Rokytka v opožděném babím létě

Rokytka v opožděném babím létě
Kajakář v meandrech Rokytky v Hrdlořezech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní Rokytka byla na vodáky hodná. V korytě říčky nebylo žádné nebezpečné překvapení. Voda nebyla příliš studená. Počasí bylo jako na objednávku - doznívající babí léto nám poslalo slunce a modrou oblohu. Na březích zlátnou stromy.

Rokytka v opožděném babím létě
Vodáci plují v meandrech Rokytky pod Smetankou v Hrdlořezech.
Autor snímku Kuba Turek

Rokytka převzala od Botiče žezlo nejšpinavějšího pražského potoka. Zvláště na dolním toku do ní ústí staré kanalizační trubky se smrdutým obsahem. Říčka dostává dávku hnusného obsahu poprvé ve starých Hrdlořezích, poté mezi Hloubětínem a Vysočany a nakonec nejhorší svinstvo přitéká v Libni. 

V černé zapáchající vodě se nechcete koupat ani za zlaté tele. V mohutných válcích pod závěrečnými stupni stejně mizíte až po krk do nabublaného hnusu.  

VIDEO Rokytka na kajaku a kanoi

TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Hromadné podzimní splutí pořádá vodácká půjčovna Dronte pod názvem Rokytka Grande odvozeným od starší akce ne vedlejším potoce Rio Botičo. Díky tomu je akce příkladně zorganizovaná, ačkoliv se koná v centru hlavního města Prahy.

Na startu pod hrází Kyjského rybníka je dost místa na zaparkování vodáckých aut. Kdo si předem objednal loď od půjčovny, může přijet autobusem městské hromadné dopravy, nebo třeba na kole. Průchod k říčce je zajištěný skrze oplocený autopark. Za vodu se platí 30 Kč u vstupu. 

V cíli u povodňových vrat v Libeňském přístavu jsou přistavené mikrobusy, které za 50 Kč vozí vodáky nazpátek ke startu pro jejich auta. Nevadí, když máte na sobě mokrý neopren nebo šusťákovou bundu. Čekající vodáci si mohou odskočit na mobilní toalety, případně si koupit u stánku trojkombinaci pivol - limo - párek.

Rokytka.  

Příroda si bere Rokytku zpět

Rokytka se pomalu mění z industriální stoky na přírodní tok. Skoro dvě století byla uvězněná v betonovém a cihlovém korytě, kterého se díky práci Lesů hlavního města Prahy, zbavuje.

Pod Kyjským rybníkem nejprve projíždíme krátkou skalnatou soutěskou, na kterou navazuje dlouhý úsek ve vyzděné navigaci. Je ovšem vidět, že si říčka bere zpět své koryto. Břehy jsou občas stržené, vytvářejí se náznaky meandrů, stromy zasahují do koryta. To při dřívejším průmyslovém využití Rokytky nebylo myslitelné.

Projedeme Hrdlořezy a pod vrchem Smetanka regulace náhle končí. Užíváme si nejhezčí místo řeky. Proud odbočuje doleva a nese nás do mělkého, širokého údolí, ve kterém lesácké bagry nedávno vykopaly meandry, které vypadají jako přírodní. Ještě mnoho let potrvá, než se tady Rokytka usadí, ale už teď je z ní atraktivní místo na vycházky, cyklistiku, pozorování přírody a také pádlování, když je dost vody.

Rokytka.

Dva zrušené jezy u Kejřova mlýna

Meandry končí pod dvojitým železničním viaduktem. Hned za ním následují dva skluzy, tedy spíše kamenité peřeje, které vnikly poté, co byly zbořeny dva nebezpečné jezy. Ne že by měli úředníci Magistrátu hlavního města ve velké oblibě vodáky, ale jezy už byly nefunkční. Nebyly potřeba. Hořejší a Dolejší rybník po levé ruce už nenapájejí bývalý Kejřův mlýn. Jezy nahradily kamenité skluzy, na kterých se tvoří bezpečné peřeje. 

Rokytka.

O kousek dál už slyšíme hukot aut na Průmyslové ulici v Hloubětíně. Po pravé ruce míjíme křemencové skalky Pražský zlom pod hloubětínským zámečkem. Lze z nich vyčíst, že když vznikala Pražská pánev, propadl se jih Prahy o 900 metrů oproti severu. Proplouváme místy, které se zhruba před půl miliardou let nacházelo na rovníku, nedaleko v Polabí bylo mořské pobřeží, trilobiti byli na vrcholu svého vývoje, bakterie vylučovaly tolik železa, že se střední Čechy později ve středověku staly železárnou pro celou Evropu, a počasí na celé zeměkouli bylo velmi chladné.

Průjezd pražskými parky 

Rokytka podtéká několik důležitých městských výpadovek, koryto je už zase plně regulované a my proplouváme městskými parky do Vysočan. První a poslední jez Podvinný mlýn nás čeká v parku Podviní. Prohlídku a následné zajištění házečkou lze vřele doporučit, protože se pod jezem tvoří mohutný válec. Nejbezpečnější cesta vede úplně vpravo, kde je síla vody nejmenší.  

Pod jezem se říčka zrychluje, zužuje a vtéká do koryta s hladkými šikmými břehy. Tady se skoro nedá zastavit!

Rokytka.

Do tohoto závěrečného úseku nás nejprve přivítá nízký stupínek přes mostem ulice Podvinný Mlýn. Následuje tunel Kolčavka, železniční most a nepříjemný vysoký 1. stupeň pod mostem ulice U Libeňského Pivovaru. Zde je třeba udržet co nejvyšší rychlost, do válce skočit naplocho a pořád pádlovat, abychom z něho unikli.

2. stupeň stejného charakteru, ale vyšší a s větším válcem, se nám staví do cesty před mostem Pivovarnické ulice.

Nižší, ale poněkud záludný 3. stupeň se zjeví v zatáčce těsně před Elsnicovým náměstím. Mnoho lodí se tady převrátilo. Hned za ním je mírný pravý břeh, který vytváří lagunu vhodnou k pochytání lodí a pádel.

Poslední tunel tvoří zakrytí Elsnicova náměstí a na něj navazující most Zenklovy ulice. Je to památkově chráněná stavba, protože roku 1896 ho postavil Antonín Losem jako první most z dusaného betonu v Čechách. Dodnes po něm jezdí auta i tramvaje.

Pak už přímo rovnou za nosem sjedeme mezi betonovou navigací k obrovským povodňovým vratům. Poslední vlnky nás olíznou a končíme v Libeňském přístavbu na Vltavě.

Horydoly.czVODÁCKÝ PRŮVODCE: Rokytka

 

Vodácká obtížnost: ZW-WW 1
Charakter: Otevřené údolí v zastavěné krajině, městské parky.
Riziko: Samozáchrana je bez problémů, pod stupni se tvoří válce.
Znalosti: Posádka musí umět ovládat loď.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb

Doprava: Osobním autem do Kyjí k hrázi Kyjského rybníka. Zpět metrem Palmovka - Rajská zahrada. Při organizovaném splutí lze využít dopravu mikrobusem Dronte zpět na start.

Rokytka.

Doporučené vybavení: kajak, zavřená nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, házečka, přilba, neoprenové kalhoty, vodácká bunda, vodácké boty, házečka, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění, horký nápoj v termosce.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


In the Whirl of Wet Adventures

In the Whirl of Wet Adventures

Water is an amazing element. When we are kids, we are fascinated by the way it whirls as it goes down the plughole. Sometimes we let little wooden ships flow... celý článek

V Alpách nasněží o víkendu metr sněhu

Ztratila se pod Barancem

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Houby AKTUÁLNĚ 2020

Houby AKTUÁLNĚ 2020

JIŽNÍ MORAVA Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Výstavy hub 2020

Výstavy hub 2020

Houbaři se pochlubí svými úlovky z lesa, ostatní jim budou závidět krásné houby a všichni se poučí, co se všechno dá jíst a co je naopak jedovaté.
Děvín, velký ale málo známý hrad pod Lužickými horami

Děvín, velký ale málo známý hrad pod Lužickými horami

Jedním z největších českých hradů je Děvín na Lužické stezce. Málokdo o něm ví, i když kontroloval veledůležitý obchod se solí a jantarem.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2020

České středohoří AKTUÁLNĚ 2020

Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
TEST Multifunkční nožík Forever Young

TEST Multifunkční nožík Forever Young

Pro děti dobrý! Zavírací kapesní nožík s devíti nástroji přežije letní tábor i víkendové výpravy během školního roku. Moc po něm nemůžete chtít, ale za 190 korun nebude rodičům líto, když ho

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckal 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
Povl - horolezecký festival Kacanovy 24.-26.9. 24.9.
První pomoc na vodě - přednáška Praha, HG Sport 25.9. 18:30
Mur Challenge Rakousko, Grosslobming Vodácký maraton 26.9.
Gutovka Open Praha, Gutovka Lezecké závody 26.9. 10:00
Vodácký festival Zruč nad Sázavou 26.9.
Ostravice - zamykání Šance 26.-27.9. 26.9.
Bílina - zamykání řeky Lbín 26.-27.9. 26.9.
Mže - zamykání
Tachov, Lučina ZRUŠENO! 26.9.
Cyklobraní - cyklomaraton Valtice Horská kola 27.9.

Diskuse

Lety balonem Martin, 24.9.2020 19:09, 3 příspěvky
Stačí otočit hlavou :) Tom, 24.9.2020 15:00, 1 příspěvek
Petr Josef, 23.9.2020 20:37, 3 příspěvky
Zpravodajství Pišišvor, 22.9.2020 14:51, 2 příspěvky
Zpravodajství Petr Š., 22.9.2020 14:01, 2 příspěvky
Re: Anna, 22.9.2020 8:46, 7 příspěvků
Lety balonem Martin, 21.9.2020 11:10, 3 příspěvky
Vůdce Petr, 20.9.2020 10:24, 6 příspěvků
Cestovní pojištění Patrik, 19.9.2020 8:36, 9 příspěvků
Let balonem Martin, 19.9.2020 0:17, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:42
Sportfilm Liberec admin@ngs.cz, 21.9.2020 19:39
Re: Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:14
Djatlov / Ďatlov admin@ngs.cz, 18.9.2020 9:09
Název zůstává, mění se místo admin@ngs.cz, 15.9.2020 9:58
Kbely - lezecký instruktor admin@ngs.cz, 14.9.2020 20:04
Höllental - táboření Pivoň Pivoň, 14.9.2020 18:46
Re: Breithorn admin@ngs.cz, 9.9.2020 12:32