Rokytka v opožděném babím létě

Rokytka v opožděném babím létě
Kajakář v meandrech Rokytky v Hrdlořezech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní Rokytka byla na vodáky hodná. V korytě říčky nebylo žádné nebezpečné překvapení. Voda nebyla příliš studená. Počasí bylo jako na objednávku - doznívající babí léto nám poslalo slunce a modrou oblohu. Na březích zlátnou stromy.

Rokytka v opožděném babím létě
Vodáci plují v meandrech Rokytky pod Smetankou v Hrdlořezech.
Autor snímku Kuba Turek

Rokytka převzala od Botiče žezlo nejšpinavějšího pražského potoka. Zvláště na dolním toku do ní ústí staré kanalizační trubky se smrdutým obsahem. Říčka dostává dávku hnusného obsahu poprvé ve starých Hrdlořezích, poté mezi Hloubětínem a Vysočany a nakonec nejhorší svinstvo přitéká v Libni. 

V černé zapáchající vodě se nechcete koupat ani za zlaté tele. V mohutných válcích pod závěrečnými stupni stejně mizíte až po krk do nabublaného hnusu.  

VIDEO Rokytka na kajaku a kanoi

TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Hromadné podzimní splutí pořádá vodácká půjčovna Dronte pod názvem Rokytka Grande odvozeným od starší akce ne vedlejším potoce Rio Botičo. Díky tomu je akce příkladně zorganizovaná, ačkoliv se koná v centru hlavního města Prahy.

Na startu pod hrází Kyjského rybníka je dost místa na zaparkování vodáckých aut. Kdo si předem objednal loď od půjčovny, může přijet autobusem městské hromadné dopravy, nebo třeba na kole. Průchod k říčce je zajištěný skrze oplocený autopark. Za vodu se platí 30 Kč u vstupu. 

V cíli u povodňových vrat v Libeňském přístavu jsou přistavené mikrobusy, které za 50 Kč vozí vodáky nazpátek ke startu pro jejich auta. Nevadí, když máte na sobě mokrý neopren nebo šusťákovou bundu. Čekající vodáci si mohou odskočit na mobilní toalety, případně si koupit u stánku trojkombinaci pivol - limo - párek.

Rokytka.  

Příroda si bere Rokytku zpět

Rokytka se pomalu mění z industriální stoky na přírodní tok. Skoro dvě století byla uvězněná v betonovém a cihlovém korytě, kterého se díky práci Lesů hlavního města Prahy, zbavuje.

Pod Kyjským rybníkem nejprve projíždíme krátkou skalnatou soutěskou, na kterou navazuje dlouhý úsek ve vyzděné navigaci. Je ovšem vidět, že si říčka bere zpět své koryto. Břehy jsou občas stržené, vytvářejí se náznaky meandrů, stromy zasahují do koryta. To při dřívejším průmyslovém využití Rokytky nebylo myslitelné.

Projedeme Hrdlořezy a pod vrchem Smetanka regulace náhle končí. Užíváme si nejhezčí místo řeky. Proud odbočuje doleva a nese nás do mělkého, širokého údolí, ve kterém lesácké bagry nedávno vykopaly meandry, které vypadají jako přírodní. Ještě mnoho let potrvá, než se tady Rokytka usadí, ale už teď je z ní atraktivní místo na vycházky, cyklistiku, pozorování přírody a také pádlování, když je dost vody.

Rokytka.

Dva zrušené jezy u Kejřova mlýna

Meandry končí pod dvojitým železničním viaduktem. Hned za ním následují dva skluzy, tedy spíše kamenité peřeje, které vnikly poté, co byly zbořeny dva nebezpečné jezy. Ne že by měli úředníci Magistrátu hlavního města ve velké oblibě vodáky, ale jezy už byly nefunkční. Nebyly potřeba. Hořejší a Dolejší rybník po levé ruce už nenapájejí bývalý Kejřův mlýn. Jezy nahradily kamenité skluzy, na kterých se tvoří bezpečné peřeje. 

Rokytka.

O kousek dál už slyšíme hukot aut na Průmyslové ulici v Hloubětíně. Po pravé ruce míjíme křemencové skalky Pražský zlom pod hloubětínským zámečkem. Lze z nich vyčíst, že když vznikala Pražská pánev, propadl se jih Prahy o 900 metrů oproti severu. Proplouváme místy, které se zhruba před půl miliardou let nacházelo na rovníku, nedaleko v Polabí bylo mořské pobřeží, trilobiti byli na vrcholu svého vývoje, bakterie vylučovaly tolik železa, že se střední Čechy později ve středověku staly železárnou pro celou Evropu, a počasí na celé zeměkouli bylo velmi chladné.

Průjezd pražskými parky 

Rokytka podtéká několik důležitých městských výpadovek, koryto je už zase plně regulované a my proplouváme městskými parky do Vysočan. První a poslední jez Podvinný mlýn nás čeká v parku Podviní. Prohlídku a následné zajištění házečkou lze vřele doporučit, protože se pod jezem tvoří mohutný válec. Nejbezpečnější cesta vede úplně vpravo, kde je síla vody nejmenší.  

Pod jezem se říčka zrychluje, zužuje a vtéká do koryta s hladkými šikmými břehy. Tady se skoro nedá zastavit!

Rokytka.

Do tohoto závěrečného úseku nás nejprve přivítá nízký stupínek přes mostem ulice Podvinný Mlýn. Následuje tunel Kolčavka, železniční most a nepříjemný vysoký 1. stupeň pod mostem ulice U Libeňského Pivovaru. Zde je třeba udržet co nejvyšší rychlost, do válce skočit naplocho a pořád pádlovat, abychom z něho unikli.

2. stupeň stejného charakteru, ale vyšší a s větším válcem, se nám staví do cesty před mostem Pivovarnické ulice.

Nižší, ale poněkud záludný 3. stupeň se zjeví v zatáčce těsně před Elsnicovým náměstím. Mnoho lodí se tady převrátilo. Hned za ním je mírný pravý břeh, který vytváří lagunu vhodnou k pochytání lodí a pádel.

Poslední tunel tvoří zakrytí Elsnicova náměstí a na něj navazující most Zenklovy ulice. Je to památkově chráněná stavba, protože roku 1896 ho postavil Antonín Losem jako první most z dusaného betonu v Čechách. Dodnes po něm jezdí auta i tramvaje.

Pak už přímo rovnou za nosem sjedeme mezi betonovou navigací k obrovským povodňovým vratům. Poslední vlnky nás olíznou a končíme v Libeňském přístavbu na Vltavě.

Horydoly.czVODÁCKÝ PRŮVODCE: Rokytka

 

Vodácká obtížnost: ZW-WW 1
Charakter: Otevřené údolí v zastavěné krajině, městské parky.
Riziko: Samozáchrana je bez problémů, pod stupni se tvoří válce.
Znalosti: Posádka musí umět ovládat loď.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb

Doprava: Osobním autem do Kyjí k hrázi Kyjského rybníka. Zpět metrem Palmovka - Rajská zahrada. Při organizovaném splutí lze využít dopravu mikrobusem Dronte zpět na start.

Rokytka.

Doporučené vybavení: kajak, zavřená nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, házečka, přilba, neoprenové kalhoty, vodácká bunda, vodácké boty, házečka, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění, horký nápoj v termosce.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Zbiroh a tajemný zámek

Zbiroh a tajemný zámek

Město Zbiroh a zámek nad ním, který býval vojenskou základnou až do roku 1997, je zajímavý místem k turistickému výletu.... celý článek

Stovky cyklistů oslavily Světový den kola průjezdem Prahy

Vratislavští trpaslíci vám vlezou všude. A strašně rychle se množí!

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.
Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

V dnešní digitální éře zábava daleko přesahuje pouhé sledování filmů nebo poslech hudby online. Značná část digitální zábavy se odehrává v online kasinech a při sportovním sázení.
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITE - veletrh Hong Kong 13.-16.6. Cestovní ruch 13.6.
Bike sraz na Vysočině Želiv 14.-16.6. Horská kola 14.6.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 14.-15.6. 14.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 14.-15.6. 14.6.
Dračí lodě Krucemburk, Řeka 14.-15.6. 14.6.
BITE - veletrh Čína, Peking 14.-16.6. 14.6.
Dračí lodě Sedlčany 14.-15.6. 14.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Krakonošova 100 Vrchlabí 14.-15.6. 14.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Silniční kola 15.6.

Diskuse

Try cannabis products! Jamiepoerb, 15.6.2024 0:52, 1 příspěvek
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky
boomers Pišišvor, 13.6.2024 12:54, 2 příspěvky
Chodit na toaletu venku? zeměpisář, 13.6.2024 12:49, 1 příspěvek
1 Karel Horak, 13.6.2024 9:59, 2 příspěvky
Kolo Lukas B., 13.6.2024 9:54, 9 příspěvků
Kolo Skiák, 12.6.2024 22:25, 9 příspěvků
INU Honza, 12.6.2024 22:15, 2 příspěvky
Kolo Tomáš, 12.6.2024 17:33, 9 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51