Včerejší divoká Lomnice

Včerejší divoká Lomnice
Lomnice, stupeň v Ostrovci.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní vodácká sezona začala pěkně zostra. Nejprve před víkendem pustily vodu středočeské potoky a říčky, v sobotu už tekla celá Morava a jižní Čechy a teď už se naplňují koryta divokých horských řek. To jsme si nemohli nechat ujít. Místo na lyže jsme letošní jarní prázdniny jeli na vodu. Včera jsme spluli Lomnici.

Včerejší divoká Lomnice
Příprava na plavbu po Lomnici.
Autor snímku Mates

Jihočeská říčka Lomnice je sjízdná prakticky, jen když taje sníh. Letos ho bylo naštěstí hodně.

Když tají sněhy

Další vodu bychom chytili snad při povodních, ale ty se ke smutku vodáků a radosti domorodců neopakují příliš často.

Podívejte se, jak to vypadalo v okolí v roce 2006.

Jedeme z Ostrovce

Nezdržovali jsme se turistikou na horním toku a kajaky spustili na vodu až v Ostrovci.

Ne že by nám byl mírnější proud a výhledy do krajiny proti mysli, ale v Brdech bylo opravdu hnusně. Pršelo, mraky se válely těsně nad zemí a teplota se pohybovala jen málo stupňů nad nulou.

V Ostrovci bylo kupodivu pěkně. Do slunečného počasí měly podmínky sice hodně daleko, ale aspoň nelilo jako z konve.

Voda klesá. Vodáci pluli včera.

S místním chlapíkem prohodíme na břehu prohodili pár slov. Slyšíme to samé, co na všech tocích v posledních dnech: "Jó, voda už klesá. To včera to bylo jiné! Jelo tady několik vodáků." Je s podivem, že se tento proslov opakuje ve stejné formě úplně všude.

Dozvídáme se ještě, že voda má 1,8 stupňů Celsia a že si máme dát pozor na elektrické ohradníky, které chlapi ze statku natahali do řeky. Obě informace se zpětně ukázaly jako pravdivé, a proto za ně ještě jednou děkujeme.

Sjízdné jezy splujeme opatrně

Odvezu auto ke Skalici, kde hodláme končit, a na kole se vrátím zpět ke startu do Ostrovce. Celý přesun tam i zpět trval snad jen čtvrthodinku. Paráda!

Sešoupneme se do rychlé Lomnice. Napočítáme tři nízké stupně a už jedeme do prvního jezu. Je dost vypečený. Tvoří se pod ním nepravidelný bublák, který stahuje lodě zpět pod jez. Dá se se objet úplně zprava.

Druhý jez je pobořený a v kilometráži je označený vykřičníkem. Za našeho stavu vody stačila krátká prohlídka z lodě a prokličkovali jsme ho vcelku dobře. Jenom jsme museli dát pozor na drát z ohradníku sahající do poloviny toku.

Lomnice v lese na říčním kilometru 4,7.

Nenápadné lesní nebezpečí

Užíváme si rychlé příjemné vody, jedeme širokým lesním údolím. Na pátém kilometru objíždíme zprava padlý strom. Vlevo od něho vidíme velký modrobílý patník říční navigace s označením kilometráže.

Za dalších sto metrů na nás čeká v zatáčce statný smrk padlý přes celou řeku. Dělám klasickou chybu. Snažím se ho přeskočit, ačkoliv je vystouplý dobrých patnáct centimetrů nad hladinou. Dostanu na něj špičku, ale potom z kmene klouzám nazpět.

V silném proudu mi voda bere kajak a strká ho pod strom. V poslední chvíli se mi daří dostat nad vodu a otočit loď břichem proti proudu. Fuj, to jsme si oddechl. Nechtěl bych, aby mne můj syn a tentokát spolujezdec musel lovit z větví hluboko pod vodou.

Parádní peřeje na konec

Po chvíli vjíždíme do pěkných kamenitých peřejí. Vody je akorát. Dělá velké vlny, většina balvanů je zalitá, ale zároveň je nutno mezi nimi kličkovat. Užíváme si to.

Podjíždíme lávku poblíž ústí Jesenického potoku a myslíme si, že peřeje už máme za sebou. Jenže tam to teprve pořádně začíná. Kilometrová soutěska se sklápí a zužuje, vlny se zvětšují a válečky mají sílu.

Chvilku odpočíváme na soutoku se Skalicí. Rozhodujeme se, že pojedeme až na vzdutí Orlické přehrady. Normálne dosahuje klidná hladina právě sem k soutoku, ale teď mají vodohospodáři strach z povodní a Orlík upustili o osm metrů.

Tím nám dávají dalších půl kilometru parádních dvojkových peřejí. Dojíždíme na klidnou hladinu. Poprvé vidíme na březích sníh, a tak se moc nezdržujeme a vracíme se zpět na soutok.

Vracíme se jako burlaci na Volze

Kajaky táhneme po červené turistické značce, protože cesta pro auta tady žádná není. Od soutoku to máme ještě osm set metrů k rekreačnímu středisku Avia. Tam překonáme brod a jsme u auta.

Avia vypadá dost socialisticky zničeně. Když po příjezdu domů ukazujeme fotky, ozývá se druhý syn: "Je to soc-haus. V Avii jsme byli na škole v přírodě dohromady s ukáčkama. Hnusný jídlo a smrad." Pubertálním výlevům není radno příliš věřit, ale tentokrát přesně odpovídaly dojmu, který jsme si udělali zvenčí.

Skalice. Opravdu trefné pojmenování.

Lomnice

Doba splutí: Nejlepších 5 km trvá hodinu (Ostrovec - vzdutí Orlíku), celá řeka měří 32 km + 4 km po Orlíku a je to dvoudenní sjezd (Blatná - Zvíkovské Podhradí)

Vodácká obtížnost: ZW - WW 1, peřeje v okolí soutoku se Skalicí max. WW 2

Charakter: Řeka teče většinou loukami a lesy, koryto je prořezané, ale je nutné počítat s padlými stromy. Poslední kilometry jsou rychlé, peřejnaté a skalnaté.

Riziko: Jez v Karlově je potenciální zabiják. Na loukách počítejte s nataženými ohradníky na březích i přes řeku. V lesnatých úsecích mohou v korytě ležet spadlé stromy. Případné plavání za velké vody v kamenitých peřejích okolo soutoku se Skalicí hrozí úrazem, podchlazením a zaklíněním.

Znalosti: Posádka musí velmi dobře ovládat loď.

Sjízdnost: Jen po velkých deštích a při tání sněhu. Vodočet a limit: Raft.cz a Vodáci Zlín

Tábořiště: Městské tábořiště je na začátku v Blatné a na konci ve Štědroníně už na Orlíku.

Půjčovny: Kompletní seznam půjčoven

Doprava: Reálná možnost dopravy je pouze autem nebo vlastním autobusem. Majitelé nafukovacích lodí by mohli uvažovat o přepravě místními autobusovými linkami.

Doporučené vybavení: Nejvhodnější lodí je kajak, lze využít i uzavřenou nebo nafukovací kánoi. Samozřejmostí je plovací vesta, pádlo, přilba a neoprenový oblek. Nezapomeňte na teplý čaj v termosce a něco k jídlu. Hospody jsou daleko od řeky a není záruka, že budou otevřené.

Burlak na Skalici.

Vodácký průvodce (kilometráž)

32,3 most železniční
32,2 Blatná, most silniční, START
31,7 most silniční
31,5 Závišínský potok ústí vlevo
31,0 zámek Blatná, ostrov
30,7 jez 2,8 m, nebezpečný, přenášení vlevo i vpravo
30,6 most silniční
30,5 most silniční
28,7 Lapač, lávka 
28,6 jez 0,9 m Dolejší mlýn, přenášení vlevo
27,2 Buzická tvrz, lávka
27,1 lávka
26,0 jez 1,3 m
25,9 Buzice, most silniční
25,8 stupeň
23,9 Buzičky, lávka
23,3 jez Čermák 0,8 m, přenášení vpravo
22,9 jez Nový mlýn 1,2 m, most
22,4 nízká lávka
22,0 jez 1,3 m, přenášení vlevo
21,5 most silniční
21,0 Míreč, lávka
17,5 Kostarecký potok, ústí vlevo, lávka
16,5 jez Hořejší mlýn 1,0 m, přenášené vpravo
15,3 most silniční
14,7 jez 1,7 m, přenášení vlevo
14,5 lávka
14,3 Mirotice, most silniční, START
14,1 jez 1,4 m
13,6 most silniční
13,4 tři stupně
10,8 jez 1,0 m, přenášení vpravo, za velké vody je nebezpečný
10,7 most
8,6 Třebošov, most železniční
8,3 jez 1,2 m, přenášení vpravo,
8,1 stupeň 0,6 m, po prohlídce sjízdný
7,0 nízká lávka
6,8 Dolní Ostrovec, most silniční
6,7 několik stupňů
6,3 rozvalený jez, přenášení vlevo i vpravo 
5,8 jez 0,6 m, sjízdný po prohlídce, začátek peřejnatého úseku
3,6 lávka, Jesenický potok ústí vpravo
3,0 ústí do Skalice, obvyklý konec plavby
Lze dojet po Skalici do Otavy a dál po Orlické přehradě do Zvíkovského Podhradí cca 5 km.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Vodocet
Myslím, že 97 cm hlásil ranní limnigraf. V noci už nemrzlo, takže to bylo asi správné číslo. Na Lomnici to bylo akorát, nikde jsme nedřeli (dbeska je ještě o 15 cm více). Na Skalici to bylo v tu chvíli ještě málo, kamení koukalo z vody. Mluvím ale jen o spodních tocích, nahoře je potřeba vody méně a je to lehčí.
Reaguj
Vodocet
Jkay byl stav vodoctu kdyz jste to jeli? Dik.
  • Autor Hugo
  • Datum a čas 5.3.2009 09:37
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Výlovy rybníků 2021 říjen - 2. část

Výlovy rybníků 2021 říjen - 2. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Ve sváteční říjnový den se loví hlavně Vavřinec nedaleko Kutné Hory, Amerika u Františkových Lázní a Bezdrev u Českých Budějovic. ... celý článek

Alpy AKTUÁLNĚ 2021

Kde se vzalo CFD? Jsou investice vhodné pro soukromé investory?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Horská silnice spojuje Kokořín - obec, zámek, hrad a důl

Horská silnice spojuje Kokořín - obec, zámek, hrad a důl

Atraktivní silnice dr. Edvarda Beneše na trase Kokořín - Kokořínský Důl byla slavnostně otevřena roku 1937. Pouhý rok po zprovoznění Masarykovy silnice na Zlaté návrší v Krkonoších. Štefánik byl v té době již mrtvý. 
Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Cyklistické desatero aneb jak zvýšit bezpečnost dětí na kole

Víkendové projížďky na kole představují příjemnou aktivitu, do které se může zapojit celá rodina. Nejen malé, ale i větší děti zpravidla výlety na kole milují. Úkolem rodičů je přitom postarat se,
Jak vybrat trekingové boty

Jak vybrat trekingové boty

Možná vám přijde, že výběr správné obuvi není až tak důležitý, ale opak je pravdou. Právě pohodlí, které vašim nohám boty zajišťují, výrazně ovlivní vaši motivaci jít dál, vaši náladu
Podchlazení na kole, pozor už v září!

Podchlazení na kole, pozor už v září!

Zdálo by se, že na kole je nejhorší, když mrzne, nebo studeně prší. Jenže plíživý nepřítel se skrývá jinde! Sychravé počasí při teplotách nad nulou hrozí podchlazením.  
Fleecovou mikinu nechte doma, softshell zastane dvě vrstvy najednou

Fleecovou mikinu nechte doma, softshell zastane dvě vrstvy najednou

Vybíráte oblečení na podzimní výšlap a ze všech druhů materiálů vám jde hlava kolem? Poznejte výhody softshellového materiálu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Stíny na hradě - prohlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.
Doubrava - zamykání Ronov 30.10.
Uzavření chodníků v Tatrách Vysoké, Západní a Belianské Tatry Vstup do dolin povolen 16.6.-31.10. 31.10.
Konec pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 31.10.
Otevřené sklepy Hustopeče 6.-7.11. 6.11.
O kremroli - závody seakayak Týn nad Vltavou 6.11.
Motolské jamky - běh Praha, Motol 7.11.
Balkán - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší Ctibor Košťál 9.11. 18:00
Kolem světa Brno, Výstaviště 11.-13.11. Cestovatelský festival 11.11.

Diskuse

Jak se ten svět mění RK, 27.10.2021 17:33, 7 příspěvků
Jak se ten svět mění Kuba Turek, 27.10.2021 11:35, 7 příspěvků
GR20 Petr, 27.10.2021 8:04, 8 příspěvků
Pěkně napsáno Petr, 27.10.2021 7:41, 1 příspěvek
Jak se ten svět mění. RK, 26.10.2021 22:45, 7 příspěvků
GR20 Michael Beranek, 26.10.2021 21:43, 8 příspěvků
GR20 Kuba Turek, 26.10.2021 15:54, 8 příspěvků
GR20 Šlojíř, 26.10.2021 8:53, 8 příspěvků
GR20 Horydoly, 25.10.2021 11:07, 8 příspěvků
GR20 Petr, 24.10.2021 22:43, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36
Mnichovo Hradiště - diashow Horydoly , 27.10.2021 13:56
Železnice Horydoly , 26.10.2021 15:57
Doporučení na výlet v Alpách Kuba Turek, 26.10.2021 1:12
Doporuceni na vylet v Alpach Horydoly , 26.10.2021 1:09
Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20