Rokytka v opožděném babím létě

Rokytka v opožděném babím létě
Kajakář v meandrech Rokytky v Hrdlořezech.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní Rokytka byla na vodáky hodná. V korytě říčky nebylo žádné nebezpečné překvapení. Voda nebyla příliš studená. Počasí bylo jako na objednávku - doznívající babí léto nám poslalo slunce a modrou oblohu. Na březích zlátnou stromy.

Rokytka v opožděném babím létě
Vodáci plují v meandrech Rokytky pod Smetankou v Hrdlořezech.
Autor snímku Kuba Turek

Rokytka převzala od Botiče žezlo nejšpinavějšího pražského potoka. Zvláště na dolním toku do ní ústí staré kanalizační trubky se smrdutým obsahem. Říčka dostává dávku hnusného obsahu poprvé ve starých Hrdlořezích, poté mezi Hloubětínem a Vysočany a nakonec nejhorší svinstvo přitéká v Libni. 

V černé zapáchající vodě se nechcete koupat ani za zlaté tele. V mohutných válcích pod závěrečnými stupni stejně mizíte až po krk do nabublaného hnusu.  

VIDEO Rokytka na kajaku a kanoi

TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Hromadné podzimní splutí pořádá vodácká půjčovna Dronte pod názvem Rokytka Grande odvozeným od starší akce ne vedlejším potoce Rio Botičo. Díky tomu je akce příkladně zorganizovaná, ačkoliv se koná v centru hlavního města Prahy.

Na startu pod hrází Kyjského rybníka je dost místa na zaparkování vodáckých aut. Kdo si předem objednal loď od půjčovny, může přijet autobusem městské hromadné dopravy, nebo třeba na kole. Průchod k říčce je zajištěný skrze oplocený autopark. Za vodu se platí 30 Kč u vstupu. 

V cíli u povodňových vrat v Libeňském přístavu jsou přistavené mikrobusy, které za 50 Kč vozí vodáky nazpátek ke startu pro jejich auta. Nevadí, když máte na sobě mokrý neopren nebo šusťákovou bundu. Čekající vodáci si mohou odskočit na mobilní toalety, případně si koupit u stánku trojkombinaci pivol - limo - párek.

Rokytka.  

Příroda si bere Rokytku zpět

Rokytka se pomalu mění z industriální stoky na přírodní tok. Skoro dvě století byla uvězněná v betonovém a cihlovém korytě, kterého se díky práci Lesů hlavního města Prahy, zbavuje.

Pod Kyjským rybníkem nejprve projíždíme krátkou skalnatou soutěskou, na kterou navazuje dlouhý úsek ve vyzděné navigaci. Je ovšem vidět, že si říčka bere zpět své koryto. Břehy jsou občas stržené, vytvářejí se náznaky meandrů, stromy zasahují do koryta. To při dřívejším průmyslovém využití Rokytky nebylo myslitelné.

Projedeme Hrdlořezy a pod vrchem Smetanka regulace náhle končí. Užíváme si nejhezčí místo řeky. Proud odbočuje doleva a nese nás do mělkého, širokého údolí, ve kterém lesácké bagry nedávno vykopaly meandry, které vypadají jako přírodní. Ještě mnoho let potrvá, než se tady Rokytka usadí, ale už teď je z ní atraktivní místo na vycházky, cyklistiku, pozorování přírody a také pádlování, když je dost vody.

Rokytka.

Dva zrušené jezy u Kejřova mlýna

Meandry končí pod dvojitým železničním viaduktem. Hned za ním následují dva skluzy, tedy spíše kamenité peřeje, které vnikly poté, co byly zbořeny dva nebezpečné jezy. Ne že by měli úředníci Magistrátu hlavního města ve velké oblibě vodáky, ale jezy už byly nefunkční. Nebyly potřeba. Hořejší a Dolejší rybník po levé ruce už nenapájejí bývalý Kejřův mlýn. Jezy nahradily kamenité skluzy, na kterých se tvoří bezpečné peřeje. 

Rokytka.

O kousek dál už slyšíme hukot aut na Průmyslové ulici v Hloubětíně. Po pravé ruce míjíme křemencové skalky Pražský zlom pod hloubětínským zámečkem. Lze z nich vyčíst, že když vznikala Pražská pánev, propadl se jih Prahy o 900 metrů oproti severu. Proplouváme místy, které se zhruba před půl miliardou let nacházelo na rovníku, nedaleko v Polabí bylo mořské pobřeží, trilobiti byli na vrcholu svého vývoje, bakterie vylučovaly tolik železa, že se střední Čechy později ve středověku staly železárnou pro celou Evropu, a počasí na celé zeměkouli bylo velmi chladné.

Průjezd pražskými parky 

Rokytka podtéká několik důležitých městských výpadovek, koryto je už zase plně regulované a my proplouváme městskými parky do Vysočan. První a poslední jez Podvinný mlýn nás čeká v parku Podviní. Prohlídku a následné zajištění házečkou lze vřele doporučit, protože se pod jezem tvoří mohutný válec. Nejbezpečnější cesta vede úplně vpravo, kde je síla vody nejmenší.  

Pod jezem se říčka zrychluje, zužuje a vtéká do koryta s hladkými šikmými břehy. Tady se skoro nedá zastavit!

Rokytka.

Do tohoto závěrečného úseku nás nejprve přivítá nízký stupínek přes mostem ulice Podvinný Mlýn. Následuje tunel Kolčavka, železniční most a nepříjemný vysoký 1. stupeň pod mostem ulice U Libeňského Pivovaru. Zde je třeba udržet co nejvyšší rychlost, do válce skočit naplocho a pořád pádlovat, abychom z něho unikli.

2. stupeň stejného charakteru, ale vyšší a s větším válcem, se nám staví do cesty před mostem Pivovarnické ulice.

Nižší, ale poněkud záludný 3. stupeň se zjeví v zatáčce těsně před Elsnicovým náměstím. Mnoho lodí se tady převrátilo. Hned za ním je mírný pravý břeh, který vytváří lagunu vhodnou k pochytání lodí a pádel.

Poslední tunel tvoří zakrytí Elsnicova náměstí a na něj navazující most Zenklovy ulice. Je to památkově chráněná stavba, protože roku 1896 ho postavil Antonín Losem jako první most z dusaného betonu v Čechách. Dodnes po něm jezdí auta i tramvaje.

Pak už přímo rovnou za nosem sjedeme mezi betonovou navigací k obrovským povodňovým vratům. Poslední vlnky nás olíznou a končíme v Libeňském přístavbu na Vltavě.

Horydoly.czVODÁCKÝ PRŮVODCE: Rokytka

 

Vodácká obtížnost: ZW-WW 1
Charakter: Otevřené údolí v zastavěné krajině, městské parky.
Riziko: Samozáchrana je bez problémů, pod stupni se tvoří válce.
Znalosti: Posádka musí umět ovládat loď.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb

Doprava: Osobním autem do Kyjí k hrázi Kyjského rybníka. Zpět metrem Palmovka - Rajská zahrada. Při organizovaném splutí lze využít dopravu mikrobusem Dronte zpět na start.

Rokytka.

Doporučené vybavení: kajak, zavřená nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, házečka, přilba, neoprenové kalhoty, vodácká bunda, vodácké boty, házečka, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění, horký nápoj v termosce.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Marek Rauchfuss přidal do své sbírky další medaili ze světového šampionátu v zimním triatlonu. Druhé místo vybojoval v norském Skeikampen. Nestačil pouze na domácího favorita Hanse Christiana Tungesvika. Mezi juniorkami brala 5. místo Alžběta Dvorská.... celý článek

Barefoot Xero Glenn jsou pohodové městské boty

Starý známý Petřín… zase jinak. Ale Fejfar znovu vyhrál!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Den Nahoru a Dolů Špindlerův Mlýn, Medvědín Skialpinismus 1.4.
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
Pražský půlmaraton Praha, Stromovka 1.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50