Světový poháru slalomářů v Tacenu: kanoista Heger pátý, kanoistka Satková šestá

Světový poháru slalomářů v Tacenu: kanoista Heger pátý, kanoistka Satková šestá
Sportovní novináři sledují vodní slalom v kanálu Tacen na řece Sáva.
Autor snímku Kanoe.cz
SDÍLEJ:

Letošní první světový pohár ve slovinském Tacenu je pro české slalomáře a slalomářky po dlouhé době bez medaile. Kanoistka Gabriela Satková skončila po velké chybě na trati a jedné 2vteřinové penalizaci na 6. místě. Kanoista Vojtěch Heger na 5. místě a český favorit Lukáš Rohan po několika chybách a 50vteřinové penalizaci na 10. místě.

Světový pohár ve vodním slalomu ve slovinském Tacenu probíhá za přísných hygienických podmínek a opatření, které jsou v tuto dobu nutná. Při vstupu na závodiště i na start se závodníkům měří teplota, všude jsou povinné roušky. 

Umělý vodácký kanál je na řece Sáva na předměstí Ljubljany.

Neděle: kajakář Heger a kanoistka Satková 

V neděli se na rozdíl od kajakářů a kajakáře do finálových bojů o medaile dostaly všechny české lodě - Gabriela Satková, Vojtěch Heger i Lukáš Rohan. Ve finále ale na trati sbírali jednu chybu za druhou a ani jeden nich finále v medaili neproměnil.

"Moje jízda byla průměrná. Byly tam nějaké chyby, byl tam šťouch, ale na to, že je to Tacen, tak jsem rád, že se mi to tady povedlo. Tacen nepatří mezi moje oblíbené tratě, ta voda se tady hodně mění a 5. místo je skvělé,“ popisuje kanoista Heger, který s 2vteřinovou penalizací skončil 5. Na vítěze ztratil 7,45 vteřin.

Heger se za 2 týdny chystá ještě na světový pohár do Pau (Francie), pak už si dá zasloužené volno. "Dnešní finálová jízda se mi opravdu nepovedla, hned na trojce jsem dal zbytečný šťouch a pak ty další branky moc nevycházely. Trochu jsem se pral i s vodou a to mě asi zbytečně rozhodilo. Snažil jsem se to jet jinak, než jak jsem měl naplánované, a bohužel se nakupily další chyby. Bylo to spíš utrpení než finálová jízda," říká Lukáš Rohan, který dojel s časem zhoršeným o 58 trestných vteřin.

AUDIO Ohlasy českých vodáků na závody v Tacenu

Mezi kanoisty zvítězil domácí favorit Luka Bozić s časem 78,17. "Tohle je má první medaile z Tacenu a mám z ní opravdu radost. Ta jízda nebyla tak dobrá, jak jsem předpokládal, že bude, ale nakonec byl ten čas velmi rychlý. Takže jsem letošní sezónu ukončil skvěle," říká Bozić, který bude právě tady na jaře bojovat o olympijskou místenku do Tokia.

Na druhém a třetím místě skončili závodníci z Francie – 2. Nicolas Gestin (+1,64), 3. Jules Bernardet (+2,07). Dalšímu favorizovanému domácímu závodníkovi, mistrovi Evropy 2020 Benjaminu Savsekovi se finálová jízda nepovedla a po několika chybách skončil 7.

AUDIO Luka Bozic komentuje svoji vítěznou jízdu 

Mezi kanoistkami startovala jediná česká loď – mistryně Evropy Gabriela Satková. "Jízda byla ze začátku docela dobrá, snažila jsem se to zajet tak, jak jsem si plánovala, nicméně se mi nepovedla jedna klíčová kombinace, kde jsem špatně zabrala a pak už jsem nevěděla, jak se z toho dostat a pokazila jsem to hodně, ztratila jsem tam hodně času a pak už se to se mnou vezlo. Už jsem to nedokázala zachránit," hodnotí svůj výkon dnes 6. Satková. "I tak jsem ale spokojená, jak jsem tady závodila, třeba to vyjde jindy," dodává aktuální mistryně Evropy.

19letá Satková ztratila na vítězku Anu Satilu z Brazílie 8,42 vteřin, k medaili jí chybělo 5,30 vteřin. Dnes druhá dojela Francouzka Lucie Prioux a třetí – stejně jako včera – teprve 16letá Evy Leibfarth z USA.

Sobota: mladý kajakář Krejčí ukořistil 6. místo

Kajakář Jakub Krejčí bral skvělé 6. místo na světovém poháru ve vodním slalomu v Tacenu (SLO). Jako jediný z českých závodníků a závodnic se dnes probojoval do finálových bojů o medaile. Mezi kajakáři zvítězil Isak Ohrstrom ze Švédska, favorit Peter Kauzer skončil 2.

Ženám dnes kralovala Romane Prigent z Francie.

"Jsem nadmíru spokojený, pro mě už je úspěch, že jsem se do toho finále dostal," popisuje Jakub Krejčí. "Ve finálové jízdě byly nějaké chybičky, ve středu tratě se hodně mění voda a úplně mi to tam neklouzlo, tam jsem asi nechal lepší výsledek. Ale sjel jsem to čistě a s tím jsem spokojený," dodává Krejčí, který na vítěze Isaka Ohrstroma ze Švédska dnes ztratil 2,57 vteřin.

Druhý mezi kajakáři dojel domácí favorit Peter Kauzer (+0,50), třetí Pedro Goncalves z Brazílie (+0,93), kterého v Tacenu trénoval stříbrný olympionik z Londýna Vavřinec Hradilek.

Nejmladší závodník české výpravy Martin Rudorfer skončil na svém prvním světovém poháru 26. "S jízdou můžu být docela spokojený, byla tam jedna taková chybka, která mě mrzí, ale na to, že to byla premiéra, tak myslím, že dobré a můžu být spokojený," vypráví Rudorfer, kterému na to, aby se dostal do dnešního finále, chybělo 5,95 vteřin. Třetí český startující kajakář Tomáš Zima skončil 21.

Ani jedné české kajakářce se bohužel nepodařilo dostat do finále. Těsně za jeho branami skončila Kateřina Dušková. "Je to obrovská zkušenost, za kterou jsem moc ráda. Měla jsem sice dotyk, který mě mrzí, protože jinak by to dopadlo možná ještě trošku líp, ale jinak jsem spokojená s výsledkem," popisuje Dušková, která dojela 12.

Hned za Duškovou na 13. místě dojela další česká kajakářka Veronika Vojtová. "Já bych svou jízdu radši moc nekomentovala, protože jsem se zabodla na břeh hned v první protivodě, kde jsem hned udělala dobrou ztrátu, na druhou stranu pak jsem se zkoncentrovala a jela až do poslední protivody suprově. Takže si z toho musím vzít trošku pozitiva – hlavně můžeme být rádi, že můžeme závodit," říká Vojtová, která se nyní bude rozhodovat, jestli vystartuje ještě za dva týdny na světovém poháru v Pau, nebo si už dá zasloužené volno.

Gabriele Satkové dnes na kajaku jízda nesedla a se 2 trestnými dotyky skončila 17. Mezi ženami vyhrála Romane Prigent (FRA), druhá skončila Camille Prigent (FRA) a třetí mladá Evy Leibfarth (USA), které se v Tacenu povedlo získat medaili už po druhé. ."

Sobota: všechny české lodě v Extreme Slalomu vypadly

Po roce se ve slovinském Tacenu jel závod v Extreme Slalomu. Do závodu nastoupili také 3 čeští závodníci – Kateřina Dušková, Jakub Krejčí a Martin Rudorfer. Do finálové čtyřky se ale bohužel žádný z nich nepodíval. Dušková byla diskvalifikována a oba kajakáři vypadli v semifinále.

Jakub Krejčí po výborném debutu na světovém poháru, kde vybojoval 6. místo, nastoupil i do závodu Extreme Slalomu. V něm se ale bohužel do finálové čtyřky nevešel. "Myslím si, že se to začalo sypat hned u rozjížděk, protože jsem přiběhl na start, popadl loď a ta byla špatně seřízená. Nejelo mi to a pak už jsem měl špatná startovní místa. To bylo asi to hlavní, co nevyšlo."

V závodu Extreme Slalomu dnes velmi záleželo na tom, jakou pozici si startující závodníci vybojovali při rozjížďkách. "První měl výhodu. Ten pak většinou ujel a ti další tři se tam pomlátili a jelo se," doplňuje Krejčí.

Stejně jako Krejčí v semifinále vypadl i mladý kajakář Martin Rudorfer. "Jelo se mi skvěle, na to, že to byl první pokus. Byla to zajímavá zkušenost. V plasťáku jsem seděl vůbec poprvé a chtěl jsem si to zkusit před mistrovstvím světa v příštím roce."

Mezi kajakáři dnes zvítězil Brazilec Pedro Goncalves, druhý skončil Slovák Martin Stanovský startující za Kazachstán a třetí Tren Long z USA.

Ani mezi kajakářkami jsme ve finálovém boji českou loď neviděli. Kateřina Dušková byla za neprojetí brány diskvalifikována. "Na poslední protivodné brance jsem najela hodně zeshora a neprojela jsem ji celou hlavou, měla jsem tam jen půl hlavy. Takže to byla padesátka, tzn. diskvalifikace v Extreme slalomu. Před startem jsem byla hrozně nervozní, ale pak jsem si to užila," vypráví Dušková po svém dnešním zážitku s Extreme Slalomem.

Mezi ženami v Extreme Slalomu zvítězila Ruska Alsu Minazová, druhá byla její krajanka Daria Kuznetsová a třetí Ria Sribar z USA. Start dnes vynechala naše kajakářka Veronika Vojtová, mistryně světa Extreme Slalomu 2019. "Extreme slalom se v Tacenu jede, ale protože nejsem 100% fyzicky připravená, rozhodla jsem se cross tentokrát vynechat. Přeci jen to není úplně závod pro dámičky, dá se očekávat pořádná strkanice. To ale neznamená, že extreme slalom už jezdit nebudu. Pokud si vyjedu v příštím roce místo v A-týmu, na start crossu se postavím. Přeci jen jsem poslední mistryně světa, tak bych to na mistrovství světa v Čuňovu příští rok opět ráda prubla," vypráví Vojtová. 

Pátek: všechny české lodě postupují z kvalifikace

Z páteční kvalifikace prvního světového poháru ve vodním slalomu ve slovinském Tacenu postupují do semifinále všechny české lodě. Kvůli velké vodě ale ještě 2 hodiny před startem nebylo jisté, jestli se dnes závod vůbec pojede, nebo ne. "Vypadalo to zajímavě, protože byla velká voda a do poslední chvíle se rozhodovalo, jestli se kvalifikace odjede, nebo ne. Byla svolaná schůze všech vedoucích týmů, kde Jean-Michel Prono, předseda slalomové komise ICF, navrhoval, že by se jelo jen semifinále a finále všech kategorií. Nakonec byl návrh ale přehlasován a kvalifikace se odjela ve zkrácených intervalech," popisuje šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera.

Trenéři tak dnes rozhodli i přesto, že předem bylo jasné, že do semifinále postoupí všichni startující závodníci.

Víkendový program by ale velká voda narušit neměla. "Překvapení jsou na denním pořádku, ale myslím si, že předpověď počasí je dobrá a zbytek závodu se odjede bez problému," konstatuje Pultera. Neměl by se tak opakovat scénář světového poháru z roku 2018, kde se odjela pouze kvalifikace a ostatní jízdy byly zrušeny. "Myslím si, že jsme tým flexibilních lidí a závodníci problém neměli," dodává Pultera.

Start se nejlépe povedl kanoistce Gabriele Satkové, která postoupila ze 4. místa. "Slalomová dráha mi přijde specifická, v Česku žádnou takovou nemáme. Uprostřed je spousta kamenů a proudy vedou z jedné strany na druhou, takže člověk musí být v té kanoi opravdu schopný, aby to vůbec zvládl sjet," popisuje Satková.

Nejrychlejším českým kanoistou byl Lukáš Rohan, do semifinále postoupil z 9. místa. "První půlka byla docela v pohodě, nějak jsem si to hlídal. Ale v druhé pasáži jsem udělal chybu. V místě, kde jsou poměrně přesazené branky, mě to nějak odvezlo a musel jsem tam jet dost špatnou a neplánovanou erku, takže je co zlepšovat pro další jízdy," komentuje svůj dnešní výkon Rohan.

Ze 13. místa postupuje do semifinále také kanoista Vojtěch Heger.

Z 9. místa postupuje i kajakářka Veronika Vojtová, která se na trati dvakrát dotkla branky a přičítala 4 trestné vteřiny. Na dnes první Evy Leibfarth z USA ztratila 11,93 vteřiny. Z 11. místa postoupila také Gabriela Satková, ze 17. místa Kateřina Dušková. "Ta jízda nebyla úplně ideální, ale na ty chyby, které jsem udělal, to bylo ještě docela v pohodě a tu jízdu jsem si moc užil. Jde cítit, že to není ‚úplně naplno‘ světový pohár, ale pořád je to obrovský závod, atmosféra je super a já jsem spokojený," popisuje mladý kajakář Martin Rudorfer, který na světovém poháru startoval poprvé. Ten sice ve své jízdě inkasoval 50vteřinovou penalizaci, i tak ale postoupil do sobotního semifinále.

Nejrychlejší z českých kajakářů byl dnes mladý Jakub Krejčí, juniorský vice mistr světa 2019 a bronzový medailista z juniorského ME 2020. Z 28. místa postoupil také Tomáš Zima, který stejně jako Rudorfer inkasoval 50vteřinovou penalizaci, ale i jemu to na postup stačilo.  

INFO: Světový pohár ve vodním slalomu Tacen 2020 


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Soča, nejkrásnější řeka Evropy

2017 Matyáš Lhota - vycházející hvězda vodního slalomu?

2014 Tacen, světový pohár ve vodním slalomu

2013 Čeští vodní slalomáři vyhořeli v Tacenu

2008 Kubričan a Šnekové znovu na bedně

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


December for foodies: cookies, stollen cake and roast goose

December for foodies: cookies, stollen cake and roast goose

Advent in Germany is a time for indulging. The sweet treats start in early December with freshly baked cookies. Children have great fun kneading dough, cutting out cookies in festive shapes... celý článek

Emirates vrátila peníze pasažérům

Horská túra bez nutkání k močení? Pozor na problémy s prostatou

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

40 % úrazů na koloběžce se stane při první jízdě

40 % úrazů na koloběžce se stane při první jízdě

40 % úrazů na koloběžkách se stane při první jízdě. 9 % z těchto zranění končí v nemocnici. Pouze 2 % zraněných má na hlavě cyklistickou přilbu. 
Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Plzeňská prodejna koloběžek se stěhuje na novou adresu. Koloběhsport odchází z centra Plzně na Masarykovo náměstí 37 ve Starém Plzenci.
Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Jak pomůže VIN kód, když kupujete auto?

Dvě třetiny ojetých aut na prodej ukrývají nepříjemná tajemství. Příslovečně stočený tachometr je vlastně drobnost. Mnohé vozy jsou kradené. Mají za sebou bouračky. Jsou složené z několika rozbitých modelů. Mají závažné
Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi

Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi

Myšlenka dát si Dunaj na seakajaku ve mě ležela od doby, kdy jsme stejnou trasu jeli po Dunajské cyklostezce a v Hainburgu potkali skupinu kajakářů jedoucích každoroční cestu do moře Tour International
Outdoorové novinky z Prahy

Outdoorové novinky z Prahy

Praha na začátku podzimu zprovozňuje stavby, které ulehčí chůzi chodcům a zajistí bezpečnější jízdu cyklistům. Zároveň spuští výberová řízení na velké dopravní investice, které myslí na nemotorovou dopravu. Aktuálně omezuje sváteční

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Advent v proměnách času - výstava Mělník, Regionální muzeum 20.11.-3.1. 20.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ivanovice na Hané, Městský úřad 26.-28.11. 26.11.
Bitva tří císařů Slavkov u Brna 27.-29.11. 27.11.
Rozsvícení vánočního stromu Ostrožská Nová Ves, sportovní hala 28.11.
Vázání adventních věnců
Příbram, Svatá hora 28.11. 14:00
Vánoční výstava Strážnice, skanzen 28.-29.11. 28.11.
Vánoční Veselí Veselí 28.11.-31.12. 28.11.
Rozsvícení vánočního stromu
Nová Lhota   29.11.
Rozsvícení vánočního stromu Prušánky   29.11.

Diskuse

eshrdsed Tadeáš Gau, 26.11.2020 20:43, 1 příspěvek
Dovolená Jana33ma, 26.11.2020 13:10, 7 příspěvků
čurimurifuk Jana, 26.11.2020 11:57, 2 příspěvky
čurimurifuk Pišišvor, 25.11.2020 15:16, 2 příspěvky
Mastná pokuta Skiák, 22.11.2020 22:19, 17 příspěvků
Mastná pokuta Anonym, 21.11.2020 18:11, 17 příspěvků
Akné Petra, 20.11.2020 9:36, 1 příspěvek
Courmayeur vypadá strašid... Kuba Turek, 19.11.2020 12:33, 2 příspěvky
Courmayeur vypadá strašid... Skiák, 19.11.2020 10:25, 2 příspěvky
Whisky Tomáš, 19.11.2020 2:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mistrovství ČR v lezení n... Horydoly , 27.11.2020 11:59
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 25.11.2020 1:23
GO a Regiontour 2021 Horydoly , 24.11.2020 15:43
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:38
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:36
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:34
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:24
Dotaz na možnost zveřejni... Horydoly Open, 24.11.2020 11:21