, v povodí Sázavy na celém toku Sázavy, Šlapanky a Želivky, dále na Úslavě, Třebůvce, Moravě ve Strážnici, na toku Dyje, Svratky a Jihlavy.

Na horních tocích v oblasti Českomoravské vrchoviny se vzestupy aktuálně zpomalily, či zastavily. Během dopoledne zde očekáváme setrvalý stav případně mírný pokles hladiny. Vzestupy budou pokračovat vlivem dotoku na středních a dolních úsecích postižených vodních toků.

Výskyt stupňů povodňové aktivity v jednotlivých ucelených povodích je následující: Povodí Labe: II. SPA: Novohradka Uhřetice (setrvalý stav), Chrudimka Padrty (setrvalý stav), Chrudimka Nemošice (zvolna stoupá), Doubrava Bílek (zvolna klesá), Doubrava Pařížov (setrvalý stav). Povodí Moravy: III. SPA: Dyje Podhradí, Jihlava Bransouze. II. SPA: Moravská Dyje Vranov, Dyje Vranov – Hamry, Dyje Znojmo pod VD Dyje, Dyje Pod VD Nové Mlýny, Dyje Ladná, Jihlava Dvorce, Jihlava Třebíč – Ptáčov, Balinka Baliny, Oslava Dolní Dvory, Oslava Mostiště pod VD, Oslava Ivančice, Svratka Borovnice, Svratka Dalečín, Svratka Veverský Bítýška, Křetínka Prostřední Poříčí, Třebůvka Loštice, Morava Strážnice, Morava Lanžhot. Povodí Vltavy: III. SPA: Sázava Chlístov, II. SPA Úslava Žďírec, Sázava Nespeky, Sázava Zruč nad Sázavou, Sázava Světlá nad Sázavou, Sázava Havlíčkův Brod, Šlapanka Mírovka, Trnava Červená Řečice, Smutná Rataje, Nežárka Lásenice.

Další očekávané srážky v průběhu noci a soboty pravděpodobně způsobí pozastavení poklesů nebo mírné vzestupy, které by mohly znamenat návrat přibližně na současné stavy v průběhu noci na sobotu a sobotního dopoledne. Na Vltavě v Praze bude během dopoledne překročena úroveň I. SPA, na dolním Labi bude pokračovat vzestup a během zítřka očekáváme dosažení až II. SPA. Na toku Moravy hladina dosahuje většinou úrovně I. SPA, rovněž zde bude vzestup pokračovat s možností dosažení až II. SPA. Na dolní Dyji je hladina manipulacemi udržována setrvalá na úrovni II. SPA. V povodí Odry dosahuje I. SPA pouze Odra v Odrách.

5. března
Povodně na Labi, Berounce a na Vrchovině
Ministerstvo životního prostředí: Na menších tocích Českomoravské vrchoviny předpokládáme dosažení četnějších 2. a místy až 3. SPA (Dyje, Jihlava, horní Sázava a menší toky s aktuálním výskytem stupně povodňové aktivity). Dosažení úrovně 1. až 2. SPA očekáváme rovněž v povodí Lužnice, Lomnice a Skalice, místy na přítocích Berounky, menších přítocích středního Labe včetně povodí Orlice a na menších přítocích horní Moravy. Vlivem dotoku pak 1. až 2. SPA očekáváme na středních a dolních úsecích jmenovaných toků.

3. března
Skalice a Lomnice
Vodácká sezóna se od minulého víkendu pěkně rozeběhla. Ze Skalice již odešly všechny ledy a Lomnice je také bez problémů sjízdná. Mohutné peřeje pod soutokem jsou nad vzdutím přehrady Orlík a má tedy smysl je splout cca 500 m. Na Lomnici těsně za km 5 (vlevo velký modrý patník) leží v řece strom, který lze objet úplně zprava. Druhý strom je o cca 100 m dál v zatáčce a objet nelze, pozor na silný proud. Oba stromy jsou vidět z dostatečné vzdálenosti. Podívejte se na fotoreportáž.

3. března
Botič
Pozor na novou dřevěnou lávku, která je nízká a při Rio Botičo na podzim určitě bude potřeba přenášet. "Zespodu jsou do ní natlučené nebezpečné hřebíky. Narazíte na ni, když proplujete okolo fotbalového hřiště u Intersparu a po pravé straně uvidíte osadu dřevěných chajd," píše do redakce Horydoly Pavel Pako Zahradník.

3. března
Vrchlice
Dost vody ke splutí je na horní Vrchlici. O víkendu pouštěla dost vody přehrada a dalo seskočit vodopád u Velkého rybníku i splout říčku do Kutné Hory.

1. března
Botič
Hostivařská přehrada vypouští od rána čistou vodu do Botiče a je jí dost ke splutí na kajaku i kánoi do Vltavy. Na kajaku lze splout Botič od Průhonic. Odvážní mohou zkusil pádlovat úzkým meandrujícím korytem až z Osnic a dál skrz Průhonický park. Do cesty se staví dva částečně zamrzlé rybníky v parku. Podívejte se na fotogalerii.

26. února
Ploučnice
Ploučniceje sjízdná z Novin pod Ralskem.

26. února
Panenský potok
Panenský potok je stále nesjízdný. Sníh ještě netaje dostatečně.

 

24. února
Dobranovský potok
Dobranovský potok je na kajaku sjízdný z Radvance, kde tvoří úzký potůček. Ve střední částí toku až do Sloupu je koryto vyřezané a nehrozí v něm riziko uváznutí. Potok se vlévá do Ploučnice.

28. ledna
Hron
Vodácká půjčovna Rio Granus na Hronu zrušila svoji základnu v Nemeckej a zřídila dvě nové v obcích Brusno a Revištské Podzámčie.

23. ledna
Řeky v mobilu
Stav vody na tuzemských řekách zpřístupňuje na mobilní telefony server Kajakář. Najdete je na speciální stránce kajak.mstranky.mobi

4. ledna
Jizera
Horní Jizera je bez vody. Střední a dolní Jizera je částečně zamrzlá. Od Malé Skály přes Turnov a Benátky až k soutoku s Labem je sice místy volná hladina, ale pokus o splutí by byl velmi nebezpečný.

Průběžně přijímáme a obratem uveřejňujeme jakékoliv poznatky o řekách a potocích. Zajímají nás zejména fotografie, splavnost, překážky a nebezpečná místa. Velmi rádi však informujeme i o službách u řeky, dopravě a všem, co s vodáctvím souvisí. 
Řeky AKTUÁLNĚ 2008
Řeky AKTUÁLNĚ 2007
Řeky AKTUÁLNĚ 2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Příjemná jarní plavba po dolní Vltavě

Příjemná jarní plavba po dolní Vltavě

RIVER GUIDE Posledních 11 kilometrů českého veletoku nabízí příjemnou plavbu. Přírodní koryto patří jen vodákům a rybářům. Motorové lodě objíždějí tento úsek Laterálním kanálem. Proud mírně teče mezi vysokým břehy až... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Jak převážet kajaky autem?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

OSTRAVICE Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.
Moravská Dyje a rakouská Thaya

Moravská Dyje a rakouská Thaya

RIVER GUIDE Řeka Dyje (německy Deutsche Thaya) vzniká na soutoku Rakouské Dyje a Moravské Dyje pod hradem Raabs. Teče na pomezí Rakouska (Dolní Rakousko) a Česka (Morava). 
Okolo Rujany na mořském kajaku

Okolo Rujany na mořském kajaku

AKTUALIZACE Vyjedete z Prahy na teplickou dálnici, osmkrát zatočíte volantem a po sedmi stech kilometrech jízdy vystoupíte na Rujaně. Do nosu vás udeří slaný mořský vzduch, mořský kajak šoupnete do vody a jste
Jak převážet kajaky autem?

Jak převážet kajaky autem?

Každý vodák řeší, jak vozit svůj kajak na řeky, kanály, jezera i k moři. Jednotlivci obvykle vozí lodě na střeše osobního auta, ustálené party a oddíly využívají speciální vleky.
Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Zaplavování lužních lesů v oblasti Soutoku zahájilo Povodí Moravy společně s Lesy České republiky. Doplní tím vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Vlna Štvanice - opening Praha, Štvanice River surfing 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Moravice - kanoistické sjezdy Kružberk 8.-9.4. 8.4.
Rumchalpa - otužilecké plavání Nová Paka 8.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 13.-16.4. 13.4.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 13.4. 18:00

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Modrá Petřínská rozhledna Horydoly , 1.4.2023 20:09
Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59