Vodácká černá kronika

Vodácká černá kronika
SDÍLEJ:
Vodácký server Raft.cz zpracoval podrobnou statistiku utonulých českých vodáků od roku 1999. Přečtěte si, kde se staly chyby, a pokuste se jich vyvarovat.
Jak na to Osobní bezpečnostní vybavení na vodu

Přilba

Plovací vesta

Házečka

Nůž

Neoprénový oblek

(plný pytel opatrnosti, rozvahy a znalostí)

Dle možností se mi podařilo dohledat poměrně ucelenou historii smutných vodáckých nehod na českých i zahraničních řekách od roku 1999.

Výčet je spíše informativní, jelikož se mi nepodařilo dohledat osudy lidí, kteří skončili ve vážném stavu v nemocnicích. Nechci zde také rozebírat, proč se nehoda stala a kdo za ni může. Jedná se jen o přehled, aby si každý uvědomil, že vodáctví je sice pěkný sport, ale může být životu nebezpečný. Zvláště o jezech to platí dvojnásob. Za malého stavu je sjíždí nebo se pod nimi koupe, za mírně zvětšeného, třeba již druhý den po dešti, se v něm topí.

Nedatovaná úmrtí

V zahraničí na začátku 90. let. Norsko Sjoa (2 utonulí) - plavba za velké vody, kdy místní již nejezdili, jeli čeští vodáci na plavidlech neodpovídající terénu (colorada a upravené matyldy), Rienza (1 utonulý) - při vystupování z raftu, Isére v Burgu (1 utonulá)

1999 - 2 oběti

10. červen, Isarco, Itálie. Během zájezdu cestovní kanceláře došlo při zvýšené vodní hladině k převržení čtyř z pěti raftových člunů na stupni. Následkem toho utonul muž a matka jeho snoubenky.

2000 - 3 oběti

11. března, Ploučnice, jezy pod Františkovem. Během rozvodněné řeky splouvaly dvě Pálavy úsek s jezy. Na jednom došlo k převržení a silný válec jednoho z nich pustil již mrtvého. Více Raft.cz

červenec, Noce Bianko, Itálie. Na rozvodněné řece se v proudu převrhl kajakář a vyplaval z lodě. Nebyl schopen se zachytnout házečky házené ze břehu a v následných peřejích utonul. Více Raft.cz

26. prosince, Vltava, jez u Rybů. Pravidelné vánoční sjíždění Vltavy skončilo tragicky na jezu, když před ním zastavovaly posádky lodí. Jez byl zatarasen ledem, a tak lodě zamířily ke břehu. Jedna kánoe se však převrhla. Jednomu z mužů se podařilo vylézt na led a dostat se na břeh, jeho společníka ale vtáhl proud pod led.

2001 - 5 obětí

Mumlava, místo zvané Podkova. Při vyprošťování uplavaného kajaku se vodák navázal napevno na lano k tělu a šel k místu, kde byla loď. Silný proud ho však strhl, povalil a začal se přes něho valit. Protože byl připoután napevno, nemohl se z lana vyprostit. Více Raft.cz

21. dubna, Vsetínská Bečva, jez u Karolinky. Parta 15 vodáků, mezi nimi dva muži ze Slovenska a jedna žena z Moravy, sjížděla rozvodněnou Bečvu bez helem a jen s nekvalitními vestami na Pálavách. Na nebezpečném jezu došlo k převržení lodi, jelikož pod jezem bylo šest metrů dlouhé vývařiště. Žena utonula, druhý muž skončil ve velmi kritickém stavu v nemocnici, třetí byl z nemocnice propuštěn.

jaro, Morava, jez pod soutokem s Krupou. Během jarního tání sjížděla skupina vodáků na raftu řeku a pod soutokem Moravy s Krupou najela do 3,5 m vysokého jezu s vývařištěm. V něm pak jeden vodák utonul.

červen, Noce, Itálie, úsek pod Male. Při zájezdu cestovní kanceláře za poměrně velké vody došlo k převržení přetíženého raftu Colorado. Jedna žena byla po deseti kilometrech nalezena mrtvá. Více Raft.cz

28. července, Morávka. Při sjíždění jezu s válcem došlo k převržení a utonutí. Více Raft.cz

2002 - 5 obětí

30. března, Ohře, Tuhnický jez. První kánoe sjíždí jez a zůstává ve válci. Druhá posádka jí jde na pomoc a také v něm končí. Naštěstí jsou na místě až neuvěřitelně rychle hasiči, kterým se podaří z vody dostat tři vodáky. Čtvrtého se jim nepodařilo zachránit. Zatím nevím, zda utonul ten ze dvou vodáků, který šel první kánoi na pomoc. Bohužel tomu tak většinou u válců bývá, že zachraňovaný se z toho dostane, zachránce tam však zůstane. Více Raft.cz

duben, Otava, Čeňkárna. Během závodů Českého poháru vodáků jede i množství mimozávodních posádek, které jsou většinou ve skupinách. Jede i jedna osamocená Pálava, kde háček je docela dobře vybaven, zadák je však bez vesty a neoprenu. Po převrhnutí se háček dostává ke břehu, zadák se však drží lodě a ve studené vodě se ji snaží dostat ke břehu. Než se háček dostane k lodi a zjistí, že zadák tam není, již je pozdě. Byl nalezen až odpoledne v Radešově.

20. dubna, Kamenice, Navarovská soutěska. Během vodáckých závodů došlo při převržení kajaku a následném vykrysení pravděpodobně k zaklínění vodáka nohou o překážku ve dně. V silném proudu se nemohl sám vyprostit. Více Raft.cz

29. června, Berounka, u Olešné. Parta vodáků na voru přijíždí již za tmy k Čivickému jezu. Ten s hlaholem a velmi posilněna alkoholem překonává a táboří půl kilometru pod ním. Jdou do místní hospody, a když se ve dvě ráno vrací, odchází jeden z nich spát na vor. Z voru spadl a utonul.

Ohře, Radošov. Parta vodáků sjíždí Ohři za mírně zvýšeného vodního stavu. Zastavují na tábořišti a jdou se do jezu vykoupat. Jeden z nich však mizí pod vodou a ostatní si toho ani nevšímají. Když se po chvíli vynoří, již nemá sílu bojovat s válcem a ostatní nevědí, jak pomoci. Bezvládné tělo jez vyvrhne a nepomáhají ani oživovací pokusy.

2003 - 3 oběti

30. března, Ohře, jez Tuhnice. Při sjíždění jezu vypadla čtyřčlenná posádka raftu. Tři se podařilo zachránit, čtvrtého našli 300 metrů pod jezem mrtvého.

26. dubna, Opava, jez Děhylov. Během otevírání řeky sjížděla šestičlenná posádka raftu i tento jez. Sjeli ho v pořádku, ale silné vývařiště nepřekonali. Když byli zhruba 7 metrů od jezu, nestačila rychlost jejich raftu překovat rozhranní a válec je vtáhl zpět pod jez. Jeden utonul na místě, druhý byl ve vážném stavu převezen do nemocnice. Ostatní se podařilo zachránit. Více Horydoly

18. června, Morava, Napajedla. Kajakářka trénovala na klidné hladině řeky. Byla dobrá plavkyně. Jednou se převrhla, ale doplavala ke břehu. Nasedla a vyjela opět na řeku. Pak se opět převrhla. To již však nevyplavala a její tělo našli až po 32 hodinách tři kilometry od místa převržení.

2004 - zatím 5 obětí

3. dubna, Moravice, jez v Pržně. Během vodácké akce na Ostravici, kdy se pouštěla voda z přehrady Šance, sjížděla šestičlenná posádka raftu jez v Pržně. Válec pod jezem je však podržel, a tak jim na pomoc přijela druhá posádka raftu. Dva lidé z prvního raftu vypadli do vody. Jeden z nich utonul, druhého se podařilo vytáhnout, dát umělé dýchání a převést do nemocnice. Tam se ho podařilo zachránit. Z druhého raftu však vypadl i jeden ze zachránců, který také utonul. Více Horydoly

12. dubna, Moravice, jez v Kylešovicích. Osamocený vodák na kánoi sjížděl Moravici. Když dorazil k jezu v Kylešovicích, šel si ho prohlédnout. Pak nasedl a sjel ho. Došlo k převržení a jeho tělo vyplavalo až po několika minutách dvacet metrů pod jezem.

12. června, Sázava, jez pod Šternberkem. Jedno utonutí na jezu pod Šternberkem během vodáckého zájezdu cestovní kanceláře. Při sjíždění jezu se loď netrefila do šlajsny a spadla přes korunu jezu do velkého vývařiště. Sázava měla v tento den vyšší vodní stav. V Nespekách teklo 26 kubíků, den předem pouze 10 kubíků. Více Horydoly

14. července, Soča, Slovinsko, u Trnova. Při sjíždění řeky v úseku před výstupním místem u slalomky došlo k převržení raftu. Proud jednoho vodáka strhl a stáhl pod hladinu do sifonu. Více Raft.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Vzpomínka na barevný Botič

Klasické vodácké maratony 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Letošní prosinec přeje horolezectví, vodáctví a cyklistice. Na lyžování a bruslení si musíme počkat. Když nesněží, tak aspoň prší. Vyrazili jsme proto na Lužickou Nisu, které se plní koryto vodou, než opustí
Vánoční Sázava 2025

Vánoční Sázava 2025

Místo vánočních stresů, úklidu, chřipky a chaosu si dejte dáreček v podobě výletu s kamarády na vodu. Čeká Vánoční Sázava, nadílka pádlování a pohody uprostřed zimní přírody. Jako již mnoho let tradičně poslední víkend
Vánoční vodácké akce 2025

Vánoční vodácké akce 2025

PODCAST Vodáci slaví Vánoce a Nový rok po svém. Plují po svých domovských řekách. Vyberte si ze 7 akcí pro vodáckou veřejnost.
Klasické vodácké maratony 2026

Klasické vodácké maratony 2026

AKTUALIZACE Vodácké maratony se konají na řekách po celém světě. Přinášíme přehled nejdůležitějších závodů, které jsou otevřené pro výkonnostní sportovce i rekreační amatéry. Podívejte se na termíny roku 2026.
Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Chorvatsko, země tisíce ostrovů a sluncem zalitých pobřeží, ukrývá v samotném srdci střední Dalmácie jedno z nejpůsobivějších míst pro dovolenou: Omišskou riviéru. Tato oblast není jen dalším krásným úsekem Jadranu. Je to jedinečné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Kurz první pomoci Praha, Toulcův dvůr 10.1. 09:00
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.
Matka - veletrh Finsko, Helsinky 16.-18.1. Cestovní ruch 16.1.
Boot - veletrh Německo, Düsseldorf 17.-25.1. 17.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 17.-25.1. 17.1.
Den otevřených dveří Praha, SPŠ zeměměřická 17.1. 09:00
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 21.-25.1. 21.1.
Vodácký bál Plzeň, Pod Kopcem 23.1. 18:30

Diskuse

průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky
Inu Honza, 6.1.2026 14:52, 6 příspěvků
Chyba Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 5.1.2026 17:51, 3 příspěvky
Chyba Petr, 5.1.2026 16:25, 3 příspěvky
Steiner.Meer Nobody, 2.1.2026 10:44, 3 příspěvky
YouTube Horydoly Horydoly, 29.12.2025 11:13, 2 příspěvky
to jste si vymysleli kotrik, 28.12.2025 17:42, 2 příspěvky
hi Legrace, 22.12.2025 19:59, 1 příspěvek
Takhle je to poněkud přes... Horydoly, 21.12.2025 19:56, 6 příspěvků
Takhle je to poněkud přes... Vladimír Šimík, 21.12.2025 19:46, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04