Čeští vodní slalomáři vyhořeli v Tacenu

Čeští vodní slalomáři vyhořeli v Tacenu
Soča, Nová Gorica, Solkan. Vodní slalomář na řece.
Autor snímku RDO Smaragna pot
SDÍLEJ:

Letos poprvé zůstal český vodní slalom na světových pohárech bez finálové účasti. Notně obměněný a omlazený tým v Tacenu zůstal před branami závěrečných jízd o medaile.

Jediná česká deblovka Jakub Vrzáň - Tomáš Koplík uvízla už v kvalifikaci, když obsadila první nepostupové 21. místo. Zbytek českých lodí dojel v dnešním semifinále.

NEDĚLE

Nikdo z mladé trojice kajakářek nedokázal postoupit dál. Nejlépe dopadla čtvrtá žena letošního mistrovství Evropy Eva Ornstová, která na náročné trati obsadila patnácté místo. Nejmladší Češka Karolína Galušková chybovala při průjezdu bránou číslo tři a obsadila osmnáctou pozici a Veronice Vojtové patří místo 26.

Výsledky čtvrtého závodu světového poháru dnes ve Slovinsku postihla událost, která se musí označit za výjimečnou. Závěrečné jízdy kajakářek a deblkanoistů o medaile se odjely podle plánu, posléze však obě finále byly zrušeny kvůli manipulaci s vodou, která se během závodu měnila a vše se opakovalo.

V druhém pokusu se výsledky notně pozměnily a oči pro pláč zůstaly především rakouské kajakářce Oblingerové-Petrersové a slovenské deblovce bratranců Škantárových, kteří původně měli brát zlato. Napodruhé však Rakušanka klesla na čtvrté místo a Škántaři skončili až šestí. Naopak druhé finále vyšlo Australance Foxové, která zopakovala výkon ze semifinále a po vítězství v singlu žen ovládla i kategorii kajakářek. Díky výhře ve čtvrtém závodě Světového poháru se mladá slalomářka posunula do čela průběžného pořadí disciplíny a momentálně vede jak v kajaku tak i singlkánoi žen. Výrazný progres zaznamenali také Francouzi Klauss - Peche a vítězstvím si výrazně upevnili vedení v celkovém pořadí Světových poháru.

Na opakování finálových jízd si nemohli stěžovat ani domácí. V původních výsledcích figurovali Slovinci až na pátém (kajakářka Kragejlová a deblíři Taljat - Božič) a šestém místě (kajakářka Terčejlová). V konečných výsledcích se po opakování jízd posunuli domácí slalomáři na stupně vítězů. Taljat s Božičem i Terčejlová brali v Tacenu bronz a navázali na včerejší úspěchy svých reprezentačních kolegů. Kvůli problémům s vodou organizátoři museli zrušit odpolední hlídky a české kajakářky tak nedostaly šanci spravit si chuť v závodě družstev.

SOBOTA

Tři finálové účasti a jeden bronz vybojovali v sobotu čeští vodní slalomáři na světovém poháru ve slovinském Tacenu. Na umělé dráze postavené na předměstí Lublaně na řece Sávě si pro bronz mezi singlkanoistkami dojela Monika Jančová.

Naše singlířka předvedla kvalitní a hlavně čistou finálovou jízdu a podlehla pouze Australance Jessice Foxové a Britce Mallory Franklinové. Pro Jančovou to bylo první umístění na bedně ve světových pohárech a po úspěších v kategorii do třiadvaceti let se jedná o její první medailový výsledek mezi seniorkami. "Potěšující pro mě není jen Moničino výborné umístění ale radost mi udělala i její výborná jízda, kterou si medaili vyjela," chválil Jančovou šéftrenér Jiří Pultera.

Ve svém prvním finále v kariéře se představil kajakář Ondřej Tunka, který ťukl hned na úvodní náročné brance číslo jedna a nakonec obsadil konečné šesté místo, což je pro českého mladíka výborný výsledek, který zaujal i Pulteru: "Ondra Tunka zajel výborný závod, zejména jeho semifinálová jízda byla povedená a šesté místo je asi víc než sám čekal," zhodnotil jízdy Tunky Jiří Pultera. Poslední českou účast v nejlepší desítce si připsala na konto singlířka Kateřina Hošková. Úřadující mistryni světa stačilo dnešní páté místo k udržení druhé pozice v celkovém pořadí série Světového poháru. Na naši závodnici však začíná nebezpečně útočit Britka Franklinová a o konečném pořadí na bedně se rozhodne příští týden při finále v Bratislavě.

Do finálové desítky se naopak neprobojoval nikdo z české trojice singlkanoistů. Stanislav Ježek se šesti trestnými vteřinami skončil jako poslední z české trojice, když v semifinále dojel 21. Michal Jáně s Vítězslavem Gebasem se seřadili za sebou na sedmnácté respektive osmnácté pozici. "Všichni naši singlíři udělali nějakou chybu. Víťu Gebase chytnul válec, Standa zase měl tři ťuky a Michal jeden. No dneska se jim prostě moc nedařilo,! okomentoval vystoupení našich singlířů Pultera. Umístění za první dvacítkou znamená pro Ježka pád z druhého místa v průběžném hodnocení světového poháru a Standa nyní figuruje po čtyřech závodech na pátém místě.

Dnešek se velmi vyvedl pořádající zemi. Slovinci vyhráli hned ve dvou ze tří kategorií. Singlkánoi mužů v Tacenu vládl Slovinec Anže Beržič, který vyhrál o více než vteřinu nad Němcem Franzem Antonem. Vítězství posunulo Beržiče do čela hodnocení letošní sezony světových pohárů. Druhé vítězství pro domácí vodní slalom, a to vítězství zdrcující, vybojoval úřadující mistr světa Peter Kauzer. Slovinský fenomén zajel skvělou jízdu během níž průběžně najížděl náskok na své soupeře a nakonec vyhrál o více než tři vteřiny nad druhým Doerflerem. Kauzer zvítězil s vůbec největším náskokem a jako jediný závodník se dnes v Tacenu vešel pod sto vteřin.

V odpoledních závodech družstev se naše tria na stupně vítězů nevešla. Kajakáři i singlkanoisté obsadili shodně čtvrté místo a v kategorii singlkanoistek sestavili tým pouze Britové. Výborný den slovinské kanoistiky podtrhly výsledky hlídek, když domácí vyhráli závod singlkanoistů a kajakáři kolem Kauzera podlehli pouze Němcům. 

Umělý vodácký kanál je oteřený na řece Sáva na předměstí Ljubljany.

Příští týden se na kanále v Bratislavě rozhodne o konečném pořadí světových pohárů v této sezoně a pro český tým, který bude na Slovensku v silnější sestavě, to bude poslední mezinárodní měření sil s konkurenty před zářijovým mistrovství světa v Praze.

Výsledky: závod v Tacenu a průběžné pořadí Světového poháru

Horydoly.czČtěte také: Soča, nejkrásnější řeka Evropy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

OPATOVICKÝ KANÁL Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Kajakář Prskavec se stal Králem divoké vody

Rokytka: vodácký průvodce a kilometráž

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

Vltava: vodácký průvodce a kilometráž

RIVER GUIDE Vltava měří od pramene k ústí 433 kilometrů. Splout se dá z Kvildy (424 km), ale povoleno je to na jaře až z obce Borová Lada (416 km), za dobrých vodních
TEST Vodácký vak HG sport 1 litr

TEST Vodácký vak HG sport 1 litr

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Malý litrový vodácký vak HG sport udržel nepromokavost 11 let. Po tu dobu jsme s ním rekreačně pádlovali v kajaku, kanoi a na mořském kajaku.
Po Labi do Pardubic na podzim

Po Labi do Pardubic na podzim

Tři dny slunečného podzimu na vodě jsme užili na konci října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi po Hostivařské přehradě v Praze, po Štěchovické přehradě na Vltavě a nakonec na Labi z Hradce Králové
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 25.-27.11. Železnice 25.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 25.-27.11. 25.11.
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Otužilecké plavání Hradec Králové 27.11. 12:40
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.

Diskuse

Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Lukas B., 20.11.2021 9:52, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Kuba Turek, 19.11.2021 23:19, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Lukas B., 19.11.2021 18:28, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Marek, 19.11.2021 17:29, 29 příspěvků
Nejlepší místa na freerid... Marek, 19.11.2021 17:28, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36