Sjezd na divoké vodě Valtellina

Sjezd na divoké vodě Valtellina
Roman Mornštejn a Petr Veselý na divoké řece Adda.
Autor snímku Dalibor Slovák
SDÍLEJ:

Evropský šampionát na italské řece Adda byl velmi zajímavý. Kanoisty a kajakáře prověřila skutečně divoká řeka s průtokem až sto kubíků. Na českých tocích se průtoky pohybují v číslech pětkrát nižších. Síla Addy je obrovská. Přinášíme aktuální zprávy, fotografie a video přímo z Mistrovství Evropy v údolí Valtellina.

Sjezd na divoké vodě Valtellina
Ondřej Rolenc v peřejích řeky Adda.
Autor snímku Dalibor Slovák

České lodě získaly na Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě celkem osm medailí.

27. června

Hlídka deblkanoí vyhrála podruhé

Výborné vystoupení českých deblkanoistů na Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě bylo dnes korunováno druhým titulem. Šestice Rygel, Uncajtik, Lisický, Neset, Šálek a Říha vyhrála závod sprintových hlídek a podruhé převezme zlaté medaile.

Bronz vybojovala české děvčata na kajacích Anna Zástěrová, Petra Slováková a Radka Valíková. Kajakářům unikl kov až v druhé jízdě a jsou pátí. Na páté pozici dojeli i singlíři.

Česká výprava uzavřela bilanci právě skončeného Mistrovství Evropy na osmi medailích.

Deblířské zlato se zrodilo na první pohled jednoduše. Češi vyhráli obě jízdy a s přehledem vyhráli. Stříbro berou znovu Slováci. Kalich hořkosti vypily hlídky Německa a Itálie, které i napodruhé v týmové soutěži okusili chlad řeky Addy.

V ženském kajaku se česká medaile rodila s velkými porodními bolestmi. Ženy byly po první jízdě až páté. Na pódium vyneslo kajakářky zaváhání Italek a také německé mistryně Evropy Sabiny Füsserové. Děvčata se díky chybám soupeřek posunuly vzhůru a uhájily bronz o pět setin vteřiny před Němkami. Pro zlato si dopádlovaly Britky, stříbro berou Francouzky.

V kajaku mužů to po úvodním kole vypadalo dost nadějně. Naši borci drželi třetí místo, ale pořadí bylo hodně nasekané. V druhé jízdě však Kamil Mrůzek trochu vybočil ze stopy a nabral ztrátu, která kajakáře sesadila z medailových pozic. Naši skončili nakonec s odstupem 0,33 s na bronz jako pátí. Mistry Evropy jsou Francouzi, stříbro berou Němci a bronz Italové.

V mužském singlu jsou první rovněž Francouzi, kteří porazili Chorvaty. Na naše singlkanoisty zbylo páté místo s odstupem devět sekund na bronzové trio Německa.

Mistrovství Evropy bylo rovněž nominací na podzimní sérii světových pohárů na Tasmánii. Do Austrálie odletí pouze individuální medailisté. Na závody u protinožců se může těšit kajakářka Kateřina Vacíková, deblíři Marek Rygel s Lukášem Uncajtikem a také kajakář Aleš Marek.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 6, June 26 2009. from Alessandro Leonori on Vimeo.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 6, June 26 2009. from Alessandro Leonori on Vimeo.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 7, June 27 2009. from alexent on Vimeo.

26. června

Bronzové medaile pro Marka a Uncajtika s Ryglem

Velké překvapení přichystal znalcům sjezdu na divoké vodě kajakář Aleš Marek. Oproti předpokladům zaskočil řadu specialistů a dojel si pro bronz ve sprintu na Mistrovství Evropy ve Valtellině.

Nečekaný je i bronz deblkanoistů Marka Rygla a Lukáše Uncajtika, kteří letos startovali na vrcholné soutěži v kánoi dvojic poprvé v kariéře.

Velmi dobré vystoupení naší výpravy ve sprintu podtrhla čtvrtá místa Kamila Mrůzka v kajaku a Marka Šálka s Janem Říhou na deblkánoi. Svorně na šestých místech dojeli ve svých kajakových kategoriích sourozenci Tomáš a Petra Slovákovi.

Velmi dobře si počínala i juniorka Radka Valíková, která bere výbornou sedmou příčku. Do první desítky ještě pronikla i třetí česká deblovka David Lisický a Jan Neset a také kajakářka Anna Zástěrová.

Na italské řece Adda se v divokých peřejích prosadili zkušení mazáci. Další z téměř nekonečné řady titulů vybojoval italský singlkanoista Vladi Panato, který porazil vítěze klasiku Emila Milihrama z Chorvatska. Nejlépe z našich dojel v singlu dvanáctý Tomáš Kejklíček.

V ženském kajaku přidala druhé zlato zkušená Němka Sabine Füsserová. Zbylé dvě dámské medaile putují do Velké Británie k rukám mladých kajakářek Sandry Hyslopové a Jessicy Oughtonové.

Po loňském titulu mistrů světa dnes přidali triumf evropský slovenští deblíři Matuš Kunhart a Peter Šoška. V mužském kajaku vyhrál jeden z favoritů Slovinec Nejc Žnidarčič.

Závody na divoké Addě pokračují zítra, kdy se jede o týmové medaile ve sprintu, čímž se sedmé Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě uzavře.

25. června

Hlídka deblkanoí je zlatá

O hodně lépe než včera se dnes dařilo Čechům při Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě. Vybojovali hned tři cenné kovy.

Obrovské překvapení se zrodilo v kategorii hlídek deblkánoí, kde letošní zlepšenou formu potvrdila šestice Marek Rygel – Lukáš Uncajtik, Jan Neset - David Lisický a Marek Šálek s Janem Říhou. Češi si vyšlápli na všechny soupeře a po zásluze vyhráli a odnášejí si z údolí Valtelliny zlato.

Přitom ještě na posledním mezičase naši ztráceli. V závěru však česká peruť doslova letěla. Ke zlatu vynesl deblíře hlavně parádní výkon třetí lodě (Šálek s Říhou), která dokázala oproti individuálnímu závodu zrychlit o pět vteřin a odrazit tak nápor nebezpečných Slováků.

Největšímu českému úspěchu v kategorii deblkánoí za posledních mnoho let trochu pomohli i největší favorité z Německa, kteří po nedobrovolné koupeli skončili mimo pořadí.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 4, June 24 2009. from Alessandro Leonori on Vimeo.

Kajakářský tým ve složení Tomáš Slovák, Aleš Marek a Kamil Mrůzek dokázal, že týmový závod je jejich specialita a dojel si pro stříbro, když zaostal o dvě vteřiny za vítěznými Němci. Češi sice ztratili neporazitelnost, kterou drželi od Mistrovství Evropy v roce 2001 v italské Sesii, ale získat stříbro a porazit Francouze se v současné konkurenci cení pořádně vysoko.

Příjemně překvapily kajakářky Kateřina Vacíková, Petra Slováková a juniorka Radka Valíková, které papírově o medaile bojovat příliš neměly. Dnes se však děvčata vydala na řece Addě ze všech sil a málem vydřela i stříbro, od kterého je dělily pouhé dvě sekundy. Mistryněmi Evropy jsou podle očekávání Němky. Stříbro berou Francouzky.

Jedinou kategorií, v níž se našim barvám moc nevedlo, byly singlkánoe, které ovládli Chorvati. Naše trio Ondřej Rolenc, Tomáš Kejklíček a Stanislav Hajský dojelo páté.

Závody na divoké Addě pokračují zítra, kdy se jede o individuální medaile ve sprintu, který je hodně těžký a bude nesmírně vyrovnaný.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 5, June 25 2009. from alexent on Vimeo.

24. června

Vacíková vyjela stříbro na klasické trati

Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě začala středečním klasikem Kateřina Vacíková na jedničku. Získala stříbrnou medaili.

V dlouhém závodě nestačila pouze na Němku Sabine Füsserovou. Po loňském stříbru z Mistrovství světa prokázala příslušnost ke světové špičce.

Na čtvrtém místě se umístili deblkánoisté Lukáš Uncajtik – Marek Rygel, kterým kov utekl o necelé tři vteřiny.

Bohužel zbytek výpravy na tyto dvě umístění nenavázal. Do elitní desítky se ještě podíval kajakář Tomáš Slovák, kterému ze sedmé pozice chybělo na medaili pouhých pět vteřin a dvě posádky deblkánoistů – osmá deblovka David Lisický a Jan Neset a desátá dvojice Marek Šálek – Jan Říha.

Návrat na výsluní zaznamenali slovenští deblíři, kterým divoká voda očividně sedí. V šestačtyřiceti letech jasně zvítězila loď Vladimír Vala – Jaroslav Slučík, která bere už deváté zlato z Evropy. Stříbro putuje rovněž na Slovensko, a to zásluhou Šutka s Gregou.

S obrovským náskokem třinácti sekund převálcoval konkurenci chorvatský singlkánoista Emil Milihram. V singlu dojel náš junior Ondřej Rolenc jedenáctý, což je velice příjemný výsledek.

Kateřina Vacíková na řece Adda.

Propad ze slávy jsme bohužel zaznamenali v obou kajakářských kategoriích. Kromě skvělého výsledku Vacíkové a sedmičky Slováka se naši závodníci musí spokojit s druhou desítkou.

Nejblíže k top ten byl Aleš Marek, který v nesmírně vyrovnaném kajaku dojel jedenáctý (ztráta na vítěze necelých deset vteřin). Za pochvalu určitě ještě stojí šestnácté místo kajakáře Matěje Kropáčka, který na vrcholné seniorské soutěži debutuje.

Zítra se na řece Addě jede závod družstev v dlouhém sjezdu. Před naším týmem stojí těžký úkol, navázat na medailové žně z předchozích let. Obtížná bude obhajoba hlavně pro mužské kajakáře, kteří v této soutěži posledních sedm let neprohráli. V obrovské formě totiž jsou Francouzi, kteří dnes získali zlato (mladý Loic Vynisale) a bronz (Pete Remi) i Němci.

Velice slibně rozehranou partii mají deblíři, kteří by podle papírových předpokladů měli bojovat o stříbro s Francouzi. V ženském kajaku a mužské singlkánoi by medailový úspěch našich lodí byl v současné chvíli malým zázrakem.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 3, June 23 2009. from alexent on Vimeo.

23. června

Jedni plavali, druzí zničili loď

Vrchol sjezdařské sezony na divoké vodě je tady. Pod italskými Alpami na řece Addě se od středy 24. do soboty 27. června rozdělí medaile nejlepším sjezdařům starého kontinentu.

Italská řeka Adda teče zpod známého rekreačního střediska Bormio, pod sedlem Stelvio vtéká do údolí pod skiareálem Passo Tonale a pokračuje do jezera Como. Pod jezerem se uklidňuje a vtéká do lombardské roviny.

Letošní Mistrovství Evropy na Addě se jede v okolí města Sondrio.

Na místě je od neděle i český výběr, který obhajuje post nejlepší výpravy před dvěma lety v Bosně. Údolí Valtellina, kde se Mistrovstvé Evropy koná, je obklopeno ledovci a vodními elektrárnami, které vydatně plní koryto a bohužel také nenadále mění výšku hladiny o desítky centimetrů.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 3, June 23 2009. from alexent on Vimeo.

Divokost vody dokumentují i dva příběhy ze včerejšího tréninku, kde v hlavních rolích vystupovali čeští deblíři. Nejprve nedobrovolně opustila loď dvojice Lukáš Uncajtik a Marek Rygel, kterým se podobný kousek nepovedl řadu let a plavba v ledové, divoké řece s nimi trochu otřásla.

Ještě nepříjemnější věc se přihodila Markovi Šálkovi s Janem Říhou, kteří sice neplavali, ale po nájezdu do obrovského vodního válce se jim kevlarová loď složila jako papírový parník a rázem se z jejich závodního stroje za několik desítek tisíc stal nepotřebný vrak vhodný leda do muzea. Naši chlapci však neztratili hlavu a ihned se domluvili se slovenskými legendami Jaroslavem Slučíkem a Vladimírem Valou, od nichž obratem zakoupili novou deblovku a mohou se i dál těšit na další dny.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 2, June 22 2009. from alexent on Vimeo.

Zítra v Itálii začíná závodní program a to dlouhým individuálním sjezdem. Start klasiku je v programu stanoven na 14:30. Délka dlouhého sjezdu je zhruba pět kilometrů a u nejlepších kajakářů se dají očekávat časy kolem patnácti minut. Ve čtvrtek se jede na stejné trati závod družstev a poslední dva dny Mistrovství jsou vyhrazeny pro sprintová klání.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 1, June 21 2009. from alexent on Vimeo.

Česká reprezentace

K1 ženy (kajak): Slováková Petra, Vacíková Kateřina, Zástěrová Anna, Valíková Radka

C1 muži (singlkanoe): Rolenc Ondřej, Pavlík Radek, Hajský Stanislav (pouze klasik), Kejklíček Tomáš, Tatíček Miroslav (pouze sprint)

C2 muži (deblkanoe): Lisický David - Neset Jan, Uncajtik Lukáš - Rygel Marek, Šálek Marek - Říha Jan, Morštejn Roman - Veselý Petr

K1 muži (kajak): Slovák Tomáš, Marek Aleš, Mrůzek Kamil, Kropáček Matěj

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: WW?
Byl jsem ve Švýcarsku, takže odpovídám trochu pozdě. Tra ME ve sjezdu byla obtížnosti cca WW III – IV.
 • Autor David Knebel
 • Datum a čas 13.9.2009 19:55
Reaguj
Re: WW?
autobusový efekt mi napovídá, že WW 3-4, ale za toho průtoku to nevim
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 3.7.2009 11:45
Reaguj
WW?
Podle videa vypadá řeka epesně. Nevíte někdo, jak jer to ve stupních WW?
 • Autor vodák Marek
 • Datum a čas 28.6.2009 20:56
Reaguj
gratulace!
 • Autor JN
 • Datum a čas 27.6.2009 23:04
Reaguj
!
Moc držíme palce.
 • Autor Vodák Marek
 • Datum a čas 25.6.2009 21:39
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Nebezpečný sníh a led v Julských a Kamnických Alpách

Nebezpečný sníh a led v Julských a Kamnických Alpách

Julské Alpy a Kamnicko-Savinjské Alpy ve Slovinsku jsou stále pokryté sněhem a ledem. V rozbředlém a jinde zase ledovatém sněhu nejsou zárukou bezpečnosti mačky ani cepíny.  "Přemýšlejte dvakrát, než vyrazíte do hor," varuje Matej Ogorevc... celý článek

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Prohlídka tibetského chrámu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,
Mariánská hora v Jizerských horách

Mariánská hora v Jizerských horách

AKTUALIZACE Mariánská hora se rozkládá nad obcí Albrechtice v Jizerský horách. Horské chaloupky jsou nepravidelně rozesety po stráních od Světlého vrchu až po úpatí kopce, který nese stejný název jako osada.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Airshow Chotěboř, Počátky 11.-15.6. 11.6.
Crankworx Rakousko, Innsbruck 12.-16.6. Horská kola 12.6.
Čarovné tóny Macochy Macocha 12.-16.6. Hudební festival 12.6.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 14.-15.6. Horský běh a chůze 14.6.
Barchan Jemnice 14.-17.6. 14.6.
Gladiator Racer Holice, motokros 14.-16.6. 14.6.
Římané na okraji impéria Všestary, archeopark 14.-15.6. 14.6.
Nova Civitas
Nové Město na Moravě 15.-15.6. Městské slavnosti 14.6.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 15.6.
AM bikemaraton - cyklomaraton Karlovy Vary Horská kola 15.6.

Diskuse

Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky
pracovní prádlo Hankos, 3.6.2019 10:24, 20 příspěvků
spouštění neznamená nutně... Lukas B., 31.5.2019 12:38, 4 příspěvky
Korektivní akce Decathlon Josef, 31.5.2019 12:02, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08