VIDEO: Střední Mže z Ošelína

VIDEO: Střední Mže z Ošelína
Mže, 2. jez ve Stříbře.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Mže je historicky nejvýznamnejší řeka v Čechách. Podél ní k nám přišla z Německa (tehdy země Franků) vzdělanost, náboženství, architektura a bohatství. Ve středověku to byla spojnice mezi mezi germánskými bojovníky a slovanskými hrdlořezy. Podél ní bojovali Přemyslovci s císařem Barbarossou. Dnes je Mže hravou turistickou řekou. Když zaprší, dá se splout na kanoi i kajaku.

Jak na to

Mže (Ošelín - Stříbro)

Obtížnost: WW 1

Doba splutí: 3-4 hod (22 km)

Charakter: řeka v lesnatém údolí, místy přehledné peřeje, často ostrovy a štěrkové lavice

Nebezpečí: jez Milíkov a 2. jez Stříbro

Kilometráž:

Znalosti: aspoň jeden z posádky musí dobře ovládat loď

Doprava:v obcích jsou mosty, jinde silnice k řece nevede, železnice vede podél řeky.

Tábořiště: Pohoda u Pavla pod Stříbrem a Plovárna nad Vichovským jezem 

PůjčovnyKama Tachov, H2O Plzeň, Vo-Fr Plzeň

Doporučené vybavení: plastový kajak nebo nafukovací kanoe, pádlo, plovací vesta, přilba, házečka, neoprenový oblek, nepromokavá bunda, tenisky nebo neoprenové boty, teplé funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, střední (5 l) lodní pytel na náhradní oblečení, kilometráž, mapa, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce, peníze na dopravu zpět

Mže pramenila na česko-německém pomezí ve Falckém lese a tekla až do Prahy. To bylo do roku 1638.

Od té doby je všechno jinak. Ne že by se tok řeky odvrátil, ale Mže (německy Mies) nese svůj název jen od pramene v Českém lese přes Tachov (Tachau), Stříbro (Mies) do Plzně (Pilsen). Od soutoku s Úslavou, Radbuzou a Úhlavou se Mže přejmenovává na Berounku. Je to ale stále tatáž řeka.

Proč se řeka jmenuje tak podivně? Pokud jste příznivci slovanského základu Mže, nejspíš uvěříte teoriím o mlhách, kapání, vlhku a mokru v jejím okolí. Jestli se spíš spoléháte na germánské Mies, tak odtud vedou etymologické kořeny k páchnoucí, špinavé vodě a močení jako takovému. Pokud půjdeme ještě hlouběji do minulosti, potom snad Keltové oba významy označovali podobně.

Střední Mže poskytuje příjemnou plavbu

Minulý rok pršelo hodně, a proto jsme Mži spluli od Kočova do Ošelína. Letos byly deště kratší, a tak pokračujeme níž z Ošelína do Stříbra. Vody v korytě na tomto úseku není potřeba tolik.

Mže teče z Kočova do Stříbra krásným lesnatým údolím, má příjemný spád, časté peřejky zpříjemňují plavbu a vesnici nebo městečko proplouváme jen občas. Tento úsek označují vodáci za střední Mži a splouvá se obvykle dva dni. Za větší a rychlejší vody ji zdatnější posádky splují za jeden den.

Za samotu ovšem platí vodáci daň v podobě obtížného přístupu k řece jinde než v obcích, komplikovanou dopravou, chybějícími hospodami či obchody a neexistujícími kempy. Navíc se pluje od jedné chatové osady k druhé a v létě lemují břehy stanové tábory.

Horydoly.cz Mže a Berounka na HORYDOLY

Horní Mže - klášter Světce

Střední Mže - horní část (VIDEO)

Střední Mže - dolní část (VIDEO)

Dolní Mže - přehrada Hracholusky

Tichá - kemp Karolina

Berounka - celá řeka (FOTO)

Z Rozvadovské dálnice přijíždíme po kopcovitých okreskách do Ošelína. Lesní silničkou s novým perfektním asfaltovým povrchem prudce klesneme do údolí k nádraží, podjedeme pod železničním mostkem a po hliněné luční cestě dojedeme k lávce přes Mži. Parkujeme v lesíku, ale musíme si dát pozor, kam auto upíchneme, protože na improvizovaném parkovišťátku jsou zapíchané kolíky s cedulkami. Každá označuje registrační značku auta, jehož majitel si dělá na plácek k parkování nárok.

Lodě na vodu spouštíme u lávky mezi množstvím rekreačních chat na obou březích.

Proplouváme mezi ostrovy, hledáme cestu mezi osamělými kameny a kličkujeme mezi štěrkovými a písečnými lavicemi v korytě. Břehy okupuje japonský nájezdník křídlatka a občas zahlédneme jedovatého bojovníka z ruských stepí bolševník.

První jezy jsou jenom peřeje

První jez na naší trase u Šturanského mlýna v podstatě neexistuje. Je z něho jen nevýrazná peřejka, kterých během plavby splujeme ještě mnoho.

Jez u Valečkova mlýna je také také rozvalený. Zastavujeme před ním a prohlížíme si komplikovaný průjezd mezi velkými balvany, které z jezu zbyly. Za nízkého stavu vody je to hlavolam vyžadující přesné záběry pádlem. Bez problémů by se ovšem jez dal přenést vpravo po louce.

Dva velké jezy ve Svojšíně a Milíkově

První velký opravdový jez nás čeká až ve Svojšíně. Vloni byly zpod něho vybagrovány velké kameny, a tak se dá šikmá jezová koruna sešoupnout na plastové lodi celkem bezpečně. Za nízké vody teče největší proud zcela vpravo, kde ale musíme dát pozor na pohozený žulový patník na jezu. Objet ho nemusí být úplně jednoduché.

Pokud svojšínský jez raději přeneseme, musíme zastavit u levého břehu dost brzy, odnést lodě přes náves na most a teprve za ním je můžeme spustit do řeky.

Další jez přehradí řeku pod Milíkovem u Nového mlýna. Jedná se o klasický jez - zabiják. Parabolický tvar nechá vodu tiše přepadnout dolů do nenápadného vodního válečku skoro bez vln. Voda odtud po dlouhém promletí odtéká spodem. Totéž by se stalo vodákovi, který by zkusil přes jez splouvat.

Parabolický jez často propustí člověka až tehdy, když se přestane bránit, tedy utopeného. Jez pod Milíkovem je tedy nutné přenést zleva. Pokud nevěříte, chvíli se dívejte do jezu. Uvidíte ryby, které se ho pokoušejí přeskočit a táhnou proti proudu do hor, aby se tam vytřely. Každý pokus končí v hladkém rychlém proudu snesením do válce. Ryby však na rozdíl od lidí vodní kolotoč přežijí.

Stříbrský stříbrný revír

Zprava obeplujeme velkou úpravnu vody pro Stříbro a široké okolí a za pár minut jsme u dalšího jezu Vrbice. Ten sešoupneme jednoduše po šikmé ploše.

Za chvilku vjedeme mezi skály. Občas zahlédneme úzký vstup do staré štoly. Přejeli jsme hranice hornického regionu, podle kterého dostalo české jméno původně německé město Mies. Stříbro bylo po vyčerpání zlatých nalezišť na Otavě ekonomickou oporou Přemyslovců spolu se zlatonosným Jílovým a stříbrnými doly v okolí Horního Slavkova a Kutné Hory. Došlo to tak daleko, že český král železný a zlatý Přemysl Otakar II. byl nejvážnějším kandidátem na římského císaře. Nakonec z toho sešlo kvůli obavám západoevropské šlechty z jeho moci, ale stříbrné doly pracovaly na plné obrátky ještě několik století.

První na řece je bývalý hornický revír Všech svatých, který se táhne skalami na levém břehu. Brod a v něm provizorní tábornická lávka z lešenářských trubek označuje jeho přibližný střed.

V rychlém sledu následují čtyři jezy v samotném Stříbře. Je jasné, že připlouváme do hornického města, které potřebovalo hodně energie a vody, a jednou z jejich mála zdrojů byla právě Mže.

Končíme u moderního silničního mostu ve Stříbře těsně pod jezem zvaným Vichovák na pravém břehu. Na nádraží je to odtud sice skoro kilometr, ale za to se sem dá přijet autem a zaparkovat na malém asfaltovém parkovišti.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pro vzducholodě
Pokud cestujete vlakem a se vzducholodí, lze si cestu prodloužit a startovat z Pavlovic. Ve Stříbře se pak vyplatí ukončit cestu pod soutokem s Úhlavkou - těsně pod místem, kde Mže téměř v pravém úhlu odbočuje do leva je na pravém břehu za domky a hromadami stavebního materiálu vhodná loučka. Odtud je to nejblíž na nádraží, kde v nádražní hospodě měli na jaře solidní porce za velmi přijatelné ceny.
  • Autor Střelec
  • Datum a čas 30.8.2011 09:26
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Zřítil se z přehrady Les Království

Zřítil se z přehrady Les Království

ČERNÁ VDOVA Z hráze přehrady Les Království se zřítil 61letý muž. Záchranáři mu již nemohli pomoci. Resuscitace byla neúspěšná.... celý článek

Cyklistu zabil řidič v autě na Vysočině

Ríšova studánka v Podkomorských lesích u Brna

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

Jarní cesta v Řeži, památka na Samův poslední Eiger

CLIMBING GUIDE Těžká čtyřka ze zlaté éry skal u Řeže je odkazem prvovýstupců Jiřího Pechouše a Ivana Rigela. Pražský horolezec Pechouš tady trénoval na extrémní lezení v severní stěně Eigeru a Rigel v tom asistoval,
Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Voda pro elektrárnu Líšný na Jizeře se bere nelegálně, úřadům to nevadí

Jez Líšný na Jizeře a na něj navázaná vodní elektrárna nemá platné povolení. Přesto odebírá veškerou vodu z řeky! Na Jizeře tedy vládne česká klasika - do náhonu vše, přes jez minimum nebo
6x red flags: pozor na letní tábory!

6x red flags: pozor na letní tábory!

Prázdninový tábor: svěřujete svoje děti do rukou někoho, komu musíte věřit. Týden, dva, nebo tři bude váš potomek v rukou někoho, koho si vyberete. Jak poznat dobrý tábor? Jak se vyhnout špatně
Souboj čepic: Rafiki Maray x Columbia Creek

Souboj čepic: Rafiki Maray x Columbia Creek

PRVNÍ DOJMY Plzeňskou lezeckou trendy čepici Rafiki nebo americkou klasiku Columbia nasadit na hlavu? Na pěší výlety, na cesty do hor, na koloběžkové vyjížďky a vůbec do přírody? 
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Náchodská vrchovina. Členitá zvlněná krajina podhorského rázu protkaná pavučinou lesních cest a stezek, zurčících potůčků stékajících do hlubokých zářezů údolí Metuje působí na bikerovo oko magickým dojmem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Trnava Xrace Želiv ZRUŠENO! 29.-31.5. Vodácké závody 29.5.
Moravia Divide Javorník, Račí údolí 29.5.-4.6. Bikepacking 29.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 29.5.-13.6. 29.5.
Čertovskej ultratrail Hamr na Jezeře 30.5.-6.6. 30.5.
Dveře jízdárny dokořán Tachov, Světce 30.5.-6.9. Hudba 30.5.
Paddlefest Máchovo jezero 30.-31.5. Paddleboard 30.5. 09:00
Běh pro Paraple Praha, Slavia 31.5.
Giro d´Italia Itálie 8.-31.5. Silniční cyklistika 31.5.
Festival piva Český Krumlov 1.-31.5. 31.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.

Diskuse

canada ed drugs Donaldtem, 1.6.2026 5:50, 48 příspěvků
reliable canadian pharmac... Jamesbub, 1.6.2026 0:27, 48 příspěvků
gratulace Skiák, 29.5.2026 10:52, 2 příspěvky
gratulace Bambule, 29.5.2026 2:17, 2 příspěvky
Co chtějí: Kladivo, 26.5.2026 10:34, 15 příspěvků
Málo vina Skiák, 25.5.2026 23:06, 15 příspěvků
Žofie Honza, 23.5.2026 7:18, 2 příspěvky
Žofie Honza, 23.5.2026 7:15, 2 příspěvky
Cena listku Honza, 23.5.2026 7:10, 35 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Pišišvor, 21.5.2026 22:12, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00
Re: SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:47
SheMoves Race Horydoly , 22.5.2026 13:20
Plány na příští zimu Sansa Ferrr, 21.5.2026 7:55
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14
THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16