Vyberte prázdninovou řeku: Lužnice, Vltava, Otava nebo Sázava?

Vyberte prázdninovou řeku: Lužnice, Vltava, Otava nebo Sázava?
Dívka na háčku je vždy ozdobou vodácké party.
Autor snímku Půjčovna lodí Dušan Jakubec
SDÍLEJ:

Čechy jsou zemí zaslíbenou vodácké turistice. Od června do srpna plují tisíce kanoí po tuzemských řekách, vodáci táboří ve stovkách kempů a každý si užívá léta podle svého gusta.

Jak na to

Vodácký slovníček

Cvaknout, udělat – zvrhnout loď a nechtěně plavat
Volej – úsek nehybné vody
Vracák – vodní proud v protisměru
Válec – vlna pod jezem, která tvoří jakýsi válec a zatápí lodě
Vývar – velmi nebezpečný vodní útvar! Voda se vrací zpět k jezu a nepouští nic dál po proudu, dokonce ani vodáky. Případná pomoc je možná jen ze břehu.
Jazyk – bezpečná trasa, kudy lze proplout peřej
Proudnice – tudy teče většina vody v korytě, nejlepší trasa plavby
Šlajsna – propust v jezu, kudy mohou proplout lodě
Kilometráž – vodácký průvodce uvádí vzdálenosti důležitých míst (jezy, mosty, kempy...)
Háček – vodák sedící vepředu pohání loď
Kormidelník – vodák sedící vzadu řídí loď
Porcelán – cestující bez pádla, často dítě na prostřední sedačce
Velká voda – v řece teče hodně vody, což je dobré pro zkušené vodáky, ale začátečníkům hrozí utonutí
Limit – nízká hladina vody, zpravidla v létě nebo na podzim, která lodím ještě umožňuje splutí. Méně vody v řece znamená, že lodě se zadrhávají o dno.

"Půjčuji kanoe svým klientům na čtyřech nejlepších řekách a každá má něco do sebe," říká Dušan Jakubec z Půjčovny lodí v Táboře. "Lužnice je absolutní klasika pro ortodoxní vodáky, Vltava je plně vybavená všemi turistickými službami, Otava mírně teče jihočeskou krajinou a Sázava střídá klidnou hladinu s divokými peřejemi."

"Měl bych asi protežovat Lužnici, u které jsem se narodil, kde má naše půjčovna základnu a kde také s rodinou bydlím," zamýšlí se Dušan Jakubec. "Jenže tak to není. Sám jako obyčejný vodák jsem sjel mnoho řek a každému doporučuji, aby jich vyzkoušel také co nejvíc."

Pojedete na těžko a budete tábořit pod stanem?

Vodáci nemusejí mít vlastní lodě a dokonce ani není potřeba si vozit kanoe z půjčovny na vybranou řeku. Půjčovna doveze vše potřebné na domluvené místo a na konci plavby vybavení zase vyzvedne.

V hlavní sezoně přijde půjčení nezničitelné plastové kanoe s pádly, plovacími vestami a barely k uložení suchých věcí na 576 korun za víkend, případně na 360 korun za den. Vodáci, kteří plánují strávit na řece dovolenou, mohou počítat s půjčovným 240 korun za den.

Splouvání trekkingových řek můžete pojmout třemi způsoby. Největší zážitky jsou z plavby na těžko. Na horním toku naložíte do kanoe veškeré vybavení a týden pádlujete po řece dolů. Kde se vám líbí, tam k večeru zastavíte, postavíte stan, usušíte mokré věci, uvaříte na ohníčku, a ráno pokračujete dál.

Lehčí verzi plavby, vhodnou pro rodiny s malými dětmi, je potřeba trochu naplánovat. Každý den berete do kanoe jen věci na jeden den. Večer potom pendlujete, což je vodácký termín pro převážení zavazadel od kempu ke kempu. Využít k tomu lze několik aut, pokud pluje po proudu vodácká parta, nebo místní autobusy či vlaky.

Dříve nemyslitelný komfort, je dnes realitou. Komu nevyhovuje spaní ve stanu, může plout od penzion k penzionu, nebo od hotelu k hotelu. Na březích jich nabízí své služby dostatek. S mírnou nadsázkou lze říci, že ke komfortní plavbě vám stačí kanoe, pádlo, plovací vesta a platební karta v kapse.

 

Lužnice romantická

Jihočeská Lužnice je symbolem vodáckého sportu. Kdo ji nesplul, není vodák!

Plavba vždy začíná v Suchdole. Příjemně rychlý proud, nádherné meandry, nedotčená příroda na březích a romantická tábořiště jsou doslova rájem pro vodáky – romantiky. Po dvou dnech plavby si na Rozvodí rozmyslíme, zda pojedeme doleva pralesní krajinou po Staré řece a pak přepádlujeme největší světový rybník Rožmberk, nebo doprava po Nové řece jednoduchým širokým korytem.

Ve Veselí, kde se řeka zase spojí, Lužnice zpomalí. Pádluje se od jezu k jezu. Za tuto dřinu se můžeme odměnit koupáním, protože písčitých i travnatých pláží je na březích dostatek. Z Tábora do Bechyně se řeka rozběhne v peřejích. Vodáci zde končí týdenní plavbu. Zvláště otrlí jedinci mohou pádlovat po klidné hladině až na soutok s Vltavou, nebo dokonce přes celou Orlickou přehradu.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Lužnice

Lužnice.

Vltava má vody vždycky dost

Týden na Vltavě startuje ve Vyšším Brodu. Řeka má dostatek vody i v horkém létě, protože Lipenská přehrada nad námi zásobuje jadernou elektrárnu Temelín pod námi. Týdenní plavba končí ve Zlaté Koruně, Boršově nebo až v Českých Budějovicích.

Jestli na jiných řekách občas potkáme vodáky a zakřičíme na ně "Ahoj", na Vltavě bychom ztratili hlasivky. Dokonce se musíme smířit s frontami na jezy, pokud vyrazíme z kempu jako většina ostatních lodí před polednem.

Za to se ale svezeme po příjemně tekoucí řece. Pádlování je vhodné i pro rodiny s dětmi. Jezy jsou většinou sjízdné, nebo je možné lodě okolo nich bezpečně přenést. Pluje se historickými městy Rožmberk, Český Krumlov a České Budějovice. Na březích je k dispozici nepočítaně kempů, restaurací a kiosků.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Vltava

Vltava pod Českým Krumlovem.

Otava na týden

Na letní Otavu se vyráží ze Sušice. Mírný proud nás unáší okolo hradu Rábí a skrze města Strakonice a Písek. Den po dni se kopcovité Pošumaví pomalu mění na jihočeskou rovinu. Tady všude se těžilo z řeky zlato.

Zpočátku jsou jezy sjízdné a úseky bez proudu krátké, neboli po vodácku voleje. Čím dál pojedeme, tím přibývají vysoké nesjízdné jezy a voleje se prodlužují. Končí se ve Vrcovicích pod Pískem, kde Otava vtéká do Orlické přehradní nádrže na Vltavě.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Otava

Otava.

Sázava mezi trampskými osadami

Sázava teče až z Vysočiny ku Praze, ale na letní putování se využívá dolní tok ve středních Čechách. Střídá s poklidně tekoucí široká řeka, dlouhé úseky volejů téměř bez pohybu, sjízdné nesjízdné jezy a kličkování v kamenitých zatáčkách.

Poslední den splutí je vzrušující. Z Týnce do Pikovic se sjíždějí pěkné peřeje v hlubokém skalnatém údolí mezi trampskými slavných jmen Toronto bratří Nedvědů, Údolí Ticha, Staří Kamarádi, Ajax a další. Ve svahu je zařízlá železnice Posázavský Pacifik.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Sázava

Sázava,

Doporučené vybavení

Turistická kanoe, pádlo, plovací vestaházečkavodácké botyfunkční prádlovodácká bundačepice se štítkemtmavé brýle, velký lodní pytel nebo barel, chytré hodinky, kilometráž, mapa, lékárnička, outdoorový mobil, nůž, outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát.

Kempovací výbava: stanspací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, náhradní oblečení, náhradní obuv, teplé ponožky, zapalovač nebo křesadlo, repelent, plavky, opalovací krém, hygienické potřeby. Peníze, doklady, pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

BANKOMATY Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.... celý článek

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Plujeme Prahou po Vltavě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

BANKOMATY Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Plujeme Prahou po Vltavě

Plujeme Prahou po Vltavě

AKTUALIZACE Proplout hlavní město Prahu po Vltavě na kanoi nebo kajaku je zážitek, na který se nezapomíná. Historická metropole poskytuje nespočet pohledů na skvosty románské, gotické, renesanční, barokní i moderní, které
Řeky AKTUÁLNĚ 2024

Řeky AKTUÁLNĚ 2024

VLTAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Český les AKTUÁLNĚ 2024

Český les AKTUÁLNĚ 2024

OHŘE Turistické novinky z Chebska, Domažlicka, Tachovska a Karlovarska. Hory na západě, známé lázně a výlety daleko od lidí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 21.-23.6. Vodácký maraton 21.6.
Dračí lodě - kongres Praha, KVS 21.6.
Paddle Cup Trenčín, Váh Vodácké závody pro veřejnost 22.6.
Dračí lodě Brno, přehrada 22.-23.6. 22.6.
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne ZRUŠENO 16.-22.6. 22.6.
Yukon River Quest USA, Whitehorse 26.-29.6. Vodácký maraton 26.6.
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Vltava - kuriozní plavidla Vyšší Brod   29.6.

Diskuse

OLanebal Timsothyenush, 20.6.2024 5:29, 120 příspěvků
Lhanebal FobertProft, 20.6.2024 4:33, 15 příspěvků
bhgmbjsw pill, 20.6.2024 4:16, 120 příspěvků
mueller JosephPat, 20.6.2024 3:42, 120 příspěvků
Earnesthaide Shanebal, 20.6.2024 3:41, 120 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Vlastik, 18.6.2024 11:16, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Piký, 18.6.2024 9:33, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22