Vodácký průmysl na Sázavě

Vodácký průmysl na Sázavě
Sázava, Brejlov, výjezd z protrženého jezu u pravého břehu.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Po pátečních deštích a bouřkách s kroupami, které nám vytopily byt, jsem zatoužil po vodě. A protože jsem chtěl jet s malými dětmi, hledal jsem nějakou lehce dostupnou řeku bez organizačních komplikací. Tedy neshánět lodě, zahrádky na auto, neorganizovat přejezdy aut a taky neřešit, zda se lodě poškodí malým stavem vody.

Zkusil jsem v sobotu dopoledne svolat akci Kulový blesk na odpolední splutí Sázavy na půjčených lodích.

Jedeme v partě s dětmi

Pár telefonátů potvrdilo touhu po vodě i v partě rodin kamarádů a bohužel taky neschopnost sebrat se a hned jet. Nicméně dohodli jsme se na neděli.

Kontrola stavu hladiny na internetu ukázala dostatek vody na splutí. Sice to, co napršelo v pátek, už dávno odteklo, ale i tak jsme byli nad minimální hladinou určenou od půjčovny.

Ovšem telefon do Týnce ukázal mou naivitu. Plán jet Týnec - Kamenný Přívoz půjčovna nepodporuje a jezdí jen a pouze až do Pikovic. Trvá to prý pět až šest hodin a lodě na zítra jsou volné.

Zabookovali jsme tedy tři kánoe a dohodli se na srazu v Týnci v neděli ráno v 9:30.

Rakušané jsou žabaři

Ráno jsme jakžtakž pobalili a dorazili s lehkým čtvrthodinovým zpožděním do půjčovny. Z Rakouska jsem si myslel, že vím, jak vypadá vodácký průmysl. Omyl, všechny raftařské společnosti, co jsem zatím viděl, se ukázaly, jako žabaři.

Deset raftů na vleku je nic proti vodáckému šílenství v Týnci.

Vodácká samoobsluha

Samoobslužný dvůr s nekonečnou řadou pádel a vest mne uchvátil a výdej lodí vyděsil. Na dotaz, jestli je těch vest víc jak pět set, slečna prohodila cosi o tom, že mají čtyři stovky lodí a vest je minimálně dvojnásobek.

I zeptal jsem se, zda už někdy bylo všech těch čtyři sta lodí najednou na vodě. Slečna suše odvětila, že ano, každou sobotu.

Organizace půjčovny klapala dobře. Sami jsme si vybrali pádla, vesty a barely. Dost výbavy jsme měli vlastní. Slečny nám napsaly vše do smlouvy a dostali jsme i obrázky jezů a instruktáž, jak a které jet a přenášet.

Lodě od obzoru k obzoru

Výdej lodí odpovídal počtu vodychtivců a přinesl zážitek srovnatelný snad s návštěvou koncertu nebo Matějské pouti. Mraky lidí na břehu, mraky lidí na vodě a lodě od nevidím do nevidím po proudu i proti proudu.

Čochtan si sáhl

Kupodivu se vše uklidnilo s vyplutím, většina posádek dobře věděla co dělá a na vodě se lidi nějak naředili a dojem davu vyprchal.

Srocení nastalo už na prvním rozřaďovacím jezu Podělusy, kde se méně zkušení cvakali jak na běžícím pásu. Bohužel si Čochtan sáhl i na jednu naši posádku, a tak jsme během převlékání dvou z našich slečen strávili notnou chvíli chytáním cizích lodí plovoucích okolo dnem vzhůru.

Návyk z divoké vody pomáhat komukoli, kdo momentálně potřebuje, člověk jen tak nevymýtí. Obě holky zvládly cvaknutí naštěstí dobře. Starší prvně na ostro zúročila cvičné cvakání na každé klidné vodě a mladší děvče lapil táta celkem rychle a bezpečně.

Je údělem mladších mít na ostro to, na co starší jsou dlouho trénováni. Ovšem cokoliv dalšího, už jel táta jen s tou starší a malou jsme přenášeli, jako to mělo správně být i na tom prvním jezu.

Klobásy na koruně

Další jezy ubíhaly v pohodě včetně jednoho s pípou a stánkem s klobásami přímo na koruně vedle šlajsny. Pojedli jsme v bufetu u Zlomenýho kajaku, dali zmrzlinu v Kamenném Přívozu a dojeli v pohodě do Pikovic.

Tam se ukázala promyšlenost průmyslové půjčovny znovu. Parta nanosí své věci do klece, kde se vše úředně spočte, odškrtne ve smlouvě a zavře. Byli jsme volní a čekali na vlak zpět do Týnce nad Sázavou.

Za slabé dvě hodiny přijel a dovezl nás zpět k autům skrz množství tunelů a přes super viadukt nad Žampachem. Zážitek korunovala výtečná pizzerie přímo v budově půjčovny. Byl to velmi příjemně strávený den.

Příště pojedeme auty do Pikovic a vlakem pojedeme ráno. Koupání a slunění bylo fajn, ale být doma v deset večer je dost pozdě.

Mile mne překvapilo, že ve srovnání s Vltavou, kde se také valí řekou dav, bylo na Sázavě výrazně méně opravdu nezkušených vodáků. Tké jsme téměř neviděli českou specialitu, partu opilců na raftu točící se řekou dolů, jak je známe právě z Vltavy. Zřejmě si Sázava drží pověst těžší řeky.

Vodácký průmysl

Dech mi vyrazila ještě poznámka řidiče spřátelené konkurenční půjčovny, který se ptal, kdy jme bookovali lodě a divil se, že to šlo ještě večer na následující den. Pak si uvědomil, že je vlastně neděle a konstatoval, že sobota bývá problém. Kdo si neřekne dostatečně dopředu, má smůlu.

Považoval jsem doposud půjčování lodí za celkem příjemný, ale nijak velký business. Takový druh finančně riskantního snu běžného vodáka. Ve stylu: to by bylo príma živit se něčím vodáckým.

Ale vliv tisícovky lidí pravidelně navštěvujících jeden úsek řeky je už při pouhém vynásobení vlastní útraty ohromující. A fakt, že půjčovna lodí může být i firma se dvěma desítkami zaměstnanců, také.

RIVER GUIDE: Vodácký průvodce a kilometráž Sázava

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

... poďte na dolný Hron
... tam nestretnete za celý deň viac ako 1 partiu vodákov, kempy sú väčšinou "zadara" na krásnych lúčkach pri rieke a pohybujete sa mimo civilizácie. Korunou splavu je vplávanie do Dunaja a protiprúdna plavba do Štúrova - a na druhý deň návšteva maďarského kráľíovského mesta Ostrihomu.
Reaguj
Přesně stejný dojmy
Funguje to, cena je přijatelná, a přes dav z toho minimálně pod Kamenným přívozem, kde se velká část rozptýlí a zdrží po hospodách, to je i o víkendu romantika. Banány vydrží i nějaké to zadrhnutí o šutr. Posázavský Pacifik to korunuje, v půjčovně mají i jízdní řády.
  • Autor jarmila
  • Datum a čas 27.6.2007 12:41
Reaguj
Re: Příjemný zdroj obživy
Ja to nekritizuju, mne to fascinuje. A jeste vice mne vzal fakt, ze pres tu masovku to bylo super.
  • Autor Badial
  • Datum a čas 26.6.2007 15:06
Reaguj
O všedním dnu je to lepší:)
My jsme stejnou věc absolvovali předminulý čtvrtek a byla to paráda, sice vody po málu, ale potkali jsme všehovšudy dvě lodě,přičemž jednu s thajskou posádkou:)Ale musím souhlasit, že mě "velkopůjčovna" v Týnci pěkně šokovala,člověk nečeká, že bude půjčení lodí podepisovat v telefonní ústředně co vypadá spíš jak banka...Ale funguje jim to dobře, za to dík.
  • Autor Bára
  • Datum a čas 26.6.2007 12:13
Reaguj
Příjemný zdroj obživy
Jo jo - člověk nic moc nedělá, sem tam půjčí lodičku ...Hele - tenhle zázrak outdoorového kapitalismu v Čechách dokázal Jarda Biolek vydupat sám ze země za spoustu let a za cenu šílené dřiny odříkání a riskování - milionové dluhy, práce od nevidím do nevidím, neúspěchy, krize ... Celé to táhla jen ta myšlenka, ten cíl ... To není továrna na peníze - to je "jen" splněný sen jednoho vodáka (a horolezce, cestovatele,... a taky manžela a vzorného táty od 4 dětí, prima chlapa).
  • Autor husky
  • Datum a čas 26.6.2007 09:54
Reaguj
Celkem 5 příspěvků v diskuzi


Odpočítávání spuštěno: Eurorando se příští rok koná v Krušných horách

Odpočítávání spuštěno: Eurorando se příští rok koná v Krušných horách

Krušné hory budou v září 2026 hostit největší evropský turistický festival Eurorando. Poprvé se bude konat v přeshraničním regionu, mezi Klínovcem a Fichtelbergem. Středem pozornosti bude Hornický region Erzgebirge / Krušnohoří - společné dědictví Česka... celý článek

Long term car rental in Prague: a smart choice for expats and business travelers

Turisté opouštějí kempy: Jak na noční kempování pod hvězdami? Jaký zvolit spacák a podložku pro pohodlný spánek?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Na koloběžkách z Hrubé Skály do Bakova: poslední koupání v srdci Českého ráje

Na koloběžkách z Hrubé Skály do Bakova: poslední koupání v srdci Českého ráje

Konec prázdnin znamená také konec koupání v přírodě - pokud nejste otužilci, kterým plavecká sezona teprve začíná. Naposledy jsme se vykoupali v Českém ráji, když jsme projeli na koloběžkách jeho srdcem z Hruboskalska k Jizeře
Co je babí léto, tereziánské léto a indiánské léto?

Co je babí léto, tereziánské léto a indiánské léto?

Se začátkem podzimu přichází babí léto. Říkáme tak suchému, slunečnému a teplému období. Perioda příjemného počasí se opakuje v Evropě téměř každý rok. Někdy trvá několik týdnů, jindy jen několik dnů a v
Lovecká sezona ve Středočeském kraji

Lovecká sezona ve Středočeském kraji

AKTUALIZACE Střední Čechy, které jsou největším regionem České republiky, se vyznačují nejen krásnou přírodou, pohádkovými hrady a zámky, bohatým kulturním životem, ale i pestrými loveckými možnostmi. Na lovy v bažantnicích, oborách i ve volných
Na horách se citelně ochladilo, nepodceňujte vybavení a vyhněte se úrazu

Na horách se citelně ochladilo, nepodceňujte vybavení a vyhněte se úrazu

Každý rok zasahuje horská služba u desítek zbytečných úrazů, kterým se dalo předejít lepší přípravou. Hory lákají svou krásou, ale jsou nevyzpytatelné.
Originální Zednická cesta v Řeži

Originální Zednická cesta v Řeži

CLIMBING GUIDE Skalní útesy vysoko nad Vltavou v Řeži u Prahy nabízejí spoustu zajímavách cest střední obtížnosti. Všechny jsou v tradičním stylu a po vlastním jištění. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Botanická zahrada 250 let Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-21.9 15.9.
Mělnické vinobraní Mělník 19.-21.9. 19.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 19.-20.9. 19.9.
1000 Seen - vodácký maratón Německo, Labussee 19.-21.9. 19.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 19.-20.9. 19.9.
Dračí lodě Horní Cerekev 19.-20.9. 19.9.
Otevření obálky s posledními slovy T.G.Masaryka
Lány, zámek 19.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 19.-21.9. 19.9.
24 hodin Le Vysočina Sněžné, Blatiny 19.-20.9. Horolezecké závody 19.9. 20:00
Vinobraní Litoměřice 20.9.

Diskuse

...a to jsi vynechal Dülf... Kuba Turek, 18.9.2025 12:52, 2 příspěvky
Vy jste rodinka! Novinář, 18.9.2025 9:16, 2 příspěvky
sem asi ne Klekí Petra, 16.9.2025 23:13, 1 příspěvek
Inu Honza, 13.9.2025 20:53, 12 příspěvků
Inu Kuba Turek, 13.9.2025 14:11, 12 příspěvků
Inu Honza, 13.9.2025 12:52, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 12.9.2025 12:22, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Honza, 11.9.2025 14:41, 12 příspěvků
Chyba v článku Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků
Pomoc Horal, 11.9.2025 13:24, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

CzechTourism Horydoly , 18.9.2025 13:44
Zažít město jinak Horydoly Open, 18.9.2025 13:35
Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 9.9.2025 22:28
Filmový festival Voda, mo... Horydoly , 9.9.2025 4:03
Re: Galasova cyklojízda Horydoly , 8.9.2025 11:48
Využite priaznivé počasie... Horydoly , 8.9.2025 11:46
Prague Horydoly Open, 8.9.2025 11:34
NN NIGHT RUN Horydoly , 5.9.2025 1:24