S bílou holí a pádlem

S bílou holí a pádlem
Berounka v Radotíně.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Je po půlnoci. Sedím a dopisuji "úřad." Měl bych se umýt a jít spát. Po pár krocích mi dojde, že jsem se přecenil, dokážu jen dojít k posteli a padnout. Většina z vedoucích je na tom podobně. Voda 2007 skončila. Voda 2007 bylo splutí Berounky s dětmi na kanoích.

Jak na to

Berounka na Křivoklátsku a v Českém krasu

Berounka v popisovaném úseku protéká nejkrásnější krajinou. Nejprve se pluje hlubokými lesy Křivoklátska a pod Berounem nás řeka nese do širokého vápencového kaňonu Českého krasu.

Délka splutí: 1-4 dni (42 km)

Vodácká obtížnost: ZW

Charakter: klidná široká řeka v lučinatém údolí

Znalosti: tok je vhodný i pro začátečníky

Sjízdnost: řeka se dá splout kdykoliv, mělčiny se tvoří pouze pod jezy, které odebírají vodu do elektrárniček

Průvodce: Raft.cz

Tábořiště: Višňová, Roztoky, Zbečno, Lučice, Nižbor, Hýskov, Beroun, Alkazar, Srbsko, Karlštejn

Půjčovny: Berounka Nižbor, Zavadil Hořovice a Dvořáková Zdice

Doprava: podél řeky vede silnice i železnice

Doporučené vybavení

otevřená kanoe

pádlo

plovací vesta

nepromavé oblečení

boty do vody

funkční prádlo

lodní pytel

mapa, kilometráž

tábornické vybavení (stan, spacák, karimatka, vařič, zapalovač, ešus, jídlo, pití...)

lékárnička

mobil

Splutí Berounky z Višňové do Zadní Třebaně pořádal Tyfloturistický oddíl pro své členy s vážným poškozením zraku za vydatné pomoci vodáků ze skupiny Šán.

Co se ukázalo a potvrdilo

* I malé nevidomé děti se mohou účastnit takových podniků.

* I s vážným poškozením zraku jde žít podobně jako žijí vidící a radovat se. Radovat se umí děti, mladí i dospělí opravdu úžasně.

Takový podnik jde udělat za dvacet tisíc a kousek, jsou-li lidé, kteří pomohou, přivezou, půjčí materiál a na otázku co za to odpovídají mávnutím ruky a nebo: "Ještě jeden takovej blbej dotaz…"

Hurá na to

Tábořiště jsou objednaná, až na pár metrů jsme všechny cesty, co po nich na souši s dětmi půjdeme, prošli, přihlášky máme, pojištění také. Hospoda i muzeum objednané.

Pádla a vesty od Marka a z Gymnázia Beroun byla přepravena na jedno místo a pak na druhé místo, odkud spolu s loděmi v pátek odjíždí směr Višňová. Další auta s věcmi odjíždí také, ta budou dělat i doprovod.

Astronomické úřadování

Seznamy rozdělení na cestu, pobyt a vodu jsou hotové, než je budeme muset zase předělat. Průkazky, léky a dokumentaci máme. Kotlíky, sekyrku, vařič a čepice jsme našli, sehnali, propůjčovali, svezli na jedno místo, pak zase jinam a v pátek jedou. Program je připravený, jídlo nakupujeme.

Dokumentace k akci je už tlustá kniha, množství e-mailů, telefonů, schůzek dosáhlo astronomických čísel, teď už by snad…

1. den: Nádražáci v pohodě

Cesta do Višňové proběhla v poklidu. Nádražáci na Hlavním nádraží v Praze a v Berouně pomohli. Další fakta už tak přívětivá nejsou. Klárka, vedoucí a spoluorganizátorka onemocněla. Zatla zuby a jela alespoň na cestu vlakem a pěšmo. Sedat do lodi by ale bylo zdravotně neúnosné, budeme muset řešit.

2. den: Málo vody v řece

Klárku v lodi zastoupil narychlo Petr Honzejk, který neprozřetelně den před tím pronesl, že by nám někdy pomohl. A už to měl, už jel do Višňové. Onemocněla i Kamča, další z vedoucích.

V Berounce je málo vody, zato na nebi se voda houfuje do mraků. Odíráme vodákům jejich lodě o dno a doufáme, že nezačne pršet.

Řeka se moc nesnaží téct, musíme se snažit sami a zabrat. Když dojedeme do nižborské sokolovny, déšť je tady v plné parádě. Alespoň jsme to stihli.
Tři z vedoucích plánovaně odjeli. Děti : vedoucí 23 : 7. To je na vaření, prostorovku, pomoc dětem v neznámém prostředí a v nouzových podmínkách trochu náročné.

3. den: Voda shora

Přijíždí Klárka, Rebeka, Pedro. Hurá! Začíná pršet, až lejt. Ach jo. U prvního jezu Mářa operativně dováží Klárku, která zůstává s nejmenšími v teple hospody, a ostatní jedou dál. Mářa tedy dnes, kromě pendlování mezi kempy a převážení bagáže, převeze i některé děti.

V Berouně pod mostem dáme oběd. Pak se podaří dojet zbytek a jsme v Třebáni.

4. den: Tajemné strojky

Odpočinkový den. Jedeme navštívit Dům Hodin v Karlštejně. Zase pech, paní průvodkyně náhle onemocněla. Měníme plán a jdeme na louku nad Karlštejnem hrát hry. Mezitím se paní jen kvůli nám vrátí narychlo od doktorů, a tak se prohlídka podaří. Pro mnohé je úžasný zážitek, osahat si tajemné strojky.

Pak jde do restaurace na jídlo a večer zapalujeme táborák s vuřty a vodáckým kvízem.

5. den: Manévry končí

Vypadá to na déšť. Hrajeme další hry a jdeme na pěší výlet.

A domů! Osobně si připadám jako po ročním pobytu na manévrech a ještě je potřeba udělat účetnictví. Sálo mi to zato? Stálo, bylo to krásné!

Projekt byl podpořen ze sbírky Pomozte dětem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Poděkování
Dovolte mi, abych poděkoval všem dobrovolníkům, kteří zorganizovali a podíleli se na Vodáckém výletu.Kubovi se na něm moc líbilo.Je od Vás všech moc krásné, že se o naše děti tak pěkně staráte. Náleží Vám právem velké uznání a poděkování.Mirek Kazda z Jičína
Reaguj
Re: To se vám povedlo.
Já jsem rád, že se to sešlo. Mistr pádla, předvádějící neuveřitelné a sjíždějíci vodpády. A děti, co některé sotva udrží pádlo a navic ho nevidí na rekreační řece.
Každej si najde svoje. Lezl jsem v horách a na skalách sóla i učil děti se odlepit od země a popolézt ve dvojce. Oboje mi baví.
  • Autor dag
  • Datum a čas 11.5.2007 23:24
Reaguj
To se vám povedlo.
Včera rozhovor s extrémistou, kterého jsem si rád přečetl a prohlédnul, dneska poklidná řeka, kterou si rád sjedu. Pěkný výběr (opravdu!).
  • Autor Novinář
  • Datum a čas 11.5.2007 12:11
Reaguj
Doplnění ex post
Jsem asi opravdu přetaženej. :-) Zapomněl jsem napsat, že Marek co půjčil zdarma (Gym. Beroun též) část vybavení je TJ Zora Praha vodáci a skautské středisko Blaník. Lodě vodáci z Šánu i s lidskými zdroji :-).
I jsem zapomněl na oficiální, věčne ve výstavbě jsoucí stránky Tyfloturistického oddílu.
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Evropská online kasina pro turisty

Evropská online kasina pro turisty

Dnes jsou online kasina mezi turisty v Evropě stále populárnější. Mnoho cestovatelů dává přednost právě digitálním platformám, protože umožňují hrát kdekoli, bez omezení fyzickou návštěvou kasina, a také využít bonusy, jako je casino... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Cyklista narazil do stromu v lese u Mříče a přišel o život

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

BOSCH Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.
Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

Turistika, nebo městská zábava? Kdy si hlava odpočine víc

Po dni u počítače bývá unavené tělo i hlava, jen každý jinak. Někdo má přetížené oči a záda, jiný je plný hluku a cizích požadavků. Proto někdy pomůže les a jindy stačí město, jen s lepším
Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?

Jak přirozeně urychlit hojení svalů a návrat do formy?

Bolavé svaly po sportu nebo náročném dni nejsou žádná výjimka, a zná to každý člověk, který si někdy dal pořádný trénink. A stejně tak víme, že se tato bolest často ozve až
Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Eduard Blásy otvoril éru zimného horolezectva vo Vysokých Tatrách

Pred 153 rokmi, presne 15. januára, vystúpili Eduard Blásy z Veľkej s horskými vodcami Jakubom Luxom a Jakubom Gellhofom na Slavkovský štít. Bol to vôbec prvý známy a zadokumentovaný zimný výstup vo Vysokých Tatrách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 22.1.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 9.-11.2. 9.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 10.-12.2. Cestovní ruch 10.2.
Pól chůadu a Manaslu - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Ota Baláž, Petr Horký, Jan Trávníček 11.2. 19:00
Zapalovač Plzeň, Hvězdova 2b 12.-15.2. Kurz pro oddílové vedoucí 12.2.
Karlův běh Boží Dar 14.-15.2. Běžky 14.2.
1000 lanových délek Paprsek 14.-15.2. Běžky 14.2.
Šumavský rys - skialpinismus Špičák 14.2.
Úžasné ostrovy - diashow Teplice, Květen Přednáší Martin Loew 17.2. 18:00
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 17.2.

Diskuse

Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky
Inu Horydoly, 10.2.2026 11:19, 3 příspěvky
Inu Honza, 10.2.2026 11:16, 77 příspěvků
Inu Honza, 10.2.2026 11:07, 3 příspěvky
"fashion" plovačky Střelec, 9.2.2026 9:12, 3 příspěvky
Málo vina kotrik, 6.2.2026 23:33, 12 příspěvků
Málo vina :)), 6.2.2026 21:36, 12 příspěvků
Lavinovy batoh a svata tr... Apuka, 6.2.2026 21:33, 77 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Sprunki Game: A New W... uxeuen@mailto.plus, 11.2.2026 22:25
Největší farmářský trh v ... Horydoly , 11.2.2026 14:19
Největší farmářský trh v ... Horydoly , 11.2.2026 14:15
Z první ruky Horydoly , 10.2.2026 0:10
Re: Podpora regenerace po... freide freide, 9.2.2026 14:13
Podpora regenerace po zra... jonas williams, 9.2.2026 14:12
Přihlaste svou ulici, dvo... Horydoly , 7.2.2026 23:15
Galasova Cyklojízda Č.403... Horydoly , 4.2.2026 10:23