Sjezd na divoké vodě Valtellina

Sjezd na divoké vodě Valtellina
Roman Mornštejn a Petr Veselý na divoké řece Adda.
Autor snímku Dalibor Slovák
SDÍLEJ:

Evropský šampionát na italské řece Adda byl velmi zajímavý. Kanoisty a kajakáře prověřila skutečně divoká řeka s průtokem až sto kubíků. Na českých tocích se průtoky pohybují v číslech pětkrát nižších. Síla Addy je obrovská. Přinášíme aktuální zprávy, fotografie a video přímo z Mistrovství Evropy v údolí Valtellina.

Sjezd na divoké vodě Valtellina
Ondřej Rolenc v peřejích řeky Adda.
Autor snímku Dalibor Slovák

České lodě získaly na Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě celkem osm medailí.

27. června

Hlídka deblkanoí vyhrála podruhé

Výborné vystoupení českých deblkanoistů na Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě bylo dnes korunováno druhým titulem. Šestice Rygel, Uncajtik, Lisický, Neset, Šálek a Říha vyhrála závod sprintových hlídek a podruhé převezme zlaté medaile.

Bronz vybojovala české děvčata na kajacích Anna Zástěrová, Petra Slováková a Radka Valíková. Kajakářům unikl kov až v druhé jízdě a jsou pátí. Na páté pozici dojeli i singlíři.

Česká výprava uzavřela bilanci právě skončeného Mistrovství Evropy na osmi medailích.

Deblířské zlato se zrodilo na první pohled jednoduše. Češi vyhráli obě jízdy a s přehledem vyhráli. Stříbro berou znovu Slováci. Kalich hořkosti vypily hlídky Německa a Itálie, které i napodruhé v týmové soutěži okusili chlad řeky Addy.

V ženském kajaku se česká medaile rodila s velkými porodními bolestmi. Ženy byly po první jízdě až páté. Na pódium vyneslo kajakářky zaváhání Italek a také německé mistryně Evropy Sabiny Füsserové. Děvčata se díky chybám soupeřek posunuly vzhůru a uhájily bronz o pět setin vteřiny před Němkami. Pro zlato si dopádlovaly Britky, stříbro berou Francouzky.

V kajaku mužů to po úvodním kole vypadalo dost nadějně. Naši borci drželi třetí místo, ale pořadí bylo hodně nasekané. V druhé jízdě však Kamil Mrůzek trochu vybočil ze stopy a nabral ztrátu, která kajakáře sesadila z medailových pozic. Naši skončili nakonec s odstupem 0,33 s na bronz jako pátí. Mistry Evropy jsou Francouzi, stříbro berou Němci a bronz Italové.

V mužském singlu jsou první rovněž Francouzi, kteří porazili Chorvaty. Na naše singlkanoisty zbylo páté místo s odstupem devět sekund na bronzové trio Německa.

Mistrovství Evropy bylo rovněž nominací na podzimní sérii světových pohárů na Tasmánii. Do Austrálie odletí pouze individuální medailisté. Na závody u protinožců se může těšit kajakářka Kateřina Vacíková, deblíři Marek Rygel s Lukášem Uncajtikem a také kajakář Aleš Marek.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 6, June 26 2009. from Alessandro Leonori on Vimeo.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 6, June 26 2009. from Alessandro Leonori on Vimeo.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 7, June 27 2009. from alexent on Vimeo.

26. června

Bronzové medaile pro Marka a Uncajtika s Ryglem

Velké překvapení přichystal znalcům sjezdu na divoké vodě kajakář Aleš Marek. Oproti předpokladům zaskočil řadu specialistů a dojel si pro bronz ve sprintu na Mistrovství Evropy ve Valtellině.

Nečekaný je i bronz deblkanoistů Marka Rygla a Lukáše Uncajtika, kteří letos startovali na vrcholné soutěži v kánoi dvojic poprvé v kariéře.

Velmi dobré vystoupení naší výpravy ve sprintu podtrhla čtvrtá místa Kamila Mrůzka v kajaku a Marka Šálka s Janem Říhou na deblkánoi. Svorně na šestých místech dojeli ve svých kajakových kategoriích sourozenci Tomáš a Petra Slovákovi.

Velmi dobře si počínala i juniorka Radka Valíková, která bere výbornou sedmou příčku. Do první desítky ještě pronikla i třetí česká deblovka David Lisický a Jan Neset a také kajakářka Anna Zástěrová.

Na italské řece Adda se v divokých peřejích prosadili zkušení mazáci. Další z téměř nekonečné řady titulů vybojoval italský singlkanoista Vladi Panato, který porazil vítěze klasiku Emila Milihrama z Chorvatska. Nejlépe z našich dojel v singlu dvanáctý Tomáš Kejklíček.

V ženském kajaku přidala druhé zlato zkušená Němka Sabine Füsserová. Zbylé dvě dámské medaile putují do Velké Británie k rukám mladých kajakářek Sandry Hyslopové a Jessicy Oughtonové.

Po loňském titulu mistrů světa dnes přidali triumf evropský slovenští deblíři Matuš Kunhart a Peter Šoška. V mužském kajaku vyhrál jeden z favoritů Slovinec Nejc Žnidarčič.

Závody na divoké Addě pokračují zítra, kdy se jede o týmové medaile ve sprintu, čímž se sedmé Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě uzavře.

25. června

Hlídka deblkanoí je zlatá

O hodně lépe než včera se dnes dařilo Čechům při Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě. Vybojovali hned tři cenné kovy.

Obrovské překvapení se zrodilo v kategorii hlídek deblkánoí, kde letošní zlepšenou formu potvrdila šestice Marek Rygel – Lukáš Uncajtik, Jan Neset - David Lisický a Marek Šálek s Janem Říhou. Češi si vyšlápli na všechny soupeře a po zásluze vyhráli a odnášejí si z údolí Valtelliny zlato.

Přitom ještě na posledním mezičase naši ztráceli. V závěru však česká peruť doslova letěla. Ke zlatu vynesl deblíře hlavně parádní výkon třetí lodě (Šálek s Říhou), která dokázala oproti individuálnímu závodu zrychlit o pět vteřin a odrazit tak nápor nebezpečných Slováků.

Největšímu českému úspěchu v kategorii deblkánoí za posledních mnoho let trochu pomohli i největší favorité z Německa, kteří po nedobrovolné koupeli skončili mimo pořadí.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 4, June 24 2009. from Alessandro Leonori on Vimeo.

Kajakářský tým ve složení Tomáš Slovák, Aleš Marek a Kamil Mrůzek dokázal, že týmový závod je jejich specialita a dojel si pro stříbro, když zaostal o dvě vteřiny za vítěznými Němci. Češi sice ztratili neporazitelnost, kterou drželi od Mistrovství Evropy v roce 2001 v italské Sesii, ale získat stříbro a porazit Francouze se v současné konkurenci cení pořádně vysoko.

Příjemně překvapily kajakářky Kateřina Vacíková, Petra Slováková a juniorka Radka Valíková, které papírově o medaile bojovat příliš neměly. Dnes se však děvčata vydala na řece Addě ze všech sil a málem vydřela i stříbro, od kterého je dělily pouhé dvě sekundy. Mistryněmi Evropy jsou podle očekávání Němky. Stříbro berou Francouzky.

Jedinou kategorií, v níž se našim barvám moc nevedlo, byly singlkánoe, které ovládli Chorvati. Naše trio Ondřej Rolenc, Tomáš Kejklíček a Stanislav Hajský dojelo páté.

Závody na divoké Addě pokračují zítra, kdy se jede o individuální medaile ve sprintu, který je hodně těžký a bude nesmírně vyrovnaný.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 5, June 25 2009. from alexent on Vimeo.

24. června

Vacíková vyjela stříbro na klasické trati

Mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě začala středečním klasikem Kateřina Vacíková na jedničku. Získala stříbrnou medaili.

V dlouhém závodě nestačila pouze na Němku Sabine Füsserovou. Po loňském stříbru z Mistrovství světa prokázala příslušnost ke světové špičce.

Na čtvrtém místě se umístili deblkánoisté Lukáš Uncajtik – Marek Rygel, kterým kov utekl o necelé tři vteřiny.

Bohužel zbytek výpravy na tyto dvě umístění nenavázal. Do elitní desítky se ještě podíval kajakář Tomáš Slovák, kterému ze sedmé pozice chybělo na medaili pouhých pět vteřin a dvě posádky deblkánoistů – osmá deblovka David Lisický a Jan Neset a desátá dvojice Marek Šálek – Jan Říha.

Návrat na výsluní zaznamenali slovenští deblíři, kterým divoká voda očividně sedí. V šestačtyřiceti letech jasně zvítězila loď Vladimír Vala – Jaroslav Slučík, která bere už deváté zlato z Evropy. Stříbro putuje rovněž na Slovensko, a to zásluhou Šutka s Gregou.

S obrovským náskokem třinácti sekund převálcoval konkurenci chorvatský singlkánoista Emil Milihram. V singlu dojel náš junior Ondřej Rolenc jedenáctý, což je velice příjemný výsledek.

Kateřina Vacíková na řece Adda.

Propad ze slávy jsme bohužel zaznamenali v obou kajakářských kategoriích. Kromě skvělého výsledku Vacíkové a sedmičky Slováka se naši závodníci musí spokojit s druhou desítkou.

Nejblíže k top ten byl Aleš Marek, který v nesmírně vyrovnaném kajaku dojel jedenáctý (ztráta na vítěze necelých deset vteřin). Za pochvalu určitě ještě stojí šestnácté místo kajakáře Matěje Kropáčka, který na vrcholné seniorské soutěži debutuje.

Zítra se na řece Addě jede závod družstev v dlouhém sjezdu. Před naším týmem stojí těžký úkol, navázat na medailové žně z předchozích let. Obtížná bude obhajoba hlavně pro mužské kajakáře, kteří v této soutěži posledních sedm let neprohráli. V obrovské formě totiž jsou Francouzi, kteří dnes získali zlato (mladý Loic Vynisale) a bronz (Pete Remi) i Němci.

Velice slibně rozehranou partii mají deblíři, kteří by podle papírových předpokladů měli bojovat o stříbro s Francouzi. V ženském kajaku a mužské singlkánoi by medailový úspěch našich lodí byl v současné chvíli malým zázrakem.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 3, June 23 2009. from alexent on Vimeo.

23. června

Jedni plavali, druzí zničili loď

Vrchol sjezdařské sezony na divoké vodě je tady. Pod italskými Alpami na řece Addě se od středy 24. do soboty 27. června rozdělí medaile nejlepším sjezdařům starého kontinentu.

Italská řeka Adda teče zpod známého rekreačního střediska Bormio, pod sedlem Stelvio vtéká do údolí pod skiareálem Passo Tonale a pokračuje do jezera Como. Pod jezerem se uklidňuje a vtéká do lombardské roviny.

Letošní Mistrovství Evropy na Addě se jede v okolí města Sondrio.

Na místě je od neděle i český výběr, který obhajuje post nejlepší výpravy před dvěma lety v Bosně. Údolí Valtellina, kde se Mistrovstvé Evropy koná, je obklopeno ledovci a vodními elektrárnami, které vydatně plní koryto a bohužel také nenadále mění výšku hladiny o desítky centimetrů.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 3, June 23 2009. from alexent on Vimeo.

Divokost vody dokumentují i dva příběhy ze včerejšího tréninku, kde v hlavních rolích vystupovali čeští deblíři. Nejprve nedobrovolně opustila loď dvojice Lukáš Uncajtik a Marek Rygel, kterým se podobný kousek nepovedl řadu let a plavba v ledové, divoké řece s nimi trochu otřásla.

Ještě nepříjemnější věc se přihodila Markovi Šálkovi s Janem Říhou, kteří sice neplavali, ale po nájezdu do obrovského vodního válce se jim kevlarová loď složila jako papírový parník a rázem se z jejich závodního stroje za několik desítek tisíc stal nepotřebný vrak vhodný leda do muzea. Naši chlapci však neztratili hlavu a ihned se domluvili se slovenskými legendami Jaroslavem Slučíkem a Vladimírem Valou, od nichž obratem zakoupili novou deblovku a mohou se i dál těšit na další dny.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 2, June 22 2009. from alexent on Vimeo.

Zítra v Itálii začíná závodní program a to dlouhým individuálním sjezdem. Start klasiku je v programu stanoven na 14:30. Délka dlouhého sjezdu je zhruba pět kilometrů a u nejlepších kajakářů se dají očekávat časy kolem patnácti minut. Ve čtvrtek se jede na stejné trati závod družstev a poslední dva dny Mistrovství jsou vyhrazeny pro sprintová klání.

2009 European Wildwater Championships, Valtellina (ITA). Day 1, June 21 2009. from alexent on Vimeo.

Česká reprezentace

K1 ženy (kajak): Slováková Petra, Vacíková Kateřina, Zástěrová Anna, Valíková Radka

C1 muži (singlkanoe): Rolenc Ondřej, Pavlík Radek, Hajský Stanislav (pouze klasik), Kejklíček Tomáš, Tatíček Miroslav (pouze sprint)

C2 muži (deblkanoe): Lisický David - Neset Jan, Uncajtik Lukáš - Rygel Marek, Šálek Marek - Říha Jan, Morštejn Roman - Veselý Petr

K1 muži (kajak): Slovák Tomáš, Marek Aleš, Mrůzek Kamil, Kropáček Matěj

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: WW?
Byl jsem ve Švýcarsku, takže odpovídám trochu pozdě. Tra ME ve sjezdu byla obtížnosti cca WW III – IV.
 • Autor David Knebel
 • Datum a čas 13.9.2009 19:55
Reaguj
Re: WW?
autobusový efekt mi napovídá, že WW 3-4, ale za toho průtoku to nevim
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 3.7.2009 11:45
Reaguj
WW?
Podle videa vypadá řeka epesně. Nevíte někdo, jak jer to ve stupních WW?
 • Autor vodák Marek
 • Datum a čas 28.6.2009 20:56
Reaguj
gratulace!
 • Autor JN
 • Datum a čas 27.6.2009 23:04
Reaguj
!
Moc držíme palce.
 • Autor Vodák Marek
 • Datum a čas 25.6.2009 21:39
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

Horolezci Lama, Auer a Roskelley zemřeli pod lavinou

ČERNÁ VDOVA Rakouské horolezecké ikony David Lama (28 let) a Hansjörg Auer (35) a spolu s nimi špičkový americký horolezec Jess Roskelley (36) jsou nejspíš po smrti. Zabila je obrovská lavina v kanadském pohoří Rocky... celý článek

Velikonoce se slaví v Plzni

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

Cyklomaratony pro každé kolo 2019

AKTUALIZACE S dlouhými závody na horských kolech se doslova roztrhl pytel. Bikemaratony jsou stále populárnější nejen mezi profesionálními závodníky, ale přijíždějí na ně i tisíce amatérů. Od března do října si lze
Pallavicini patří do horolezecké maturity

Pallavicini patří do horolezecké maturity

CLIMBING GUIDE Hrabě Pallavicini byl frajer! V roce 1876 se třemi společníky vystoupal největší sněhovou roklí přímo na vrchol nejvyšší rakouské hory Velkého Zvoníka. Několik desítek let nebyl schopen výkon "nejsilnějšího
Hurá na písek!

Hurá na písek!

AKTUALIZACE Skalní města jsou plná postaviček stoupajících kolmými stěnami jako mouchy na vrcholy impozantních věží. Pískovec je ovšem velmi porézní a měkká hornina. Stačí krátká dešťová přeháňka a z pevné skály se
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po
Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Narcisy, tulipány, magnólie - až oči přechází

Dendrologická zahrada v Praze - Průhonicích právě kvete do žluta, bíla a růžova. Návštěvníci obdivují desítky druhů narcisů, tulipánů a magnolií. Mezi nimi sem tam vykukuje modřenec, petrklíč, pomněnka či dymnivka. Pomalu začínají kvést

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce - výstava Mělník, Regionální muzeum 9.-28.4. 9.4.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, Hornické muzeum 13.-14.4. a 18.-21.4. 13.4.
Velikonoce na statku Piletice, Šrámkův statek 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce ve skanzenu Vysoký Chlumec, skanzen 18.-21.4. 18.4.
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoční dny astronomie
Jindřichův Hradec, hvězdárna F. Nušla 18.-19.4. 18.4. 20:00
Velikonoce Veselý Kopec, skanzen 19.-22.4. 19.4.
Bitva u Liberce Liberec 19.-20.4. Rekonstrukce bitvy 19.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce na zámku LEmberk 19.-22.4. 19.4.

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54