Včerejší divoká Lomnice

Včerejší divoká Lomnice
Lomnice, stupeň v Ostrovci.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní vodácká sezona začala pěkně zostra. Nejprve před víkendem pustily vodu středočeské potoky a říčky, v sobotu už tekla celá Morava a jižní Čechy a teď už se naplňují koryta divokých horských řek. To jsme si nemohli nechat ujít. Místo na lyže jsme letošní jarní prázdniny jeli na vodu. Včera jsme spluli Lomnici.

Včerejší divoká Lomnice
Příprava na plavbu po Lomnici.
Autor snímku Mates

Jihočeská říčka Lomnice je sjízdná prakticky, jen když taje sníh. Letos ho bylo naštěstí hodně.

Když tají sněhy

Další vodu bychom chytili snad při povodních, ale ty se ke smutku vodáků a radosti domorodců neopakují příliš často.

Podívejte se, jak to vypadalo v okolí v roce 2006.

Jedeme z Ostrovce

Nezdržovali jsme se turistikou na horním toku a kajaky spustili na vodu až v Ostrovci.

Ne že by nám byl mírnější proud a výhledy do krajiny proti mysli, ale v Brdech bylo opravdu hnusně. Pršelo, mraky se válely těsně nad zemí a teplota se pohybovala jen málo stupňů nad nulou.

V Ostrovci bylo kupodivu pěkně. Do slunečného počasí měly podmínky sice hodně daleko, ale aspoň nelilo jako z konve.

Voda klesá. Vodáci pluli včera.

S místním chlapíkem prohodíme na břehu prohodili pár slov. Slyšíme to samé, co na všech tocích v posledních dnech: "Jó, voda už klesá. To včera to bylo jiné! Jelo tady několik vodáků." Je s podivem, že se tento proslov opakuje ve stejné formě úplně všude.

Dozvídáme se ještě, že voda má 1,8 stupňů Celsia a že si máme dát pozor na elektrické ohradníky, které chlapi ze statku natahali do řeky. Obě informace se zpětně ukázaly jako pravdivé, a proto za ně ještě jednou děkujeme.

Sjízdné jezy splujeme opatrně

Odvezu auto ke Skalici, kde hodláme končit, a na kole se vrátím zpět ke startu do Ostrovce. Celý přesun tam i zpět trval snad jen čtvrthodinku. Paráda!

Sešoupneme se do rychlé Lomnice. Napočítáme tři nízké stupně a už jedeme do prvního jezu. Je dost vypečený. Tvoří se pod ním nepravidelný bublák, který stahuje lodě zpět pod jez. Dá se se objet úplně zprava.

Druhý jez je pobořený a v kilometráži je označený vykřičníkem. Za našeho stavu vody stačila krátká prohlídka z lodě a prokličkovali jsme ho vcelku dobře. Jenom jsme museli dát pozor na drát z ohradníku sahající do poloviny toku.

Lomnice v lese na říčním kilometru 4,7.

Nenápadné lesní nebezpečí

Užíváme si rychlé příjemné vody, jedeme širokým lesním údolím. Na pátém kilometru objíždíme zprava padlý strom. Vlevo od něho vidíme velký modrobílý patník říční navigace s označením kilometráže.

Za dalších sto metrů na nás čeká v zatáčce statný smrk padlý přes celou řeku. Dělám klasickou chybu. Snažím se ho přeskočit, ačkoliv je vystouplý dobrých patnáct centimetrů nad hladinou. Dostanu na něj špičku, ale potom z kmene klouzám nazpět.

V silném proudu mi voda bere kajak a strká ho pod strom. V poslední chvíli se mi daří dostat nad vodu a otočit loď břichem proti proudu. Fuj, to jsme si oddechl. Nechtěl bych, aby mne můj syn a tentokát spolujezdec musel lovit z větví hluboko pod vodou.

Parádní peřeje na konec

Po chvíli vjíždíme do pěkných kamenitých peřejí. Vody je akorát. Dělá velké vlny, většina balvanů je zalitá, ale zároveň je nutno mezi nimi kličkovat. Užíváme si to.

Podjíždíme lávku poblíž ústí Jesenického potoku a myslíme si, že peřeje už máme za sebou. Jenže tam to teprve pořádně začíná. Kilometrová soutěska se sklápí a zužuje, vlny se zvětšují a válečky mají sílu.

Chvilku odpočíváme na soutoku se Skalicí. Rozhodujeme se, že pojedeme až na vzdutí Orlické přehrady. Normálne dosahuje klidná hladina právě sem k soutoku, ale teď mají vodohospodáři strach z povodní a Orlík upustili o osm metrů.

Tím nám dávají dalších půl kilometru parádních dvojkových peřejí. Dojíždíme na klidnou hladinu. Poprvé vidíme na březích sníh, a tak se moc nezdržujeme a vracíme se zpět na soutok.

Vracíme se jako burlaci na Volze

Kajaky táhneme po červené turistické značce, protože cesta pro auta tady žádná není. Od soutoku to máme ještě osm set metrů k rekreačnímu středisku Avia. Tam překonáme brod a jsme u auta.

Avia vypadá dost socialisticky zničeně. Když po příjezdu domů ukazujeme fotky, ozývá se druhý syn: "Je to soc-haus. V Avii jsme byli na škole v přírodě dohromady s ukáčkama. Hnusný jídlo a smrad." Pubertálním výlevům není radno příliš věřit, ale tentokrát přesně odpovídaly dojmu, který jsme si udělali zvenčí.

Skalice. Opravdu trefné pojmenování.

Lomnice

Doba splutí: Nejlepších 5 km trvá hodinu (Ostrovec - vzdutí Orlíku), celá řeka měří 32 km + 4 km po Orlíku a je to dvoudenní sjezd (Blatná - Zvíkovské Podhradí)

Vodácká obtížnost: ZW - WW 1, peřeje v okolí soutoku se Skalicí max. WW 2

Charakter: Řeka teče většinou loukami a lesy, koryto je prořezané, ale je nutné počítat s padlými stromy. Poslední kilometry jsou rychlé, peřejnaté a skalnaté.

Riziko: Jez v Karlově je potenciální zabiják. Na loukách počítejte s nataženými ohradníky na březích i přes řeku. V lesnatých úsecích mohou v korytě ležet spadlé stromy. Případné plavání za velké vody v kamenitých peřejích okolo soutoku se Skalicí hrozí úrazem, podchlazením a zaklíněním.

Znalosti: Posádka musí velmi dobře ovládat loď.

Sjízdnost: Jen po velkých deštích a při tání sněhu. Vodočet a limit: Raft.cz a Vodáci Zlín

Tábořiště: Městské tábořiště je na začátku v Blatné a na konci ve Štědroníně už na Orlíku.

Půjčovny: Kompletní seznam půjčoven

Doprava: Reálná možnost dopravy je pouze autem nebo vlastním autobusem. Majitelé nafukovacích lodí by mohli uvažovat o přepravě místními autobusovými linkami.

Doporučené vybavení: Nejvhodnější lodí je kajak, lze využít i uzavřenou nebo nafukovací kánoi. Samozřejmostí je plovací vesta, pádlo, přilba a neoprenový oblek. Nezapomeňte na teplý čaj v termosce a něco k jídlu. Hospody jsou daleko od řeky a není záruka, že budou otevřené.

Burlak na Skalici.

Vodácký průvodce (kilometráž)

32,3 most železniční
32,2 Blatná, most silniční, START
31,7 most silniční
31,5 Závišínský potok ústí vlevo
31,0 zámek Blatná, ostrov
30,7 jez 2,8 m, nebezpečný, přenášení vlevo i vpravo
30,6 most silniční
30,5 most silniční
28,7 Lapač, lávka 
28,6 jez 0,9 m Dolejší mlýn, přenášení vlevo
27,2 Buzická tvrz, lávka
27,1 lávka
26,0 jez 1,3 m
25,9 Buzice, most silniční
25,8 stupeň
23,9 Buzičky, lávka
23,3 jez Čermák 0,8 m, přenášení vpravo
22,9 jez Nový mlýn 1,2 m, most
22,4 nízká lávka
22,0 jez 1,3 m, přenášení vlevo
21,5 most silniční
21,0 Míreč, lávka
17,5 Kostarecký potok, ústí vlevo, lávka
16,5 jez Hořejší mlýn 1,0 m, přenášené vpravo
15,3 most silniční
14,7 jez 1,7 m, přenášení vlevo
14,5 lávka
14,3 Mirotice, most silniční, START
14,1 jez 1,4 m
13,6 most silniční
13,4 tři stupně
10,8 jez 1,0 m, přenášení vpravo, za velké vody je nebezpečný
10,7 most
8,6 Třebošov, most železniční
8,3 jez 1,2 m, přenášení vpravo,
8,1 stupeň 0,6 m, po prohlídce sjízdný
7,0 nízká lávka
6,8 Dolní Ostrovec, most silniční
6,7 několik stupňů
6,3 rozvalený jez, přenášení vlevo i vpravo 
5,8 jez 0,6 m, sjízdný po prohlídce, začátek peřejnatého úseku
3,6 lávka, Jesenický potok ústí vpravo
3,0 ústí do Skalice, obvyklý konec plavby
Lze dojet po Skalici do Otavy a dál po Orlické přehradě do Zvíkovského Podhradí cca 5 km.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Vodocet
Myslím, že 97 cm hlásil ranní limnigraf. V noci už nemrzlo, takže to bylo asi správné číslo. Na Lomnici to bylo akorát, nikde jsme nedřeli (dbeska je ještě o 15 cm více). Na Skalici to bylo v tu chvíli ještě málo, kamení koukalo z vody. Mluvím ale jen o spodních tocích, nahoře je potřeba vody méně a je to lehčí.
Reaguj
Vodocet
Jkay byl stav vodoctu kdyz jste to jeli? Dik.
  • Autor Hugo
  • Datum a čas 5.3.2009 09:37
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Svatba na podzim. Jaké stylizace budou nejlepší?

Svatba na podzim. Jaké stylizace budou nejlepší?

Svatba je příležitost, na kterou se musíte obléknout obzvlášť slavnostně. Stylizujte se podle ročního období, abyste nejen vypadali fantasticky, ale také se cítili pohodlně.... celý článek

Vávra vylovil stříbro z Tyršovky

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Setkání s přáteli je vždycky důvodem k oslavě: nejenže si můžete užít příjemné chvíle s blízkými lidmi, ale můžete také... koupit si něco nového na sebe! Navrhujeme, jaké stylizace se hodí na večeři
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

Vyrazte na kolo s celou rodinou! Horský resort Dolní Morava otevřel nový Zelený trail, trať pro rodiny a začátečníky. Díky němu se Trail Park rozrostl na 25 kilometrů cest s nejrůznějšími důmyslnými překážkami,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 23.-28.9. 23.9.
Houby - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 26.-28.9. 26.9.
Gočárovy schody - cyklomaraton a běh Hradec Králové Horská kola 28.9.
Vinařská 10 - běh Chrudim   28.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 1.10.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16