VIDEO: Střední Mže z Ošelína

VIDEO: Střední Mže z Ošelína
Mže, 2. jez ve Stříbře.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mže je historicky nejvýznamnejší řeka v Čechách. Podél ní k nám přišla z Německa (tehdy země Franků) vzdělanost, náboženství, architektura a bohatství. Ve středověku to byla spojnice mezi mezi germánskými bojovníky a slovanskými hrdlořezy. Podél ní bojovali Přemyslovci s císařem Barbarossou. Dnes je Mže hravou turistickou řekou. Když zaprší, dá se splout na kanoi i kajaku.

VIDEO: Střední Mže z Ošelína
Stříbro. Mže protéká historickým hornickým městem.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Mže (Ošelín - Stříbro)

Obtížnost: WW 1

Doba splutí: 3-4 hod (22 km)

Charakter: řeka v lesnatém údolí, místy přehledné peřeje, často ostrovy a štěrkové lavice

Nebezpečí: jez Milíkov a 2. jez Stříbro

Kilometráž:

Znalosti: aspoň jeden z posádky musí dobře ovládat loď

Doprava:v obcích jsou mosty, jinde silnice k řece nevede, železnice vede podél řeky.

Tábořiště: Pohoda u Pavla pod Stříbrem a Plovárna nad Vichovským jezem 

PůjčovnyKama Tachov, H2O Plzeň, Vo-Fr Plzeň

Doporučené vybavení: plastový kajak nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, přilba, házečka, neoprenový oblek, nepromokavá bunda, tenisky nebo neoprenové boty, teplé funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, střední (5 l) lodní pytel na náhradní oblečení, kilometráž, mapa, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce, peníze na dopravu zpět

Mže pramenila na česko-německém pomezí ve Falckém lese a tekla až do Prahy. To bylo do roku 1638.

Od té doby je všechno jinak. Ne že by se tok řeky odvrátil, ale Mže (německy Mies) nese svůj název jen od pramene v Českém lese přes Tachov (Tachau), Stříbro (Mies) do Plzně (Pilsen). Od soutoku s Úslavou, Radbuzou a Úhlavou se Mže přejmenovává na Berounku. Je to ale stále tatáž řeka.

Proč se řeka jmenuje tak podivně? Pokud jste příznivci slovanského základu Mže, nejspíš uvěříte teoriím o mlhách, kapání, vlhku a mokru v jejím okolí. Jestli se spíš spoléháte na germánské Mies, tak odtud vedou etymologické kořeny k páchnoucí, špinavé vodě a močení jako takovému. Pokud půjdeme ještě hlouběji do minulosti, potom snad Keltové oba významy označovali podobně.

Střední Mže poskytuje příjemnou plavbu

Minulý rok pršelo hodně, a proto jsme Mži spluli od Kočova do Ošelína. Letos byly deště kratší, a tak pokračujeme níž z Ošelína do Stříbra. Vody v korytě na tomto úseku není potřeba tolik.

Mže teče z Kočova do Stříbra krásným lesnatým údolím, má příjemný spád, časté peřejky zpříjemňují plavbu a vesnici nebo městečko proplouváme jen občas. Tento úsek označují vodáci za střední Mži a splouvá se obvykle dva dni. Za větší a rychlejší vody ji zdatnější posádky splují za jeden den.

Za samotu ovšem platí vodáci daň v podobě obtížného přístupu k řece jinde než v obcích, komplikovanou dopravou, chybějícími hospodami či obchody a neexistujícími kempy. Navíc se pluje od jedné chatové osady k druhé a v létě lemují břehy stanové tábory.

Horydoly.cz Mže a Berounka na HORYDOLY

Horní Mže - klášter Světce

Střední Mže - horní část (VIDEO)

Střední Mže - dolní část (VIDEO)

Dolní Mže - přehrada Hracholusky

Tichá - kemp Karolina

Berounka - celá řeka (FOTO)

Z Rozvadovské dálnice přijíždíme po kocovitých okreskách do Ošelína. Lesní silničkou s novým perfektním asfaltovým povrchem prudce klesneme do údolí k nádraží, podjedeme pod železničním mostkem a po hliněné luční cestě dojedeme k lávce přes Mži. Parkujeme v lesíku, ale musíme si dát pozor, kam auto upíchneme, protože na improvizovaném parkovišťátku jsou zapíchané kolíky s cedulkami. Každá označuje registrační značku auta, jehož majitel si dělá na plácek k parkování nárok.

Lodě na vodu spouštíme u lávky mezi množstvím rekreačních chat na obou březích.

Proplouváme mezi ostrovy, hledáme cestu mezi osamělými kameny a kličkujeme mezi štěrkovými a písečnými lavicemi v korytě. Břehy okupuje japonský nájezdník křídlatka a občas zahlédneme jedovatého bojovníka z ruských stepí bolševník.

První jezy jsou jenom peřeje

První jez na naší trase u Šturanského mlýna v podstatě neexistuje. Je z něho jen nevýrazná peřejka, kterých během plavby splujeme ještě mnoho.

Jez u Valečkova mlýna je také také rozvalený. Zastavujeme před ním a prohlížíme si komplikovaný průjezd mezi velkými balvany, které z jezu zbyly. Za nízkého stavu vody je to hlavolam vyžadující přesné záběry pádlem. Bez problémů by se ovšem jez dal přenést vpravo po louce.

Dva velké jezy ve Svojšíně a Milíkově

První velký opravdový jez nás čeká až ve Svojšíně. Vloni byly zpod něho vybagrovány velké kameny, a tak se dá šikmá jezová koruna sešoupnout na plastové lodi celkem bezpečně. Za nízké vody teče největší proud zcela vpravo, kde ale musíme dát pozor na pohozený žulový patník na jezu. Objet ho nemusí být úplně jednoduché.

Pokud svojšínský jez raději přeneseme, musíme zastavit u levého břehu dost brzy, odnést lodě přes náves na most a teprve za ním je můžeme spustit do řeky.

Další jez přehradí řeku pod Milíkovem u Nového mlýna. Jedná se o klasický jez - zabiják. Parabolický tvar nechá vodu tiše přepadnout dolů do nenápadného vodního válečku skoro bez vln. Voda odtud po dlouhém promletí odtéká spodem. Totéž by se stalo vodákovi, který by zkusil přes jez splouvat.

Parabolický jez často propustí člověka až tehdy, když se přestane bránit, tedy utopeného. Jez pod Milíkovem je tedy nutné přenést zleva. Pokud nevěříte, chvíli se dívejte do jezu. Uvidíte ryby, které se ho pokoušejí přeskočit a táhnou proti proudu do hor, aby se tam vytřely. Každý pokus končí v hladkém rychlém proudu snesením do válce. Ryby však na rozdíl od lidí vodní kolotoč přežijí.

Stříbrský stříbrný revír

Zprava obeplujeme velkou úpravnu vody pro Stříbro a široké okolí a za pár minut jsme u dalšího jezu Vrbice. Ten sešoupneme jednoduše po šikmé ploše.

Za chvilku vjedeme mezi skály. Občas zahlédneme úzký vstup do staré štoly. Přejeli jsme hranice hornického regionu, podle kterého dostalo české jméno původně německé město Mies. Stříbro bylo po vyčerpání zlatých nalezišť na Otavě ekonomickou oporou Přemyslovců spolu se zlatonosným Jílovým a stříbrnými doly v okolí Horního Slavkova a Kutné Hory. Došlo to tak daleko, že český král železný a zlatý Přemysl Otakar II. byl nejvážnějším kandidátem na římského císaře. Nakonec z toho sešlo kvůli obavám západoevropské šlechty z jeho moci, ale stříbrné doly pracovaly na plné obrátky ještě několik století.

První na řece je bývalý hornický revír Všech svatých, který se táhne skalami na levém břehu. Brod a v něm provizorní tábornická lávka z lešenářských trubek označuje jeho přibližný střed.

V rychlém sledu následují čtyři jezy v samotném Stříbře. Je jasné, že připlouváme do hornického města, které potřebovalo hodně energie a vody, a jednou z jejich mála zdrojů byla právě Mže.

Končíme u moderního silničního mostu ve Stříbře těsně pod jezem zvaným Vichovák na pravém břehu. Na nádraží je to odtud sice skoro kilometr, ale za to se sem dá přijet autem a zaparkovat na malém asfaltovém parkovišti.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pro vzducholodě
Pokud cestujete vlakem a se vzducholodí, lze si cestu prodloužit a startovat z Pavlovic. Ve Stříbře se pak vyplatí ukončit cestu pod soutokem s Úhlavkou - těsně pod místem, kde Mže téměř v pravém úhlu odbočuje do leva je na pravém břehu za domky a hromadami stavebního materiálu vhodná loučka. Odtud je to nejblíž na nádraží, kde v nádražní hospodě měli na jaře solidní porce za velmi přijatelné ceny.
  • Autor Střelec
  • Datum a čas 30.8.2011 09:26
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55