Vyberte prázdninovou řeku: Lužnice, Vltava, Otava nebo Sázava?

Vyberte prázdninovou řeku: Lužnice, Vltava, Otava nebo Sázava?
Dívka na háčku je vždy ozdobou vodácké party.
Autor snímku Půjčovna lodí Dušan Jakubec
SDÍLEJ:

Čechy jsou zemí zaslíbenou vodácké turistice. Od června do srpna plují tisíce kanoí po tuzemských řekách, vodáci táboří ve stovkách kempů a každý si užívá léta podle svého gusta.

Jak na to

Vodácký slovníček

Cvaknout, udělat – zvrhnout loď a nechtěně plavat
Volej – úsek nehybné vody
Vracák – vodní proud v protisměru
Válec – vlna pod jezem, která tvoří jakýsi válec a zatápí lodě
Vývar – velmi nebezpečný vodní útvar! Voda se vrací zpět k jezu a nepouští nic dál po proudu, dokonce ani vodáky. Případná pomoc je možná jen ze břehu.
Jazyk – bezpečná trasa, kudy lze proplout peřej
Proudnice – tudy teče většina vody v korytě, nejlepší trasa plavby
Šlajsna – propust v jezu, kudy mohou proplout lodě
Kilometráž – vodácký průvodce uvádí vzdálenosti důležitých míst (jezy, mosty, kempy...)
Háček – vodák sedící vepředu pohání loď
Kormidelník – vodák sedící vzadu řídí loď
Porcelán – cestující bez pádla, často dítě na prostřední sedačce
Velká voda – v řece teče hodně vody, což je dobré pro zkušené vodáky, ale začátečníkům hrozí utonutí
Limit – nízká hladina vody, zpravidla v létě nebo na podzim, která lodím ještě umožňuje splutí. Méně vody v řece znamená, že lodě se zadrhávají o dno.

"Půjčuji kanoe svým klientům na čtyřech nejlepších řekách a každá má něco do sebe," říká Dušan Jakubec z Půjčovny lodí v Táboře. "Lužnice je absolutní klasika pro ortodoxní vodáky, Vltava je plně vybavená všemi turistickými službami, Otava mírně teče jihočeskou krajinou a Sázava střídá klidnou hladinu s divokými peřejemi."

"Měl bych asi protežovat Lužnici, u které jsem se narodil, kde má naše půjčovna základnu a kde také s rodinou bydlím," zamýšlí se Dušan Jakubec. "Jenže tak to není. Sám jako obyčejný vodák jsem sjel mnoho řek a každému doporučuji, aby jich vyzkoušel také co nejvíc."

Pojedete na těžko a budete tábořit pod stanem?

Vodáci nemusejí mít vlastní lodě a dokonce ani není potřeba si vozit kanoe z půjčovny na vybranou řeku. Půjčovna doveze vše potřebné na domluvené místo a na konci plavby vybavení zase vyzvedne.

V hlavní sezoně přijde půjčení nezničitelné plastové kanoe s pádly, plovacími vestami a barely k uložení suchých věcí na 576 korun za víkend, případně na 360 korun za den. Vodáci, kteří plánují strávit na řece dovolenou, mohou počítat s půjčovným 240 korun za den.

Splouvání trekkingových řek můžete pojmout třemi způsoby. Největší zážitky jsou z plavby na těžko. Na horním toku naložíte do kanoe veškeré vybavení a týden pádlujete po řece dolů. Kde se vám líbí, tam k večeru zastavíte, postavíte stan, usušíte mokré věci, uvaříte na ohníčku, a ráno pokračujete dál.

Lehčí verzi plavby, vhodnou pro rodiny s malými dětmi, je potřeba trochu naplánovat. Každý den berete do kanoe jen věci na jeden den. Večer potom pendlujete, což je vodácký termín pro převážení zavazadel od kempu ke kempu. Využít k tomu lze několik aut, pokud pluje po proudu vodácká parta, nebo místní autobusy či vlaky.

Dříve nemyslitelný komfort, je dnes realitou. Komu nevyhovuje spaní ve stanu, může plout od penzion k penzionu, nebo od hotelu k hotelu. Na březích jich nabízí své služby dostatek. S mírnou nadsázkou lze říci, že ke komfortní plavbě vám stačí kanoe, pádlo, plovací vesta a platební karta v kapse.

 

Lužnice romantická

Jihočeská Lužnice je symbolem vodáckého sportu. Kdo ji nesplul, není vodák!

Plavba vždy začíná v Suchdole. Příjemně rychlý proud, nádherné meandry, nedotčená příroda na březích a romantická tábořiště jsou doslova rájem pro vodáky – romantiky. Po dvou dnech plavby si na Rozvodí rozmyslíme, zda pojedeme doleva pralesní krajinou po Staré řece a pak přepádlujeme největší světový rybník Rožmberk, nebo doprava po Nové řece jednoduchým širokým korytem.

Ve Veselí, kde se řeka zase spojí, Lužnice zpomalí. Pádluje se od jezu k jezu. Za tuto dřinu se můžeme odměnit koupáním, protože písčitých i travnatých pláží je na březích dostatek. Z Tábora do Bechyně se řeka rozběhne v peřejích. Vodáci zde končí týdenní plavbu. Zvláště otrlí jedinci mohou pádlovat po klidné hladině až na soutok s Vltavou, nebo dokonce přes celou Orlickou přehradu.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Lužnice

Lužnice.

Vltava má vody vždycky dost

Týden na Vltavě startuje ve Vyšším Brodu. Řeka má dostatek vody i v horkém létě, protože Lipenská přehrada nad námi zásobuje jadernou elektrárnu Temelín pod námi. Týdenní plavba končí ve Zlaté Koruně, Boršově nebo až v Českých Budějovicích.

Jestli na jiných řekách občas potkáme vodáky a zakřičíme na ně "Ahoj", na Vltavě bychom ztratili hlasivky. Dokonce se musíme smířit s frontami na jezy, pokud vyrazíme z kempu jako většina ostatních lodí před polednem.

Za to se ale svezeme po příjemně tekoucí řece. Pádlování je vhodné i pro rodiny s dětmi. Jezy jsou většinou sjízdné, nebo je možné lodě okolo nich bezpečně přenést. Pluje se historickými městy Rožmberk, Český Krumlov a České Budějovice. Na březích je k dispozici nepočítaně kempů, restaurací a kiosků.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Vltava

Vltava pod Českým Krumlovem.

Otava na týden

Na letní Otavu se vyráží ze Sušice. Mírný proud nás unáší okolo hradu Rábí a skrze města Strakonice a Písek. Den po dni se kopcovité Pošumaví pomalu mění na jihočeskou rovinu. Tady všude se těžilo z řeky zlato.

Zpočátku jsou jezy sjízdné a úseky bez proudu krátké, neboli po vodácku voleje. Čím dál pojedeme, tím přibývají vysoké nesjízdné jezy a voleje se prodlužují. Končí se ve Vrcovicích pod Pískem, kde Otava vtéká do Orlické přehradní nádrže na Vltavě.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Otava

Otava.

Sázava mezi trampskými osadami

Sázava teče až z Vysočiny ku Praze, ale na letní putování se využívá dolní tok ve středních Čechách. Střídá s poklidně tekoucí široká řeka, dlouhé úseky volejů téměř bez pohybu, sjízdné nesjízdné jezy a kličkování v kamenitých zatáčkách.

Poslední den splutí je vzrušující. Z Týnce do Pikovic se sjíždějí pěkné peřeje v hlubokém skalnatém údolí mezi trampskými slavných jmen Toronto bratří Nedvědů, Údolí Ticha, Staří Kamarádi, Ajax a další. Ve svahu je zařízlá železnice Posázavský Pacifik.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Sázava

Sázava,

Doporučené vybavení

Turistická kanoe, pádlo, plovací vestaházečkavodácké botyfunkční prádlovodácká bundačepice se štítkemtmavé brýle, velký lodní pytel nebo barel, chytré hodinky, kilometráž, mapa, lékárnička, outdoorový mobil, nůž, outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát.

Kempovací výbava: stanspací pytel, karimatka, čelovka, vařič, nádobí, náhradní oblečení, náhradní obuv, teplé ponožky, zapalovač nebo křesadlo, repelent, plavky, opalovací krém, hygienické potřeby. Peníze, doklady, pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Pod nejvyššími vrcholky zalesněných šumavských hor se rozlévá největší česká vodní plocha, které se říká šumavské moře. Pravidelně se zde konají mezinárodní regaty plachetnic, windsurfingových prken a kitesurfingových draků.... celý článek

Kadaň - opevněné město

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

Pod nejvyššími vrcholky zalesněných šumavských hor se rozlévá největší česká vodní plocha, které se říká šumavské moře. Pravidelně se zde konají mezinárodní regaty plachetnic, windsurfingových prken a kitesurfingových draků.
Kadaň - opevněné město

Kadaň - opevněné město

NOVÉ FOTKY. Kadaň patří mezi jedno z mála českých měst, kde se dochovaly středověké hradby v celé kráse. Kadaň leží na Ohři mezi Karlovými Vary a Mostem. Co můžeme z kadaňských hradeb ještě dnes
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LESNÍ JEZ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Řeky AKTUÁLNĚ 2023

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

VÁH Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Úhlava - vodácký průvodce

Úhlava - vodácký průvodce

RIVER GUIDE Úhlava je vodáckou veřejností poněkud opomíjená řeka. Je to škoda, protože nabízí přes 100 kilometrů pádlování ze Šumavy do Plzně.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Designblok Praha 4.-8.10. 4.10.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
60 let Krkonošského národního parku - výstava Praha, H40 Gallery 15.9.-6.10. 6.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 7.10.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 7.10.
Dračí lodě - kongres Praha, KVS 7.10.
Lužnice - zamykání Suchdol nad Lužnicí 7.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   14.10.
Vavřinecký potok - splutí Vavřinec ZRUŠENO! 14.10.

Diskuse

Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 19:17, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Kuba Turek, 3.10.2023 16:53, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 15:22, 4 příspěvky
pytlíkovští mlynáři přitv... Lukas B., 3.10.2023 9:55, 11 příspěvků
INU Honza, 2.10.2023 20:12, 4 příspěvky
pokud někdo nemá zuby Lukas B., 2.10.2023 13:40, 2 příspěvky
Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

The North Face - výprodej Horydoly Open, 4.10.2023 11:16
Odstartoval Budějovický t... Horydoly Open, 4.10.2023 11:08
Všemi barvami podzimu zář... Horydoly Open, 4.10.2023 11:05
Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30